Zwolnienie na opiekę nad zdrowym dzieckiem.

Witam, jakis czas temu poruszalem temat apropo zwolnienia opiekuńczego i nie do konca sprawa się wyjaśniła.. Otóż partnerka (nie żona) przebywa w szpitalu mamy w domu male dziecko, jako ze nie ma możliwości zeby ktos inny zajmowal sie dzieckiem, ja siedze w domu. Chcialem w szpitalu zeby lekarz dal zwolnienie na opieke nad dzieckiem, lecz ten dal zaswiadczenie o pobycie partnerki w szpitalu i skierował do lekarza pierwszego kontaktu, po wizycie w mojej przychodzi pani doktor stwierdzila ze takie zwolnienie moze wystawic jedynie na chore dziecko i odeslala mnie do pracodawcy. Pracodawca zasugerował zeby wypelnic wniosek z zusu z15a, lecz tu tez pojawia, bo z15a z tego co wiem musi byc podany okres od-do kiedy ma byc wyplacany ten zasiłek, a w dokumentach ze szpitala jest tylko data przyjęcia no bo nie wiadomo do kiedy partnerka będzie w szpitalu. Jak to ugryźć? Kto wystawia zwolnienie opiekuńcze na dziecko zdrowe do 8go roku życia?
anonim cytuj
22-10-2021
Z-15a można składać na okresy kiedy faktycznie opieka była świadczona, najlepiej po zakończeniu jakiegoś okresu. Najlepiej więc składać kilka dokumentów np. złożyć jeden po skorzystaniu z opieki przez tydzień, potem drugi itd.
 
anonim cytuj
22-10-2021
Składasz wniosek o zasiłek opiekuńczy z terminem przewidywanym, potem ewentualnie przedłużasz
 
anonim cytuj
22-10-2021
Składasz wniosek o zasiłek opiekuńczy z terminem przewidywanym, potem ewentualnie przedłużasz

A jesli wyjdzie wcześniej przed terminem wpisanym, mozna skrócić bez problemu?
 
anonim cytuj
22-10-2021
Składasz wniosek o zasiłek opiekuńczy z terminem przewidywanym, potem ewentualnie przedłużasz
A jesli wyjdzie wcześniej przed terminem wpisanym, mozna skrócić bez problemu?

tak
 
anonim cytuj
22-10-2021
Witam, jakis czas temu poruszalem temat apropo zwolnienia opiekuńczego i nie do konca sprawa się wyjaśniła.. Otóż partnerka (nie żona) przebywa w szpitalu mamy w domu male dziecko, jako ze nie ma możliwości zeby ktos inny zajmowal sie dzieckiem, ja siedze w domu.


W związku z powyższym, chciałbym wyjaśnić kilka kwestii prawnych dotyczących zwolnienia opiekuńczego:

Zgodnie z art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2019 r. poz. 645 ze zm.), pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem do ukończenia 8 lat w sytuacji, gdy osoba zwykle je opiekująca sama choruje.

Jeśli chodzi o dokument Z-15a, to de facto jest to wniosek o zasiłek opiekuńczy. W sytuacji, gdy nie jesteś pewny co do okresu, na jaki potrzebujesz zwolnienia, najlepiej zrobić to, co zasugerowali inni uczestnicy dyskusji: składać wniosek o zasiłek opiekuńczy z terminem przewidywanym, a następnie go przedłużać w miarę potrzeb lub skracać w przypadku zakończenia opieki wcześniej niż przewidywano.

Jeżeli zdecydujesz się skrócić okres korzystania z zasiłku opiekuńczego, nie powinno to sprawić problemu. Wystarczy zgłosić się do ZUS z odpowiednią informacją.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Czynsz od współlokatorów na moje konto.
Wynajmuje wraz z dziewczyną oraz znajomym mieszkanie. Najemca chce otrzymywać pełną kwotę ustaloną w umowie, zamiast trzech przelewów. Wspólnie ustaliliśmy, że ja będę wykonywał przelew za mieszkanie najemcy, a moi współlokatorzy będą przelewać swoją część mnie. Jak to wygląda w kwestii US, przelewy, które trafiają do mnie potraktują jako darowiznę? Jak najlepiej rozwiązać sytuację, przelewania należnej części przez każde z nas?...
Alimenty w małżeństwie.
Mój mąż po nieudanej działalności jedyne co aktualnie posiada to komorników. Niestety choruje on również na przewlekłe choroby, więc musi kupować sobie leki. Po opłatach kwota, jaką mi daje na życie to nawet nie jest połowa opłat za mieszkanie, nie mówiąc o całej reszcie. Czy w tym wypadku jest sens bym występowała o alimenty jeszcze będąc z nim w małżeństwie? Obydwoje i tak chcemy się rozejść, ale aktualnie żyjemy pod jednym dachem, bo jest to ...
Jak uchronić się przed kradzieżą tożsamości?
Witam, mam takie nietypowe pytanie. Jak uchronić się przed kradzieżą tożsamości? Mój brat jest do mnie bardzo podobny (tylko nieco grubszy.) I sytuacja wygląda tak, że już od jakiegoś dłuższego czasu wiem, że zadłuża siebie jak tylko może. Wiem na pewno, że ma kredyt na 50 tysięcy, ale podejrzewam, że jest tego dużo więcej. Ostatnio na wspólnej rodzinnej poczcie zauważyłem tak samo, ze przychodzą same emaile od jakiś pożyczkodawców gdzie padają k...
Porozumienie stron przy przejściu na emeryturę.
Złożyłam podanie o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron i jednocześnie o ponowne przyjęcię ponieważ chciałbym kontynuować pracę na obecnym stanowisku. Jeszcze nie otrzymałam oficjalnej odpowiedzi od mojego pracodawcy ale dowiedziałam się że jest zgoda na zawarcie umowy tylko na 3 miesiące. Jestem bardzo zawiedziona takim postanowieniem ponieważ wszyscy pracownicy którzy zostają w pracy dostają zgodę na 33 miesiące na czas określony. ...

Wyszukiwarka