Ustalenie wysokości alimentów.

2 lata temu dowiedziałem się, że żona mnie zdradza. Bardzo szybko uzgodniliśmy kwestie rozwodu. 2 dzieci, syn 6 lat i córka 10 lat zostają ze mną. Mieszkanie także, było kupione na mnie.
Problem jest z alimentami na dzieci. Ze względu na charakter pracy mojej żony jej zarobki są bardzo zmienne. Jak mogę ustalić realną kwotę alimentów na dzieci?
anonim cytuj
07-11-2023
Ustalając wysokość ich potrzeb - do tego ma się matka dostosować, nie odwrotnie.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Wysokość alimentów jest taka, jaka wynika z usprawiedliwionych potrzeb dziecka i możliwości zarobkowych i majątkowych osoby mającej płacić alimenty.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Najlepiej ustalić według potrzeb dzieci , nie patrzeć na zmienne zarobki . Tak jak w przypadku mężczyzn tak samo jest z kobietami . Obowiązek alimentacyjny dotyczy także kobiet aby łożyły na dzieci . Jedna praca nie będzie wstanie tego pokryć trudno niema dzieci w domu skoro wychowuje je pan to może znaleźć pracę dorywczą zawsze będzie dodatkowy grosz .
 
anonim cytuj
07-11-2023
W kontekście ustalenia wysokości alimentów, kluczowymi przepisami są te zawarte w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (K.r.o.). Przede wszystkim, art. 133 K.r.o. wskazuje, że zakres obowiązku alimentacyjnego zależy od uzasadnionych potrzeb uprawnionego oraz od możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego.

Ponieważ dochody matki są zmienne, istnieje możliwość ustalenia alimentów w formie ryczałtu, który będzie odzwierciedlał średnie dochody matki. W praktyce sądy stosują różne metody ustalania wysokości alimentów, gdy dochody zobowiązanego są zmienne, na przykład biorąc pod uwagę średni dochód z ostatnich miesięcy lub lat. Alternatywnie, można także ustalić mechanizm korekty alimentów w zależności od zmian w zarobkach, co jest rozwiązaniem elastycznym i może odzwierciedlać faktyczną sytuację finansową matki dzieci.

W sytuacji, gdyby zarobki matki nie pozwalały na pokrycie ustalonych alimentów, art. 135 § 2 K.r.o. wskazuje, że zobowiązanym do świadczeń alimentacyjnych mogą być także najbliżsi krewni w linii prostej, czyli na przykład rodzice osoby zobowiązanej. Oznacza to, że w ostateczności, gdyby matka dzieci nie była w stanie zapewnić odpowiedniej kwoty alimentów, do obowiązku tego mogliby być wezwani inni krewni, o ile ich sytuacja finansowa na to pozwala.

Wszelkie ustalenia dotyczące alimentów powinny być dokonywane z uwzględnieniem interesów dzieci i ich standardu życia, który powinien, o ile to możliwe, być zbliżony do standardu, jaki dzieci miały przed rozstaniem rodziców.

Warto też zaznaczyć, że ustalając alimenty, można skorzystać z mediacji, co jest przewidziane w art. 183^1 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, jednak w sytuacji, gdyby strony nie doszły do porozumienia, decyzję ostateczną podejmie sąd rodzinny, biorąc pod uwagę wszelkie aspekty sytuacji życiowej dzieci oraz ich rodziców.
 
anonim cytuj
08-11-2023

Sugerowane Tematy

Wniosek o upadłość konsumencką.
Potrzebuję porady w zakresie wypełnienia wniosku o upadłość konsumencką , mianowicie chodzi mi o rubrykę (SPIS WIERZYCIELI ) w tej rubryce jest 5 pul każde pole dla jednego wierzyciela ,więc mogę dodać tylko pięciu wierzycieli a co jeśli mam 7 wierzycieli? . Wtedy muszę dodać kolejne 6 i 7 na kartce a4 i moje pytanie czy każdy dodatkowy wierzyciel musi być na osobnej kartce a4 czy razem na jednej kartce ponumerowany jako szósty i siódmy. i jak tą...
Czy lekarz może odmówić przyjęcia chorego?
Witam, czy lekarz ma prawo odmówić przyjęcia chorego pacjenta mówiac że wszystkie numerki przyjęć na dany dzień są wykorzystane? Dodam że jej to dalszy ciąg choroby i chory nadal jest chory....
Co się stanie w momencie gdy nie odpiszę na to wezwanie, bądź nie wskaże kierowcy?
Potrzebuję porady, Straż miejska wystosowała do mnie pismo z prośbą o wskazanie kierującego autem. Co się stanie w momencie gdy nie odpiszę na to wezwanie, bądź nie wskaże kierowcy? Czy mandat automatycznie przejdzie na mnie? mam kilka aut i kierowcy się nimi wymieniają, ale nie prowadzę ewidencji, kto, kiedy i jakim autem się poruszał....
Alimenty na byłą żonę.
Dzień dobry, mój partner płaci alimenty na swoją byłą żonę, nie mają dzieci. Ta kobieta mieszka ze swoim partnerem i wychowują razem dwójkę swoich dzieci (bliźniaki lat 1). Co powinniśmy zrobić w tej sytuacji, aby uwolnić mojego partnera od płacenia alimentów na byłą żonę? Rozwód z orzeczeniem o jego winie, początkowo miało być bez orzekania o winie. A jego była żona jest niepełnosprawna i pobiera na siebie jakieś zasiłki....

Wyszukiwarka