Wynagrodzenie za korzystanie z mojej części mieszkania.

Witam czy mogę od byłego męża brać czynsz za korzystanie z mojej części mieszkania? Mieszkanie jest wspólne, jest podział po 50%z czego ja przez 5lat nie korzystałam ze swojej części.
anonim cytuj
17-11-2023
Możesz ale nie czynszu tylko wynagrodzenia za korzystanie ponad jego udział. A jak to się stało, że z tego mieszkania nie korzystałaś? Zabraniał Ci czy wyprowadziłaś się dobrowolnie i nie chciałaś z lokalu korzystać?
 
anonim cytuj
17-11-2023
Nie możesz żądać czynszu. Możesz żądać za używanie nieruchomości ponad jego udział. Natomiast na początek należy go wezwać do dopuszczenia do współposiadania. Jeśli nie zareaguje to wystąpić z powództwem o dopuszczenie do współposiadania i żądać wynagrodzenia za używanie nieruchomości ponad udział jaki mu przypada.
 
anonim cytuj
17-11-2023
Tylko wtedy, jeśli nie dopuszcza Panią do współposiadania.
Zmienił zamki nie udostępnia kluczy nie pozwala nawet wejść po rzeczy.

To należałoby mu wysłać wezwanie do wydania nieruchomości. I jeśli nadal będzie utrudniał Pani korzystanie to wnieść do sądu o korzystanie ponad swój udział.
 
anonim cytuj
17-11-2023
On jest współwłaścicielem mieszkania więc nie masz prawa żądać od niego czynszu. Możesz jednak wystąpić o zniesienie współwłasności i wówczas jednemu sąd przyzna mieszkanie na wyłączną własność i będzie on musiał spłacić drugą osobę. Alternatywą jest nakazanie przez sąd sprzedaży mieszkania i podział środków.
W ramach zniesienia współwłasności możesz domagać się zwrotu poniesionych nakładów.
 
anonim cytuj
17-11-2023
Wynagrodzenie za korzystanie ponad udział. Jeżeli jeden ze współwłaścicieli mieszkania korzysta z całości nieruchomości wyłączając drugiego współwłaściciela, drugi współwłaściciel ma prawo do żądania wynagrodzenia za korzystanie z nieruchomości ponad udział, jaki mu przypada. Takie wynagrodzenie nie jest czynszem, lecz rekompensatą za wyłączne korzystanie z nieruchomości przez jednego ze współwłaścicieli.

Wymóg dopuszczenia do współposiadania. Zgodnie z art. 199 Kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli ma prawo do współposiadania nieruchomości. Jeśli były mąż nie dopuszcza byłej żony do współposiadania, należy najpierw wezwać go do dopuszczenia do współposiadania. W przypadku odmowy, możliwe jest wystąpienie do sądu o dopuszczenie do współposiadania i jednocześnie o wynagrodzenie za używanie nieruchomości ponad udział.

Postępowanie sądowe. W sytuacji, gdy były mąż nie dopuszcza do współposiadania mimo wezwania, konieczne może być wystąpienie z powództwem do sądu. Sąd może orzec o dopuszczeniu do współposiadania oraz o obowiązku zapłaty wynagrodzenia za korzystanie z nieruchomości ponad udział.

Zniesienie współwłasności. Innym rozwiązaniem jest wystąpienie do sądu o zniesienie współwłasności, co jest możliwe na podstawie art. 195 i następnych Kodeksu cywilnego. W ramach tego postępowania sąd może zarządzić podział nieruchomości (jeśli jest to możliwe) lub jej sprzedaż i podział uzyskanych środków między współwłaścicieli.

Podsumowując, w sytuacji, gdy jeden ze współwłaścicieli mieszkania korzysta z nieruchomości wyłączając drugiego współwłaściciela, istnieje podstawa do domagania się wynagrodzenia za korzystanie z nieruchomości ponad przysługujący udział. Procedura ta wymaga odpowiednich działań prawnych, a w niektórych przypadkach – interwencji sądowej.
 
anonim cytuj
22-11-2023

Sugerowane Tematy

Prawa autorskie.
Chciałbym opublikować wiersz/piosenkę na spotter fb publicznie, skierowana do bliskiej osoby ze względu na miłe dla niej zaskoczenie. Piosenko/wiersz jest na tyle genialna i ładnie ułożona, że boję się, że może zostać skradzione i wykorzystane przez jakiś zespół lub osobę. W jaki sposób mogę to zabezpieczyć i udowodnić, że należy do mnie w razie gdybym gdzieś ja usłyszał? Jaka adnotację napisać pod publikowana piosenka?. Proszę o wskazówki jak si...
Praca na pół etatu.
Praca na pół etatu. Pracownik ma na umowie 1/2 etatu. Pracuje na pelnym etacie. Na konto otrzymuje stawke wynikająca z umowy. Dodatkowo do rąk dostaje drugie tyle. Czy tak mozna ? ...
Pobrało mi dwa razy pieniądze z karty podczas płatności.
Zatankowałam auto i po sprawdzeniu konta (po dwóch dniach) okazało się że pobrało dwa razy pieniądze z karty co powinnam zrobić aby odzyskać pieniądze?...
wypadek w pracy, L4 i ubezpieczenie
Witam. Sytuacja jest dosc skomplikowana -mąż miał wypadek w pracy w sierpniu i od tej pory jest na L4 -We wrześniu skończyła mu się umowa dostał świadectwo pracy i nosił już L4 do ZUS -Ja nie pracuje i ja i dziecko byłyśmy dopisanie do jego ubezpieczenia -od sierpnia nie dostał jeszcze zadnych pieniędzy z ZUS Dziś w trójkę ja, on i dziecko byliśmy u lekarza ale okazało się że nie możemy być przyjęci bo nie mamy ubezpieczenia, a dziś mąż miał...

Wyszukiwarka