Czy nakaz zapłaty z 2011r ma jeszcze ważność prawna?

Mam pytanie czy nakaz zapłaty z 2011r ma jeszcze ważność prawna? minęło 11lat to sprawa jest chyba przedawniona
anonim cytuj
23-07-2022
To zależy od tego czy w międzyczasie wierzyciel podejmował próby odzyskania wierzytelności.
 
anonim cytuj
23-07-2022
To zależy od tego czy w międzyczasie wierzyciel podejmował próby odzyskania wierzytelności.

Przekazał w czerwcu sprawę do komornika
 
anonim cytuj
23-07-2022
Przekazał w czerwcu sprawę do komornika

a wczesniej? Nic się nie działo?
 
anonim cytuj
23-07-2022
a wczesniej? Nic się nie działo?

Na samym początku przed nakazem
 
anonim cytuj
23-07-2022
W tym okresie występował 10 letni okres przedawnienia roszczeń stwierdzonych orzeczeniem, więc jest szansa, że jest to przedawnione. Trzeba by był sprawdzić czy na pewno w międzyczasie wierzyciel nie kierował sprawy do komornika, co przetrwałoby bieg przedawnienia.
 
anonim cytuj
23-07-2022
dziękuję za odpowiedź
 
anonim cytuj
23-07-2022
Zgodnie z art. 125 Kodeksu cywilnego, roszczenia wynikające z tytułu wykonawczego (jakim jest nakaz zapłaty) ulegają przedawnieniu po upływie 10 lat od dnia, kiedy tytuł mógł być po raz pierwszy wykonany.

Przekazał w czerwcu sprawę do komornika


Przekazanie sprawy do komornika jest jednym z czynów przerywających bieg przedawnienia. Zgodnie z art. 123 § 2 Kodeksu cywilnego, bieg przedawnienia roszczenia przerywa się również poprzez wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Na samym początku przed nakazem


Jeśli wierzyciel wszczął działania egzekucyjne przed wydaniem nakazu zapłaty, to bieg przedawnienia został przerwany w tym momencie. Następnie od momentu wszczęcia postępowania egzekucyjnego w czerwcu, bieg przedawnienia zaczął biec na nowo.

Podsumowując, jeśli wierzyciel wszczął postępowanie egzekucyjne w czerwcu, roszczenie z nakazu zapłaty z 2011 roku nie jest przedawnione, ponieważ bieg 10-letniego terminu przedawnienia został przerwany poprzez podjęcie czynności egzekucyjnych. Jeśli jednak od momentu wydania nakazu zapłaty w 2011 roku do momentu wszczęcia postępowania egzekucyjnego w czerwcu minęło więcej niż 10 lat i w międzyczasie nie było żadnych innych czynności przerwających bieg przedawnienia, roszczenie jest przedawnione.
 
anonim cytuj
23-08-2023

Sugerowane Tematy

Kupno mieszkania z niewymeldowanym sprzedawcą.
Mam zamiar kupić mieszkanie (dałem już zadatek) ale sprzedawca chce się dopiero wymeldować po podpisaniu aktu notarialnego. Myślałem, że notariusz będzie żądał potwierdzenia braku zameldowania ale nie ma takich wymagań. Wiem , że sprzedający nie mieszka w tym mieszkaniu ma ich klika....
Jak zgodnie z prawem pozbyć się rzeczy pozostawionych przez najemcę?
Mam taką sprawę najemca nie płaci za 5 czynsz i rachunek za prąd . Wiec 31 lipca 2023 roku skończyła mu się umowa najmu . Wiec zmieniłam zamki w mieszkaniu. Tam zostało trochę jego rzeczy. Napisał mi ze nie mam prawa przetrzymywać jego rzeczy. Czy jest jakaś ustawa lub Kodeks mówiący o tym ? Z góry dziękuję za odpowiedź....
licytacja komornicza
Czy licytacje komorniczą można wstrzymać jeśli jest juz ogłoszona czy już za późno....
Jak wygląda L4 na umowie zlecenie?
Witam, jak wygląda L4 na umowie zlecenie?...

Wyszukiwarka