Niezależnie od przesłania zwolnienia lekarskiego przez lekarza w systemie elektronicznym, pracownik ma obowiązek poinformować pracodawcę o swojej nieobecności w pracy, zatem o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia. Może to zrobić sam lub przez kogoś. Niewywiązanie się z tego obowiązku w terminie stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych, uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (np. wyroki SN z 15.3.1977 r., I PRN 21/77 oraz z 20.12.2013 r., II PK 81/13, z 20.10.2015 r., III PK 8/15). Szczególnie gdy nie zachodziły żadne przeszkody faktyczne ani prawne do tego, aby ten obowiązek wykonać.
Notoryczne spóźnienia do pracy mogą skutkować do pracy otrzymaniem przez pracownika kary porządkowej. Jeśli jednak to nie skutkuje, dopuszczalne jest wypowiedzenie takiemu pracownikowi umowy. Ważne jest, aby pracodawca posiadał dowody jego spóźnień.
Za spóźnienia, o których pracownik nie informuje, nie należy mu się wynagrodzenie, gdyż te przysługuje za pracę wykonaną. Możesz się zgodzić na odpracowanie spóźnienia do pracy.