Odebranie władzy rodzicielskiej matce

Dzień dobry, jestem ojcem dwóch corek, które bardzo kocham. Kilka lat po rozwodzie i opiece naprzemiennej jedna z moich córek zaczęła mieć problemy z matką i jej byłym partnerem. Córka podcięła sobie żyły będąc pod opieka matki. W czasie mojej opieki, zauwazylem to od razu, rozpocząłem z córką terapie u lekarza psychiatry. Najpierw farmakologiczna, która miała przygotowac córkę do terapii z psychologiem. Córka zaczęła być nastawiana przeciwko mnie, terapie córki matka przerwała a córka od ponad dwóch lat jest alienowania. Wyrokiem sądu sprzed dwóch lat córka ma uczęszczać na terapie, a cała rodzina na terapie rodzinna. Była żona nie respektuje regionu córka od dwóch lat jest bez terapii. Alienuje się od świata, ma problemy tożsamości płciowej. Czy w takiej sytuacji jest jakakolwiek szansa na odebranie praw rodzicielskich matce? Druga córka jest również manipulowana i nastawiana przeciwko mnie. Chce mieć kontakt i opiekę naprzemienna ale jest pod wpływem matki. Walczy o wolność w wyrazami uczuć. Obawiam się, ze z druga córką była żona zrobi to samo. Czy to są wystarczające powody do odebrania praw rodzicielskich? Kocham córki nad życie i chodzi mi o ich zdrowie i szczęśliwe życie. Dziekuje za opinie.
anonim cytuj
14-11-2023
Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, sąd może orzec pozbawienie władzy rodzicielskiej, gdy rodzic znacząco zaniedbuje swoje obowiązki. Artykuł 111 § 1 tego kodeksu mówi, że władza rodzicielska może być odebrana rodzicowi, który „ze swej winy rażąco zaniedbuje obowiązki wobec dziecka”. Rażące zaniedbanie może objawiać się różnymi formami, w tym niezapewnieniem odpowiedniej opieki i wsparcia emocjonalnego, a także działaniami, które mogą mieć szkodliwy wpływ na rozwój psychiczny i emocjonalny dziecka.

W przedstawionej sytuacji, istotnymi aspektami, które sąd mógłby wziąć pod uwagę, są:

Stan zdrowia córki: Fakt, że córka podjęła próbę samookaleczenia i wymagała interwencji psychiatrycznej, jest znaczącym sygnałem o potrzebie zapewnienia jej odpowiedniego wsparcia. Nierespektowanie zaleceń terapeutycznych przez matkę może być interpretowane jako zaniedbanie w zakresie opieki zdrowotnej.

Alienacja rodzicielska: Jeśli matka świadomie nastawia dziecko przeciwko drugiemu rodzicowi, może to być rozpatrywane jako działanie na szkodę dobra dziecka, szczególnie jeśli prowadzi to do zaburzeń emocjonalnych lub tożsamościowych u dziecka.

Nierespektowanie wyroków sądowych: Nieprzestrzeganie wyroku sądu dotyczącego konieczności uczestnictwa w terapii rodzinnej może być uznane za zaniedbanie obowiązków rodzicielskich.

W kontekście podejmowania decyzji o odebraniu władzy rodzicielskiej, sąd bierze pod uwagę przede wszystkim dobro dziecka. Oznacza to, że każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, z uwzględnieniem wszystkich okoliczności. Proces ten wymaga zgromadzenia odpowiednich dowodów, takich jak opinie biegłych psychologów, psychiatrów oraz relacje ze spotkań z terapeutami.

Wnioskowanie o pozbawienie władzy rodzicielskiej jest decyzją poważną i zazwyczaj traktowaną jako ostateczność. Warto także rozważyć inne możliwe środki, takie jak zmiana ustaleń dotyczących opieki nad dziećmi, czy zasądzenie terapii rodzinnej pod nadzorem sądowym.

