Wypadek w pracy.

Znajoma uległa wypadkowi w pracy. Pracuje w Dziale gdzie sterylizuje się narzędzia do operacji. Po sterylizacji, niektóre narzędzia musi dostarczyć do innego budynku. W tym celu musi wyjść z jednego budynku szpitala i przejść na terenie szpitala do drugiego budynku. W dniu, w którym uległa wypadkowi ( jest na zwolnieniu ponieważ poważnie uszkodziła sobie między innymi staw skokowy) była gołoledź, było bardzo ślisko a teren należący do szpitala nie był posypany (solą, piaskiem itp.). Przewróciła się i przez to nabawiła się "kontuzji". Czy można ten wypadek uznać jako wypadek z winy pracownika? Jak tak to co powinna moja znajoma zrobić? W autopsji wiem, że służby BHP zawsze bronią pracodawcy a nie pracownika.
anonim cytuj
07-11-2023
A po co to gdybanie? Komisja może uznać różne bzdury a co zrobi to się zobaczy. Jak będzie wiadomo co i jak to wróć i doradzimy.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Jaka komisja? (kto powinien "wchodzić" w skład komisji?) Pracodawca powinien powołać komisję czy o wszystkim zadecyduje pracownik BHP? U mnie w pracy jak koleżance spadło całe okno na głowę to BHP stwierdziło, że to jej wina bo otwierała okno jak były otwarte drzwi i był przeciąg.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Czy można ten wypadek uznać jako wypadek z winy pracownika?

Na podstawie tylko tego, co wiemy z opisu - najprawdopodobniej NIE można będzie uznać, ze do wypadku doszło z wyłącznej winy pracownika. Przeciwnie - ja tutaj widzę nawet przyczynę po stronie pracodawcy.
Z autopsji wiem, że służby BHP zawsze bronią pracodawcy a nie pracownika.

Przykre, że masz takie złe doświadczenia. Ja natomiast - też z autopsji wiem, że tak nie jest.
Jeśli pracodawca dotychczas nie działa w związku z tym wypadkiem, to poszkodowana powinna zgłosić wypadek pracodawcy i napisać tam, że prosi o ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku i uznanie go za wypadek przy pracy (najlepiej, dla celów dowodowych, niech zrobi to pisemnie).
Jaka komisja? (kto powinien "wchodzić" w skład komisji?) Pracodawca powinien powołać komisję czy o wszystkim zadecyduje pracownik BHP

Nie "komisja" tylko zespół powypadkowy, powołany przez pracodawcę.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Pracodawca ma obowiązek powołać zespół powypadkowy w celu wyjaśnienia okoliczności wypadku przy pracy. Zespół ten powinien składać się z przedstawiciela pracodawcy, osoby reprezentującej pracowników, jeśli taka jest (np. przedstawiciel związków zawodowych), a także osoby zajmującej się bezpieczeństwem i higieną pracy w danym zakładzie pracy, czyli np. pracownika służby BHP.

W świetle art. 234 § 1 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany do przeprowadzenia postępowania powypadkowego w przypadku każdego wypadku przy pracy. Należy tutaj rozróżnić wypadek przy pracy od wypadku w drodze do lub z pracy. Art. 3 pkt 1 ustawy o ubezpieczeniach społecznych z dnia 13 października 1998 r. definiuje wypadek przy pracy jako nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą.

W opisanym przypadku, wypadnięcie na gołoledzi na terenie zakładu pracy może być uznane za wypadek przy pracy, a odpowiedzialność może spoczywać na pracodawcy, który nie zadbał o odpowiednie zabezpieczenie terenu przed zagrożeniami, takimi jak oblodzenie. Warto tutaj odwołać się do przepisów dotyczących BHP, w szczególności Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, które nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Jeśli pracodawca nie inicjuje postępowania powypadkowego, pracownik ma prawo zgłosić wypadek i domagać się przeprowadzenia postępowania. W przypadku sporu co do okoliczności wypadku lub wyniku postępowania powypadkowego, pracownik może zwrócić się o pomoc do Państwowej Inspekcji Pracy lub rozważyć drogę sądową.
 
anonim cytuj
10-11-2023

Sugerowane Tematy

Odrzucenie spadku.
Sprawa dotyczy zrzeczenia się spadku. Rok temu zmarl moj ojciec. Jako że był zadłużony, zrzekliśmy się z rodzeństwem spadku w imieniu naszym i naszych dzieci. Zrzekliśmy się w sierpniu 2023 za nas, w styczniu 2024 za dzieci. W międzyczasie (w listopadzie 2023) dowiedzieliśmy się o kolejnym „spadku” po zadłużonej ciotce. Spadkobiercą został nasz zmarły ojciec, automatycznie więc przeszło na nas. Dodam, że ciotka zmarła pół roku przed ojcem, al...
Odmowa przyjęcia mandatu za przekroczenie prędkości
Witam, odmówiłam przyjęcia mandatu za przekroczenie prędkości - pomiar wykonany urządzeniem UltraLite, uważam, że pomiar nie był mój a aut znajdujących się przede mną. Czy na przesłuchaniu na komisariacie, policjant może anulować mandat czy sprawa i tak trafia do sądu? Czy na takie przesłuchanie warto udać się z adwokatem? A w sytuacji gdy sprawa trafia do sądu to czy jest szansa wybronienia się bez adwokata czy jednak należy go zatrudnić (dodat...
985kpc
Czy uchylenie zajęcia komorniczego na nieruchomości po 2 licytacji uchyla zajęcie emertury...
Czy były partner ma prawo wycofać swoją pisemną zgodę dotyczącą dobra dziecka bez istotnego powodu?
Jestem po rozwodzie. Podjęliśmy razem z ex decyzję dot. prywatnej szkoły dla córki, podpisaliśmy umowę. Ex straszy mnie, że w każdej chwili może wycofać zgodę na szkołę (mamy wspólnie podejmować decyzję odnośnie szkoły córki, tak mamy w wyroku). Czy on ma prawo wycofać swoją zgodę bez istotnego powodu? Umowa podpisana na rok, czy w takim razie mogę się obawiać, że w ciągu roku zostanę bez szkoły dla córki bo ex się wycofa?...

Wyszukiwarka