Przyspieszenie terminu rozprawy rozwodowej.

Witam, czy jest tu ktoś kto może doradzić. Jestem w trakcie rozwodu, mąż złożył wniosek o moje ubezwłasnowolnienie w sądzie w Warszawie, sąd w Warszawie przeniósł sprawę do Gdańska ( moje miejsce zamieszkania ) mąż się od tego odwołał - aktualnie sprawa utknęła w sądzie apelacyjnym w Warszawie. Czy da się jakoś poprosić sąd ( napisać wniosek ) o przyspieszenie ?? Chciałabym już mieć ten rozwód za sobą (przeszłam badania że jestem zdrowa psychicznie ).
Proszę o poradę co mogę zrobić.
anonim cytuj
10-08-2023
Można napisać wniosek o przyspieszenie rozpoznania sprawy. Można też złożyć skargę na przewlekłość postępowania. Lepiej zacząć od tego pierwszego.
 
anonim cytuj
10-08-2023
Można napisać wniosek o przyspieszenie rozpoznania sprawy. Można też złożyć skargę na przewlekłość postępowania. Lepiej zacząć od tego pierwszego.

Poprosili o uzupełnienie powodu przyspieszenia . Czy wystarczy, że napiszę, iż bez tego nie dostanę rozwodu oraz że posiadam opinie o moim stanie psychicznym wystawioną przez biegłego sadowego ? Czy ktoś może poradzić jak to opisać?
 
anonim cytuj
10-08-2023
Trzeba po prostu opisać sytuację. Zwięźle i konkretnie. Przedstawić to tak jak nam tu Pani przedstawiła. Nie ma konkretnego wzoru.
 
anonim cytuj
10-08-2023
Trzeba po prostu opisać sytuację. Zwięźle i konkretnie. Przedstawić to tak jak nam tu Pani przedstawiła. Nie ma konkretnego wzoru.

Bardzo dziękuję, zacznę od wniosku.
 
anonim cytuj
10-08-2023
Witam, czy jest tu ktoś kto może doradzić. Jestem w trakcie rozwodu, mąż złożył wniosek o moje ubezwłasnowolnienie w sądzie w Warszawie, sąd w Warszawie przeniósł sprawę do Gdańska ( moje miejsce zamieszkania ) mąż się od tego odwołał - aktualnie sprawa utknęła w sądzie apelacyjnym w Warszawie. Czy da się jakoś poprosić sąd ( napisać wniosek ) o przyspieszenie ?? Chciałabym już mieć ten rozwód za sobą (przeszłam badania że jestem zdrowa psychicznie ).


Tak, w polskim systemie prawnym istnieje możliwość wystąpienia z wnioskiem o przyspieszenie rozpoznania sprawy. Wniosek taki powinien zawierać uzasadnienie, dlaczego chce się przyspieszenia procedury sądowej. W przypadku opóźnień w postępowaniu, które mają wpływ na prawa i interesy strony, można również złożyć skargę na przewlekłość postępowania na podstawie art. 13 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Poprosili o uzupełnienie powodu przyspieszenia . Czy wystarczy, że napiszę, iż bez tego nie dostanę rozwodu oraz że posiadam opinie o moim stanie psychicznym wystawioną przez biegłego sadowego ? Czy ktoś może poradzić jak to opisać?


Tak, wskazanie konkretnych okoliczności wpływających na konieczność przyspieszenia postępowania jest kluczowe. W przypadku wniosku o przyspieszenie, warto odnieść się do przyczyn opóźnienia oraz do negatywnych konsekwencji dla Pani wynikających z opóźnienia, w tym braku możliwości zakończenia postępowania rozwodowego. Opinia biegłego sądowego potwierdzająca Pański stan psychiczny może być ważnym argumentem, szczególnie jeśli była jednym z powodów wniosku o ubezwłasnowolnienie.

Trzeba po prostu opisać sytuację. Zwięźle i konkretnie. Przedstawić to tak jak nam tu Pani przedstawiła. Nie ma konkretnego wzoru.


