Co z długiem po odrzuceniu spadku?

Dzień dobry.
Umarł mój wujek zostawiając w spadku część domu oraz nie znane zadłużenie (z przejrzanych dokumentów to duża kwota). Moja mama, jako spadkobierca, chce odrzucić spadek po bracie bo nie jest w stanie ustalić zadłużenia i boi się tej sumy.
1 Czy jeśli zadłużenie jest wyższe niż wartość nieruchomości to ja - syn będę musiał spłacić różnicę jeśli przyjmę spadek.
2 Co zrobić żeby spadek został zrealizowany na korzyść wierzyciela do wysokości wartości mieszkania i nie było możliwości spłaty przeze mnie lub moje dzieci spłaty pozostałości długu
3. Jeśli ja i moje dzieci zrzekniemy się spadku to czy sprawa dla nas zakończona?
4 Od kiedy biegnie czas dla mnie i jak zostanę poinformowany
anonim cytuj
03-11-2023
1. Nie. Od 18.10.2015 r. domyślnie przyjmuje się spadek z dobrodziejstwem inwentarza, czyli (w skrócie) odpowiada się za długi spadkowe do wartości odziedziczonych aktywów (majątku).
2. Zlecić komornikowi sporządzenie spisu inwentarza, albo samodzielnie przygotować wykaz inwentarza i złożyć w sądzie spadku.
3. Jeśli odrzucicie spadek, to dla was sprawa się co do zasady zakończy. Gdyby wierzyciel dochodził roszczeń, będziecie musieli powołać się na fakt odrzucenia spadku.
4. Czas na odrzucenie spadku (6 miesięcy) biegnie od chwili gdy dowiesz się , ze zostałeś do spadku powołany - w Twojej sytuacji od chwili gdy dowiesz się, ze Twoja mama odrzuciła spadek.
W przypadku dziedziczenia ustawowego spadkobiercy dziedziczą proporcjonalnie, przy czym małżonka zmarłego dziedziczy nie mniej niż 1/4.
 
anonim cytuj
03-11-2023
Z kolei dla Pana dziecka/dzieci biegnie od dnia kiedy Pan złoży oświadczenie o odrzuceniu spadku (u notariusza lub przed sądem). Na odrzucenie spadku przez dzieci potrzebna jest zgoda sądu rodzinnego. Wniosek o wyrażenie przez sąd zgody na odrzucenie spadku w imieniu dziecka/dzieci najlepiej złożyć od razu po złożeniu własnego oświadczenia o odrzuceniu spadku. Gdy sąd wyda zgodę trzeba niezwłocznie (np. przed notariuszem) złożyć oświadczenie o odrzuceniu w imieniu dziecka/dzieci.
 
anonim cytuj
03-11-2023
Czy jeśli śmierć spadkodawcy miała miejsce 03.2012r to też wszyscy spadkobiercy dziedziczą proporcjonalnie - bo gdzieś znalazłem informację iż do 2016r małżonka dziedziczy 1/2 a reszta proporcjonalnie. Ale nie wiem czy liczy się data śmierci czy ustalenia spadku a odbywało by się to teraz?
 
anonim cytuj
03-11-2023

Sugerowane Tematy

Spadek.
Zmarła ciotka. Miała męża, bezdzietni. Czy ja (siostrzeniec) coś dziedziczę po niej? Czy w tym przypadku 50% jest dla męża, pozostałe 50% do podziału na dzieci nieżyjącej siostry?...
Alimenty w małżeństwie.
Mój mąż po nieudanej działalności jedyne co aktualnie posiada to komorników. Niestety choruje on również na przewlekłe choroby, więc musi kupować sobie leki. Po opłatach kwota, jaką mi daje na życie to nawet nie jest połowa opłat za mieszkanie, nie mówiąc o całej reszcie. Czy w tym wypadku jest sens bym występowała o alimenty jeszcze będąc z nim w małżeństwie? Obydwoje i tak chcemy się rozejść, ale aktualnie żyjemy pod jednym dachem, bo jest to ...
Dziedziczenie mieszkania, a nowe małżeństwo seniora.
Witam, Moi dziadkowie będąc w małżeństwie posiadają mieszkanie. Babcia zmarła parę lat temu i przed śmiercią testamentem spisała mieszkanie na moją mamę i ciocię. Na testamencie jest również podpisany dziadek. Dziadkowi załatwiliśmy opiekunkę, która jak się okazało namawia dziadka na małżeństwo, do czego sama się przyznała. Dziadek ma blisko 90 lat i jest nie do końca poczytalny - nie zdaje sobie sprawy z wielu rzeczy i konsekwencji, zapomina i...
Niedopełnienie obowiązku przez sędziego.
Witam mam pytanie dostałem wyrok nakazowy w sprawie w której byłem karany za recydywę przez to że prokurator sporządził błędny akt oskarżenia a sędzia rozpatrujący sprawę nie zbadał tego czy dany paragraf ma zastosowanie względem mojej osoby Czy jest jakaś możliwość złożyć skargę lub żądać odszkodowania od tej sędziny ?...

Wyszukiwarka