Zachowek z darowizny mieszkania.

Witam , moja sytuacja jest następująca. 23 lata temu z żoną dałem rodzicom pieniądze na wykup mieszania komunalnego, następnie to mieszkanie rodzice oboje przekazali nam w darowiźnie ze służebnością .Do końca życia mieszkali w tym mieszkaniu. Ojciec zmarł 5,5 roku temu , matka w tym roku.
Mam 2 braci , którzy chcą domagać się zachowku. Wiem ,ze część którą otrzymała moja zona , czyli 1/2 nie wchodzi w rachubę , gdyż było to ponad 10 lat temu, a zona nie jest ustawowym spadkobiercą.
natomiast mam pytanie , jak obliczyć wartość mieszkanie , skoro była służebność dla rodziców na całe mieszkanie.
Mam jeszcze pytanie, w jaki sposób mogę domagać się od braci pokrycia kosztów pogrzebu, gdyż wszystkie koszty teraz poniosłem ja . Również za pogrzeb ojca ja zapłaciłem ,ale było to ponad 5 lat temu , czy nie jest za późno ,aby również o tamte koszty się upomnieć?
anonim cytuj
03-11-2023
Wartość prawa służebności mieszkania odlicza się od wartości darowizny. Prawo do zachowku trzeba rozpatrywać oddzielnie dla każdego z rodziców. W przypadku zachowku w związku ze śmiercią pana ojca pojawia się też kwestia przedawnienia (co do zasady 5 lat od dnia otwarcia spadku w przypadku braku testamentu). Wartość roszczenia o zachowek uzyskuje się poprzez ustalenie wartości substratu zachowku. Substrat zachowku to czysta wartość spadku plus wartość darowizn podlegających doliczeniu. Koszt pogrzebu obniża czystą wartość spadku a więc obniża substrat zachowku a co za tym idzie obniża wysokość ewentualnego roszczenia o zachowek.
PRZEPIS PRAWNY:
art. 995 Kodeks cywilny
§ 1. Wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku.
§ 2. Wartość przedmiotu zapisu windykacyjnego oblicza się według stanu z chwili otwarcia spadku, a według cen z chwili ustalania zachowku.
§ 3. Wartość funduszu założycielskiego fundacji rodzinnej i mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej oblicza się według stanu z chwili ich przekazania, a według cen z chwili ustalania zachowku. W przypadku mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej w pierwszej kolejności oblicza się wartość funduszu założycielskiego i wartość mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej, a następnie porównuje się obie wartości, z uwzględnieniem art. 993 § 3.
PRZEPIS PRAWNY:
art. 13 ustawa o podatku od spadków i darowizn
1. Wartość świadczeń powtarzających się przyjmuje się do podstawy opodatkowania w wysokości rocznego świadczenia pomnożonego:
1) w razie ustanowienia świadczeń na czas określony co do liczby lat lub ich części - przez liczbę lat lub ich części;
2) w pozostałych przypadkach, w tym w razie ustanowienia świadczeń na czas nieokreślony - przez 10 lat.
2. Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio do obliczenia wartości prawa użytkowania i służebności.
3. Roczną wartość użytkowania i służebności ustala się w wysokości 4% wartości rzeczy oddanej w użytkowanie lub obciążonej służebnością.
 
anonim cytuj
03-11-2023
Proszę o informację , czy koszty pogrzebu ojca , który ponad 5 lat temu , tez będzie można odliczyć od zachowku. Dodam ,ze rodzice nie pozostawili żadnego majątku. A co z darowizną na moją zonę , czy od niej tez mogą domagać się zachowku , skoro było to 23 lata temu?
 
anonim cytuj
03-11-2023

Tak.

Teoretycznie jest taka możliwość ale dopiero gdyby nie udało się uzyskać w całości lub w części należnego zachowku od Pana (art. 1000 k.c.). Jeżeli jednak roszczenie jest przedawnione względem spadkobiercy i z tego powodu zachowku nie udało się uzyskać to obdarowany nie odpowiada.
 
anonim cytuj
03-11-2023
Teoretycznie jest taka możliwość ale dopiero gdyby nie udało się uzyskać w całości lub w części należnego zachowku od Pana (art. 1000 k.c.). Jeżeli jednak roszczenie jest przedawnione względem spadkobiercy i z tego powodu zachowku nie udało się uzyskać to obdarowany nie odpowiada.

Koryguję błąd - bracia nie będą mogli domagać się zachowku od żony jako obdarowanej ponieważ darowizna w przypadającej jej części nie będzie podlegała doliczeniu do spadku na potrzeby ustalenia zachowku.
 
anonim cytuj
03-11-2023

Sugerowane Tematy

Meldunek
Dzień dobry, Piszę z takim pytaniem Jestem osobą pełnoletnią i nie mam własnego mieszkania wynajmuję po prostu i nie mieszkam z moją mamą a chciałabym żeby mnie zameldowała bo nie chcę widnieć jako osoba bezdomna i bez możliwości uczęszczania na wybory. Moja mama mieszka w btbs. Z tego co mi wiadomo zameldowanie kogoś nie wiąże się z dodatkowymi opłatami bo ilość używanych zasobów nie zmienia się. Mimo wszystko btbs chce aby moja mama płaciła dod...
Dodatkowe ubezpieczenie chorobowe.
Zatrudniłam się pierwszy raz na umowie zlecenie. Powiedzcie co oznacza dodatkowe ubezpieczenie chorobowe? Ile odciągają jeśli mam w umowie 22zl netto za godzinę? Czy w razie wolnego na opiekę nad córką "jestem bezpieczna"? Czy taka umowa ma jakieś plusy?...
spadek, zachowek, scheda spadkowa
Witam czy jesli Majatek mojego ojca opiewa na 1000000 i ma trojke dzieci. Ja otrzymalem dom z dzialka i budynkami gospodarczymi o wartosci 500000 bez wylaczenia ze schedy spadkowej.Kazdy z reszty rodzenstwa otrzymal w gotowce i dzialkach po 250000 z wylaczeniem ze schedy spadkowej. Czy dwojga z rodzenstwa moze wymagac jakiegos zachowku ode mnie ?...
Co ma zrobić gdy osoba została potrącona przez samochód? Była w szoku nie zgłosiła tego od razu
Dzień dobry, dwa tygodnie temu moją mamę na chodniku potrącił samochód, z całego stresu nie wezwała pogotowia bo była w szoku wezwała tylko policję. Policja która przyjechała na miejsce chciała kierowcy dać mandat wysokości 500 zł bo jak się okazało on nie ma w ogóle uprawnień do prowadzenia pojazdu. Tego samego dnia mama cała poobijana pojechała na ostry dyżur gdzie lekarz stwierdził silne obicia i dał mamie zwolnienie niestety cały czasu nie pr...

Wyszukiwarka