Jak najkorzystniej przepisać prawo własności do mieszkania?

Dzień dobry,
w 2012 roku moja ciocia (rodzona siostra mojego taty) zakupiła mi mieszkanie, w którym obecnie mieszkam już z moją żoną, na zasadzie umowy najmu.
Chcielibyśmy w końcu to uregulować prawnie, to znaczy żeby te mieszkanie było już na mnie, tylko jak najmniejszym kosztem.
Rodzą się pytania ?
- czy najlepszym rozwiązaniem na zniwelowanie kosztów (zwolnienie z podatków, taksy, etc) jest umowa darowizny tego mieszkania na mojego tate, gdzie po 5 latach tata zrobi to samo na mnie i wówczas bedziemy zwolnieni z podatku
- czy wyjdzie na to samo i lepiej je przepisać od razu na mnie (pytanie jakie byłby to koszty)
- jakie są opłaty wynikające z umowy darowizny dla mieszkania o wartości 500 tyś zł
- ewentualnie czy jest jakieś inne korzystniejsze rozwiązanie w moim przypadku ?
anonim cytuj
07-11-2023
Czy ciocia ma dzieci, męża? Pytam, bo jeśli tak, to oprócz taksy notarialnej i podatku będziesz musiał pomyśleć o ewentualnym roszczeniu o zachowek.
Jeśli nie ma dzieci/męża... Informację o orientacyjnych opłatach notarialnych (nie ma możliwości ich uniknięcia) znajdziesz wpisując w google "kalkulator taksy notarialnej".
 
anonim cytuj
07-11-2023
Ciocia nie ma dzieci/męża jej najbliższa rodzina to tylko dwaj bracia w tym mój Tata, na którego myślimy przepisać mieszkanie a za 5 lat na mnie.
Pytanie czy to najkorzystniejsze rozwiązanie ?
 
anonim cytuj
07-11-2023
Niestety samu musisz to ocenić/skalkulować.
Jeśli wybierzesz wariant:
ciocia daruje bratu (Twojemu ojcu) -> ojciec daruje Tobie
= brak konieczności zapłaty podatku zarówno na linii ciocia-brat jak i ojciec-Ty, ale...
koniecznym będzie zapłacenie podwójnej taksy notarialnej, bo od dwóch darowizn, a wartość mieszkania znaczna, dodatkowo...
po darowaniu mieszkania ojcu może on się rozmyślić co do darowaniu mieszkania Tobie, lub...
jeśli Ty masz rodzeństwo, to w grę może wchodzić potencjalna konieczność zapłaty zachowku (jego wyrównania) temu rodzeństwu, bo formalnie mieszkanie będzie Ci darowane przez ojca a nie ciocię.
Jeśli wybierzesz wariant:
ciocia daruje bezpośrednio Tobie
= co prawda jesteś względem cioci w 2 grupie podatkowej, więc istnieje konieczność zapłaty podatku zgodnej z tą grupą, ale...
taksa notarialna jest tylko jeden raz, bo od jednej darowizny...
nie ma obawy o ewentualne roszczenia o zachowek, bo nie ma uprawnionych do jego wysunięcia...
masz czystą sytuację i nie musisz brać już innych czynników pod uwagę poza dbaniem o darującą Ci mieszkanie ciocię.
Tak więc, jak napisałam na początku, sam musisz skalkulować co będzie dla Ciebie bardziej korzystne.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Skoro tata miałby Ci przekazać mieszkanie umową darowizny, to zasadniczo nie trzeba czekać tych 5 lat - jak rozumiem, ze względów podatkowych - bo te 5 lat ze zbyciem nieruchomości potencjalnie koniecznym jest przy odpłatnym zbyciu, tj. gdyby ojciec chciał sprzedać to mieszkanie przed upływem 5 lat podatkowych, to musiałby zapłacić podatek (choć i w tym wypadku jest "furtka"). Umowa darowizny jest nieodpłatną formą przekazania nieruchomości, więc nie ma dochodu, od którego należałoby zapłacić podatek.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Lepiej od razu umówić obie darowizny z notariuszem w krótkim odstępie czasu - możesz dostać lepszą stawkę. Majątek wchodzi do Twojego majątku osobistego, jeżeli mieszkanie będzie darowane Tobie. Jak masz rodzeństwo - vide jw. - zachowek.
 
