Wyegzekwowanie płatności za wykonaną usługę.

Wykonałem pewną usługę zdalnie, usługa według mnie została wykonana prawie 3 miesiące temu, klient dla którego usługę wykonałem w naszej rozmowie telefonicznej mówi to samo.
Problemem natomiast jest to, że przez te 3 miesiące nie mogę doprosić się o dane do faktury.
Tutaj też ciekawostka, której wcześniej nie sprawdziłem, mianowicie klient zawiesił z początkiem poprzedniego roku działalność gospodarczą natomiast świadczył usługi związane z zawieszoną działalnością.
W konsekwencji czego projekt zrobiłem, czas poświęciłem ale nie mogę doprosić się ani o dane do faktury ani o płatność.
Nie miałem niestety umowy na wykonanie projektu, wszystkie ustalenia odbyły się drogą mailową (współpraca z klientem trwała jakieś 2 lata i nigdy nie było problemów).
Pytanie brzmi jak mógłbym wyegzekwować zapłatę, którą ustaliliśmy wspólnie ? Czy mogę wystawić fakturę na os. fizyczną ?
Zawsze robiłem tak, że klient który zalegał z płatnością faktury był przeze mnie wpisywany do e-sądu po czy po jakimś czasie dostawszy list płacił całą kwotę, tutaj jednak nie mam podstawy bo nie mam faktury...
anonim cytuj
15-11-2023
Jak najbardziej miałeś umowę, a najwyraźniej unikałeś opodatkowania wykonywanej działalności.
 
anonim cytuj
15-11-2023
Skoro nie mogę wyegzekwować płatności za wykonaną usługę to jak mogę unikać opodatkowania ? Przecież nic nie zarobiłem, ogólnie jednak pytałem o zupełnie coś innego.
 
anonim cytuj
15-11-2023
Wykonałem pewną usługę zdalnie, usługa według mnie została wykonana prawie 3 miesiące temu, klient dla którego usługę wykonałem w naszej rozmowie telefonicznej mówi to samo. Problemem natomiast jest to, że przez te 3 miesiące nie mogę doprosić się o dane do faktury.


W takiej sytuacji istnieje kilka możliwości działania. Zgodnie z art. 353^1 Kodeksu cywilnego, umowa powinna być wykonywana zgodnie z jej treścią oraz zasadami współżycia społecznego. Ustalenia dokonane drogą mailową mogą być uznane za zawarcie umowy cywilnoprawnej, nawet jeżeli nie została ona sformalizowana w postaci pisemnej umowy.

W przypadku braku danych do wystawienia faktury można rozważyć wystawienie faktury z adnotacją „o nieznanych danych nabywcy”. Również istnieje możliwość wystawienia faktury na osobę fizyczną, jeżeli to ona była rzeczywistym nabywcą usługi. Ważne jest, aby zachować dowody na wykonanie usługi oraz na ustalenia dotyczące zapłaty.

Jeżeli chodzi o wyegzekwowanie zapłaty, możesz skierować sprawę na drogę postępowania sądowego. W Polsce istnieje możliwość skorzystania z e-sądu, który jest szybkim i skutecznym sposobem dochodzenia roszczeń pieniężnych, jednak aby to zrobić, konieczne jest posiadanie odpowiedniej dokumentacji, np. faktury.

Jak najbardziej miałeś umowę, a najwyraźniej unikałeś opodatkowania wykonywanej działalności.


To stwierdzenie niekoniecznie musi być prawdziwe. Sam fakt braku formalnej umowy pisemnej nie równa się unikaniu opodatkowania. Jeżeli wykonawca usługi wykazał dochód w odpowiednich deklaracjach podatkowych, nie ma mowy o unikaniu opodatkowania.

Skoro nie mogę wyegzekwować płatności za wykonaną usługę to jak mogę unikać opodatkowania ? Przecież nic nie zarobiłem, ogólnie jednak pytałem o zupełnie coś innego.


