Tajemnica korespondencji.

Mamy w pracy pewien problem. Otóż skierowaliśmy do Prezesa zarządu pismo dotyczące pracownika, który nie przestrzega norm życia społecznego. Pismo podpisane przez kilka osób zostało skierowane do Zarządu, ale Zarząd udostępnił treść pisma osobom trzecim, tj. jemu, kierownikowi będącego jednocześnie przewodniczącym OPZZ. I od tego momentu zaczęła się awantura. Czy Prezes popełnił wykroczenie służbowe, udostępniając autorów pisma?
anonim cytuj
17-11-2023
Złamanie tajemnicy korespondencji zachodzi gdy osoba trzecia która nie jest stroną korespondencji udostępni jej treść. Zarząd był adresatem, więc mógł udostępnić swoją korespondencję komu chciał.
 
anonim cytuj
17-11-2023
Kwestia udostępniania korespondencji służbowej przez Prezesa zarządu. W polskim prawie korespondencja służbowa nie jest chroniona na takich samych zasadach jak korespondencja prywatna. Jeśli pismo było skierowane do Prezesa zarządu w jego roli służbowej, Prezes miał prawo udostępnić treść tego pisma innym osobom w organizacji, jeśli uznał, że jest to konieczne dla celów służbowych. Korespondencja w ramach organizacji, szczególnie dotycząca spraw pracowników, może być przekazywana wewnątrz firmy bez naruszania przepisów o tajemnicy korespondencji.

Zakres tajemnicy korespondencji. Artykuł 216 Kodeksu karnego chroni tajemnicę korespondencji, ale przede wszystkim odnosi się to do korespondencji prywatnej, nie służbowej. Jeżeli pismo było kierowane do Prezesa zarządu w związku z jego funkcją służbową, jego decyzja o udostępnieniu treści pisma wewnątrz organizacji generalnie nie stanowi naruszenia tajemnicy korespondencji w rozumieniu prawa karnego.

Ewentualne naruszenie zasad etyki zawodowej lub procedur wewnętrznych. Chociaż udostępnienie treści pisma wewnątrz organizacji może nie stanowić naruszenia przepisów prawa, może być uznane za naruszenie wewnętrznych regulaminów lub zasad etyki zawodowej. Warto sprawdzić, czy w firmie obowiązują konkretne procedury dotyczące korespondencji służbowej i czy zostały one w tym przypadku przestrzegane.
 
anonim cytuj
22-11-2023

Sugerowane Tematy

1-miesięczny okres wypowiedzenia.
Proszę o pomoc. Kiedy zacznie się 3 miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony, dla osoby zatrudnionej 16.06.21 chodzi mi o to kiedy jest ostatni moment, żeby złożyć wypowiedzenie zachowując 1-miesięczny okres wypowiedzenia....
Jak uzyskać adwokata z urzędu do rozwodu?
Witam, proszę o radę jak uzyskać adwokata z urzędu do rozwodu?...
Czy moge być współwłaścicielem darowizny męża?
Mąż otrzymał w darowiźnie od swojej matki dom wraz z działką, na której ów dom stoi. Kilka lat później od ojca dostał w darowiźnie działkę rolną. Obie darowizny były mu darowane, gdy byliśmy już małżeństwem. Obecnie zastanawiamy się nad tym, bym stała się współwłaścicielką obu działek, w tym domu. Jak to prawnie ugryźć, oraz na jakie koszta musimy się nastawić, bo znajduję sprzeczne informacje?...
Egzekucja komornicza.
Witam serdecznie, poradźcie co robić. Komornicy na wniosek firmy windykacyjnej prowadzili przeciw mnie dwie egzekucje, spłaciłem wszystko, co do grosza, komornik jeden jak i drugi przysłał mi postanowienie o zakończeniu postępowania i że "tytuł wykonawczy pozostaje w aktach sprawy, ponieważ całe roszczenie egzekucyjne wynikające z tytułu wykonawczego zostało w całości zaspokojone. Postępowanie egzekucyjne zostało zakończone. Firma dalej atak...

Wyszukiwarka