Spadek - testament.

Siostra mojego dziadka zmarła ponad pół roku temu, jest testament w którym przepisała na mnie mieszkanie. Żyjącymi krewnymi są: siostra zmarłej(Irena) oraz dzieci zmarłego również brata (Grzegorz i Sławek). Jakie dokumenty oraz w ilu egzemplarzach muszę złożyć w sądzie o otwarcie sprawy o spadek?
anonim cytuj
26-10-2023
Jakie dokumenty oraz w ilu egzemplarzach muszę złożyć w sądzie o otwarcie sprawy o spadek?

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku do sądu rejonowego właściwego miejscowo ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania siostry pani dziadka. Cztery egzemplarze, opłata sądowa 105 złotych. Do jednego egzemplarza należy dołączyć oryginał (lub wypis) testamentu oraz oryginały odpisów aktów stanu cywilnego a do pozostałych kserokopię testamentu i kserokopie odpisów aktów stanu cywilnego. Z odpisów aktów stanu cywilnego potrzebne będą - pani akt urodzenia bądź małżeństwa, akt zgonu zmarłej, akt zgonu zmarłego brata, akty urodzenia lub małżeństwa żyjących krewnych. Każdy z egzemplarzy trzeba podpisać imieniem i nazwiskiem. Jeżeli nie dysponuje Pani testamentem to we wniosku trzeba wskazać kto nim dysponuje i gdzie ta osoba zamieszkuje.
 
anonim cytuj
26-10-2023
Czy cztery egzemplarze mają być takie same? Chodzi mi dokładnie czy na każdym mam się sama podpisać i na każdym z osobna wypisać wszystkich poinformanych czy z osobna np. Sławek, Grzegorz i Irena ?
 
anonim cytuj
26-10-2023
Czy cztery egzemplarze mają być takie same?

Tak.
Chodzi mi dokładnie czy na każdym mam się sama podpisać i na każdym z osobna wypisać wszystkich poinformanych czy z osobna np. Sławek, Grzegorz i Irena ?

Na każdym trzeba się podpisać. Na każdym wymienić wszystkich uczestników. Sąd sam rozdzieli egzemplarze pomiędzy uczestników - nie trzeba każdego egzemplarza oznaczać, że przeznaczony jest dla konkretnej osoby.
 
anonim cytuj
26-10-2023
Jakie dokumenty oraz w ilu egzemplarzach muszę złożyć w sądzie o otwarcie sprawy o spadek?


Zgodnie z polskim prawem spadkowym wniosek o stwierdzenie nabycia spadku należy skierować do sądu rejonowego właściwego miejscowo ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy. W skład dokumentacji, którą musisz dostarczyć, wchodzą:

Oryginał testamentu bądź jego wypis.
Odpisy aktów stanu cywilnego zmarłej.
Odpisy aktów stanu cywilnego zmarłego brata.
Twoje akty urodzenia bądź małżeństwa.
Akty urodzenia lub małżeństwa żyjących krewnych: Irena, Grzegorz i Sławek.
Wszystkie dokumenty powinny być dostarczone w czterech egzemplarzach. Do jednego z tych egzemplarzy dołącz oryginały wymienionych dokumentów, a do pozostałych trzech - kserokopie. Każdy egzemplarz musi być opatrzony Twoim podpisem. Opłata sądowa wynosi 105 złotych.

Odpowiedź na Post 3:
Czy cztery egzemplarze mają być takie same?


Dokładnie, wszystkie cztery egzemplarze wniosku powinny być identyczne.

Chodzi mi dokładnie czy na każdym mam się sama podpisać i na każdym z osobna wypisać wszystkich poinformanych czy z osobna np. Sławek, Grzegorz i Irena ?


Tak, każdy egzemplarz wniosku musi być podpisany przez Ciebie. Ponadto na każdym egzemplarzu powinni być wymienieni wszyscy uczestnicy postępowania, w tym Irena, Grzegorz i Sławek. Nie musisz indywidualnie oznaczać każdego egzemplarza dla konkretnej osoby - sąd zajmie się odpowiednim rozdzielaniem dokumentów pomiędzy uczestnikami postępowania.
 
anonim cytuj
28-10-2023

Sugerowane Tematy

Zaległy urlop.
Z końcem kwietnia kończy mi się UOP na czas określony. Nie będę przedłużał umowy i tu moje pytanie: czy pracodawca ma obowiązek udzielenia mi zaległego urlopu?...
Zalegam z czynszem, czy właściciel mieszkania może mnie wyrzucić?
Zalegam z czynszem 2 miesiące. Właściciel wczoraj napisał smsa,że przyjedzie z policja i mam oddać klucze do mieszkania. Nie bardzo mam gdzie się wyprowadzić. Sama wychowuje córkę, Pani z MOPS-u poinformowała mnie ze nie może mnie skierować do Domu samotnej matki, gdyż nie ma miejsc. Wiem że najlepiej jest zapłacić, jednak nie mam z czego na ten moment. Jakie kroki może podjąć policja jeżeli już przyjedzie z właścicielem. Mogą mnie tak po prost...
Zamiana grzywny na pracę społeczną użyteczną.
Miałem nie zapłaconą grzywnę za wykroczenie drogowe. Komornik uznał egzekucje za bezskuteczną i sąd wysłał pismo o zamianie grzywny na prace społeczne i umorzenie kosztów sądowych (2000zł grzywna i 320zł koszta sądowe). Komornik wyegzekwował 47zł. Udało mi się zebrać kwotę grzywny i opłaciłem tą grzywnę na rachunek bankowy sądu miałem 7 dni na złożenie zażalenia (czy jak się zwie) w ostatnim dniu czyli dzisiaj opłaciłem tą grzywnę i złożyłem wn...
Podwyższenie alimentów.
Pisałam pozew o podwyższenie alimentów, po miesiące dostałam pismo z sądu czy zgadzam się na mediacje, zgodziłam się, ale mam przedstawić tabelaryczny wykaz kosztów utrzymania dziecka wraz z tym kiedy wzrosły koszty tego utrzymania. Jak to zrobić? Skoro od 11 lat dziecko nie miało nigdy podwyższonych alimentów no i koszty wzrastają wraz z wiekiem i potrzebami dziecka. Byłam u prawnika i powiedział, żeby w tabeli napisać ile było kiedyś a ile tera...

Wyszukiwarka