Wynajem mieszkania cudzoziemcowi.

Wynajęłam mieszkanie polsko-tunezyjskiej parze, ona Polka on Tunezyjczyk. Zależy im, aby umowa była na nich obojga- ponieważ jemu to jest potrzebne do jakiegoś urzędu ds. cudzoziemców. Zaznaczyli, że będą zgodnie i solidarnie płacić czynsz i wszelkie koszta, oraz zgodnie odpowiadają za mieszkanie. I teraz mam pytanie, bo nigdy nie wynajmowałam cudzoziemcowi- co mi jest potrzebne?
Czy on musi mieć paszport, ważną wizę, czy prawo pobytu? Czy jako wynajmująca mam obowiązek to sprawdzić?
Czy jeśli przebywa na terenie PL nielegalnie- a ja podpiszę z nim umowę najmu to czy mnie coś grozi?
Czy jeśli on chce na podstawie umowy najmu załatwić prawo pobytu, to czy ja np. będę wzywana do Urzędu ds. cudzoziemców itd.?
anonim cytuj
15-11-2023
- Paszport
- Nic
- Nie
 
anonim cytuj
15-11-2023
A czy on na podstawie umowy najmu na rok, może iść do Urzędu Dzielnicy i się zameldować bez mojej zgody ?
 
anonim cytuj
15-11-2023
Ale ja go mogę wtedy szybko wymeldować jako właściciel?
 
anonim cytuj
15-11-2023
Chyba jednak nie. Dzwoniłam dziś do Urzędu Dzielnicy do wydziału meldunkowego i pani naczelnik powiedziała mi, że meldunku muszę dokonać ja jako właściciel i nikt go nie zamelduje bez mojej zgody.
 
anonim cytuj
15-11-2023
Albo Ty czegoś nie zrozumiałaś, albo pani naczelnik wprowadziła cię w błąd.
wyrok NSA z 25.09.2008 r. sygn. akt. II OSK 1069/07
Cytat:
Uwzględniając cel, jakiemu służy obowiązek meldunkowy, ustawodawca wprowadził jedynie warunek przedstawienia potwierdzenia pobytu w lokalu jako okoliczności faktycznej. Jeżeli właściciel bądź inna osoba dysponująca prawem do lokalu nie może lub nie chce poświadczyć tej okoliczności, wówczas organ administracji, działając w oparciu o art. 47 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności o dowodach osobistych, przeprowadza postępowanie wyjaśniające, które ma na celu ustalenie, czy osoba wnioskująca o zameldowanie, faktycznie w lokalu przebywa.
W świetle powyższego należy stwierdzić, iż nie tylko brak potwierdzenia pobytu w lokalu przez jego właściciela, ale i brak wyraźniej zgody na zameldowanie nie stanowi negatywnej przesłanki do dokonania zameldowania w lokalu
oraz wyrok WSA Warszawa z 20.01.2010 sygn. akt IV SA/Wa 1948/09:
Cytat:
Zameldowanie w takim przypadku nie zależy bowiem od tego, czy właściciel lokalu potwierdzi fakt pobytu danej osoby w tym lokalu, w sposób sformalizowany, określony w art. 9 ust. 2a ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, lecz od tego, czy taki pobyt rzeczywiście ma miejsce i rolą organu jest ustalenie tego stanu rzeczy za pomocą środków dowodowych
 
anonim cytuj
15-11-2023
Zawierając z najemcą umowę najmu godzisz się na to, że będzie on przebywał w lokalu, a tym samym godzisz się z tym, że musi on dopełnić obowiązku meldunkowego.
 
anonim cytuj
15-11-2023

Sugerowane Tematy

Czy „Umowę na czas określony” moge miec cały czas
Witam. Mam nadzieje, ze moge sie tu Panstwa zapytac. Czy „Umowę na czas określony” moge miec cały czas, czy konkretna ilość razy, zanim dostane umowę na czas nieokreślony?...
Ubezpieczenie PZU.
Dzień dobry, mam dodatkowe ubezpieczenie PZU grupowe, które opłacam w pracy. Jest tam zawarty wariant odszkodowania w wypadku śmierci bliskich. Czy należy mi się odszkodowanie z tytułu śmierci teścia - zmarł w XI 2022 r., gdy jestem po rozwodzie z jego synem już od 15 lat? Z teściem utrzymywałam przyjazne kontakty. Proszę o odpowiedź...
Czy nadal będę miała wypłacany zasiłek chorobowy?
Witam, jestem na zwolnieniu 4 MSC a jeszcze przede mną kolejne 4 z racji operacji na serce. Łącznie będę powyżej 182 dni na zwolnieniu. Co w tym przypadku mam zrobić? Czy nadal będę miała wypłacany zasiłek chorobowy? Jak to wygląda z prawnego pkt widzenia? Dziękuję za wszelkie informacje....
czy na umowie zlecenie musze odrabiać dni za chorobowe?
Pracuje na umowę zlecenie. Na 3 dni, łącznie z dziś miałam l4. Jutro wracam do pracy. Za te 3 dni przychodziła za mnie szefowa do pracy. Teraz słyszałam, że będę musiała odrabiać te godziny co byłam na zwolnieniu. Czy to na umowie zlecenie jest zgodne z prawem?...

Wyszukiwarka