Rozwiązanie umowy najmu na czas określony.

Dzień dobry,
Posiadam umowę najmu (jestem Najemcą) lokalu na czas określony (do 31.07.2024 r.). Z przyczyn osobistych (przeprowadzka do innego miasta) musimy zakończyć najem przed czasem.
W umowie mamy zapis dotyczący kary umownej:
"W przypadku wypowiedzenia lub rozwiązania umowy przez Najemcę z przyczyn leżących po stronie Najemcy, Wynajmujący zażąda od Najemcy kary umownej w wysokości dwumiesięcznego czynszu, o którym mowa w §4. ust.1."
Wstępnie z wynajmującym umówiliśmy się, że będziemy mieszkać do końca września 2023 i dodatkowo uiścimy opłatę w wysokości dwumiesięcznego czynszu.
Chciałbym zapytać czy zapis dot. kary umownej jest wiążący (biorąc pod uwagę, że na ogół nie można zerwać/wypowiedzieć umowy na czas określony)?
Dodatkowo czy ten zapis pozwala nam np. na zerwanie umowy, opuszczenie lokalu i zapłacenie kary umownej z końcem bieżącego miesiąca (31.07.2023 r.)?
W umowie, w żadnym innym miejscu nie są poruszane terminy "zerwanie umowy", "wypowiedzenie umowy".
anonim cytuj
03-11-2023
Zasadniczo zapisy umowy nie rozumie się dosłownie, a raczej tak, jaka była intencja stron umowy. Tutaj można powiedzieć, że wynajmujący zgadza się rozwiązać umowę za porozumieniem stron (skoro nie można jej wypowiedzieć dosłownie) za zapłatą dwumiesięcznego czynszu. Nie widzę w tym nic nieprawidłowego. Zawsze możesz się wyprowadzić i płacić do końca umowy.
 
anonim cytuj
03-11-2023
Ok, dziękuję za odpowiedź, chciałem się tylko upewnić, że wynajmujący nie zacznie nagle zasłaniać się ogólnymi przepisami i jednak nie będzie chciał przystać na porozumienie stron z zapłatą dwumiesięcznego czynszu.
 
anonim cytuj
03-11-2023

Sugerowane Tematy

Sprawa spadkowa
Witam Sprawa spadkowa. Moja babcia zostawiła testament notarialny w którym wszystko zapisuje mi . Ustawowymi spadkobiercami są córki czyli moja mama i ciotka . Założyłam sprawę w sądzie o nabycie spadku gdzie podałam adres zameldowania ciotki w Polsce pod którym nie przebywa na stale bo pracuje w Anglii ,przyjeżdża na urlopy . Pod tym adresem mieszka jej córka . Dziś na sprawie dowiedziałam się od Sędziny że żaden papier z sądu nie został o...
Ustalenie ojcostwa po latach.
Moja Matka, przed porodem, rozstała się z moim Ojcem. Nie byli małżeństwem. W akcie urodzenia mam wpisane tylko jego imię. Przez te wszystkie lata nie utrzymywał ze mną żadnego kontaktu. Dziś chcę by formalności stały się zadość, by później walczyć o spadek. Od czego mam zacząć, zanim wynajmę adwokata? Dziękuję za pomoc....
Czy urlop musi być w umowie o pracę?
Czy pracodawca może ustalić zasady, że na umowie o pracę nie należy mi się płatny urlop ani chorobowe ? Tyle ile godzin sobie przepracuje, tyle zarobię....
Wniosek o upadłość konsumencką.
Potrzebuję porady w zakresie wypełnienia wniosku o upadłość konsumencką , mianowicie chodzi mi o rubrykę (SPIS WIERZYCIELI ) w tej rubryce jest 5 pul każde pole dla jednego wierzyciela ,więc mogę dodać tylko pięciu wierzycieli a co jeśli mam 7 wierzycieli? . Wtedy muszę dodać kolejne 6 i 7 na kartce a4 i moje pytanie czy każdy dodatkowy wierzyciel musi być na osobnej kartce a4 czy razem na jednej kartce ponumerowany jako szósty i siódmy. i jak tą...

Wyszukiwarka