Dyscyplinowanie pracownika.

Mam problem z pracownicą. Ma więcej zwolnień lekarskich niż dni w pracy. Nie informuje mnie, kiedy wraca ze zwolnienia. Spóźnia się. Nie przypominam sobie nawet dnia, kiedy przyszła o czasie. Zamiast wykonywać obowiązki ogląda telewizor. Zwracam uwagę, że ma nieuprzątnięte stanowisko pracy, odpowiada, że ma czysto. Aneksowałam umowę, zmniejszając etat- poszła na zwolnienie. Nie jest medykiem, udziela porad medycznych.
Regularnie ją dyscyplinuję, rozmawiam, zwracam uwagę.
Czy mogę jakoś ukarać za te spóźnienia (godziny do odrobienia?)?- czasem to 5 minut, czasem 20.
Co mogę jako pracodawca?
anonim cytuj
05-04-2023
Niezależnie od przesłania zwolnienia lekarskiego przez lekarza w systemie elektronicznym, pracownik ma obowiązek poinformować pracodawcę o swojej nieobecności w pracy, zatem o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia. Może to zrobić sam lub przez kogoś. Niewywiązanie się z tego obowiązku w terminie stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych, uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (np. wyroki SN z 15.3.1977 r., I PRN 21/77 oraz z 20.12.2013 r., II PK 81/13, z 20.10.2015 r., III PK 8/15). Szczególnie gdy nie zachodziły żadne przeszkody faktyczne ani prawne do tego, aby ten obowiązek wykonać.
Notoryczne spóźnienia do pracy mogą skutkować do pracy otrzymaniem przez pracownika kary porządkowej. Jeśli jednak to nie skutkuje, dopuszczalne jest wypowiedzenie takiemu pracownikowi umowy. Ważne jest, aby pracodawca posiadał dowody jego spóźnień.
Za spóźnienia, o których pracownik nie informuje, nie należy mu się wynagrodzenie, gdyż te przysługuje za pracę wykonaną. Możesz się zgodzić na odpracowanie spóźnienia do pracy.
 
anonim cytuj
05-04-2023
Odpracowanie mnie nie urządza. Najwięcej pracy jest rano. Stawiam innego pracownika, wchodzi spóźniona, musi czekać, aż ktoś skończy czynność.
„Kara porządkowa” co ustawodawca ma na myśli?
 
anonim cytuj
05-04-2023
art 108 kp
 
anonim cytuj
05-04-2023
Wiem, ze można zwolnić przy długich L4, czas różni się w zależności od czasu trwania pracy.
 
anonim cytuj
05-04-2023
A czemu po prostu jej nie zwolnisz? Kodeks pracy przewiduje tylko dwie kary - upomnienie albo naganę. Procedura ich nałożenia skomplikowana nie jest (art. 108 i następne Kodeksu pracy). Tylko tutaj to i tak nie ma sensu…
 
anonim cytuj
05-04-2023
Jaka to umowa?
 
anonim cytuj
05-04-2023
O pracę?
 
anonim cytuj
05-04-2023
Na czas określony?
 
anonim cytuj
05-04-2023
Tak
 
anonim cytuj
05-04-2023
No to możesz ją wypowiedzieć z zachowaniem okresu wypowiedzenia w każdym momencie bez podania powodu. Jeśli ktoś ma taki stosunek do pracy, to nagana do akt go nie zmieni. Jeśli to, co piszesz, jest prawdą + jesteś w stanie to udowodnić (na wypadek ewentualnego sporu sądowego) to moim zdaniem, jest to powód do wypowiedzenia umowy w trybie art. 52 kp. Możesz też zaproponować pracownicy rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.
 
anonim cytuj
05-04-2023

Sugerowane Tematy

Dziedziczenie po matce.
Mieszkanie kupione przed ślubem, a więc stanowi wyłącznie moją własność i nie wchodzi do wspólnoty małżeńskiej ale co w przypadku mojej śmierci? Kto dziedziczy mieszkanie? Mam męża oraz 2 dzieci pełnoletnich i dwójkę małoletnich, pytam oczywiście czysto teoretycznie bo nie mogę znaleźć info na ten temat....
brak odzewu ze strony firmy
Dzień dobry zostałam oszukana przez firmę fotowoltaiczna polska energia słoneczna która kazała wpłacić całość 24 tys za instalacje miała termin 45 dni na montaż po pewnym czasie przestała się odzywać minęło ponad 60 dni co mogę zrobić jak odzyskać pieniądze? Jestem załamana....
Kupno nieruchomości podczas rozwodu.
Sprawa wygląda następująco i w zasadzie jest dosyć pilna dlatego proszę o poradę, przyjaciółka chce zakupić mieszkanie natomiast jest w trakcie rozwodu (w zasadzie to dopiero początek bo dostała tylko pismo) nie chce brać tego mieszkania na siebie ponieważ w razie podziału majątku zapewne część będzie należała się jej jeszcze obecnemu mężowi, chciała zakupić je (za gotówkę) do czasu zakończenia procesu na jednego z rodziców, i tutaj zaczynają się...
odrzucenie spadku
Dzień dobry, mój ojciec od ponad 2 lat przebywa w szpitalu dla nerwowo i psychicznie chorych. Niedawno zmarł brat ojca. Jak w takiej sytuacji wygląda proces odrzucenia spadku?...

Wyszukiwarka