Spadek - testament.

Siostra mojego dziadka zmarła ponad pół roku temu, jest testament w którym przepisała na mnie mieszkanie. Żyjącymi krewnymi są: siostra zmarłej(Irena) oraz dzieci zmarłego również brata (Grzegorz i Sławek). Jakie dokumenty oraz w ilu egzemplarzach muszę złożyć w sądzie o otwarcie sprawy o spadek?
anonim cytuj
26-10-2023
Jakie dokumenty oraz w ilu egzemplarzach muszę złożyć w sądzie o otwarcie sprawy o spadek?

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku do sądu rejonowego właściwego miejscowo ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania siostry pani dziadka. Cztery egzemplarze, opłata sądowa 105 złotych. Do jednego egzemplarza należy dołączyć oryginał (lub wypis) testamentu oraz oryginały odpisów aktów stanu cywilnego a do pozostałych kserokopię testamentu i kserokopie odpisów aktów stanu cywilnego. Z odpisów aktów stanu cywilnego potrzebne będą - pani akt urodzenia bądź małżeństwa, akt zgonu zmarłej, akt zgonu zmarłego brata, akty urodzenia lub małżeństwa żyjących krewnych. Każdy z egzemplarzy trzeba podpisać imieniem i nazwiskiem. Jeżeli nie dysponuje Pani testamentem to we wniosku trzeba wskazać kto nim dysponuje i gdzie ta osoba zamieszkuje.
 
anonim cytuj
26-10-2023
Czy cztery egzemplarze mają być takie same? Chodzi mi dokładnie czy na każdym mam się sama podpisać i na każdym z osobna wypisać wszystkich poinformanych czy z osobna np. Sławek, Grzegorz i Irena ?
 
anonim cytuj
26-10-2023
Czy cztery egzemplarze mają być takie same?

Tak.
Chodzi mi dokładnie czy na każdym mam się sama podpisać i na każdym z osobna wypisać wszystkich poinformanych czy z osobna np. Sławek, Grzegorz i Irena ?

Na każdym trzeba się podpisać. Na każdym wymienić wszystkich uczestników. Sąd sam rozdzieli egzemplarze pomiędzy uczestników - nie trzeba każdego egzemplarza oznaczać, że przeznaczony jest dla konkretnej osoby.
 
anonim cytuj
26-10-2023
Jakie dokumenty oraz w ilu egzemplarzach muszę złożyć w sądzie o otwarcie sprawy o spadek?


Zgodnie z polskim prawem spadkowym wniosek o stwierdzenie nabycia spadku należy skierować do sądu rejonowego właściwego miejscowo ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy. W skład dokumentacji, którą musisz dostarczyć, wchodzą:

Oryginał testamentu bądź jego wypis.
Odpisy aktów stanu cywilnego zmarłej.
Odpisy aktów stanu cywilnego zmarłego brata.
Twoje akty urodzenia bądź małżeństwa.
Akty urodzenia lub małżeństwa żyjących krewnych: Irena, Grzegorz i Sławek.
Wszystkie dokumenty powinny być dostarczone w czterech egzemplarzach. Do jednego z tych egzemplarzy dołącz oryginały wymienionych dokumentów, a do pozostałych trzech - kserokopie. Każdy egzemplarz musi być opatrzony Twoim podpisem. Opłata sądowa wynosi 105 złotych.

Odpowiedź na Post 3:
Czy cztery egzemplarze mają być takie same?


Dokładnie, wszystkie cztery egzemplarze wniosku powinny być identyczne.

Chodzi mi dokładnie czy na każdym mam się sama podpisać i na każdym z osobna wypisać wszystkich poinformanych czy z osobna np. Sławek, Grzegorz i Irena ?


Tak, każdy egzemplarz wniosku musi być podpisany przez Ciebie. Ponadto na każdym egzemplarzu powinni być wymienieni wszyscy uczestnicy postępowania, w tym Irena, Grzegorz i Sławek. Nie musisz indywidualnie oznaczać każdego egzemplarza dla konkretnej osoby - sąd zajmie się odpowiednim rozdzielaniem dokumentów pomiędzy uczestnikami postępowania.
 
anonim cytuj
28-10-2023

Sugerowane Tematy

Czy można wnosić o zasiedzenie, jeśli od lat 80-tych corocznie był płacony podatek
Czy można wnosić o zasiedzenie, jeśli od lat 80-tych corocznie był płacony podatek (decyzje podatkowe z urzędu miasta wysyłane jako do głównego właściciela), ale nieruchomość była wynajmowana najemcy? "Kto rzeczą włada..." wynajmowanie najemcy nieruchomości ( oddanie w posiadanie zależne) jest chyba też formą jej władania (samoistnego)... ...
Nękanie pracownika na zwolnieniu chorobowym.
Od półtora tygodnia przybywam na L4 . Wydzwania do mnie przełożona z pytaniami na co jestem chora i czy zwolnienie będzie przedłużone . Ciągle powtarza jak to beze mnie sobie nie radzą . Czy jest to już nękanie pracownia ? Poszłam na L4 od psychiatry z tego tytułu , że zostałam obarczona nadmiernymi obowiązkami , cięgle niesłusznie słyszę pretensje w swoim kierunku , zmieniono mi godziny pracy ... Nie dość, że sama siebie mam doszkalać to jeszc...
Rozliczenie PIT.
Witam serdecznie, proszę o poradę dotyczącą rozliczenia pit a mianowicie od półtora roku nie jestem razem z mężem, nie jesteśmy razem i on płaci mi alimenty na dwójkę dzieci, on w tym roku rozliczył się wspólnie ze mną, ja nie pracuję i przez przypadek się o tym dowiedziałam. Moje pytanie czy to rozliczenie jest zgodne z prawem, skoro nie mieszkamy i nie żyjemy razem?...
Zwrot darowizny.
Otrzymałem darowiznę od rodzica w wysokości 40 000 PLN. Darowiznę zwróciłem po tygodniu na konto rodzica, z którego ją otrzymałem. Czy taką darowiznę trzeba zgłaszać do Urzędu Skarbowego?...

Wyszukiwarka