Wynagrodzenie za korzystanie z mojej części mieszkania.

Witam czy mogę od byłego męża brać czynsz za korzystanie z mojej części mieszkania? Mieszkanie jest wspólne, jest podział po 50%z czego ja przez 5lat nie korzystałam ze swojej części.
anonim cytuj
17-11-2023
Możesz ale nie czynszu tylko wynagrodzenia za korzystanie ponad jego udział. A jak to się stało, że z tego mieszkania nie korzystałaś? Zabraniał Ci czy wyprowadziłaś się dobrowolnie i nie chciałaś z lokalu korzystać?
 
anonim cytuj
17-11-2023
Nie możesz żądać czynszu. Możesz żądać za używanie nieruchomości ponad jego udział. Natomiast na początek należy go wezwać do dopuszczenia do współposiadania. Jeśli nie zareaguje to wystąpić z powództwem o dopuszczenie do współposiadania i żądać wynagrodzenia za używanie nieruchomości ponad udział jaki mu przypada.
 
anonim cytuj
17-11-2023
Tylko wtedy, jeśli nie dopuszcza Panią do współposiadania.
Zmienił zamki nie udostępnia kluczy nie pozwala nawet wejść po rzeczy.

To należałoby mu wysłać wezwanie do wydania nieruchomości. I jeśli nadal będzie utrudniał Pani korzystanie to wnieść do sądu o korzystanie ponad swój udział.
 
anonim cytuj
17-11-2023
On jest współwłaścicielem mieszkania więc nie masz prawa żądać od niego czynszu. Możesz jednak wystąpić o zniesienie współwłasności i wówczas jednemu sąd przyzna mieszkanie na wyłączną własność i będzie on musiał spłacić drugą osobę. Alternatywą jest nakazanie przez sąd sprzedaży mieszkania i podział środków.
W ramach zniesienia współwłasności możesz domagać się zwrotu poniesionych nakładów.
 
anonim cytuj
17-11-2023
Wynagrodzenie za korzystanie ponad udział. Jeżeli jeden ze współwłaścicieli mieszkania korzysta z całości nieruchomości wyłączając drugiego współwłaściciela, drugi współwłaściciel ma prawo do żądania wynagrodzenia za korzystanie z nieruchomości ponad udział, jaki mu przypada. Takie wynagrodzenie nie jest czynszem, lecz rekompensatą za wyłączne korzystanie z nieruchomości przez jednego ze współwłaścicieli.

Wymóg dopuszczenia do współposiadania. Zgodnie z art. 199 Kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli ma prawo do współposiadania nieruchomości. Jeśli były mąż nie dopuszcza byłej żony do współposiadania, należy najpierw wezwać go do dopuszczenia do współposiadania. W przypadku odmowy, możliwe jest wystąpienie do sądu o dopuszczenie do współposiadania i jednocześnie o wynagrodzenie za używanie nieruchomości ponad udział.

Postępowanie sądowe. W sytuacji, gdy były mąż nie dopuszcza do współposiadania mimo wezwania, konieczne może być wystąpienie z powództwem do sądu. Sąd może orzec o dopuszczeniu do współposiadania oraz o obowiązku zapłaty wynagrodzenia za korzystanie z nieruchomości ponad udział.

Zniesienie współwłasności. Innym rozwiązaniem jest wystąpienie do sądu o zniesienie współwłasności, co jest możliwe na podstawie art. 195 i następnych Kodeksu cywilnego. W ramach tego postępowania sąd może zarządzić podział nieruchomości (jeśli jest to możliwe) lub jej sprzedaż i podział uzyskanych środków między współwłaścicieli.

Podsumowując, w sytuacji, gdy jeden ze współwłaścicieli mieszkania korzysta z nieruchomości wyłączając drugiego współwłaściciela, istnieje podstawa do domagania się wynagrodzenia za korzystanie z nieruchomości ponad przysługujący udział. Procedura ta wymaga odpowiednich działań prawnych, a w niektórych przypadkach – interwencji sądowej.
 
anonim cytuj
22-11-2023

Sugerowane Tematy

Czy żona może dostać emeryturę po mężu?
Mój tata jest od kilku lat na emeryturze, mama nie pracowała nigdy, nie ma lat pracy, ma 65 lat, czy w razie śmierci taty mama otrzyma jakiś procent jego emerytury ?...
Zwrot kaucji za niewynajmowane mieszkanie.
Miałam wynająć mieszkanie, właściciel prosił o wpłacenie kaucji, ponieważ powiedziałam że chcę to mieszkanie wynająć. Kaucja miała wynosić 2500 zł, ale wpłaciłam 1800 zł z powodów prywatnych przelewem a w tytule było napisane kaucja. Wysłałam mu przez messenger swoje dane, bo miał sporządzić umowę, ale finalnie jej nie podpisałam ani nie widziałam na oczy. Z powodu spraw prywatnych postanowiłam jednak nie wynajmować tego mieszkania o czym powiado...
Co może firma windykacyjna?
Dzień dobry, mam parę pytań: 1. Czy firma windykacyjna może powiększać sumę zadłużenia o koszty prowadzonych czynności windykacyjnych? 2. Czy wysyłając wezwanie do zapłaty firma windykacyjna musi wskazać jakiej wierzytelności dotyczy dług oraz kiedy powstał? 3. Jeżeli w wezwaniu (dot. pkt. 2) nie wskaże jakiej wierzytelności dotyczy dług oraz kiedy powstał można od niej tego zażądać? 4. Czy dłużnik po odebraniu wezwania do zapłaty może zażąd...
Podatek po sprzedaży działki.
Przed laty dziadek nieformalnie kupił działkę od sąsiada. Transakcja odbyła się bez udziału notariusza. Nabyłem spadek po ojcu, w którego skład weszła wspomniana nieruchomość. Okazało się, że własności działki ojciec nie nabył i dopiero ja na skutek zasiedzenia uzyskałem wspomniany tytuł prawny. Od rozprawy o zasiedzenie minęło 2 lata, a o spadek 14 lat. Czy zapłacę podatek po sprzedaży całości działki?...

Wyszukiwarka