anonim cytuj
07-11-2023
W przypadku przekazania mieszkania poprzez umowę darowizny od cioci bezpośrednio na Ciebie, zgodnie z art. 964 Kodeksu cywilnego, skutkuje to koniecznością zapłacenia podatku od spadków i darowizn, gdyż znajdujesz się w drugiej grupie podatkowej. Na mocy art. 14 ustawy o podatku od spadków i darowizn, wolne od podatku są darowizny między najbliższymi członkami rodziny, co nie obejmuje ciotki. Jednakże, zgodnie z art. 27 tej ustawy, możesz skorzystać z ulgi w wysokości 9 637 zł, a kwotę przekraczającą ten próg obciąża podatek w wysokości od 3% do 20% w zależności od wartości darowizny.

W przypadku przekazania mieszkania przez Twojego ojca, z art. 988 K.c. wynika, że darowizna między najbliższymi członkami rodziny (rodzice, dzieci) jest wolna od podatku. Przy tej opcji, jak wspomniałeś, można by było uniknąć podatku, ale konieczne byłyby dwie taksy notarialne za dwie umowy darowizny.

Odnośnie taksy notarialnej, jest ona regulowana przez rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Stawki są progresywne i zależne od wartości przedmiotu umowy.

W kontekście zachowku, jeśli ciocia nie ma dzieci ani męża, to z art. 991 K.c. wynika, że roszczenie o zachowek mogą mieć jedynie jej rodzeństwo, jeśli ciocia zdecyduje się rozporządzić swoim majątkiem przez darowiznę.

Rozważając oba warianty, nie tylko aspekty podatkowe powinny być brane pod uwagę, ale również ryzyko związane z możliwością zmiany decyzji przez ojca w przyszłości oraz konieczność zapłaty podwójnej taksy notarialnej. Zalecam dokładne przemyślenie obu opcji, biorąc pod uwagę zarówno aspekty prawne, jak i osobiste relacje rodzinne, które mogą wpłynąć na ostateczną decyzję.
 
anonim cytuj
08-11-2023

Sugerowane Tematy

Eksmisja z domu.
Witam, zostałam wyrzucona wraz z 3-miesięcznym dzieckiem z domu, gdzie mam meldunek. Partner kopnął mnie i uderzył jak miałam dziecko na rękach. Jestem aktualnie w innym mieście u rodziców. Co powinnam teraz zrobić?...
Orzeczenie lekarskie po badaniach kontrolnych.
Pracownik dostarczył orzeczenie po badaniach kontrolnych, zauważyłam, że lekarz zaznaczył, że jest pracownik jest gotów do „podjęcia”, a nie „wykonywania” pracy - można było zaznaczyć jedno z dwóch. Czy myślicie, że pracownik powinien zgłosić się do lekarza po poprawkę czy to nie ma znaczenia?...
Zajęcie wynagrodzenia.
Od kilku lat płacę alimenty na dzieci w kwocie 2 tys. Otrzymałem dzisiaj pismo od komornika dot. zajęcia wynagrodzenia w związku z niespłaconym kredytem bankowym. Zarabiam 5 tys. na rękę, 2 tys. oddaję dzieciom. Czy w takiej sytuacji komornik zabierze mi całą kwotę powyżej minimalnego wynagrodzenia, tj. zostawi tylko 2.709,48 zł ? Jeżeli z tego oddam 2 tys. zł na dzieci, to na życie zostanie mi tylko 709,48zł. Co powinienem zrobić, żeby komornik ...
Kredyt na nr PESEL
Hej, czy jest możliwość aby wziąć kredyt posiadając czyjś numer PESEL bez serii i numeru dowodu?...

Wyszukiwarka