To prawidłowe spostrzeżenie. Aby mówić o unikaniu opodatkowania, musiałbyś faktycznie otrzymać zapłatę za usługę i nie wykazać jej w rozliczeniu podatkowym. W Twojej sytuacji kluczowe jest wyegzekwowanie należności za wykonaną usługę. Skoro świadczenie było wykonane, a opłata za nie ustalona, masz prawo dochodzić swojego wynagrodzenia.

W odpowiedzi na postawione pytania:

Adresując kwestię wyegzekwowania płatności za wykonaną usługę, kluczowym jest uznawanie ustaleń zawartych drogą mailową za formę umowy cywilno-prawnej. Zgodnie z polskim prawem, umowa cywilno-prawna nie wymaga szczególnej formy, aby była ważna. Oznacza to, że umowa zawarta drogą mailową jest prawnie wiążąca, co daje podstawę do dochodzenia roszczeń.

Jeśli chodzi o wystawienie faktury, art. 106e ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług (ustawa o VAT) pozwala na wystawienie faktury nawet bez pełnych danych nabywcy. Można w takim przypadku zastosować adnotację "brak danych nabywcy". Jednakże, ważne jest, aby mieć dowody na wykonanie usługi oraz ustalenia dotyczące wynagrodzenia.

W przypadku niemożności wyegzekwowania płatności, możesz skierować sprawę na drogę postępowania sądowego. Zgodnie z art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego, możesz złożyć wniosek o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, które jest często wykorzystywane do dochodzenia niezapłaconych faktur.

Odnosząc się do zarzutu unikania opodatkowania, zgodnie z art. 22 § 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, każda osoba fizyczna osiągająca dochód ma obowiązek jego opodatkowania. Jeśli w Twoim przypadku nie doszło do otrzymania zapłaty za usługę, nie ma podstaw do stwierdzenia unikania opodatkowania. Ważne jest, abyś wykazał w rozliczeniach podatkowych faktyczny przebieg zdarzeń, co stanowi dowód na prawidłowe postępowanie podatkowe.

W Twojej sytuacji kluczowe jest udokumentowanie wykonania usługi oraz istnienia ustaleń dotyczących wynagrodzenia. Mając takie dowody, możesz podjąć odpowiednie kroki prawne w celu wyegzekwowania należności.
 
anonim cytuj
20-11-2023

Sugerowane Tematy

Czy potrzebuje zgody ojca dziecka na wyjazd z dzieckiem za granicę?
Witam, planuje wyjazd z 4 letnim dzieckiem do USA na 3 miesiące. Z jego ojcem mamy sądownie ustalone kontakty i alimenty. On osobiście z kontaktów się nie wywiązuje, jedynie dziadkowie opiekują się nim w wyznaczone dni. Nie widziałam go, ani nie mam z nim kontaktu od kilku miesięcy. Widnieje w akcie urodzenia dziecka, nie ma też ograniczonych, ani odebranych praw rodzicielskich. Chciałabym się dowiedzieć, czy potrzebuje jego zgody na wyjazd? Jak...
Ubezpieczenie kredytu gotówkowego.
Witam. Posiadam dwie pożyczki gotówkowe w banku. Od stycznia przebywam na zwolnieniu lekarskim z powodu iż jestem w ciąży i występują komplikacje. Mam wykupione ubezpieczenia do tych pożyczek. Orientuje się ktoś czy ubezpieczalnia przejmie raty? Oczywiście jutro zadzwonię do banku i zapytam u senda ale takie pytanie w mojej głowie się zrodziło...
Zaległość w alimentach.
Witam, czy jak spłacę alimenty a zostaną odsetki do spłaty, czy komornik będzie zabierał 60%z pensji czy nie może?...
Wezwanie na rozmowę podczas urlopu, czy mam obowiązek iść?
Witajcie. Jestem na urlopie wypoczynkowym od 18.08 bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dzisiaj dzwonił szef żebym przyszła w poniedziałek do pracy bo musimy pogadać, pytałam czy coś się stało, to stwierdził że nie jest to rozmowa na telefon, czy może mnie zwolnić jak przebywam na urlopie? Czy mam obowiązek wogóle tam iść? Czy jeżeli pracodawca da mi jakieś dokumenty do podpisania mogę odmówić ich podpisania?...

Wyszukiwarka