Wypadek w pracy.

Znajoma uległa wypadkowi w pracy. Pracuje w Dziale gdzie sterylizuje się narzędzia do operacji. Po sterylizacji, niektóre narzędzia musi dostarczyć do innego budynku. W tym celu musi wyjść z jednego budynku szpitala i przejść na terenie szpitala do drugiego budynku. W dniu, w którym uległa wypadkowi ( jest na zwolnieniu ponieważ poważnie uszkodziła sobie między innymi staw skokowy) była gołoledź, było bardzo ślisko a teren należący do szpitala nie był posypany (solą, piaskiem itp.). Przewróciła się i przez to nabawiła się "kontuzji". Czy można ten wypadek uznać jako wypadek z winy pracownika? Jak tak to co powinna moja znajoma zrobić? W autopsji wiem, że służby BHP zawsze bronią pracodawcy a nie pracownika.
anonim cytuj
07-11-2023
A po co to gdybanie? Komisja może uznać różne bzdury a co zrobi to się zobaczy. Jak będzie wiadomo co i jak to wróć i doradzimy.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Jaka komisja? (kto powinien "wchodzić" w skład komisji?) Pracodawca powinien powołać komisję czy o wszystkim zadecyduje pracownik BHP? U mnie w pracy jak koleżance spadło całe okno na głowę to BHP stwierdziło, że to jej wina bo otwierała okno jak były otwarte drzwi i był przeciąg.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Czy można ten wypadek uznać jako wypadek z winy pracownika?

Na podstawie tylko tego, co wiemy z opisu - najprawdopodobniej NIE można będzie uznać, ze do wypadku doszło z wyłącznej winy pracownika. Przeciwnie - ja tutaj widzę nawet przyczynę po stronie pracodawcy.
Z autopsji wiem, że służby BHP zawsze bronią pracodawcy a nie pracownika.

Przykre, że masz takie złe doświadczenia. Ja natomiast - też z autopsji wiem, że tak nie jest.
Jeśli pracodawca dotychczas nie działa w związku z tym wypadkiem, to poszkodowana powinna zgłosić wypadek pracodawcy i napisać tam, że prosi o ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku i uznanie go za wypadek przy pracy (najlepiej, dla celów dowodowych, niech zrobi to pisemnie).
Jaka komisja? (kto powinien "wchodzić" w skład komisji?) Pracodawca powinien powołać komisję czy o wszystkim zadecyduje pracownik BHP

Nie "komisja" tylko zespół powypadkowy, powołany przez pracodawcę.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Pracodawca ma obowiązek powołać zespół powypadkowy w celu wyjaśnienia okoliczności wypadku przy pracy. Zespół ten powinien składać się z przedstawiciela pracodawcy, osoby reprezentującej pracowników, jeśli taka jest (np. przedstawiciel związków zawodowych), a także osoby zajmującej się bezpieczeństwem i higieną pracy w danym zakładzie pracy, czyli np. pracownika służby BHP.

W świetle art. 234 § 1 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany do przeprowadzenia postępowania powypadkowego w przypadku każdego wypadku przy pracy. Należy tutaj rozróżnić wypadek przy pracy od wypadku w drodze do lub z pracy. Art. 3 pkt 1 ustawy o ubezpieczeniach społecznych z dnia 13 października 1998 r. definiuje wypadek przy pracy jako nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą.

W opisanym przypadku, wypadnięcie na gołoledzi na terenie zakładu pracy może być uznane za wypadek przy pracy, a odpowiedzialność może spoczywać na pracodawcy, który nie zadbał o odpowiednie zabezpieczenie terenu przed zagrożeniami, takimi jak oblodzenie. Warto tutaj odwołać się do przepisów dotyczących BHP, w szczególności Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, które nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Jeśli pracodawca nie inicjuje postępowania powypadkowego, pracownik ma prawo zgłosić wypadek i domagać się przeprowadzenia postępowania. W przypadku sporu co do okoliczności wypadku lub wyniku postępowania powypadkowego, pracownik może zwrócić się o pomoc do Państwowej Inspekcji Pracy lub rozważyć drogę sądową.
 
anonim cytuj
10-11-2023

Sugerowane Tematy

Czy zleceniodawca ma prawo żądać ode mnie zaświadczenia od lekarza?
Jestem zatrudniona w firmie w oparcie o umowę zlecenie. Ogólnie zasada wolnych dni jest taka, że trzeba odpowiednio wcześniej je zgłosić i nie ma żadnego problemu. 30 września zgłosiłam dzień wolny na 13 października z dopiskiem, że mam wizytę u lekarza. Mój zleceniodawca zażądał żebym po wizycie u lekarza wysłała zaświadczenie, że taka wizyta się odbyła. Czy zleceniodawca ma prawo żądać ode mnie takiego dokumentu?...
zatrzymanie sprzętu elektronicznego
W grudniu ubiegłego roku funkcjonariusze CBŚP przeszukali moje mieszkanie i zatrzymali sprzęt elektroniczny, który trafił w ręce biegłego z zakresu informatyki. Głównym zainteresowanym prokuratury i prowodyrem całego zamieszania był członek rodziny, który nie mieszka ze mną od wielu lat. Jego obecny dom również przeszukano, a on sam trafił do aresztu śledczego, w którym przebywa do dziś. Z dokumentu postanowienia wynika, że moje mieszkanie został...
pytanie odnośnie najmu lokalu
Witam. Mam pytanie odnośnie najmu lokalu. Sytuacja przedstawia się następująco. Dwie osoby mieszkają razem w jednym mieszkaniu. Jedna z nich decyduje się wyprowadzić i za ostatni miesiąc zapłacić kaucją. Na drugą osobę jest umowa najmu, która wygasła kilka miesięcy wcześniej i ci ludzie mieszkają tam bez umowy. Druga osoba, na którą była ta umowa też postanawia się wyprowadzić, bojąc się o brak zwrotu kaucji . Jednak jest początek miesiąca. Moje ...
Kontakty z dzieckiem.
Powiedzcie mi czy ojciec córki który ma ograniczone prawa może bez mojej zgody zabrać córkę do innego miasta? Jak to się odnosi do prawa? Tym bardziej naciska na legitymację dziecka twierdząc, że potrzebuje gdyby skontrolowała to policja żeby potwierdzić, że jest ojcem....

Wyszukiwarka