To prawda. Najważniejsze jest, aby w sposób przejrzysty przedstawić sądowi okoliczności sprawy i uzasadnienie, dlaczego przyspieszenie postępowania jest konieczne. Odniesienie się do kluczowych faktów, takich jak wniosek męża o ubezwłasnowolnienie czy opinia biegłego sądowego, z pewnością wzmocni argumentację.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Chciałabym jeszcze spytać, czy przy składaniu takiego wniosku powinnam dołączyć kopię opinii biegłego sądowego o moim stanie psychicznym? Czy wystarczy, jeśli odniosę się do niej w treści wniosku, a sama opinia jest już w aktach sądowych? Mam obawę, że brak tej opinii w załączniku może osłabić moją pozycję. Czy może ktoś doradzić w tej kwestii?
 
anonim cytuj
11-08-2023
Chciałabym jeszcze spytać, czy przy składaniu takiego wniosku powinnam dołączyć kopię opinii biegłego sądowego o moim stanie psychicznym? Czy wystarczy, jeśli odniosę się do niej w treści wniosku, a sama opinia jest już w aktach sądowych? Mam obawę, że brak tej opinii w załączniku może osłabić moją pozycję. Czy może ktoś doradzić w tej kwestii?


Jeśli opinia biegłego sądowego została już wcześniej złożona w sądzie i jest częścią akt sprawy, teoretycznie nie ma konieczności dołączania jej ponownie. Niemniej jednak, aby wzmocnić argumentację i ułatwić sądowi rozpatrywanie wniosku, warto załączyć kopię tej opinii. Dodatkowo, w treści wniosku warto odnieść się do tej opinii i podkreślić jej znaczenie w kontekście wniosku o przyspieszenie postępowania. W ten sposób eliminuje się ryzyko, że sąd nie weźmie pod uwagę tego dokumentu podczas rozpatrywania wniosku.
 
anonim cytuj
11-08-2023

Sugerowane Tematy

Pozew o alimenty na studia.
Jeśli rodzice nie chcą płacić alimentów na studia w momencie gdy takowe się należą, to kiedy należy złożyć pozew? Chodzi mi o to, czy można go złożyć np. na pięć czy cztery miesiące przed rozpoczęciem studiów, czy dopiero gdy rok akademicki się już zacznie? Jeśli to drugie, to wydaje mi się to trochę dziwne, skoro sprawy sądowe mogą trwać przez wiele miesięcy.....
Mąż zmarł.mieszkal z konkubiną. nie mamy rozwodu.
Mąż zmarł.mieszkal z konkubiną.nie mamy rozwodu .czy mogę od konkubiny domagać się zwrotu tego co wywiózł mąż a było to nasza wspólnota majątkowa?...
Zwolnienie lekarskie.
Witam, jeżeli mam zwolnienie lekarskie wypadkowe od dnia 11.08 do 30.09, i mam umówioną wizytę dopiero na 11.09, a lekarz chirurg może wystawić takie zwolnienie tylko 3 dni wstecz, to czy zwolnienie wypadkowe jest traktowane tak jak przepracowane 33 czy tam 30 dni w pracy i mogę np, wziąć zwykłe zwolnienie od jakiegoś lekarza na okres do 11.09?...
na kogo przechodzi prawo do działki ROD po śmierci właściciela?
Mam pytanie o dobre wyjście z trudnej sytuacji. Rodzice nabyli działkę ROD ponad 30 lat temu. Działka była należycie pielęgnowana. Sądziłam z rodzicami drzewka...kwiaty... Miała dyplomy itp. Matka zmarła 10 lat temu. Więc ojciec sam został i pomagałam mu jak zawsze wcześniej. Rok później tata się ożenił z kobietą ze wsi .Nie interesowała się zbytnio działką ale z przymusu chodzila. Natomiast mi i bratowej zabraniała oskarżając nas że jesteśmy je...

Wyszukiwarka