Zbyt niskie zarobki względem najniższej krajowej.

Witam ,mam problem a mianowicie pracuje w oparciu o umowę o pracę na pełny etat za najniższą krajową. I tutaj pojawia się problem bo za miesiąc lipiec wypłacono mi 2671 zł netto wliczając w to godziny nocne . A druga sprawa to umowa zlecenie także za miesiąc czerwiec wypłacono mi stawkę godzinową po 18.50 zł . Czy wszystko w porządku ? Czy to tak powinno wyglądać ?Przepracowałem pełny miesiąc, nie brałem bezpłatnego urlopu i nie jestem zapisany do ppk.
anonim cytuj
14-08-2023
Jeżeli nie składałeś deklaracji pit 2 to wygląda na ok. Poproś o "pasek" i wszystko będzie jasne.
Nie składałem deklaracji pit 2 . Czy w takim razie dostanę jakieś wyrównanie w rozliczeniu rocznym z fiskusem ? Dziwi mnie że nie dostaje na rękę kwoty netto która jest podawana w różnych źródłach jako najniższa krajowa

Tak - dostaniesz zwrot w rocznym PIT.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Jeżeli pracujesz na umowę o pracę na pełny etat i otrzymujesz wynagrodzenie w wysokości najniższej krajowej, to kwota netto wypłacona powinna być zgodna z obowiązującymi stawkami. Jeśli masz wątpliwości co do prawidłowości obliczeń, warto zapoznać się z przepisami dotyczącymi minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Jeśli chodzi o umowę zlecenie i stawkę godzinową 18.50 zł, trzeba mieć na uwadze, że stawki na umowę zlecenie nie są regulowane przepisami o minimalnym wynagrodzeniu, chyba że wykonujesz takie same czynności, co osoby zatrudnione na umowę o pracę - wówczas stawka godzinowa powinna być równa stawce minimalnej krajowej za godzinę pracy.

W odpowiedzi na post 2:
Jeśli otrzymujesz wynagrodzenie niższe niż wynika to z deklarowanej najniższej krajowej, możliwe jest, że różnica wynika z potrąceń na ubezpieczenia społeczne oraz inne składniki, które mogą wpływać na ostateczną kwotę netto.

Dziwi mnie że nie dostaje na rękę kwoty netto która jest podawana w różnych źródłach jako najniższa krajowa

Jeśli chodzi o kwotę najniższej krajowej, jest to kwota brutto, a nie netto. Po odjęciu składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz podatku dochodowego, rzeczywista suma wypłacana "na rękę" będzie niższa. Jeśli jesteś pewien, że kwota wypłacona jest błędna, warto zapoznać się z przepisami art. 13 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz dokładnie przeanalizować swój "pasek" wynagrodzenia.

Jeśli chodzi o zwrot w rocznym PIT, jeśli były dokonywane nadmierne potrącenia z tytułu podatku dochodowego, to tak, istnieje możliwość uzyskania zwrotu nadpłaconego podatku przy rocznym rozliczeniu PIT.
 
anonim cytuj
14-08-2023
Zastanawiam się jeszcze, skoro godziny nocne są wyższe, czy nie powinienem dostać więcej niż tą kwotę co mi wypłacili? I co z tą umową zlecenie, skoro robię to samo co na umowę o pracę, to czy nie powinienem dostać stawki minimalnej za godzinę pracy? Bo nie do końca jestem pewny jak to działa. I czy jest jakaś określona stawka za godziny nocne, czy to już zależy od pracodawcy? Czy są jakieś przepisy w tej sprawie?
 
anonim cytuj
14-08-2023
Zastanawiam się jeszcze, skoro godziny nocne są wyższe, czy nie powinienem dostać więcej niż tą kwotę co mi wypłacili?


Zgodnie z art. 151[2] Kodeksu pracy, wynagrodzenie za pracę w porze nocnej powinno być wyższe niż za identyczną pracę wykonywaną w porze dziennej. Jeżeli uważasz, że wynagrodzenie za pracę w porze nocnej jest niewłaściwie obliczone, powinieneś porównać je z Twoją stawką podstawową.

I co z tą umową zlecenie, skoro robię to samo co na umowę o pracę, to czy nie powinienem dostać stawki minimalnej za godzinę pracy?


Tak, jeżeli wykonujesz takie same czynności na podstawie umowy zlecenia, jakie wykonują pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, Twoje wynagrodzenie nie może być niższe niż wynagrodzenie minimalne określone w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Odnosząc się do art. 2 tej ustawy, wynagrodzenie za pracę nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

I czy jest jakaś określona stawka za godziny nocne, czy to już zależy od pracodawcy? Czy są jakieś przepisy w tej sprawie?


Stawka za godziny nocne nie jest ściśle określona w Kodeksie pracy. Pracodawca jest zobowiązany wypłacić wyższe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej w stosunku do pracy dziennej, ale dokładna stawka jest często kwestią negocjacji między pracownikiem a pracodawcą lub jest określona w wewnętrznych aktach prawnych przedsiębiorstwa, takich jak regulamin wynagradzania.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy mogę zerwać umowę bez okresu wypowiedzenia?
Hej, jestem zatrudniony na umowie zlecenie, w zleceniu mam zapisane 3 tygodnie wypowiedzenia. Czy na zleceniu jest to jakoś prawnie uzasadnione? Dostałem dziś dużo lepsza oferte pracy z tym ze praca jest od zaraz. Czy mogę zerwać ta umowę bez zachowania tego okresu czy grozi mi za to jakaś kara? Spróbuje się jutro dogadać z pracodawca ale pytam żeby w razie czego żeby wiedzieć co dalej....
kwota na umowie o pracę jest niższa niż najmniejsza krajowa
Witam, czy na umowie o prace moze widniec kwota wynagrodzenia w wysokości 2650zl gdzie najmniejsza krajowa jest 2800zl ?...
Zapomniana działka.
Witam. Tata z Mama kupili kiedyś działkę własnościowa , mała działeczka około 2000m, działka została zapomniana i nie jest opłacana od wielu lat( nie płacony ten roczny podatek od działki, tak zwana danina roczna ). Pytanie czy mogę ja wystawić na sprzedaż w takiej postaci ? Ewentualny kupiec odliczy sobie to od kwoty która będzie chciał dać za nieruchomość i opłaty zostaną uregulowane przez niego po zakupie?...
Umowa najmu na czas określony bez możliwości wypowiedzenia.
Czy można tak spisać umowę najmu na czas określony by lokator nie mógł jej wypowiedzieć? Mam w tym interes by jako właściciel zawrzeć umowę najmu mieszkania na czas określony, co najmniej na rok ale tak, by lokator nie mógł jej wypowiedzieć wcześniej. Mieszkam w innym mieście i wyszukiwanie lokatorów wiąże się dla mnie z dużą stratą czasu (co za tym idzie pieniędzy). Chcę tego uniknąć. Czy prawo pozwala na zawarcie takiej umowy tak by lokator...

Wyszukiwarka