Prawo Pracy 27-10-2023 3 odpowiedzi

Czy pracodawca ma prawo żądać ode mnie oświadczenia, że nie będę korzystać do końca stażu ze zwolnień lekarskich?

Pytanie użytkownika
Czy pracodawca ma prawo żądać ode mnie oświadczenia, że nie będę korzystać do końca stażu ze zwolnień lekarskich?
Odbywam staż organizowany przez urząd pracy. Staż zaczęłam w lipcu. Jestem na drugim zwolnieniu lekarskim, pierwsze zwolnienie miałam 3tygodnie ze względu na zapalenie płuc. Wróciłam po nim do pracy na tydzień i niestety znowu musiałam iść na zwolnienie 2tygodniowe. W poniedziałek wracam do pracy. Dzisiaj dzwoniła do mnie pani z urzędu i oburzona spytała kiedy zamierzam wrócić na staż. Powiedziałam, że mam zwolnienie do końca tego tygodnia. Kazała mi napisać oświadczenie, że od poniedziałku nie będę korzystać ze zwolnień lekarskich, jeśli nie napiszę takiego oświadczenia staż zostanie zakończony. Po napisaniu oświadczenia l4 również powoduje koniec stażu.
3 odpowiedzi
Odpowiedź
27-10-2023
Oczywiście, że nie. Jeżeli ma wątpliwości co do twoich zwolnień to najwyżej może zawiadomić ZUS z prośbą o kontrolę czy faktycznie jesteś chora i czy wykonujesz zalecenia lekarza.
Odpowiedź
27-10-2023
Urząd Pracy może wypowiedzieć umowę jeśli stażysta nie realizuje programu stażowego. Jeżeli zwolnienie trwa dłużej niż 90 dni, to stażysta zostaje uznany za osobę niezdolną do pracy. W takiej sytuacji traci on status osoby bezrobotnej, a staż zostaje przerwany.
Odpowiedź
28-10-2023
Czy pracodawca ma prawo żądać ode mnie oświadczenia, że nie będę korzystać do końca stażu ze zwolnień lekarskich?


W świetle polskiego prawa, pracodawca nie ma prawa żądać od pracownika oświadczenia o rezygnacji z praw pracowniczych, do których należy prawo do korzystania ze zwolnień lekarskich. W związku z tym, żądanie takiego oświadczenia jest niezgodne z prawem. Wspomniane prawo do korzystania ze zwolnienia lekarskiego jest zagwarantowane przez Kodeks pracy w art. 68 § 1, który stanowi, że pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy spowodowanej chorobą.

Oczywiście, że nie. Jeżeli ma wątpliwości co do twoich zwolnień to najwyżej może zawiadomić ZUS z prośbą o kontrolę czy faktycznie jesteś chora i czy wykonujesz zalecenia lekarza.


To prawda. Jeżeli pracodawca ma wątpliwości co do prawidłowości zwolnienia lekarskiego pracownika, może wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę. W przypadku takiej kontroli, lekarz orzecznik ZUS dokonuje oceny stanu zdrowia pracownika i prawidłowości wystawionego zwolnienia lekarskiego.

Urząd Pracy może wypowiedzieć umowę jeśli stażysta nie realizuje programu stażowego. Jeżeli zwolnienie trwa dłużej niż 90 dni, to stażysta zostaje uznany za osobę niezdolną do pracy. W takiej sytuacji traci on status osoby bezrobotnej, a staż zostaje przerwany.


Jest to zgodne z przepisami prawa. W świetle art. 43 ust. 2 pkt 2 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, osoba korzystająca z urlopu zdrowotnego przez okres dłuższy niż 90 dni traci status osoby bezrobotnej. W konsekwencji, jeżeli stażysta nie realizuje programu stażowego z powodu długotrwałego zwolnienia lekarskiego, Urząd Pracy może podjąć decyzję o przerwaniu stażu. Jednakże żądanie rezygnacji z przysługujących praw w formie oświadczenia jest nadal niezgodne z prawem.

Twoja odpowiedź

Dodaj odpowiedź do wątku

Podobne pytania

Wątki z tej samej kategorii

Prawo pracy 04-05-2025
L4 po ustaniu zatrudnienia

Czy pracownik, który rozwiązuje umowę na czas nieokreślony z zachowaniem okresu wypowiedzenia, w czasie którego przebywa na zwolni...

22 odpowiedzi 04-05-2025
Prawo pracy 11-12-2022
Wynagrodzenie na L4

Chciałem zapytać czy istnieje jakaś możliwość aby pracodawca (firma państwowa) wypłaciła pracownikowi mniejszą niż 80% pensji za d...

21 odpowiedzi 11-12-2022
Prawo pracy 14-12-2022
Wymuszony bezpłatny urlop przez pracodawce.

Zatrudniłem się poprzez urząd pracy. Pracuje prawie rok w tej firmie. Jak wiadomo pracodawca dostaje pieniądze za pracownika z up ...

21 odpowiedzi 14-12-2022