Tajemnica korespondencji.

Mamy w pracy pewien problem. Otóż skierowaliśmy do Prezesa zarządu pismo dotyczące pracownika, który nie przestrzega norm życia społecznego. Pismo podpisane przez kilka osób zostało skierowane do Zarządu, ale Zarząd udostępnił treść pisma osobom trzecim, tj. jemu, kierownikowi będącego jednocześnie przewodniczącym OPZZ. I od tego momentu zaczęła się awantura. Czy Prezes popełnił wykroczenie służbowe, udostępniając autorów pisma?
anonim cytuj
17-11-2023
Złamanie tajemnicy korespondencji zachodzi gdy osoba trzecia która nie jest stroną korespondencji udostępni jej treść. Zarząd był adresatem, więc mógł udostępnić swoją korespondencję komu chciał.
 
anonim cytuj
17-11-2023
Kwestia udostępniania korespondencji służbowej przez Prezesa zarządu. W polskim prawie korespondencja służbowa nie jest chroniona na takich samych zasadach jak korespondencja prywatna. Jeśli pismo było skierowane do Prezesa zarządu w jego roli służbowej, Prezes miał prawo udostępnić treść tego pisma innym osobom w organizacji, jeśli uznał, że jest to konieczne dla celów służbowych. Korespondencja w ramach organizacji, szczególnie dotycząca spraw pracowników, może być przekazywana wewnątrz firmy bez naruszania przepisów o tajemnicy korespondencji.

Zakres tajemnicy korespondencji. Artykuł 216 Kodeksu karnego chroni tajemnicę korespondencji, ale przede wszystkim odnosi się to do korespondencji prywatnej, nie służbowej. Jeżeli pismo było kierowane do Prezesa zarządu w związku z jego funkcją służbową, jego decyzja o udostępnieniu treści pisma wewnątrz organizacji generalnie nie stanowi naruszenia tajemnicy korespondencji w rozumieniu prawa karnego.

Ewentualne naruszenie zasad etyki zawodowej lub procedur wewnętrznych. Chociaż udostępnienie treści pisma wewnątrz organizacji może nie stanowić naruszenia przepisów prawa, może być uznane za naruszenie wewnętrznych regulaminów lub zasad etyki zawodowej. Warto sprawdzić, czy w firmie obowiązują konkretne procedury dotyczące korespondencji służbowej i czy zostały one w tym przypadku przestrzegane.
 
anonim cytuj
22-11-2023

Sugerowane Tematy

Rozliczanie mediów w wynajmowanym mieszkaniu
Mam problem z właścicielem mieszkania, które wynajmuje. Dostaje tylko kwotę do zapłaty za cały miesiąc-ciąg cyfr, dopiero jeśli się upomnę to dostaję te jego rozliczenia z zeszytu, na których w zasadzie może pisać co chce. Czuję że jestem oszukiwana, moje rachunki są naprawdę spore. Na prośbę pokazania Faktur zasłania się tym, że tam są jego dane itp., nie może mi tego pokazać. Jest to najem zwykły, umowa nie została przedłużona automatycznie ...
Odkupienie działalności.
Kupuję z kumplem biznes od osoby trzeciej. Umowa którą nam zaproponowano to bubel i chcemy mieć inną, dobrze napisaną, więc będziemy musieli opłacić prawnika. Pytanie tutaj: Czy do umowy sprzedaży działalności wystarczy dowolny prawnik, potrzebny jest jakiś prawnik z konkretną specjalizacją, czy może po prostu marsz do notariusza?...
Zasiedzenie gruntów rolnych.
Mam taki problem. Mój ojciec wydzierżawiał ziemię sąsiadowi. Umowa dzierżawy wygasła a sasiad dalej użytkuje pole mojego ojca. Trwa to już kilka lat. Podatek rolny płaci mój ojciec. 1.Czy mogę mój ojciec może żądać odszkodowania? 2.Czy to co posiali na polu mojego ojca jest własnością mojego ojca? 3.Czy jest możliwość żeby pobierali oni dotacje? 4.Czy jest ryzyko zasiedzenia ziemi mojego ojca przez sąsiada?...
Czy ktoś mógłby podzielić się opinią na temat Scorector?
Czy rzeczywiście pomaga w pozbyciu się zadłużenia?...

Wyszukiwarka