Spadek - testament.

Siostra mojego dziadka zmarła ponad pół roku temu, jest testament w którym przepisała na mnie mieszkanie. Żyjącymi krewnymi są: siostra zmarłej(Irena) oraz dzieci zmarłego również brata (Grzegorz i Sławek). Jakie dokumenty oraz w ilu egzemplarzach muszę złożyć w sądzie o otwarcie sprawy o spadek?
anonim cytuj
26-10-2023
Jakie dokumenty oraz w ilu egzemplarzach muszę złożyć w sądzie o otwarcie sprawy o spadek?

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku do sądu rejonowego właściwego miejscowo ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania siostry pani dziadka. Cztery egzemplarze, opłata sądowa 105 złotych. Do jednego egzemplarza należy dołączyć oryginał (lub wypis) testamentu oraz oryginały odpisów aktów stanu cywilnego a do pozostałych kserokopię testamentu i kserokopie odpisów aktów stanu cywilnego. Z odpisów aktów stanu cywilnego potrzebne będą - pani akt urodzenia bądź małżeństwa, akt zgonu zmarłej, akt zgonu zmarłego brata, akty urodzenia lub małżeństwa żyjących krewnych. Każdy z egzemplarzy trzeba podpisać imieniem i nazwiskiem. Jeżeli nie dysponuje Pani testamentem to we wniosku trzeba wskazać kto nim dysponuje i gdzie ta osoba zamieszkuje.
 
anonim cytuj
26-10-2023
Czy cztery egzemplarze mają być takie same? Chodzi mi dokładnie czy na każdym mam się sama podpisać i na każdym z osobna wypisać wszystkich poinformanych czy z osobna np. Sławek, Grzegorz i Irena ?
 
anonim cytuj
26-10-2023
Czy cztery egzemplarze mają być takie same?

Tak.
Chodzi mi dokładnie czy na każdym mam się sama podpisać i na każdym z osobna wypisać wszystkich poinformanych czy z osobna np. Sławek, Grzegorz i Irena ?

Na każdym trzeba się podpisać. Na każdym wymienić wszystkich uczestników. Sąd sam rozdzieli egzemplarze pomiędzy uczestników - nie trzeba każdego egzemplarza oznaczać, że przeznaczony jest dla konkretnej osoby.
 
anonim cytuj
26-10-2023
Jakie dokumenty oraz w ilu egzemplarzach muszę złożyć w sądzie o otwarcie sprawy o spadek?


Zgodnie z polskim prawem spadkowym wniosek o stwierdzenie nabycia spadku należy skierować do sądu rejonowego właściwego miejscowo ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy. W skład dokumentacji, którą musisz dostarczyć, wchodzą:

Oryginał testamentu bądź jego wypis.
Odpisy aktów stanu cywilnego zmarłej.
Odpisy aktów stanu cywilnego zmarłego brata.
Twoje akty urodzenia bądź małżeństwa.
Akty urodzenia lub małżeństwa żyjących krewnych: Irena, Grzegorz i Sławek.
Wszystkie dokumenty powinny być dostarczone w czterech egzemplarzach. Do jednego z tych egzemplarzy dołącz oryginały wymienionych dokumentów, a do pozostałych trzech - kserokopie. Każdy egzemplarz musi być opatrzony Twoim podpisem. Opłata sądowa wynosi 105 złotych.

Odpowiedź na Post 3:
Czy cztery egzemplarze mają być takie same?


Dokładnie, wszystkie cztery egzemplarze wniosku powinny być identyczne.

Chodzi mi dokładnie czy na każdym mam się sama podpisać i na każdym z osobna wypisać wszystkich poinformanych czy z osobna np. Sławek, Grzegorz i Irena ?


Tak, każdy egzemplarz wniosku musi być podpisany przez Ciebie. Ponadto na każdym egzemplarzu powinni być wymienieni wszyscy uczestnicy postępowania, w tym Irena, Grzegorz i Sławek. Nie musisz indywidualnie oznaczać każdego egzemplarza dla konkretnej osoby - sąd zajmie się odpowiednim rozdzielaniem dokumentów pomiędzy uczestnikami postępowania.
 
anonim cytuj
28-10-2023

Sugerowane Tematy

Czy żeby wyjechać z dzieckiem na wakacje za granicę potrzeba jest zgoda obydwu rodziców?
Czy żeby wyjechać z dzieckiem na krótkie wakacje za granicę potrzeba jest zgoda obydwu rodziców?...
Różnica między pozwem , a zawiadomieniem możliwości popełnienia przestępstwa
witam Czym różni się pozew , a zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa ? A mianowicie czy za pozew muszę zapłacić koszty sądowe , a za zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa nie? Czy dobrze rozumiem czy jestem w błędzie ? Moje kolejne pytanie jest następujące : Czy prokuratura po złożeniu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa ma obowiązek rozpatrzeć czy zawiadomienie jest zasadne czy nie, a jeśli uzna za z...
Nagroda Jubileuszowa dla pracownika
Witam. Mam pytanie odnośnie wypłaty nagrody jubileuszowej w pracy. Firma prywatna od 10lat wypłaca pracownikom nagrody jubileuszowe. Pracownik uzyskał prawo do 20latki w 2019r będąc na świadczeniu rehabilitacyjnym. Pracodawca jednak nie wypłacił tego wynagrodzenia. Moje pytanie brzmi czy pracownikowi należy się to wynagrodzenie skoro w tym czasie przebywał na świadczeniu rehabilitacyjnym? Dodam ze po skończonym świadczeniu rehabilitacyjnym zos...
Pożyczka pod zabezpieczenie.
Jestem zmuszony wziąć pożyczkę prywatną 'od znajomego" pod zabezpieczenie swojej działki. Umowa będzie zawierana u notariusza. Jak się zabezpieczyć żeby nie zostać bez działki jakby mi się noga powinęła?...

Wyszukiwarka