Spadek po dziadku.

Dziadek zmarł 3 lata temu. Odziedziczyłam po nim z drugim spadkobiercą dom z działką. Dom wiekowy, do remontu. Uzgodniliśmy słownie, aby partnerka dziadka(obca dla nas osoba) została w nim bezpłatnie do chwili, aż nie zdecydujemy o losie nieruchomości. Kobieta ta jest ok. 80tki, nie utrzymuje kontaktu z rodziną, jest uboga. Gminna opieka społeczna przydzieliła jej opiekuna.
Podjęliśmy decyzję o sprzedaży nieruchomości. Jakie kroki prawne mogę poczynić, aby kobieta ta opuściła nasz dom? Nie chcemy jej zostawiać na bruku, więc zależy nam na polubownym załatwieniu sprawy.
anonim cytuj
27-10-2023
Może kobieta zgodzi się na umieszczenie w dps?
Tak, ale nie wiem jak to załatwić, a chciałabym jej pomóc.

Porozmawiać z tą panią i ops.
Próbowałam rozmawiać z OPS, nie chcą mi żadnej informacji udzielić. 'JEST PANI WŁAŚCICIELEM POWINNA ZNAĆ PANI SWOJE PRAWA JAKO WŁAŚCICIEL'
 
anonim cytuj
27-10-2023
Podjęliśmy decyzję o sprzedaży nieruchomości. Jakie kroki prawne mogę poczynić, aby kobieta ta opuściła nasz dom?


Jeśli partnerka dziadka mieszka w domu bez prawnego tytułu, to jest na tzw. "nietytułowanym pobycie". W świetle prawa, jeżeli ktoś mieszka w nieruchomości bez prawnego tytułu (np. umowy najmu), właściciel ma prawo żądać jego opuszczenia. W takim przypadku można:

Zaproponować zawarcie umowy najmu na określony czas z możliwością wypowiedzenia jej z zachowaniem odpowiedniego terminu, co da obu stronom pewność prawną.
Jeśli nie dojdzie do zawarcia takiej umowy lub zostanie ona wypowiedziana, a kobieta nie opuści nieruchomości, można wystąpić z pozwem o jej eksmisję do sądu. Eksmisja z nieruchomości może jednak być czasochłonna i kosztowna, zwłaszcza gdy mówimy o osobie starszej, która ma ograniczone możliwości znalezienia innego lokum.
Tak, ale nie wiem jak to załatwić, a chciałabym jej pomóc.


Chcąc pomóc kobiecie w znalezieniu miejsca w Domu Pomocy Społecznej (DPS), warto:

Skontaktować się z lokalnym ośrodkiem pomocy społecznej, który ma obowiązek pomocy osobom w trudnej sytuacji życiowej. Mogą pomóc w skierowaniu kobiety do DPS.
Jeśli Ośrodek Pomocy Społecznej nie jest skłonny do współpracy, warto skonsultować się z radcą prawnym lub adwokatem specjalizującym się w prawie rodzinno-opiekuńczym, aby dowiedzieć się, jakie prawa ma kobieta i jakie obowiązki spoczywają na OPS.
Można też samodzielnie poszukać DPS, który miałby wolne miejsce i byłby chętny przyjąć osobę w podeszłym wieku, a następnie przedstawić to jako propozycję kobiecie.
Próbowałam rozmawiać z OPS, nie chcą mi żadnej informacji udzielić. 'JEST PANI WŁAŚCICIELEM POWINNA ZNAĆ PANI SWOJE PRAWA JAKO WŁAŚCICIEL'


Jeśli OPS nie udziela informacji, warto przemyśleć złożenie oficjalnego wniosku do ośrodka o wsparcie w znalezieniu miejsca w DPS dla kobiety. W odpowiedzi na taki wniosek ośrodek powinien przedstawić swoje stanowisko w sposób pisemny. Jeśli nadal nie uzyskasz odpowiedzi lub wsparcia, rozważ konsultację z radcą prawnym lub adwokatem w celu otrzymania pełnej informacji o prawach i obowiązkach zarówno właściciela nieruchomości, jak i osoby w podeszłym wieku mieszkającej bez umowy.
 
anonim cytuj
28-10-2023

Sugerowane Tematy

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Dzień dobry, w grudniu 2023 zmarł mój dziadek. Pozostawił po sobie mieszkanie, miał 3 dzieci, z czego mój ojciec zmarł w 2020 roku. Czyli dziedziczy: dwójka jego dzieci oraz ja i moja siostra. Czy po 6 miesiącach od śmierci, jeżeli nie złożymy oświadczenia o przyjęciu spadku to spadek zostaje automatycznie przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza? Czy mogę razem z siostrą złożyć oświadczenie u notariusza lub w sądzie o przyjęciu spadku bez obecności...
Spadek a użytkowanie dożywotnie.
Od dziecka mieszkam w domu rodzinnym, moi dziadkowie przepisali w spadku dom mojej mamie i ojcu (ojciec już nie żyje), a w spadku jest zapis ze ciotka może mieszkać dożywotnie. Sprawa wygląda następująco, mamy oddzielne wejścia do domu, cała góra domu stoi pusta, ponieważ wejście jest od strony ciotki która nie się nie zgadza na żadne wchodzenie tam a co dopiero remont . Zajmuje również swoimi gratami oddzielną nieruchomość, gdzie znajduje się ku...
Czy coś mi się należy po stracie ojca?
Mój ojciec mieszkał w mieszkaniu ze swoimi rodzicami(mieszkanie własne) mój ojciec zmarł w tym roku, a jego ojciec rok wcześniej, została w mieszkaniu jego matka. Czy mi jako córce się coś należy?...
Pozwanie i odszkodowanie od szpitala
Witam. Zastanwiam się jaką mam szanse na pozwanie szpitala. Rok czasu chodziłam do ginekologa prywatnie (starania o 2 dziecko). Po roku zostałam skierowana przez nią na badanie hsg (jest to badanie drożności jajowodów, jeśli zrosty są małe to wstrzyknięty kontrast jest w stanie je "rozerwać", przetkać). Na wypisie mam napisane, że oba jajowody drożne (bo wedle ginekolog, która to robiła i do której chodziłam prywatnie udało się j...

Wyszukiwarka