Podział majątku po rozwodzie.

Posiadam mieszkanie zakupione przed ślubem wzięte na kredyt, na moim prywatnym koncie gdzie przelewana jest wypłata. Od 2015 roku jestem po ślubie, a teraz żona chce się rozwieść i zapowiada że będzie żądać spłaty za opłacany kredyt w tym czasie. Dodam że dopiero od dwóch lat ma stałą pracę, a wcześniej tylko stypendium 1600 zł. Przez większość czasu miałem dwa razy większe dochody, i oprócz spłaty kredytu ze swojego konta i często jeszcze czynszu, na wspólne konto przelewałem taka sama kwotę jak ona lub większą. Czy ratę można liczyć jako konieczność zaspokajania potrzeb rodziny ? Inaczej musielibyśmy wynajmować mieszkanie po wyższych kosztach.
anonim cytuj
07-11-2023
A mieliście rozdzielność?
 
anonim cytuj
07-11-2023
Nie mieliśmy. Mamy też 3 letniego synka o czym nie wspomniałem.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Czyli kasa była wspólna. I połowa opłaconych za twoje mieszkanie rat jako nakład z majątku wspólnego na twój osobisty jak najbardziej może być dochodzona przez twoją żonę.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Tak można. Tylko doczytaj zapis art. 45 kro do końca. Jest tam zapisane - "chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności."
 
anonim cytuj
07-11-2023
Od chwili ślubu - to nie było Twoje konto i Twoja wypłata, tylko wspólne środki rodziny, którą do prawomocnego orzeczenia o rozwodzie (separacji, rozdzielności majątkowej) - nadal tworzycie.
To że ceny mieszkań na dziś ogólnie wzrosły to jedno, ale drugie to konkretne mieszkanie - jaką ma wartość, a jaką będzie miało z chwilą ustania wspólności majątkowej.
Możesz założyć iż - połowę wysokości rat od dnia ślubu do dnia prawomocnego rozwodu - może uzyskać w wyniku podziału majątku.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Mieszkanie nabyte przed ślubem należy do majątku osobistego. Jednakże raty kredytu opłacane ze środków uzyskanych po ślubie z wypłaty mogą być uznane za wkład majątku wspólnego małżonków w majątek osobisty jednego z nich, co wynika z art. 31 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.).

Nieistnienie umowy majątkowej małżeńskiej o rozdzielności majątkowej oznacza, że majątek nabyty po ślubie stanowi majątek wspólny małżonków (art. 31 K.r.o.). W związku z tym, środki uzyskane w czasie trwania małżeństwa i przeznaczone na spłatę rat kredytu hipotecznego zaciągniętego na mieszkanie nabyte przed ślubem mogą być uznane za wspólne, nawet jeśli mieszkanie to pozostaje w majątku osobistym jednego z małżonków.

Art. 45 K.r.o. stanowi, że w przypadku zwiększenia wartości majątku osobistego jednego z małżonków kosztem majątku wspólnego, drugi z małżonków może żądać stosownego wynagrodzenia, chyba że zwiększenie to miało miejsce w celu zaspokojenia potrzeb rodziny.

W przypadku opłacania rat kredytu hipotecznego na mieszkanie z majątku wspólnego można twierdzić, iż było to zaspokajanie potrzeb rodziny, ponieważ zapewniano w ten sposób dach nad głową. Niemniej jednak wartość wkładu w majątek osobisty drugiego małżonka powinna być adekwatnie wynagrodzona w przypadku podziału majątku po rozwodzie, o ile nie zostanie uznane, że wkłady te były niezbędne do zaspokojenia potrzeb rodziny.

W sytuacji rozwodu należy dokonać wyceny wartości mieszkania w chwili nabywania i w chwili ustania wspólności majątkowej, aby ustalić, czy i w jakim stopniu doszło do zwiększenia wartości majątku osobistego. Co do zasady, jeśli raty kredytu były opłacane z majątku wspólnego, drugi małżonek może domagać się zwrotu połowy wartości tych rat, które zostały opłacone po ślubie. Jednakże ostateczna kwota wynagrodzenia może być zróżnicowana w zależności od okoliczności sprawy i dokonanej przez sąd oceny.
 
anonim cytuj
07-11-2023

Sugerowane Tematy

Ile pracodawca płaci za zwolnienie lekarskie?
Po okresie próbnym podpisałem umowę o pracę na rok. Niestety los chciał że wylądowałem na chorobowym i teraz pracodawca nie chce zapłacić chorobowego, bo jak twierdzi to już ZUS musi zapłacić, a z tego co wyczytałem w Internecie za pierwsze 30 dni płaci pracodawca. Jak to wygląda naprawdę?...
Przekroczenie prędkości a błąd pomiarowy fotoradaru.
Może ktoś poradzi - dostałem mandat za przekroczenie prędkości o 16km/h (dozwolone 50, fotoradar wskazał 66). Kara za przekroczenie o11-15km/h wynosi 100zł a od 16km/h - 200zł. Uwzględniając błąd pomiaru urządzenia, powinienem otrzymać mandat 100-złotowy. Nie uchylam się przed karą, ale chcę być traktowany sprawiedliwie. Czy jedyna droga odwołania się od kwoty mandatu to sąd? Nie można odwołać się do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego,...
Podwyższenie alimentów na dziecko.
Mam roczne dziecko, ojciec dziecka płaci alimenty - 500 zł. Jednak ostatnio stwierdził że to za duża kwota. Pracuje on za granicą, czy przy zagranicznych zarobkach mam szansę ugrać w sądzie takie albo chociaż minimalnie wyższe alimenty? Do tej pory wszystko było ustalane bez udziału sądu, jednak stwierdził on że takiej kwoty nie będzie płacił....
Wykup mieszkania komunalnego.
Moi rodzice ze względu na długi okres wynajmu mają prawo wykupu mieszkania komunalnego(tzw. zasiedlenie). Miasto daje jednak warunek. Miasto ponosi koszty ekspertyzy tylko w przypadku jeżeli zainteresowany wykupi mieszkanie. W przeciwnym wypadku koszt ekspertyzy w tym przypadku poniosą rodzice. I tutaj moje pytanie. Czy miasto może wymagać od zainteresowanych poniesienia kosztów ekspertyzy w przypadku, gdy nie zdecydują się na wykup? W końcu nie ...

Wyszukiwarka