Podział majątku po rozwodzie.

Posiadam mieszkanie zakupione przed ślubem wzięte na kredyt, na moim prywatnym koncie gdzie przelewana jest wypłata. Od 2015 roku jestem po ślubie, a teraz żona chce się rozwieść i zapowiada że będzie żądać spłaty za opłacany kredyt w tym czasie. Dodam że dopiero od dwóch lat ma stałą pracę, a wcześniej tylko stypendium 1600 zł. Przez większość czasu miałem dwa razy większe dochody, i oprócz spłaty kredytu ze swojego konta i często jeszcze czynszu, na wspólne konto przelewałem taka sama kwotę jak ona lub większą. Czy ratę można liczyć jako konieczność zaspokajania potrzeb rodziny ? Inaczej musielibyśmy wynajmować mieszkanie po wyższych kosztach.
anonim cytuj
07-11-2023
A mieliście rozdzielność?
 
anonim cytuj
07-11-2023
Nie mieliśmy. Mamy też 3 letniego synka o czym nie wspomniałem.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Czyli kasa była wspólna. I połowa opłaconych za twoje mieszkanie rat jako nakład z majątku wspólnego na twój osobisty jak najbardziej może być dochodzona przez twoją żonę.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Tak można. Tylko doczytaj zapis art. 45 kro do końca. Jest tam zapisane - "chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności."
 
anonim cytuj
07-11-2023
Od chwili ślubu - to nie było Twoje konto i Twoja wypłata, tylko wspólne środki rodziny, którą do prawomocnego orzeczenia o rozwodzie (separacji, rozdzielności majątkowej) - nadal tworzycie.
To że ceny mieszkań na dziś ogólnie wzrosły to jedno, ale drugie to konkretne mieszkanie - jaką ma wartość, a jaką będzie miało z chwilą ustania wspólności majątkowej.
Możesz założyć iż - połowę wysokości rat od dnia ślubu do dnia prawomocnego rozwodu - może uzyskać w wyniku podziału majątku.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Mieszkanie nabyte przed ślubem należy do majątku osobistego. Jednakże raty kredytu opłacane ze środków uzyskanych po ślubie z wypłaty mogą być uznane za wkład majątku wspólnego małżonków w majątek osobisty jednego z nich, co wynika z art. 31 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.).

Nieistnienie umowy majątkowej małżeńskiej o rozdzielności majątkowej oznacza, że majątek nabyty po ślubie stanowi majątek wspólny małżonków (art. 31 K.r.o.). W związku z tym, środki uzyskane w czasie trwania małżeństwa i przeznaczone na spłatę rat kredytu hipotecznego zaciągniętego na mieszkanie nabyte przed ślubem mogą być uznane za wspólne, nawet jeśli mieszkanie to pozostaje w majątku osobistym jednego z małżonków.

Art. 45 K.r.o. stanowi, że w przypadku zwiększenia wartości majątku osobistego jednego z małżonków kosztem majątku wspólnego, drugi z małżonków może żądać stosownego wynagrodzenia, chyba że zwiększenie to miało miejsce w celu zaspokojenia potrzeb rodziny.

W przypadku opłacania rat kredytu hipotecznego na mieszkanie z majątku wspólnego można twierdzić, iż było to zaspokajanie potrzeb rodziny, ponieważ zapewniano w ten sposób dach nad głową. Niemniej jednak wartość wkładu w majątek osobisty drugiego małżonka powinna być adekwatnie wynagrodzona w przypadku podziału majątku po rozwodzie, o ile nie zostanie uznane, że wkłady te były niezbędne do zaspokojenia potrzeb rodziny.

W sytuacji rozwodu należy dokonać wyceny wartości mieszkania w chwili nabywania i w chwili ustania wspólności majątkowej, aby ustalić, czy i w jakim stopniu doszło do zwiększenia wartości majątku osobistego. Co do zasady, jeśli raty kredytu były opłacane z majątku wspólnego, drugi małżonek może domagać się zwrotu połowy wartości tych rat, które zostały opłacone po ślubie. Jednakże ostateczna kwota wynagrodzenia może być zróżnicowana w zależności od okoliczności sprawy i dokonanej przez sąd oceny.
 
anonim cytuj
07-11-2023

Sugerowane Tematy

Kontakty z dzieckiem.
Witam, żyliśmy bez ślubu, mamy wspólne 3 letnie dziecko, po rozstaniu płacę regularnie alimenty które ustaliliśmy bez ingerencji sądu. Alimenty płacę jej większe niż ode mnie oczekiwała, w zamian robi problemy jeśli chodzi o spędzanie czasu z dzieckiem, a dokładnie z nocowaniem u mnie. Chciałbym zapytać czy warto jako ojciec zakładać sprawę sądową jeśli rozmowy nie doprowadzą do ugody....
Błąd w pozwie.
Dostałem (jako powód) takie pismo: "Wezwać do uzupełnienia braków formalnych pozwu poprzez złożenie wszystkich załączników wymienionych w pozwie wraz z odpisem, tj. informacje z serwisu z dnia 2019-07-17 (3 dokumenty) – pkt 10 (do pozwu dołączono jedynie 2 dokumenty)" W pozwie nastąpiła pomyłka i powinno być napisane (2 dokumenty) Czy wystarczy to skorygować pismem procesowym? nie rozumiem też wyrażenia "w pozwie wraz z odpisem...
Czy mogę dostać NK z wf z powodu braku frekwencji mając zwolnienie cało roczne ?
Czy mogę dostać NK z wf z powodu braku frekwencji mając zwolnienie cało roczne ? Wf to 1 i ostania lekcja wszystkie nieobecności są usprawiedliwione....
Agresywny i uciążliwy sąsiad.
Co można zrobić z chorym psychicznie (schizofrenia paranoidalna) on jest naszym sąsiadem, wszystko trwa już kilkanaście lat, są różne epizody był nawet zamknięty na 1 rok i 8 miesięcy w zakładzie psychiatrycznym został zwolniony bo siostra go wzięła na swoją odpowiedzialność ale po kilku latach sama zrezygnowała bo miała dość. On od kilku lat terroryzuje całą kamienice ,wychodzi ubliża nam wszystkim ,ostatnio już zaczyna brać w ręce różne rzeczy ...

Wyszukiwarka