Podsumowując, w opisanej sytuacji, wniosek o odebranie władzy rodzicielskiej matce może być rozważany, ale wymaga dokładnej analizy i zgromadzenia odpowiednich dowodów. Należy pamiętać, że sąd zawsze kieruje się przede wszystkim dobrem dziecka.
 
anonim cytuj
22-12-2023
Rozumiem, że mogę wnioskować o odebranie praw rodzicielskich mojej byłej żonie, ale jakie konkretnie dowody powinienem zebrać, żeby udowodnić sądowi, że jej zachowanie szkodzi naszym córkom? Czy wystarczą zeznania świadków, np. rodziny czy przyjaciół, czy potrzebuję także opinii biegłych, jak psychiatrów? I jak długo może trwać taki proces sądowy?
 
anonim cytuj
22-12-2023
W kwestii zgromadzenia dowodów w procesie o odebranie praw rodzicielskich, ważne jest uwzględnienie kilku aspektów:

Rodzaje Dowodów: Aby udowodnić, że zachowanie matki szkodzi córkom, potrzebne będą dowody obiektywne. Do takich dowodów należą:

Opinie Biegłych: Opinie psychiatrów, psychologów dziecięcych, terapeutów rodzinnych, które mogą potwierdzić wpływ zachowania matki na zdrowie psychiczne i emocjonalne dzieci. Takie opinie są szczególnie ważne, gdyż dają fachową ocenę sytuacji.
Dokumentacja Medyczna: Jeśli jedna z córek podjęła próbę samookaleczenia, dokumentacja medyczna z tego zdarzenia, w tym opis interwencji psychiatrycznej, jest kluczowym dowodem.
Zeznania Świadków: Zeznania rodziny, przyjaciół, nauczycieli, sąsiadów mogą być pomocne, ale sąd może je ocenić jako mniej obiektywne w porównaniu z opiniami biegłych.
Dokumentacja Sądowa i Edukacyjna: Warto zgromadzić dokumenty świadczące o nierespektowaniu przez matkę wyroków sądowych dotyczących terapii, a także wszelkie dokumenty związane z edukacją i opieką nad dziećmi, które mogą wskazywać na problemy wychowawcze.

Czas Trwania Procesu: Długość procesu sądowego zależy od wielu czynników, w tym od złożoności sprawy, dostępności biegłych, a także od obciążenia sądu. Może to trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Ważne jest, aby być przygotowanym na długotrwały proces.

Współpraca z Adwokatem: W tak złożonych sprawach rodzicielskich, współpraca z doświadczonym adwokatem specjalizującym się w prawie rodzinnym jest niezwykle istotna. Adwokat pomoże w odpowiednim przygotowaniu i przedstawieniu dowodów, a także będzie reprezentować interesy dzieci i klienta w sądzie.

Podsumowując, w procesie o odebranie praw rodzicielskich kluczowe jest zgromadzenie obiektywnych i wiarygodnych dowodów, które jasno wskazują na szkodliwe zachowanie matki w stosunku do dzieci. Proces ten wymaga starannego przygotowania i często współpracy z różnymi specjalistami. Warto również pamiętać, że sąd kieruje się przede wszystkim dobrem dzieci, dlatego wszelkie działania powinny mieć na uwadze ich najlepszy interes.
 
anonim cytuj
22-12-2023
jeśli zdecyduję się na rozpoczęcie procesu o odebranie praw rodzicielskich, czy w międzyczasie mogę ubiegać się o zmianę warunków opieki nad dziećmi? Chodzi mi o to, aby móc zapewnić im stabilniejsze i bezpieczniejsze środowisko, zanim sąd podejmie ostateczną decyzję. Czy to możliwe i jakie kroki musiałbym podjąć w tej sytuacji?
 
anonim cytuj
22-12-2023
W odpowiedzi na pytanie dotyczące zmiany warunków opieki nad dziećmi w trakcie procesu o odebranie praw rodzicielskich, istotne jest podkreślenie możliwości wnioskowania o tymczasową zmianę ustaleń dotyczących opieki.

