Rozwiązanie umowy najmu na czas określony.

Dzień dobry,
Posiadam umowę najmu (jestem Najemcą) lokalu na czas określony (do 31.07.2024 r.). Z przyczyn osobistych (przeprowadzka do innego miasta) musimy zakończyć najem przed czasem.
W umowie mamy zapis dotyczący kary umownej:
"W przypadku wypowiedzenia lub rozwiązania umowy przez Najemcę z przyczyn leżących po stronie Najemcy, Wynajmujący zażąda od Najemcy kary umownej w wysokości dwumiesięcznego czynszu, o którym mowa w §4. ust.1."
Wstępnie z wynajmującym umówiliśmy się, że będziemy mieszkać do końca września 2023 i dodatkowo uiścimy opłatę w wysokości dwumiesięcznego czynszu.
Chciałbym zapytać czy zapis dot. kary umownej jest wiążący (biorąc pod uwagę, że na ogół nie można zerwać/wypowiedzieć umowy na czas określony)?
Dodatkowo czy ten zapis pozwala nam np. na zerwanie umowy, opuszczenie lokalu i zapłacenie kary umownej z końcem bieżącego miesiąca (31.07.2023 r.)?
W umowie, w żadnym innym miejscu nie są poruszane terminy "zerwanie umowy", "wypowiedzenie umowy".
anonim cytuj
03-11-2023
Zasadniczo zapisy umowy nie rozumie się dosłownie, a raczej tak, jaka była intencja stron umowy. Tutaj można powiedzieć, że wynajmujący zgadza się rozwiązać umowę za porozumieniem stron (skoro nie można jej wypowiedzieć dosłownie) za zapłatą dwumiesięcznego czynszu. Nie widzę w tym nic nieprawidłowego. Zawsze możesz się wyprowadzić i płacić do końca umowy.
 
anonim cytuj
03-11-2023
Ok, dziękuję za odpowiedź, chciałem się tylko upewnić, że wynajmujący nie zacznie nagle zasłaniać się ogólnymi przepisami i jednak nie będzie chciał przystać na porozumienie stron z zapłatą dwumiesięcznego czynszu.
 
anonim cytuj
03-11-2023

Sugerowane Tematy

Czy jako współwłaściciel mieszkania możemy go wynająć bez zgody drugiej strony?
Dzień dobry, czy jako współwłaściciel mieszkania możemy go wynająć bez zgody drugiej strony? Drugi współwłaściciel nie dokłada się do mieszkania od 25 lat, opłaty są regulowane przez nas, podatki , czynsze rachunki, bieżące naprawy i remonty, przeprowadzamy się do nowego miejsca ale nie stać nas utrzymywać drugie mieszkanie. A nie możemy się porozumieć w sprawie sprzedania, a sprzedaż połowy też jest ciężka. Dodam że ta osoba przebywa od 35 la...
Spadek a działka ROD.
Moja ciocia zmarła i miała działkę ROD i długi. Ma jednego syna. Czy mogą mu tą działkę zabrać na poczet długów? Chce odrzucić spadek - czy będzie się mógł wtedy ubiegać o prawa do działki?...
Czy można zgłosić kolizję po upływie kilku dni?
Czy mogę po 4 dniach zgłosić na Policję kolizję podczas parkowania, gdzie mam oświadczenie tej osoby, iż przyznaje się do spowodowania kolizji? Pan 76lat, próbował zaparkować pomiędzy dwoma autami, gdzie kompletnie nie było miejsca na trzecie. Wjeżdżał tyłem i zawadził nim o moje auto, powodując szkody. Wezwałem policję na miejsce, od razu po kolizji. Ale odwołałem, bo starszy pan zaczął mnie prosić, że biedny, że chory itd... Teraz ten człowi...
Współwłaściciel odmawia udostępnienia samochodu.
Witam. Jestem współwłaścicielem samochodu wraz z byłą partnerką. Partnerka odeszła, zabierając m.in. nasz samochód na posesję jej matki w innym mieście. Zabrała także wszystkie dokumenty, w tym moją kopię umowy kupna-sprzedaży, lecz jestem wpisany jako współwłaściciel w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu. Kilkukrotnie zażądałem przez telefon, SMS i email, aby udostępniła mi auto na kilka dni - odmawia. Zabrania także wejścia na posesję. Za...

Wyszukiwarka