Wykreślenie z listy studentów a zapłata za czesne.

Dnia 11.10.2023 złożyłem rezygnację ze studiów, powodem była zła sytuacja materialna. Dziś dostałem decyzję po prawie dwóch tygodniach, iż owszem zostałem wykreślony z listy studentów, ale "decyzja nie jest równoznaczna z rozliczeniem finansowym z uczelnią. Do zapłaty pozostało czesne w wysokości 600 zł. Odsetki będą naliczane do dnia spłaty zaległości z czesnym. Wszelkich informacji na temat ewentualnych zaległości udziela Dział Płatności i Stypendiów. W przypadku nieuregulowania zaległych płatności Uczelnia przekazuje wierzytelność do firmy windykacyjnej".
Pytanie brzmi czy muszę zapłacić zaległości, dlaczego uczelnia czekała 2 tygodnie z odpowiedzią, skoro nie uczestniczyłem w zajęciach w ogóle, poza pierwszym dniem tj. 07.10.2023. Czy mogę się do tego jakoś odwołać.. bo nie ma takiej informacji na decyzji?
anonim cytuj
27-10-2023
A co na ten temat mówi umowa z uczelnią, której treść Ty znasz, a my nie? Czy Twoja sytuacja materialna np. 30 września była lepsza niż 11 października?
 
anonim cytuj
27-10-2023
Tak i to był też powód mojej rezygnacji, którą zaznaczyłem w podaniu o wykreślenie. To mówi regulamin opłat:
''W przypadku złożenia przez Studenta w trakcie studiów
rezygnacji ze studiów w formie pisemnej (z własnoręcznym
podpisem) lub skreślenia z innego powodu Student
zobowiązany jest do wniesienia czesnego proporcjonalnie do
wykorzystanego okresu studiów''

To mówi umowa:
''7. W przypadku odstąpienia od umowy po zgłoszeniu żądania przez Studenta rozpoczęcia wykonywania usługi przed upływem terminu
do odstąpienia od Umowy, Student ma obowiązek zapłaty za świadczenia spełnione do chwili odstąpienia od Umowy. Kwotę zapłaty
oblicza się proporcjonalnie do zakresu spełnionego świadczenia, z uwzględnieniem uzgodnionych w Umowie opłat za studia.''
Problem w tym, że nie korzystałem z ich usług od 11.10.2023 a oni wydaje mi się, że specjalnie przeczekali z decyzją prawie do końca miesiąca, bo sama decyzja pojawiła się po 2 tygodniach.
 
anonim cytuj
27-10-2023
Pytanie brzmi czy muszę zapłacić zaległości, dlaczego uczelnia czekała 2 tygodnie z odpowiedzią, skoro nie uczestniczyłem w zajęciach w ogóle, poza pierwszym dniem tj. 07.10.2023. Czy mogę się do tego jakoś odwołać.. bo nie ma takiej informacji na decyzji?


Analizując przedstawione informacje:

Regulamin opłat mówi, że w przypadku rezygnacji ze studiów student jest zobowiązany do wniesienia czesnego proporcjonalnie do wykorzystanego okresu studiów.
Umowa wskazuje, że w przypadku odstąpienia od umowy po zgłoszeniu przez studenta chęci rozpoczęcia studiów, student ma obowiązek zapłaty za świadczenia do chwili odstąpienia.
Z powyższego wynika, że uczelnia może żądać od Ciebie opłaty za okres od początku studiów do dnia złożenia rezygnacji, tj. od 07.10.2023 do 11.10.2023. Jeżeli czesne wynoszące 600 zł dotyczy tego krótkiego okresu, wydaje się, że uczelnia działa zgodnie z umową.

Jeśli chodzi o opóźnienie w podjęciu decyzji przez uczelnię, warto byłoby sprawdzić, czy istnieją wewnętrzne procedury uczelni dotyczące terminu podjęcia decyzji o wykreśleniu i czy uczelnia je respektowała. Jeśli nie, możesz próbować negocjować lub kwestionować wysokość należności, odwołując się do tego, że nie korzystałeś z usług edukacyjnych w okresie oczekiwania na decyzję.

Jeśli uczelnie nie ma wewnętrznych procedur dotyczących terminów wydania takiej decyzji, argument opóźnienia może być trudniejszy do przedstawienia. Niemniej jednak, warto wskazać na nierówność w tym, że nie korzystałeś z usług od 11.10.2023, a decyzja o wykreśleniu została wydana dopiero po dwóch tygodniach.

W kwestii odwołania - jeśli w decyzji nie ma informacji o możliwości odwołania, warto byłoby sprawdzić Statut Uczelni lub inne wewnętrzne akty prawne uczelni dotyczące procedury odwoławczej w takich sprawach.
 
anonim cytuj
28-10-2023

Sugerowane Tematy

Praca na pół etatu.
Praca na pół etatu. Pracownik ma na umowie 1/2 etatu. Pracuje na pelnym etacie. Na konto otrzymuje stawke wynikająca z umowy. Dodatkowo do rąk dostaje drugie tyle. Czy tak mozna ? ...
Komornik zabrał wynagrodzenie narzeczonej.
Witam, jak w tytule. Piszę do Was w sprawie zajęcia komorniczego pieniędzy mojej narzeczonej. 02.11.2023 wpłynęło moje wynagrodzenie, które nie przekraczało progu minimalnej krajowej. Stety albo niestety jak dla nas na ten sam dzień wpłynęło na moje konto wynagrodzenie mojej narzeczonej. W tym momencie automatycznie zablokowali nam 2200 zł. Po rozmowie z komornikiem ten zadeklarował się, że odblokuje konto i rozłoży mi na raty tylko muszę napisać...
Co się stanie w momencie gdy nie odpiszę na to wezwanie, bądź nie wskaże kierowcy?
Potrzebuję porady, Straż miejska wystosowała do mnie pismo z prośbą o wskazanie kierującego autem. Co się stanie w momencie gdy nie odpiszę na to wezwanie, bądź nie wskaże kierowcy? Czy mandat automatycznie przejdzie na mnie? mam kilka aut i kierowcy się nimi wymieniają, ale nie prowadzę ewidencji, kto, kiedy i jakim autem się poruszał....
Sprzedaż nieruchomości.
Witam. Jestem współwłaścicielem działki o powierzchni 22 arów. Mój udział to 6/8. Pozostała część należy do moich sióstr. Chciałbym z tej działki 22 arów wytyczyć działkę 12 arów i ją sprzedać. Czy mogę to zrobić bez zgody moich sióstr?...

Wyszukiwarka