Wynagrodzenie za korzystanie z mojej części mieszkania.
Witam czy mogę od byłego męża brać czynsz za korzystanie z mojej części mieszkania? Mieszkanie jest wspólne, jest podział po 50%z czego ja przez 5lat nie korzystałam ze swojej części.
Możesz ale nie czynszu tylko wynagrodzenia za korzystanie ponad jego udział. A jak to się stało, że z tego mieszkania nie korzystałaś? Zabraniał Ci czy wyprowadziłaś się dobrowolnie i nie chciałaś z lokalu korzystać?
anonim cytuj
17-11-2023
Nie możesz żądać czynszu. Możesz żądać za używanie nieruchomości ponad jego udział. Natomiast na początek należy go wezwać do dopuszczenia do współposiadania. Jeśli nie zareaguje to wystąpić z powództwem o dopuszczenie do współposiadania i żądać wynagrodzenia za używanie nieruchomości ponad udział jaki mu przypada.
anonim cytuj
17-11-2023
Tylko wtedy, jeśli nie dopuszcza Panią do współposiadania.
Zmienił zamki nie udostępnia kluczy nie pozwala nawet wejść po rzeczy.
To należałoby mu wysłać wezwanie do wydania nieruchomości. I jeśli nadal będzie utrudniał Pani korzystanie to wnieść do sądu o korzystanie ponad swój udział.
anonim cytuj
17-11-2023
On jest współwłaścicielem mieszkania więc nie masz prawa żądać od niego czynszu. Możesz jednak wystąpić o zniesienie współwłasności i wówczas jednemu sąd przyzna mieszkanie na wyłączną własność i będzie on musiał spłacić drugą osobę. Alternatywą jest nakazanie przez sąd sprzedaży mieszkania i podział środków.
W ramach zniesienia współwłasności możesz domagać się zwrotu poniesionych nakładów.
anonim cytuj
17-11-2023
Wynagrodzenie za korzystanie ponad udział. Jeżeli jeden ze współwłaścicieli mieszkania korzysta z całości nieruchomości wyłączając drugiego współwłaściciela, drugi współwłaściciel ma prawo do żądania wynagrodzenia za korzystanie z nieruchomości ponad udział, jaki mu przypada. Takie wynagrodzenie nie jest czynszem, lecz rekompensatą za wyłączne korzystanie z nieruchomości przez jednego ze współwłaścicieli.
Wymóg dopuszczenia do współposiadania. Zgodnie z art. 199 Kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli ma prawo do współposiadania nieruchomości. Jeśli były mąż nie dopuszcza byłej żony do współposiadania, należy najpierw wezwać go do dopuszczenia do współposiadania. W przypadku odmowy, możliwe jest wystąpienie do sądu o dopuszczenie do współposiadania i jednocześnie o wynagrodzenie za używanie nieruchomości ponad udział.
Postępowanie sądowe. W sytuacji, gdy były mąż nie dopuszcza do współposiadania mimo wezwania, konieczne może być wystąpienie z powództwem do sądu. Sąd może orzec o dopuszczeniu do współposiadania oraz o obowiązku zapłaty wynagrodzenia za korzystanie z nieruchomości ponad udział.
Zniesienie współwłasności. Innym rozwiązaniem jest wystąpienie do sądu o zniesienie współwłasności, co jest możliwe na podstawie art. 195 i następnych Kodeksu cywilnego. W ramach tego postępowania sąd może zarządzić podział nieruchomości (jeśli jest to możliwe) lub jej sprzedaż i podział uzyskanych środków między współwłaścicieli.
Podsumowując, w sytuacji, gdy jeden ze współwłaścicieli mieszkania korzysta z nieruchomości wyłączając drugiego współwłaściciela, istnieje podstawa do domagania się wynagrodzenia za korzystanie z nieruchomości ponad przysługujący udział. Procedura ta wymaga odpowiednich działań prawnych, a w niektórych przypadkach – interwencji sądowej.
Kobieta po rozwodzie, jest właścicielką miejsca postojowego w hali garażowej, drugim właścicielem jest jej były mąż. Nie ma z nim kontaktu. Jak sprzedać w takiej sytuacji to miejsce? Jak się go pozbyć? Co zrobić?...
Mam pewien kłopot z umową, której chyba nie potrafię zakwalifikować, czy to zlecenie, czy inne. Otóż jestem właścicielem mieszkania nie wchodzącego w skład majątku wspólnego małżeńskiego, w którym zamieszkiwali moi teście. W związku z rozwodem chciałem je odzyskać. Wyprowadzili się do wynajętego mieszkania ale warunkiem było, że będę dokładał się do czynszu za mieszkanie, które oni wynajmują. Żeby było mało to stwierdzili, że wyprowadzą się tylko...
Ktoś zaczął złośliwie wpisywać mój numer telefonu i adres mail na różnych wnioskach, prośbach o kontakt w sprawie kredytów, różnych zamówień, przez co wydzwaniają do mnie najróżniejsi konsultanci. Staje się to mocno uciążliwe. Czy kwalifikuje się to pod jakikolwiek paragraf? Czy cokolwiek mogę z tym zrobić? Pozdrawiam...
Odchodzę z pracy, gdyż pracodawca stosował mobbing. Wypowiedziałem umowę za porozumieniem stron 2 tygodnie temu. Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim do końca września czyli okresu wypowiedzenia. Otrzymałem dziś takiego smsa od pracodawcy. ""Szanowny Panie Adamie, w związku z popełnionymi przez Pana błędami w pracy moje biuro poniosło stratę finansową w wysokości 910,40 zł. Jeśli chce Pan poznać szczegóły i polubownie załatwić tę spra...
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: