Wynagrodzenie za korzystanie z mojej części mieszkania.

Witam czy mogę od byłego męża brać czynsz za korzystanie z mojej części mieszkania? Mieszkanie jest wspólne, jest podział po 50%z czego ja przez 5lat nie korzystałam ze swojej części.
anonim cytuj
17-11-2023
Możesz ale nie czynszu tylko wynagrodzenia za korzystanie ponad jego udział. A jak to się stało, że z tego mieszkania nie korzystałaś? Zabraniał Ci czy wyprowadziłaś się dobrowolnie i nie chciałaś z lokalu korzystać?
 
anonim cytuj
17-11-2023
Nie możesz żądać czynszu. Możesz żądać za używanie nieruchomości ponad jego udział. Natomiast na początek należy go wezwać do dopuszczenia do współposiadania. Jeśli nie zareaguje to wystąpić z powództwem o dopuszczenie do współposiadania i żądać wynagrodzenia za używanie nieruchomości ponad udział jaki mu przypada.
 
anonim cytuj
17-11-2023
Tylko wtedy, jeśli nie dopuszcza Panią do współposiadania.
Zmienił zamki nie udostępnia kluczy nie pozwala nawet wejść po rzeczy.

To należałoby mu wysłać wezwanie do wydania nieruchomości. I jeśli nadal będzie utrudniał Pani korzystanie to wnieść do sądu o korzystanie ponad swój udział.
 
anonim cytuj
17-11-2023
On jest współwłaścicielem mieszkania więc nie masz prawa żądać od niego czynszu. Możesz jednak wystąpić o zniesienie współwłasności i wówczas jednemu sąd przyzna mieszkanie na wyłączną własność i będzie on musiał spłacić drugą osobę. Alternatywą jest nakazanie przez sąd sprzedaży mieszkania i podział środków.
W ramach zniesienia współwłasności możesz domagać się zwrotu poniesionych nakładów.
 
anonim cytuj
17-11-2023
Wynagrodzenie za korzystanie ponad udział. Jeżeli jeden ze współwłaścicieli mieszkania korzysta z całości nieruchomości wyłączając drugiego współwłaściciela, drugi współwłaściciel ma prawo do żądania wynagrodzenia za korzystanie z nieruchomości ponad udział, jaki mu przypada. Takie wynagrodzenie nie jest czynszem, lecz rekompensatą za wyłączne korzystanie z nieruchomości przez jednego ze współwłaścicieli.

Wymóg dopuszczenia do współposiadania. Zgodnie z art. 199 Kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli ma prawo do współposiadania nieruchomości. Jeśli były mąż nie dopuszcza byłej żony do współposiadania, należy najpierw wezwać go do dopuszczenia do współposiadania. W przypadku odmowy, możliwe jest wystąpienie do sądu o dopuszczenie do współposiadania i jednocześnie o wynagrodzenie za używanie nieruchomości ponad udział.

Postępowanie sądowe. W sytuacji, gdy były mąż nie dopuszcza do współposiadania mimo wezwania, konieczne może być wystąpienie z powództwem do sądu. Sąd może orzec o dopuszczeniu do współposiadania oraz o obowiązku zapłaty wynagrodzenia za korzystanie z nieruchomości ponad udział.

Zniesienie współwłasności. Innym rozwiązaniem jest wystąpienie do sądu o zniesienie współwłasności, co jest możliwe na podstawie art. 195 i następnych Kodeksu cywilnego. W ramach tego postępowania sąd może zarządzić podział nieruchomości (jeśli jest to możliwe) lub jej sprzedaż i podział uzyskanych środków między współwłaścicieli.

Podsumowując, w sytuacji, gdy jeden ze współwłaścicieli mieszkania korzysta z nieruchomości wyłączając drugiego współwłaściciela, istnieje podstawa do domagania się wynagrodzenia za korzystanie z nieruchomości ponad przysługujący udział. Procedura ta wymaga odpowiednich działań prawnych, a w niektórych przypadkach – interwencji sądowej.
 
anonim cytuj
22-11-2023

Sugerowane Tematy

List polecony z sądu
Mam taki problem. Osoba w wieku 93 lat i mająca problemy z poruszaniem czekała na list z Sądu. Pech chciał, że listonosz przyszedł, gdy byla przez krótka chwilę sama i kiedy udało jej się dojść do drzwi domofon przestał dzwonić. Na poczcie usłyszeliśmy, ze opcja dostarczenie powtórne na życzenie za opłatą działa tylko w przypadku zwykłych poleconych. Czy można cos zrobić, żeby pismo z sadu po powrocie do niego nie błąkało się gdzieś w nieskonczon...
Upadłość konsumencka, a rozwiązanie umowy o pracę.
Dzień dobry, Czy ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez Pracownika banku może być powodem do rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony? Dodatkową zmianną jest fakt, że Pracownik posiada w banku swojego Pracodawcy kredyt konsumencki, a więc Pracodawca jest jednym z wierzycieli. Nie jest to natomiast kredyt pracowniczy, Pracownik jest po prostu Klientem banku, w którym pracuje....
Czy pracodawca może żądać wypisania wniosku urlopowego?
Witam. Sytuacja wygląda następująco. W firmie w której pracuje padł system i kazali wypisać wnioski urlopowe. Czy to jest zgodne z prawem? Jak nie to jaki paragraf jest na taką sytuację żeby nie tracić dni urlopowych nie z mojej winy? ...
Zawartość spadku.
Witam Jestem spadkobierca ustawowym, a testamentowym jest kompletnie obca osoba. Cóż takie prawo. Spadkobierca ustawowy ma zapisana nieruchomość ale jego adwokat domaga się całości spadku. Skąd ja czy sad maja wiedzieć ze nieruchomość wyczerpuje całość spadku? Wiem ze na koncie jest spora suma ,ale to gdybanie. Co z meblami i samochodami itp. Sprawa spadkowa kończy się ostatecznie w następną środę....

Wyszukiwarka