Podział majątku po rozwodzie.

Posiadam mieszkanie zakupione przed ślubem wzięte na kredyt, na moim prywatnym koncie gdzie przelewana jest wypłata. Od 2015 roku jestem po ślubie, a teraz żona chce się rozwieść i zapowiada że będzie żądać spłaty za opłacany kredyt w tym czasie. Dodam że dopiero od dwóch lat ma stałą pracę, a wcześniej tylko stypendium 1600 zł. Przez większość czasu miałem dwa razy większe dochody, i oprócz spłaty kredytu ze swojego konta i często jeszcze czynszu, na wspólne konto przelewałem taka sama kwotę jak ona lub większą. Czy ratę można liczyć jako konieczność zaspokajania potrzeb rodziny ? Inaczej musielibyśmy wynajmować mieszkanie po wyższych kosztach.
anonim cytuj
07-11-2023
A mieliście rozdzielność?
 
anonim cytuj
07-11-2023
Nie mieliśmy. Mamy też 3 letniego synka o czym nie wspomniałem.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Czyli kasa była wspólna. I połowa opłaconych za twoje mieszkanie rat jako nakład z majątku wspólnego na twój osobisty jak najbardziej może być dochodzona przez twoją żonę.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Tak można. Tylko doczytaj zapis art. 45 kro do końca. Jest tam zapisane - "chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności."
 
anonim cytuj
07-11-2023
Od chwili ślubu - to nie było Twoje konto i Twoja wypłata, tylko wspólne środki rodziny, którą do prawomocnego orzeczenia o rozwodzie (separacji, rozdzielności majątkowej) - nadal tworzycie.
To że ceny mieszkań na dziś ogólnie wzrosły to jedno, ale drugie to konkretne mieszkanie - jaką ma wartość, a jaką będzie miało z chwilą ustania wspólności majątkowej.
Możesz założyć iż - połowę wysokości rat od dnia ślubu do dnia prawomocnego rozwodu - może uzyskać w wyniku podziału majątku.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Mieszkanie nabyte przed ślubem należy do majątku osobistego. Jednakże raty kredytu opłacane ze środków uzyskanych po ślubie z wypłaty mogą być uznane za wkład majątku wspólnego małżonków w majątek osobisty jednego z nich, co wynika z art. 31 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.).

Nieistnienie umowy majątkowej małżeńskiej o rozdzielności majątkowej oznacza, że majątek nabyty po ślubie stanowi majątek wspólny małżonków (art. 31 K.r.o.). W związku z tym, środki uzyskane w czasie trwania małżeństwa i przeznaczone na spłatę rat kredytu hipotecznego zaciągniętego na mieszkanie nabyte przed ślubem mogą być uznane za wspólne, nawet jeśli mieszkanie to pozostaje w majątku osobistym jednego z małżonków.

Art. 45 K.r.o. stanowi, że w przypadku zwiększenia wartości majątku osobistego jednego z małżonków kosztem majątku wspólnego, drugi z małżonków może żądać stosownego wynagrodzenia, chyba że zwiększenie to miało miejsce w celu zaspokojenia potrzeb rodziny.

W przypadku opłacania rat kredytu hipotecznego na mieszkanie z majątku wspólnego można twierdzić, iż było to zaspokajanie potrzeb rodziny, ponieważ zapewniano w ten sposób dach nad głową. Niemniej jednak wartość wkładu w majątek osobisty drugiego małżonka powinna być adekwatnie wynagrodzona w przypadku podziału majątku po rozwodzie, o ile nie zostanie uznane, że wkłady te były niezbędne do zaspokojenia potrzeb rodziny.

W sytuacji rozwodu należy dokonać wyceny wartości mieszkania w chwili nabywania i w chwili ustania wspólności majątkowej, aby ustalić, czy i w jakim stopniu doszło do zwiększenia wartości majątku osobistego. Co do zasady, jeśli raty kredytu były opłacane z majątku wspólnego, drugi małżonek może domagać się zwrotu połowy wartości tych rat, które zostały opłacone po ślubie. Jednakże ostateczna kwota wynagrodzenia może być zróżnicowana w zależności od okoliczności sprawy i dokonanej przez sąd oceny.
 
anonim cytuj
07-11-2023

Sugerowane Tematy

Czy należy uregulować zaległości OC poprzedniego właściciela auta?
Mama kupiła auto i przyszło jej przed sądowne wezwanie do zapłaty, za polisę od poprzedniego właściciela. Mama dostała z dowodem rejestracyjnym numer polisy, że auto jest ubezpieczone, nic nie było mowy o tym, że trzeba zrobić jakąś wpłatę. Mamie też nie przychodziło żadne ponaglenie z ubezpieczalni, tylko od razu przed sądowe wezwanie do zapłaty, co można dalej z tym robić? Ma to płacić mama czy poprzedni właściciel?...
Jak przysposobić dziecko małżonka?
Witam jak jest z przysposobieniem małoletniego ? Chcielibyśmy aby mój mąż przysposobił syna (15lat). Jakie warunki są ? Ojciec dziecka pozbawiony praw , fundusz alimentacyjny nie pobieram (zarobki)....
kredyty byłego męża
Witm Moj byly maz ma kilka tys. kredytow ktore zaciagal bez mojej wiedzy na swoja osobe ale w dokumentach widnieje moj adres poniewaz byl u mnie zameldowany. Kredyty splaca poki co z przerwami od 2013 r. Rozwod byl w 2014. Przez te lata nawet kiedy nie placil nie dostalam zadnego ponaglenia, nie wiedzialam ze ma takie dlugi. Teraz dowiedzialam sie ze planuje wyjechac na daleki zachod, skad pochodzi. Od lat ma problem z alkoholem i obawia...
Naruszenie zasad miru domowego
Gdzie zgłosić naruszenie zasad miru domowego właścicielka chce wejść do wynajmowanego mieszkania bez mojej obecności oraz ustalenia że mną konkretnego czasu (podane około południa tylko) - komisariat osobiście czy przez 112? I jeżeli mieszkanie jest w rejonie Czuby Lublin a mieszka na Tatatach Lublin to który komisariat ? Czuby czy Tatary?...

Wyszukiwarka