Dyscyplinowanie pracownika.

Mam problem z pracownicą. Ma więcej zwolnień lekarskich niż dni w pracy. Nie informuje mnie, kiedy wraca ze zwolnienia. Spóźnia się. Nie przypominam sobie nawet dnia, kiedy przyszła o czasie. Zamiast wykonywać obowiązki ogląda telewizor. Zwracam uwagę, że ma nieuprzątnięte stanowisko pracy, odpowiada, że ma czysto. Aneksowałam umowę, zmniejszając etat- poszła na zwolnienie. Nie jest medykiem, udziela porad medycznych.
Regularnie ją dyscyplinuję, rozmawiam, zwracam uwagę.
Czy mogę jakoś ukarać za te spóźnienia (godziny do odrobienia?)?- czasem to 5 minut, czasem 20.
Co mogę jako pracodawca?
anonim cytuj
05-04-2023
Niezależnie od przesłania zwolnienia lekarskiego przez lekarza w systemie elektronicznym, pracownik ma obowiązek poinformować pracodawcę o swojej nieobecności w pracy, zatem o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia. Może to zrobić sam lub przez kogoś. Niewywiązanie się z tego obowiązku w terminie stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych, uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (np. wyroki SN z 15.3.1977 r., I PRN 21/77 oraz z 20.12.2013 r., II PK 81/13, z 20.10.2015 r., III PK 8/15). Szczególnie gdy nie zachodziły żadne przeszkody faktyczne ani prawne do tego, aby ten obowiązek wykonać.
Notoryczne spóźnienia do pracy mogą skutkować do pracy otrzymaniem przez pracownika kary porządkowej. Jeśli jednak to nie skutkuje, dopuszczalne jest wypowiedzenie takiemu pracownikowi umowy. Ważne jest, aby pracodawca posiadał dowody jego spóźnień.
Za spóźnienia, o których pracownik nie informuje, nie należy mu się wynagrodzenie, gdyż te przysługuje za pracę wykonaną. Możesz się zgodzić na odpracowanie spóźnienia do pracy.
 
anonim cytuj
05-04-2023
Odpracowanie mnie nie urządza. Najwięcej pracy jest rano. Stawiam innego pracownika, wchodzi spóźniona, musi czekać, aż ktoś skończy czynność.
„Kara porządkowa” co ustawodawca ma na myśli?
 
anonim cytuj
05-04-2023
art 108 kp
 
anonim cytuj
05-04-2023
Wiem, ze można zwolnić przy długich L4, czas różni się w zależności od czasu trwania pracy.
 
anonim cytuj
05-04-2023
A czemu po prostu jej nie zwolnisz? Kodeks pracy przewiduje tylko dwie kary - upomnienie albo naganę. Procedura ich nałożenia skomplikowana nie jest (art. 108 i następne Kodeksu pracy). Tylko tutaj to i tak nie ma sensu…
 
anonim cytuj
05-04-2023
Jaka to umowa?
 
anonim cytuj
05-04-2023
O pracę?
 
anonim cytuj
05-04-2023
Na czas określony?
 
anonim cytuj
05-04-2023
Tak
 
anonim cytuj
05-04-2023
No to możesz ją wypowiedzieć z zachowaniem okresu wypowiedzenia w każdym momencie bez podania powodu. Jeśli ktoś ma taki stosunek do pracy, to nagana do akt go nie zmieni. Jeśli to, co piszesz, jest prawdą + jesteś w stanie to udowodnić (na wypadek ewentualnego sporu sądowego) to moim zdaniem, jest to powód do wypowiedzenia umowy w trybie art. 52 kp. Możesz też zaproponować pracownicy rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.
 
anonim cytuj
05-04-2023

Sugerowane Tematy

Najniższa krajowa 2024 r.
Czy pracodawca łamie prawo płacąc pracownikom 20zł/h netto? Czytając w Internecie znalazłam informacje, że obecnie to 21,70 netto. Ciężko mi w to uwierzyć, bo kary finansowe są bardzo wysokie za takie występki....
wielokrotna kradzież w sklepie
Wielokrotnie ukradłem rzeczy w sklepie (art. spożywcze, chemia, kosmetyki) i w końcu zostałem złapany. Mają nagrania z monitoringu i pewnie będzie to łączna kwota 2000-3000zł. Co mi grozi, jeśli nie myłem wcześniej karany? Mam ponad 40 lat, trójkę dzieci a żona nie pracuje....
Czy muszę akceptować podwyżkę czynszu bez żadnego wyjaśnienia?
Mam pewien problem związany z czynszem, który płacę za wynajmowane mieszkanie i mam nadzieję, że ktoś tu może mi pomóc. Otóż, od kilku lat wynajmuję to mieszkanie i wszystko było w porządku, ale ostatnio dostałem pismo od właściciela, że czynsz zostanie podwyższony o 15% od przyszłego miesiąca. Nie do końca rozumiem, dlaczego doszło do tej podwyżki i co jest tego powodem. Dotychczasowe umowy były ustalane na rok i po roku w wynajmowanym mieszk...
Zachowek od testamentu.
Babcia spisała przed śmiercią u notariusza testament. Miała 3 córki. Dwie z nich żyją, jedna z nich zmarła w 2020 roku (moja mama). Babcia zmarła w zeszłym roku. W testamencie ujęte są tylko dwie córki, które żyją i dziedziczą spadek każda po połowie. Moja mama ma dwoje dzieci. Czy mogę w związku z tym ubiegać się o zachowek? Rodzina twierdzi, że absolutnie nie, bo mama przecież nie żyje....

Wyszukiwarka