Co z długiem po odrzuceniu spadku?

Dzień dobry.
Umarł mój wujek zostawiając w spadku część domu oraz nie znane zadłużenie (z przejrzanych dokumentów to duża kwota). Moja mama, jako spadkobierca, chce odrzucić spadek po bracie bo nie jest w stanie ustalić zadłużenia i boi się tej sumy.
1 Czy jeśli zadłużenie jest wyższe niż wartość nieruchomości to ja - syn będę musiał spłacić różnicę jeśli przyjmę spadek.
2 Co zrobić żeby spadek został zrealizowany na korzyść wierzyciela do wysokości wartości mieszkania i nie było możliwości spłaty przeze mnie lub moje dzieci spłaty pozostałości długu
3. Jeśli ja i moje dzieci zrzekniemy się spadku to czy sprawa dla nas zakończona?
4 Od kiedy biegnie czas dla mnie i jak zostanę poinformowany
anonim cytuj
03-11-2023
1. Nie. Od 18.10.2015 r. domyślnie przyjmuje się spadek z dobrodziejstwem inwentarza, czyli (w skrócie) odpowiada się za długi spadkowe do wartości odziedziczonych aktywów (majątku).
2. Zlecić komornikowi sporządzenie spisu inwentarza, albo samodzielnie przygotować wykaz inwentarza i złożyć w sądzie spadku.
3. Jeśli odrzucicie spadek, to dla was sprawa się co do zasady zakończy. Gdyby wierzyciel dochodził roszczeń, będziecie musieli powołać się na fakt odrzucenia spadku.
4. Czas na odrzucenie spadku (6 miesięcy) biegnie od chwili gdy dowiesz się , ze zostałeś do spadku powołany - w Twojej sytuacji od chwili gdy dowiesz się, ze Twoja mama odrzuciła spadek.
W przypadku dziedziczenia ustawowego spadkobiercy dziedziczą proporcjonalnie, przy czym małżonka zmarłego dziedziczy nie mniej niż 1/4.
 
anonim cytuj
03-11-2023
Z kolei dla Pana dziecka/dzieci biegnie od dnia kiedy Pan złoży oświadczenie o odrzuceniu spadku (u notariusza lub przed sądem). Na odrzucenie spadku przez dzieci potrzebna jest zgoda sądu rodzinnego. Wniosek o wyrażenie przez sąd zgody na odrzucenie spadku w imieniu dziecka/dzieci najlepiej złożyć od razu po złożeniu własnego oświadczenia o odrzuceniu spadku. Gdy sąd wyda zgodę trzeba niezwłocznie (np. przed notariuszem) złożyć oświadczenie o odrzuceniu w imieniu dziecka/dzieci.
 
anonim cytuj
03-11-2023
Czy jeśli śmierć spadkodawcy miała miejsce 03.2012r to też wszyscy spadkobiercy dziedziczą proporcjonalnie - bo gdzieś znalazłem informację iż do 2016r małżonka dziedziczy 1/2 a reszta proporcjonalnie. Ale nie wiem czy liczy się data śmierci czy ustalenia spadku a odbywało by się to teraz?
 
anonim cytuj
03-11-2023

Sugerowane Tematy

Kupiłam meble do wynajętego mieszkania, celem zmniejszenia kwoty wynajmu.
Potrzebuję rady kogoś mądrzejszego. Ponad rok temu, wynajmując mieszkanie z ówczesną partnerką miałyśmy układ z właścicielami (nie poparty żadną umową), że wezmę na raty meble do tego mieszkania, a oni zmniejszą nam kwotę odstępnego o wysokość raty (faktury za meble są na mnie). Jak to w życiu bywa z partnerką się rozstałam, wyprowadziłam, a rat zostało jeszcze na niecały rok. Z właścicielami dogadałam się, że oddadzą mi pieniądze za raty, które ...
Powrót do pracy po macierzyńskim.
Witam 22 września kończy mi się urlop macierzyński i rodzicielski , i dziś się dowiedziałam że moje stanowisko jest zajęte przez nowo zatrudnionego pracownika . Pani w kadrach zaproponowała mi pracę 12 godz dziennie ewentualnie bym sama się zwolniła . Umowę o pracę mam do listopada 2022 , jest to praca Państwa w szpitalu . Czy mogą przenieś mnie na oddział gdzie praca jest po 12 godz i czy oni mogą mnie zwolnić . I czy muszę wykorzystać urlop wyp...
Brak ubezpieczenia zdrowotnego.
Dzień dobry, Od jakiegoś czasu z różnych przyczyn (poszukiwanie pracy) nie posiadam ubezpieczenia NFZ. Jakiś czas temu moja mama była w przychodni w miejscowości, w której się wychowywałam i do której wciąż jestem zapisana. Tam Pani pielęgniarka poinformowała ją o tym, że tego ubezpieczenia nie posiadam. Moje pytanie brzmi - czy Pani pielęgniarka miała prawo informować o tym moich rodziców? Oraz czy jest możliwość wypisania się z tej przychodni?...
Co się stanie z długami ?
Jestem dzieckiem alkoholika. Moja mama ciężko pracuje, płaci wszystkie rachunki i utrzymuje mnie, siostrę i cały dom. Ojciec ma w MOPS podpisane dokumenty ze ma się iść leczyć na odwyk do szpitala, ale o pracy nie ma mowy żeby jakąś podjął. Bo co to za praca jak wychodzi rano i idzie zarobić na picie a nie pomoc mamie finansowo czy nawet spędzić z nami czas. Martwię się o mamę bo wiem ze tata kiedyś nabrał pożyczek i ich nie płaci, przychodzą wez...

Wyszukiwarka