Alimenty na dorosłe dziecko.

Witam, moje pytanie dotyczy alimentów na dorosłe dziecko. Dorosły syn składa wniosek o alimenty od rodziców. Sąd I instancji zasądził alimenty obojgu rodzicom w kwocie po 400 zł z wyrównaniem od momentu złożenia pozwu przez dorosłe dziecko. Syn uczy rozpoczął naukę w prywatnej placówce i w momencie składania wniosku do sądu mieszkał u dziadków nie dokładał się do opłat. po wyroku syn odwołał się do Sądu II instancji i w międzyczasie zamieszkał na stancji o czym poinformował Sąd. Wtedy Sąd II instancji wydał wyrok o podwyższeniu alimentów o ponad 100% obojgu rodzicom, czyli zmiana wyroku w punktach 1i 2 .moje pytanie czy rodzice muszą wyrównać alimenty o sumę podniesionej różnicy od momentu złożenia pierwszego wniosku przez syna czyli od 2021 r., czy te wyższe alimenty muszą płacić od dnia wyroku. I czy istnieje szansa , żeby odwołać się od wyroku Sądu II instancji ponieważ syn może zmienić studia na zaoczne i pójść do pracy żeby się usamodzielnić a nie ciągnąć od rodziców i mieć taki sposób na życie. Proszę o pomoc i poradę co można w tej kwestii zrobić
anonim cytuj
06-11-2023
Moje pytanie czy rodzice muszą wyrównać alimenty o sumę podniesionej różnicy od momentu złożenia pierwszego wniosku przez syna czyli od 2021 r., czy te wyższe alimenty muszą płacić od dnia wyroku.

Z wyrównaniem od dnia złożenia pozwu w kwocie określonej w wyroku sądu II instancji, chyba że co innego wynika wyraźnie z wyroku.
I czy istnieje szansa , żeby odwołać się od wyroku Sądu II instancji ponieważ syn może zmienić studia na zaoczne i pójść do pracy żeby się usamodzielnić.

Przejście na zaoczny system nauki może być podstawą do obniżenia lub uchylenia obowiązku alimentacyjnego - rodzice w takiej sytuacji mogą złożyć pozew (obniżenie i uchylenie obowiązku alimentacyjnego mogą być zawarte w jednym pozwie jako roszczenia alternatywne).
 
anonim cytuj
06-11-2023
Mam jeszcze jedno pytanie czy można złożyć jakieś pismo o rozłożenie na raty kwoty wyrównania alimentów, ponieważ z jednej strony jest to bardzo duża kwota od 2021 r. do lutego 2023 r. oraz chodzi o to, że syn może szybko wydać pieniądze i będzie to pretekstem do ponownego złożenia wniosku do Sądu o podwyższenie alimentów. To sposób do tego, żeby jak ciągnąc naukę w systemie dziennym i wyciągać pieniądze przez Sąd zamiast iść do pracy i usamodzielnić się.
 
anonim cytuj
06-11-2023
rozłożenie na raty kwoty wyrównania alimentów

To już należy ustalać z synem, sąd się taką sprawą nie zajmie.
syn może szybko wydać pieniądze i będzie to pretekstem do ponownego złożenia wniosku do Sądu o podwyższenie alimentów

Raczej jest mało prawdopodobne by sąd uwzględnił pozew o podwyższenie oparty wyłącznie o taką przesłankę.
 
anonim cytuj
06-11-2023
Czy można się jakoś zabezpieczać na przyszłość, żeby nie dopuścić do tego, by dorosły syn, który może pracować i się utrzymywać lecz specjalnie podjął studia płatne w systemie dziennym by nie pracować tylko ciągnąć od nas pieniądze z nowymi pomysłami studiów w innym mieście, co już zapowiedział na sprawie i co pewnie wiązało by się z podwyższeniem alimentów i takim studiowaniem przez wiele lat i uciekania od usamodzielnienia się i pracy?
 
anonim cytuj
06-11-2023
Zmiana kierunku edukacji, przerwy w nauce, powtarzanie lat - każda z tych sytuacji będzie podstawą do uchylenia obowiązku alimentacyjnego. Tak na przykład Sąd Rejonowy w Kole sygn. akt III RC 59/18 z 14.06.2018 r. Treść orzeczenia III RC 59/18 - Portal Orzeczeń Sądu Rejonowego w Kole.

