Wypadek w pracy.

Znajoma uległa wypadkowi w pracy. Pracuje w Dziale gdzie sterylizuje się narzędzia do operacji. Po sterylizacji, niektóre narzędzia musi dostarczyć do innego budynku. W tym celu musi wyjść z jednego budynku szpitala i przejść na terenie szpitala do drugiego budynku. W dniu, w którym uległa wypadkowi ( jest na zwolnieniu ponieważ poważnie uszkodziła sobie między innymi staw skokowy) była gołoledź, było bardzo ślisko a teren należący do szpitala nie był posypany (solą, piaskiem itp.). Przewróciła się i przez to nabawiła się "kontuzji". Czy można ten wypadek uznać jako wypadek z winy pracownika? Jak tak to co powinna moja znajoma zrobić? W autopsji wiem, że służby BHP zawsze bronią pracodawcy a nie pracownika.
anonim cytuj
07-11-2023
A po co to gdybanie? Komisja może uznać różne bzdury a co zrobi to się zobaczy. Jak będzie wiadomo co i jak to wróć i doradzimy.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Jaka komisja? (kto powinien "wchodzić" w skład komisji?) Pracodawca powinien powołać komisję czy o wszystkim zadecyduje pracownik BHP? U mnie w pracy jak koleżance spadło całe okno na głowę to BHP stwierdziło, że to jej wina bo otwierała okno jak były otwarte drzwi i był przeciąg.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Czy można ten wypadek uznać jako wypadek z winy pracownika?

Na podstawie tylko tego, co wiemy z opisu - najprawdopodobniej NIE można będzie uznać, ze do wypadku doszło z wyłącznej winy pracownika. Przeciwnie - ja tutaj widzę nawet przyczynę po stronie pracodawcy.
Z autopsji wiem, że służby BHP zawsze bronią pracodawcy a nie pracownika.

Przykre, że masz takie złe doświadczenia. Ja natomiast - też z autopsji wiem, że tak nie jest.
Jeśli pracodawca dotychczas nie działa w związku z tym wypadkiem, to poszkodowana powinna zgłosić wypadek pracodawcy i napisać tam, że prosi o ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku i uznanie go za wypadek przy pracy (najlepiej, dla celów dowodowych, niech zrobi to pisemnie).
Jaka komisja? (kto powinien "wchodzić" w skład komisji?) Pracodawca powinien powołać komisję czy o wszystkim zadecyduje pracownik BHP

Nie "komisja" tylko zespół powypadkowy, powołany przez pracodawcę.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Pracodawca ma obowiązek powołać zespół powypadkowy w celu wyjaśnienia okoliczności wypadku przy pracy. Zespół ten powinien składać się z przedstawiciela pracodawcy, osoby reprezentującej pracowników, jeśli taka jest (np. przedstawiciel związków zawodowych), a także osoby zajmującej się bezpieczeństwem i higieną pracy w danym zakładzie pracy, czyli np. pracownika służby BHP.

W świetle art. 234 § 1 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany do przeprowadzenia postępowania powypadkowego w przypadku każdego wypadku przy pracy. Należy tutaj rozróżnić wypadek przy pracy od wypadku w drodze do lub z pracy. Art. 3 pkt 1 ustawy o ubezpieczeniach społecznych z dnia 13 października 1998 r. definiuje wypadek przy pracy jako nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą.

W opisanym przypadku, wypadnięcie na gołoledzi na terenie zakładu pracy może być uznane za wypadek przy pracy, a odpowiedzialność może spoczywać na pracodawcy, który nie zadbał o odpowiednie zabezpieczenie terenu przed zagrożeniami, takimi jak oblodzenie. Warto tutaj odwołać się do przepisów dotyczących BHP, w szczególności Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, które nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Jeśli pracodawca nie inicjuje postępowania powypadkowego, pracownik ma prawo zgłosić wypadek i domagać się przeprowadzenia postępowania. W przypadku sporu co do okoliczności wypadku lub wyniku postępowania powypadkowego, pracownik może zwrócić się o pomoc do Państwowej Inspekcji Pracy lub rozważyć drogę sądową.
 
anonim cytuj
10-11-2023

Sugerowane Tematy

Zalegam z czynszem, czy właściciel mieszkania może mnie wyrzucić?
Zalegam z czynszem 2 miesiące. Właściciel wczoraj napisał smsa,że przyjedzie z policja i mam oddać klucze do mieszkania. Nie bardzo mam gdzie się wyprowadzić. Sama wychowuje córkę, Pani z MOPS-u poinformowała mnie ze nie może mnie skierować do Domu samotnej matki, gdyż nie ma miejsc. Wiem że najlepiej jest zapłacić, jednak nie mam z czego na ten moment. Jakie kroki może podjąć policja jeżeli już przyjedzie z właścicielem. Mogą mnie tak po prost...
Czy mogę mieć problem z wypowiedzeniem umowy?
Witam, Chciałabym się dowiedzieć jakie są konsekwencje w przypadku wynajmu mieszkania osobie z dzieckiem? Czy mogę mieć problem z wypowiedzeniem umowy? ...
tankowanie do kanistra
Witam, pracuje na stacji benzynowej. Czy klient ma prawo żądać wpisania numeru rejestracyjnego na fakturze w momencie gdy tankował do kanistra? Zwykle wpisywalismy kanister bądź zostawiliśmy puste miejsce bez numeru, ale ten Pan żąda żeby mu pokazać jakieś rozporządzenia, ktore nam zabrania wpisywania numeru rejestracyjnego w takiej sytuacji. Istnieje taka regulacja prawna, czy mamy mu wpisać numer rejestracyjny bez żadnych konsekwencji dla nas ...
Skazany nie uiścił zapłaty zadośćuczynienia
Powiedzcie Mi jak to jest. Był proces karny o pobicie. Agresor został skazany na zawiasy i zadośćuczynienie. Jednak oczywiscie tego nie zapłacił. Więc wystąpiłam o klauzulę wykonalności na wyrok i poszłam do komornika. Jednak komornik po roku wydał postanowienie o umorzeniu postępowania, gdyż jak twierdzi nie ma z czego ściągnąć. Sąd przysłał pismo z zapytaniem czy skazany uiścił zapłatę. Odpisałam, że nie i zw komornik umorzyl postępowanie. Co d...

Wyszukiwarka