Ustalenie wysokości alimentów.

2 lata temu dowiedziałem się, że żona mnie zdradza. Bardzo szybko uzgodniliśmy kwestie rozwodu. 2 dzieci, syn 6 lat i córka 10 lat zostają ze mną. Mieszkanie także, było kupione na mnie.
Problem jest z alimentami na dzieci. Ze względu na charakter pracy mojej żony jej zarobki są bardzo zmienne. Jak mogę ustalić realną kwotę alimentów na dzieci?
anonim cytuj
07-11-2023
Ustalając wysokość ich potrzeb - do tego ma się matka dostosować, nie odwrotnie.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Wysokość alimentów jest taka, jaka wynika z usprawiedliwionych potrzeb dziecka i możliwości zarobkowych i majątkowych osoby mającej płacić alimenty.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Najlepiej ustalić według potrzeb dzieci , nie patrzeć na zmienne zarobki . Tak jak w przypadku mężczyzn tak samo jest z kobietami . Obowiązek alimentacyjny dotyczy także kobiet aby łożyły na dzieci . Jedna praca nie będzie wstanie tego pokryć trudno niema dzieci w domu skoro wychowuje je pan to może znaleźć pracę dorywczą zawsze będzie dodatkowy grosz .
 
anonim cytuj
07-11-2023
W kontekście ustalenia wysokości alimentów, kluczowymi przepisami są te zawarte w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (K.r.o.). Przede wszystkim, art. 133 K.r.o. wskazuje, że zakres obowiązku alimentacyjnego zależy od uzasadnionych potrzeb uprawnionego oraz od możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego.

Ponieważ dochody matki są zmienne, istnieje możliwość ustalenia alimentów w formie ryczałtu, który będzie odzwierciedlał średnie dochody matki. W praktyce sądy stosują różne metody ustalania wysokości alimentów, gdy dochody zobowiązanego są zmienne, na przykład biorąc pod uwagę średni dochód z ostatnich miesięcy lub lat. Alternatywnie, można także ustalić mechanizm korekty alimentów w zależności od zmian w zarobkach, co jest rozwiązaniem elastycznym i może odzwierciedlać faktyczną sytuację finansową matki dzieci.

W sytuacji, gdyby zarobki matki nie pozwalały na pokrycie ustalonych alimentów, art. 135 § 2 K.r.o. wskazuje, że zobowiązanym do świadczeń alimentacyjnych mogą być także najbliżsi krewni w linii prostej, czyli na przykład rodzice osoby zobowiązanej. Oznacza to, że w ostateczności, gdyby matka dzieci nie była w stanie zapewnić odpowiedniej kwoty alimentów, do obowiązku tego mogliby być wezwani inni krewni, o ile ich sytuacja finansowa na to pozwala.

Wszelkie ustalenia dotyczące alimentów powinny być dokonywane z uwzględnieniem interesów dzieci i ich standardu życia, który powinien, o ile to możliwe, być zbliżony do standardu, jaki dzieci miały przed rozstaniem rodziców.

Warto też zaznaczyć, że ustalając alimenty, można skorzystać z mediacji, co jest przewidziane w art. 183^1 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, jednak w sytuacji, gdyby strony nie doszły do porozumienia, decyzję ostateczną podejmie sąd rodzinny, biorąc pod uwagę wszelkie aspekty sytuacji życiowej dzieci oraz ich rodziców.
 
anonim cytuj
08-11-2023

Sugerowane Tematy

Umowa o pracę a wyrok pozbawienia wolności.
Witam, co się dzieje w momencie gdy pracownik pracujący w oparciu o umowę o prace trafia do więzienia? Załóżmy, że to wynik wypadku którego pracownik jest sprawca. Domyślam się, że jest to nieusprawiedliwiona nieobecność i zostaje zwolniony. Czy wzięcie bezpłatnego urlopu zanim nastąpi osadzenie spowoduje, że po wyjściu z puszki będzie mógł kontynuować prace? Czy bezpłatny urlop można w każdej chwili wycofać gdyby na przykład okazało się ze prac...
Sąsiad zalał mi sufit w łazience
Sąsiad zalał mi sufit w łazience Zgłosiłem do ubezpieczenia i częściowo pokryli mi koszty naprawy Cały sufit od nowa zrobiłem i po miesiącu znowu zalał mi sąsiad mieszkanie Czy mogę ponownie zgłaszać szkodę do firmy ubezpieczeniowej??...
Spadek - testament.
Siostra mojego dziadka zmarła ponad pół roku temu, jest testament w którym przepisała na mnie mieszkanie. Żyjącymi krewnymi są: siostra zmarłej(Irena) oraz dzieci zmarłego również brata (Grzegorz i Sławek). Jakie dokumenty oraz w ilu egzemplarzach muszę złożyć w sądzie o otwarcie sprawy o spadek?...
Zabezpieczenie alimentów a wspólne mieszkanie.
Mieszkamy cały czas razem.Zgodnie z wyliczeniami rozliczałem się z żoną za koszty domu i dzieci. Jedno jest pełnoletnie. Na drugie koszt miesieczny wychodził średniorocznie ok 1300 zl. Na mnie 650. Dla prostoty analizy załużmy że całą kwotę wysyłałem w gotówce. Część kwoty wydawałem i przedstawiałem paragony a część przelewalem na konto. Nie sprzeciwiała się wysłanemu jej mojemu wyliczeniu a nawet okazywała zadowolenie na messengerze. Jednak nadm...

Wyszukiwarka