Spadek po dziadku.

Dziadek zmarł 3 lata temu. Odziedziczyłam po nim z drugim spadkobiercą dom z działką. Dom wiekowy, do remontu. Uzgodniliśmy słownie, aby partnerka dziadka(obca dla nas osoba) została w nim bezpłatnie do chwili, aż nie zdecydujemy o losie nieruchomości. Kobieta ta jest ok. 80tki, nie utrzymuje kontaktu z rodziną, jest uboga. Gminna opieka społeczna przydzieliła jej opiekuna.
Podjęliśmy decyzję o sprzedaży nieruchomości. Jakie kroki prawne mogę poczynić, aby kobieta ta opuściła nasz dom? Nie chcemy jej zostawiać na bruku, więc zależy nam na polubownym załatwieniu sprawy.
anonim cytuj
27-10-2023
Może kobieta zgodzi się na umieszczenie w dps?
Tak, ale nie wiem jak to załatwić, a chciałabym jej pomóc.

Porozmawiać z tą panią i ops.
Próbowałam rozmawiać z OPS, nie chcą mi żadnej informacji udzielić. 'JEST PANI WŁAŚCICIELEM POWINNA ZNAĆ PANI SWOJE PRAWA JAKO WŁAŚCICIEL'
 
anonim cytuj
27-10-2023
Podjęliśmy decyzję o sprzedaży nieruchomości. Jakie kroki prawne mogę poczynić, aby kobieta ta opuściła nasz dom?


Jeśli partnerka dziadka mieszka w domu bez prawnego tytułu, to jest na tzw. "nietytułowanym pobycie". W świetle prawa, jeżeli ktoś mieszka w nieruchomości bez prawnego tytułu (np. umowy najmu), właściciel ma prawo żądać jego opuszczenia. W takim przypadku można:

Zaproponować zawarcie umowy najmu na określony czas z możliwością wypowiedzenia jej z zachowaniem odpowiedniego terminu, co da obu stronom pewność prawną.
Jeśli nie dojdzie do zawarcia takiej umowy lub zostanie ona wypowiedziana, a kobieta nie opuści nieruchomości, można wystąpić z pozwem o jej eksmisję do sądu. Eksmisja z nieruchomości może jednak być czasochłonna i kosztowna, zwłaszcza gdy mówimy o osobie starszej, która ma ograniczone możliwości znalezienia innego lokum.
Tak, ale nie wiem jak to załatwić, a chciałabym jej pomóc.


Chcąc pomóc kobiecie w znalezieniu miejsca w Domu Pomocy Społecznej (DPS), warto:

Skontaktować się z lokalnym ośrodkiem pomocy społecznej, który ma obowiązek pomocy osobom w trudnej sytuacji życiowej. Mogą pomóc w skierowaniu kobiety do DPS.
Jeśli Ośrodek Pomocy Społecznej nie jest skłonny do współpracy, warto skonsultować się z radcą prawnym lub adwokatem specjalizującym się w prawie rodzinno-opiekuńczym, aby dowiedzieć się, jakie prawa ma kobieta i jakie obowiązki spoczywają na OPS.
Można też samodzielnie poszukać DPS, który miałby wolne miejsce i byłby chętny przyjąć osobę w podeszłym wieku, a następnie przedstawić to jako propozycję kobiecie.
Próbowałam rozmawiać z OPS, nie chcą mi żadnej informacji udzielić. 'JEST PANI WŁAŚCICIELEM POWINNA ZNAĆ PANI SWOJE PRAWA JAKO WŁAŚCICIEL'


Jeśli OPS nie udziela informacji, warto przemyśleć złożenie oficjalnego wniosku do ośrodka o wsparcie w znalezieniu miejsca w DPS dla kobiety. W odpowiedzi na taki wniosek ośrodek powinien przedstawić swoje stanowisko w sposób pisemny. Jeśli nadal nie uzyskasz odpowiedzi lub wsparcia, rozważ konsultację z radcą prawnym lub adwokatem w celu otrzymania pełnej informacji o prawach i obowiązkach zarówno właściciela nieruchomości, jak i osoby w podeszłym wieku mieszkającej bez umowy.
 
anonim cytuj
28-10-2023

Sugerowane Tematy

Ubezwłasnowolnienie bez zgody.
Próbowano mnie na wniosek osoby z rodziny ubezwłasnowolnić bez mojej zgody. Proces w sądzie się odbył i decyzja procesowa była umarzająca. Jednak z tego powodu po poradzie u adwokata zostałem zmuszony do zamknięcia działalności z dużym kredytem na firmę i staraniu się w banku o cesję pojazdu na inny podmiot. Rozsypało mi się życie prywatne, które tworzyłem w tym czasie z osobą najbliższą i również z tego powodu mam problemy by spotykać się normal...
Waloryzacja kaucji.
Dzień dobry. Jestem najemcą mieszkania na zasadach najmu okazjonalnego. Przy podpisaniu umowy wpłaciłem wynajmującemu kaucję w wysokości X która była kwotą umowną nie będącą wielokrotnością wysokości czynszu, natomiast jej wartość przewyższała kwotę jednomiesięcznego czynszu. Pierwotnie umowa podpisana była na rok, po roku został sporządzony aneks do umowy przedłużający najem na kolejne 2 lata oraz podniesienie wysokości czynszu, po roku od po...
Co powinno się zawrzeć w wypowiedzeniu umowy zlecenie?
Umowa zlecenie na czas nieokreślony bez okresu wypowiedzenia. W jaki sposób rozwiązać taką umowę żeby pracodawca nie mógł się ubiegać o ewentualne odszkodowanie za wypowiedzenie umowy? Co powinno się zawrzeć w wypowiedzeniu?...
Czy radca prawny sporządzając pozew do sądu powinien udostepnic go osobie, którą reprezentuje?
Witam. Proszę o pomoc... Czy radca prawny sporządzając pozew do sądu powinien udostepnic go osobie, którą reprezentuje przed złożeniem dokumentu w sądzie czy nie ma takiego obowiązku z powodu ochrony praw autorskich?...

Wyszukiwarka