Mam problem z pracownicą. Ma więcej zwolnień lekarskich niż dni w pracy. Nie informuje mnie, kiedy wraca ze zwolnienia. Spóźnia się. Nie przypominam sobie nawet dnia, kiedy przyszła o czasie. Zamiast wykonywać obowiązki ogląda telewizor. Zwracam uwagę, że ma nieuprzątnięte stanowisko pracy, odpowiada, że ma czysto. Aneksowałam umowę, zmniejszając etat- poszła na zwolnienie. Nie jest medykiem, udziela porad medycznych.
Regularnie ją dyscyplinuję, rozmawiam, zwracam uwagę.
Czy mogę jakoś ukarać za te spóźnienia (godziny do odrobienia?)?- czasem to 5 minut, czasem 20.
Co mogę jako pracodawca?
Niezależnie od przesłania zwolnienia lekarskiego przez lekarza w systemie elektronicznym, pracownik ma obowiązek poinformować pracodawcę o swojej nieobecności w pracy, zatem o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia. Może to zrobić sam lub przez kogoś. Niewywiązanie się z tego obowiązku w terminie stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych, uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (np. wyroki SN z 15.3.1977 r., I PRN 21/77 oraz z 20.12.2013 r., II PK 81/13, z 20.10.2015 r., III PK 8/15). Szczególnie gdy nie zachodziły żadne przeszkody faktyczne ani prawne do tego, aby ten obowiązek wykonać.
Notoryczne spóźnienia do pracy mogą skutkować do pracy otrzymaniem przez pracownika kary porządkowej. Jeśli jednak to nie skutkuje, dopuszczalne jest wypowiedzenie takiemu pracownikowi umowy. Ważne jest, aby pracodawca posiadał dowody jego spóźnień.
Za spóźnienia, o których pracownik nie informuje, nie należy mu się wynagrodzenie, gdyż te przysługuje za pracę wykonaną. Możesz się zgodzić na odpracowanie spóźnienia do pracy.
anonim cytuj
05-04-2023
Odpracowanie mnie nie urządza. Najwięcej pracy jest rano. Stawiam innego pracownika, wchodzi spóźniona, musi czekać, aż ktoś skończy czynność.
„Kara porządkowa” co ustawodawca ma na myśli?
anonim cytuj
05-04-2023
art 108 kp
anonim cytuj
05-04-2023
Wiem, ze można zwolnić przy długich L4, czas różni się w zależności od czasu trwania pracy.
anonim cytuj
05-04-2023
A czemu po prostu jej nie zwolnisz? Kodeks pracy przewiduje tylko dwie kary - upomnienie albo naganę. Procedura ich nałożenia skomplikowana nie jest (art. 108 i następne Kodeksu pracy). Tylko tutaj to i tak nie ma sensu…
anonim cytuj
05-04-2023
Jaka to umowa?
anonim cytuj
05-04-2023
O pracę?
anonim cytuj
05-04-2023
Na czas określony?
anonim cytuj
05-04-2023
Tak
anonim cytuj
05-04-2023
No to możesz ją wypowiedzieć z zachowaniem okresu wypowiedzenia w każdym momencie bez podania powodu. Jeśli ktoś ma taki stosunek do pracy, to nagana do akt go nie zmieni. Jeśli to, co piszesz, jest prawdą + jesteś w stanie to udowodnić (na wypadek ewentualnego sporu sądowego) to moim zdaniem, jest to powód do wypowiedzenia umowy w trybie art. 52 kp. Możesz też zaproponować pracownicy rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.
Witam, wziąłem pożyczkę w pewnej firmie 700 zł niestety nie mogłem w terminie jej spłacić i spłacę w następnym miesiącu, firma rozpowiada o moim długu rodzinie oraz osobom trzecim (współlokator) oraz grozi policją, że wejdą do domu i wyniosą telewizor.
Moje pytanie jakie kroki prawne mogę podjąć?...
Dzień dobry,
mam dodatkowe ubezpieczenie PZU grupowe, które opłacam w pracy. Jest tam zawarty wariant odszkodowania w wypadku śmierci bliskich.
Czy należy mi się odszkodowanie z tytułu śmierci teścia - zmarł w XI 2022 r., gdy jestem po rozwodzie z jego synem już od 15 lat? Z teściem utrzymywałam przyjazne kontakty.
Proszę o odpowiedź...
Alimenty przyznane 1000 zł , ex się odwołał a jego powód to, to że dostaje 500 + i kindergeld na dziecko więc mam za dużo pieniędzy na syna . Sądu nie interesowało co dostaje bo to rodzice mają utrzymać dziecko. Ale czy przy odwołaniu mogą zmienić alimenty?...
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: