Budowa domu bez ślubu.

Mam pytanie czy uważacie, że warto budować dom bez ślubu ? Czy ktoś z Państwa miał takie doświadczenia. Mam partnera jesteśmy ze sobą od prawie 7 lat. Spodziewamy się dziecka. Mamy kupiona działkę przez akt notarialny : 30% moja własność 70% jego. Jeśli zaczniemy budować dom i moja wartość na pewno przekroczy wkład własny na budowę domu to czy jest szansa , że przy rozstaniu odzyskam te pieniądze jeśli ten dom i tak nie będzie mój i będę musiała się z niego wyprowadzić ? Jak się zabezpieczyć aby odzyskać to co się włożyło? Jak to ugryźć? Proszę o wyrozumiałość oraz o porady .
anonim cytuj
07-11-2023
Faktury na twoje Imię i Nazwisko na wszystko! Później wartość domu będzie podzielona 70/30 dla ciebie. Może coś w sądzie ugrasz fakturami. Generalnie wymyślono nikomu „tylko papier” niepotrzebny który reguluje mnóstwo. A co jak partner umrze? A co jeśli dziecko się nie urodzi? Wiesz, że się wyprowadzasz, bo jego rodzina dziedziczy 70% a ty nic z jego części?
 
anonim cytuj
07-11-2023
Albo trzeba wyrównać poziomy własności 50/50 i podobnie inwestować w dom, albo przy inwestycji zakładać 30/70 poziom wkładu. O ile wiem, przyjmuje się, że udział w domu jest identyczny jak udział w nieruchomości. Warto też pamiętać, że w razie rozejścia się nieformalnego związku, sprzedaż samego udziału może być problematyczna i pozostanie prawdopodobnie sprzedaż całego domu, albo przy wspólnej zgodzie, albo w ramach procedur sądowych jak pozew o zniesienie współwłasności lub pozew o przymusową sprzedaż domu. W razie wyrównania udziałów do 50/50 odradzam darowiznę, a zalecałbym jednak sprzedaż tych 20 proc. przez partnera Tobie. Warto też inwestując w budowę domu robiąc to przelewami i zachować te transakcje, tak by później moc udowodnić swój wkład w budowę, na wszelki wypadek (=żadnej gotówki do ręki). Warto też pamiętać, że partner może sprzedać obcej osobie swój udział, może umrzeć i wtedy wejdą spadkobiercy w to miejsce, może popaść w długi i wtedy do akcji wkroczy komornik i pewnie jeszcze kilka innych sytuacji można wymyślić.
 
anonim cytuj
07-11-2023

Sugerowane Tematy

Czy otrzymując rentę trzeba składać wniosek o emeryturę?
Dzień dobry, mama lat 54 pracuje i pobiera rentę rodzinną po tacie. Zastanawiamy się co będzie z jej składkami z OFE i tymi w ZUS-ie jeżeli w wieku 60 lat zdecyduje się pozostać na rencie i nie pobierać emerytury. Czy będzie można się jakoś starać o wypłatę tych środków ? Jakby nie patrzył to są jej ciężko zarobione pieniądze i szkoda żeby przepadły....
Wynajem okazjonalny obcokrajowcom.
Chciałabym wynająć mieszkanie rodzinie z Białorusi. Zamierzałam podpisać umowę najmu okazjonalnego, w której najemcy w razie potrzeby egzekucji wskazują miejsce, do którego mogą się udać. Jednak rodzina ta nie ma w Polsce nikogo kto mógłby poświadczyć, ze ich przyjmie. Czy jest w takim wypadku jeszcze jakiś sposób, który może ochronić mnie jako wynajmującego przed scenariuszem, w którym najemcy przestają płacić a ja nie mogę ich usunąć z mieszk...
Przekształcenie działki z rolnej na budowlaną.
Teściowe będą przepisywać na nas dom, ale dopiero za rok, jak zostaną przekształcone działki z rolnych na budowlane, aby równo podzielić dom. My z mężem chcemy zacząć już w ten dom inwestować. I tutaj pytanie, co możemy zrobić aby jakoś się zabezpieczyć, gdyby teściowie jednak zmienili zdanie, a pieniążki już zainwestujemy. Może jakaś umowa? Czy ona może być wiążąca? Nadmienie, że nie mieszkamy z teściami....
Kupujący chce obciążyć mnie naprawą auta.
Witam, opisując moją sytuację. Sprzedałem swój samochód który był zarejestrowany na moją znajomą i po ponad pół roku odzywa się kupujący twierdząc, że zepsuł się silnik lub rozrząd i chce się podzielić kosztami lub podać do sądu. Co mam zrobić jeśli wiem że samochód sprzedałem bez żadnych wad ukrytych i to że był zarejestrowany na znajomą jak to może wyglądać w sądzie w takiej sytuacji ?...

Wyszukiwarka