PRZEPIS PRAWNY:
Wyrok SR w Kole sygn. akt III RC 59/18 z 14.06.2018 r. - fragmenty orzeczenia
W myśl jednak art. 133 § 3 kro, rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.
A. O. (2) ukończyła bowiem studia pierwszego stopnia na kierunku psychologia w zarządzaniu i mimo, że nie było przeszkód do podjęcia nauki na studiach magisterskich, pozwana z takiej możliwości nie skorzystała, podejmując naukę w studium informatycznym. Podejmując taką decyzję , była świadoma że ma już roku opóźnienia, co wynikało z tego, iż po pierwszym roku studiów zmieniła uczelnię i kierunek studiów. Pozwana po pół roku nauki w studium informatycznym przerwała naukę i dalsze studia ( już na obecnym kierunku ) kontynuowała z początkiem kolejnego roku akademickiego. W tym stanie rzeczy, mając na uwadze iż pozwana ma 2-letnie opóźnienie w realizowaniu obowiązku szkolnego , na podstawie cytowanego przepisu, orzeczono jak w pkt I i II wyroku.
Sąd ustalił, że obowiązek alimentacyjny wygasł z dniem 30.09.2016 r., gdyż pozwana właśnie w roku 2016 winna ukończyć studia , gdyby nauka na studiach przebiegała planowo. Sąd przyjął jako końcowy dzień obowiązku alimentacyjnego dzień 30 września a nie 30 czerwca , albowiem rok akademicki trwa od 1 października do 30 września roku następnego.
 
anonim cytuj
06-11-2023

Sugerowane Tematy

Windykator narusza prywatność.
Firma windykacyjna z Warszawy, do której oddano sprawę ściągnięcia długu z mojej firmy kontaktowała się z moją żoną (smsy) ws. wysokości tego długu i jego ściągania, mimo że żona nie jest członkiem firmy ani jej dane nie były podane mojemu Pożyczkodawcy tudzież Windykatorowi. Nie mam zielonego pojęcia, skąd Windykator pozyskał nr telefonu mojej żony. Czy ma sens dochodzić odszkodowania od Windykatora za tego typu zachowanie? Do kogo najlepiej si...
Awaria rury na działce, Mpwik naliczyło nam kilka tysięcy do zapłaty, czy możemy wnioskować o anulowanie kwoty do zapłaty?
Proszę o pomoc. Kupiliśmy domek, w zasadzie rudere z ogródkiem. W ogródku jest kranik z woda. Okazuje sie, ze rura pod ziemia prowadząca wodę do tego kraniku pękła i wyciekała woda. Mpwik naliczyło nam kilka tysięcy do zapłaty. Był licznik. Czy w zw z tym, ze teren kupiliśmy, nie mieszkamy jeszcze tam, dopiero zabieramy się za remonty a poprzedni właściciel nie poinformował nas o stanie tych rur podziemnych możemy wnioskować o anulowanie kwoty do...
Odrzucenie spadku. Czy za nienarodzone dziecko muszę się zrzec?
Witam wszystkich. Zmarła siostra mamy. Mama jedzie w poniedzialek do notariusza zrzec się spadku. Wiem ze od tej chwili mam 6 miesiecy na to. Jestem w ciąży termin na marzec. Czy za nienarodzone dziecko musze sie zrzec? Jak to zrobić? Nie jestem mężatką i nie wiem czy ojciec dziecka je uzna, bo raz mówi tak a raz inaczej. ...
Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka.
Witam. Mam pytanie odnośnie zrzeczenia się spadku po moim ojcu. Czy moje dzieci też muszę brać pod uwagę? (8 lat i niespełna rok) Nie wydaje mi się żeby ojciec miał komorników za pożyczki czy kredyty. Na pewno miał komornika za alimenty. Czy dług po dziadku może przejść na dzieci ?...

Wyszukiwarka