W kwestii możliwości odzyskania rzeczy, które pozostawiłeś u byłej partnerki, kluczowe jest ustalenie, czy przedmioty te były darowizną, czy też pozostały u niej w innych okolicznościach, np. jako rzeczy powierzone. Jeśli przedmioty zostały przekazane jako darowizna, to zgodnie z art. 888 Kodeksu cywilnego (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93) z chwilą przyjęcia darowizny przez obdarowanego przenoszą się na niego prawa do przedmiotu darowizny.
Kupiłeś telefon i podarowałeś go niedoszłej, przeszłej ukochanej.
Jeżeli przedmioty zostały wręczone jako prezent i obdarowana osoba zaakceptowała dar, to prawo własności do tych przedmiotów przeszło na nią. W takim przypadku dochodzenie ich zwrotu jest znacznie utrudnione, gdyż z mocy prawa są one jej własnością.
Jednakże, jeżeli te przedmioty zostały jedynie pozostawione u obdarowanej osoby lub wręczone z zamiarem, aby służyły na czas określony lub do osiągnięcia określonego celu, mogą być one uznane za rzeczy powierzone.
Planuję powiedzieć że jej pożyczyłem ten telefon a nie dałem może wtedy uda się go odzyskać.
Jeżeli rzeczywiście jesteś w stanie udowodnić, że telefon został jedynie pożyczony, co oznaczałoby, że powierzyłeś go byłej dziewczynie na określony czas lub cel, wówczas mogłoby to być podstawą do roszczenia o zwrot przedmiotu. W takim przypadku mógłbyś powoływać się na art. 710 § 1 Kodeksu cywilnego, który mówi, że pożyczkodawca może zażądać zwrotu rzeczy pożyczonej po upływie czasu, na jaki została pożyczona.
W sytuacji, gdy była partnerka odmawia zwrotu rzeczy, możesz złożyć zawiadomienie o przestępstwie przywłaszczenia, jednakże musisz być przygotowany na to, że kluczowe będzie tutaj ustalenie charakteru prawnego przekazania rzeczy – czy była to darowizna, czy pożyczka. W przypadku stwierdzenia przez organy ścigania, że były to prezenty, postępowanie prawdopodobnie zostanie umorzone.
Jeśli zdecydujesz się na złożenie zawiadomienia, warto jest również przedstawić dowody na to, że przedmioty były pożyczone, np. korespondencję sms lub e-mail, która potwierdzałaby tymczasowy charakter przekazania rzeczy.
Pamiętaj jednak, że w przypadku rzeczy o niskiej wartości, nawet gdyby okazało się, że był to przypadek przywłaszczenia, organy ścigania mogą zastosować art. 284 § 3 Kodeksu karnego, który mówi o mniejszej wadze czynu i przewiduje łagodniejsze sankcje.
Jeśli natomiast była partnerka nie zgodzi się na otwarcie drzwi i zwrot rzeczy, policja bez orzeczenia sądu lub prokuratury o wydaniu nakazu nie może przeprowadzić wejścia do mieszkania w celu odebrania rzeczy. W takim przypadku możesz potrzebować decyzji sądowej.