Tymczasowe Zmiany Ustaleń Opiekuńczych: Możliwe jest złożenie wniosku o tymczasową zmianę ustaleń dotyczących opieki nad dziećmi, jeśli istnieją poważne obawy o ich dobrostan. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, sąd może podjąć decyzję o tymczasowej zmianie warunków opieki, jeżeli uzna to za konieczne dla ochrony interesów dziecka.

Podstawa Prawna: Wnioskowanie o tymczasową zmianę ustaleń opiekuńczych opiera się na art. 598^15 Kodeksu postępowania cywilnego, który umożliwia sądowi podjęcie tymczasowych środków ochrony dziecka w sytuacji, gdy jego dobro jest zagrożone.

Procedura: Wniosek o zmianę ustaleń opiekuńczych powinien zawierać uzasadnienie, dlaczego taka zmiana jest niezbędna. Powinny być w nim zawarte informacje o obecnej sytuacji dziecka, dowody na zagrożenie jego dobrostanu oraz propozycja nowych warunków opieki.

Dowody: Do wniosku warto dołączyć dowody potwierdzające zaistnienie sytuacji wymagającej zmiany warunków opieki. Mogą to być zeznania świadków, opinie specjalistów, dokumentacja medyczna czy dowody na niewłaściwe wykonywanie obowiązków opiekuńczych przez matkę.

Czasowe Rozstrzygnięcie: Taka zmiana ustaleń jest zwykle czasowa, aż do rozstrzygnięcia sprawy głównej (o odebranie praw rodzicielskich). Sąd bada każdy taki wniosek indywidualnie, biorąc pod uwagę dobro dzieci.

Podsumowując, możliwe jest złożenie wniosku o tymczasową zmianę ustaleń dotyczących opieki nad dziećmi w trakcie trwania procesu o odebranie praw rodzicielskich. Ważne jest, aby wniosek taki był dobrze uzasadniony i oparty na solidnych dowodach. W takich sprawach zaleca się skonsultowanie z adwokatem specjalizującym się w prawie rodzinnym, który pomoże w odpowiednim przygotowaniu wniosku i reprezentacji w sądzie.
 
anonim cytuj
22-12-2023

Sugerowane Tematy

Wadliwe wypowiedzenie umowy
Na jaki artykuł kodeksu pracy mogę się powołać jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę jest wadliwe? Chodzi tu o brak podpisu kwalifikowanego na wypowiedzeniu przesłanym drogą mailową....
Spadek a zachowek.
Sprawa jest następująca. Babcia umarła w styczniu zostawiając testament. Miała 4 dzieci(3synow, gdzie dwóch nie żyje i 1 córkę, całość przepisała na córkę). Wiadomo o zachowek w tym przypadku należy się synom pominiętym w testamencie. I tu pojawia się pytanie. Jeden z nieżyjących synów miał długu. Jego dzieci notarialnie zrzekły się spadku po nim. Czy w tym przypadku należy im się zachowek po zmarłej babci?...
Zwolnienie lekarskie przy umowie zlecenia i umówię o pracę.
Pracuję u dwóch różnych pracodawców. Chcę skorzystać z L4. Jak wygląda sytuacja z L4 przy umowie zlecenia z umową o pracę ? Mogę normalnie skorzystać ze zwolnienia?...
Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu.
Byłam na wyrwaniu zęba prywatnie gdzie podpisywałam zgodę na wyrwanie. Po tygodniu czasu zaczęło mnie boleć ucho. Myślałam że mam stan zapalny ucha. Lekarz mówi że mnie boli z powodu wyrwania zęba i że najprawdopodobniej dentysta podczas usuwania mógł coś uszkodzić. Czy mam jakiekolwiek szanse na wygranie sprawy jeśli bym pozwala dentystę...

Wyszukiwarka