Jak odzyskać swoje rzeczy od byłej dziewczyny?

Rozstałem się niedawno z dziewczyną ale u niej w mieszkaniu rodziców zostało dużo moich rzeczy. Mówiłem jej że chcę te rzeczy odebrać ale ona twierdzi że mi ich nie odda dlatego że ja jej te rzeczy dałem. Mam paragony dowody zakupu na każdą z tych rzeczy. Planuję dziś pojechać do niej i spróbować odzyskać te rzeczy. Co zrobić jeśli nie będzie chciała mi otworzyć drzwi? Czy mogę z tym iść na policję i zgłosić podejrzenie popełnienia przestępstwa z art. 284 przywłaszczenie KK § 2? Czy wtedy jakbym wpadł do niej z policją to będzie musiała oddać mi te rzeczy? Co jeśli nawet jak będę z policją nie będzie chciała otworzyć drzwi? Proszę o pomoc i porady.
anonim cytuj
07-11-2023
To są twoje rzeczy czy "prezenty" które jej dałeś?

W zasadzie to są moje rzeczy które jej kupowałem. Jedną z tych rzeczy jest telefon którego używa. Najbardziej zależy mi na odzyskaniu tego telefonu ponieważ dużo mnie kosztował. Mam paragony i chciałbym za wszelką cenę te rzeczy odzyskać ponieważ to są rzeczy za które ja zapłaciłem.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Zapłaciłeś, ale jej podarowałeś. Czyli przedmioty niekoniecznie należą do ciebie. Wykaż trochę wysiłku i poczytaj podobne tematy na tym forum.

Idź na Komendę i złóż zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z
PRZEPIS PRAWNY:
Art. 284. Przywłaszczenie
Dz.U.1997.88.553 - Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny
§ 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej, sprawca
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 4. Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Kupiłeś telefon i podarowałeś go niedoszłej, przeszłej ukochanej. Mi to wygląda na darowiznę. W takim razie nie może być mowy o przywłaszczeniu. Możesz złożyć zawiadomienie i masz do tego pełne prawo, jednak jeżeli dziewczyna na przesłuchaniu powie, że jej to dałeś, to policja umorzy postępowanie.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Mówić może ona wszystko. Nie ma Ona żadnych dowodów potwierdzających ten fakt. Planuję powiedzieć że jej po​życzyłem ten telefon a nie dałem może wtedy uda się go odzyskać.
 
anonim cytuj
07-11-2023
W kwestii możliwości odzyskania rzeczy, które pozostawiłeś u byłej partnerki, kluczowe jest ustalenie, czy przedmioty te były darowizną, czy też pozostały u niej w innych okolicznościach, np. jako rzeczy powierzone. Jeśli przedmioty zostały przekazane jako darowizna, to zgodnie z art. 888 Kodeksu cywilnego (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93) z chwilą przyjęcia darowizny przez obdarowanego przenoszą się na niego prawa do przedmiotu darowizny.

Kupiłeś telefon i podarowałeś go niedoszłej, przeszłej ukochanej.

Jeżeli przedmioty zostały wręczone jako prezent i obdarowana osoba zaakceptowała dar, to prawo własności do tych przedmiotów przeszło na nią. W takim przypadku dochodzenie ich zwrotu jest znacznie utrudnione, gdyż z mocy prawa są one jej własnością.

Jednakże, jeżeli te przedmioty zostały jedynie pozostawione u obdarowanej osoby lub wręczone z zamiarem, aby służyły na czas określony lub do osiągnięcia określonego celu, mogą być one uznane za rzeczy powierzone.

Planuję powiedzieć że jej po​życzyłem ten telefon a nie dałem może wtedy uda się go odzyskać.

Jeżeli rzeczywiście jesteś w stanie udowodnić, że telefon został jedynie pożyczony, co oznaczałoby, że powierzyłeś go byłej dziewczynie na określony czas lub cel, wówczas mogłoby to być podstawą do roszczenia o zwrot przedmiotu. W takim przypadku mógłbyś powoływać się na art. 710 § 1 Kodeksu cywilnego, który mówi, że pożyczkodawca może zażądać zwrotu rzeczy pożyczonej po upływie czasu, na jaki została pożyczona.

W sytuacji, gdy była partnerka odmawia zwrotu rzeczy, możesz złożyć zawiadomienie o przestępstwie przywłaszczenia, jednakże musisz być przygotowany na to, że kluczowe będzie tutaj ustalenie charakteru prawnego przekazania rzeczy – czy była to darowizna, czy pożyczka. W przypadku stwierdzenia przez organy ścigania, że były to prezenty, postępowanie prawdopodobnie zostanie umorzone.

Jeśli zdecydujesz się na złożenie zawiadomienia, warto jest również przedstawić dowody na to, że przedmioty były pożyczone, np. korespondencję sms lub e-mail, która potwierdzałaby tymczasowy charakter przekazania rzeczy.

Pamiętaj jednak, że w przypadku rzeczy o niskiej wartości, nawet gdyby okazało się, że był to przypadek przywłaszczenia, organy ścigania mogą zastosować art. 284 § 3 Kodeksu karnego, który mówi o mniejszej wadze czynu i przewiduje łagodniejsze sankcje.

Jeśli natomiast była partnerka nie zgodzi się na otwarcie drzwi i zwrot rzeczy, policja bez orzeczenia sądu lub prokuratury o wydaniu nakazu nie może przeprowadzić wejścia do mieszkania w celu odebrania rzeczy. W takim przypadku możesz potrzebować decyzji sądowej.
 
anonim cytuj
09-11-2023

Sugerowane Tematy

Kaucja nie została rozliczona.
Czy jeśli kaucja powinna być do rozliczenia do 15 sierpnia a do dziś nie została tłumacząc :"Kaucja zostanie rozliczona jak tylko poznam wszystkie koszty napraw, wymian i doprowadzenia stanu mieszkania do tego, który był przekazany Panu. Umowa precyzuje termin zwrotu kaucji, a nie termin jej rozliczenia. A więc zgodnie z umową najpierw musi nastąpić rozliczenie kosztów roszczeń, który na dzień dzisiejszy nie jest znany w całość. Wszystko wsk...
Odmowa warunków zabudowy.
Witam mam działkę w warszawie niestety urząd nie chce wydać mi warunków zabudowy ponieważ w promieniu 75m nie ma żadnych budynków do których mogli by się odnieść. Najbliższe zabudowania (domy bliźniaki) znajdują się w odległości 150m. Proszę o poradę co mogę w takiej sytuacji zrobić....
Pracodawca nie opłaca mi składek ZUS.
Dowiedziałem się, że mój pracodawca nie opłaca mi składek ZUS. Czy jest jakaś możliwość wyegzekwowania ich? Współpraca z nim niebawem dobiegnie końca, pytanie czy mam jakieś opcje....
Świadek
Czy na świadka do sądu na rozprawę można sobie wziąć każdego, nie pytając danej osoby o zgodę?...

Wyszukiwarka