Czy pracodawca ma prawo żądać ode mnie oświadczenia, że nie będę korzystać do końca stażu ze zwolnień lekarskich?
W świetle polskiego prawa, pracodawca nie ma prawa żądać od pracownika oświadczenia o rezygnacji z praw pracowniczych, do których należy prawo do korzystania ze zwolnień lekarskich. W związku z tym, żądanie takiego oświadczenia jest niezgodne z prawem. Wspomniane prawo do korzystania ze zwolnienia lekarskiego jest zagwarantowane przez Kodeks pracy w art. 68 § 1, który stanowi, że pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy spowodowanej chorobą.
Oczywiście, że nie. Jeżeli ma wątpliwości co do twoich zwolnień to najwyżej może zawiadomić ZUS z prośbą o kontrolę czy faktycznie jesteś chora i czy wykonujesz zalecenia lekarza.
To prawda. Jeżeli pracodawca ma wątpliwości co do prawidłowości zwolnienia lekarskiego pracownika, może wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę. W przypadku takiej kontroli, lekarz orzecznik ZUS dokonuje oceny stanu zdrowia pracownika i prawidłowości wystawionego zwolnienia lekarskiego.
Urząd Pracy może wypowiedzieć umowę jeśli stażysta nie realizuje programu stażowego. Jeżeli zwolnienie trwa dłużej niż 90 dni, to stażysta zostaje uznany za osobę niezdolną do pracy. W takiej sytuacji traci on status osoby bezrobotnej, a staż zostaje przerwany.
Jest to zgodne z przepisami prawa. W świetle art. 43 ust. 2 pkt 2 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, osoba korzystająca z urlopu zdrowotnego przez okres dłuższy niż 90 dni traci status osoby bezrobotnej. W konsekwencji, jeżeli stażysta nie realizuje programu stażowego z powodu długotrwałego zwolnienia lekarskiego, Urząd Pracy może podjąć decyzję o przerwaniu stażu. Jednakże żądanie rezygnacji z przysługujących praw w formie oświadczenia jest nadal niezgodne z prawem.