Spadek - testament.

Siostra mojego dziadka zmarła ponad pół roku temu, jest testament w którym przepisała na mnie mieszkanie. Żyjącymi krewnymi są: siostra zmarłej(Irena) oraz dzieci zmarłego również brata (Grzegorz i Sławek). Jakie dokumenty oraz w ilu egzemplarzach muszę złożyć w sądzie o otwarcie sprawy o spadek?
anonim cytuj
26-10-2023
Jakie dokumenty oraz w ilu egzemplarzach muszę złożyć w sądzie o otwarcie sprawy o spadek?

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku do sądu rejonowego właściwego miejscowo ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania siostry pani dziadka. Cztery egzemplarze, opłata sądowa 105 złotych. Do jednego egzemplarza należy dołączyć oryginał (lub wypis) testamentu oraz oryginały odpisów aktów stanu cywilnego a do pozostałych kserokopię testamentu i kserokopie odpisów aktów stanu cywilnego. Z odpisów aktów stanu cywilnego potrzebne będą - pani akt urodzenia bądź małżeństwa, akt zgonu zmarłej, akt zgonu zmarłego brata, akty urodzenia lub małżeństwa żyjących krewnych. Każdy z egzemplarzy trzeba podpisać imieniem i nazwiskiem. Jeżeli nie dysponuje Pani testamentem to we wniosku trzeba wskazać kto nim dysponuje i gdzie ta osoba zamieszkuje.
 
anonim cytuj
26-10-2023
Czy cztery egzemplarze mają być takie same? Chodzi mi dokładnie czy na każdym mam się sama podpisać i na każdym z osobna wypisać wszystkich poinformanych czy z osobna np. Sławek, Grzegorz i Irena ?
 
anonim cytuj
26-10-2023
Czy cztery egzemplarze mają być takie same?

Tak.
Chodzi mi dokładnie czy na każdym mam się sama podpisać i na każdym z osobna wypisać wszystkich poinformanych czy z osobna np. Sławek, Grzegorz i Irena ?

Na każdym trzeba się podpisać. Na każdym wymienić wszystkich uczestników. Sąd sam rozdzieli egzemplarze pomiędzy uczestników - nie trzeba każdego egzemplarza oznaczać, że przeznaczony jest dla konkretnej osoby.
 
anonim cytuj
26-10-2023
Jakie dokumenty oraz w ilu egzemplarzach muszę złożyć w sądzie o otwarcie sprawy o spadek?


Zgodnie z polskim prawem spadkowym wniosek o stwierdzenie nabycia spadku należy skierować do sądu rejonowego właściwego miejscowo ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy. W skład dokumentacji, którą musisz dostarczyć, wchodzą:

Oryginał testamentu bądź jego wypis.
Odpisy aktów stanu cywilnego zmarłej.
Odpisy aktów stanu cywilnego zmarłego brata.
Twoje akty urodzenia bądź małżeństwa.
Akty urodzenia lub małżeństwa żyjących krewnych: Irena, Grzegorz i Sławek.
Wszystkie dokumenty powinny być dostarczone w czterech egzemplarzach. Do jednego z tych egzemplarzy dołącz oryginały wymienionych dokumentów, a do pozostałych trzech - kserokopie. Każdy egzemplarz musi być opatrzony Twoim podpisem. Opłata sądowa wynosi 105 złotych.

Odpowiedź na Post 3:
Czy cztery egzemplarze mają być takie same?


Dokładnie, wszystkie cztery egzemplarze wniosku powinny być identyczne.

Chodzi mi dokładnie czy na każdym mam się sama podpisać i na każdym z osobna wypisać wszystkich poinformanych czy z osobna np. Sławek, Grzegorz i Irena ?


Tak, każdy egzemplarz wniosku musi być podpisany przez Ciebie. Ponadto na każdym egzemplarzu powinni być wymienieni wszyscy uczestnicy postępowania, w tym Irena, Grzegorz i Sławek. Nie musisz indywidualnie oznaczać każdego egzemplarza dla konkretnej osoby - sąd zajmie się odpowiednim rozdzielaniem dokumentów pomiędzy uczestnikami postępowania.
 
anonim cytuj
28-10-2023

Sugerowane Tematy

Będąc w małżeństwie, mąż od rodziców swoich dostał pewną kwotę pieniędzy. Czy ja jako żona powinnam o tym wiedzieć?
Witam, będąc w małżeństwie, mąż od rodziców swoich dostał pewną kwotę pieniędzy. Męża mama powiedziała mi w luźnej rozmowie ze mąż dostał pieniądze na naszą rocznicę ślubu, po rozmowie z mężem wychodzi że on nie wiedział że to na rocznicę ślubu, jego rodzice mu tak nie powiedzieli. Sam nie wiedział dlaczego i z jakiego powodu dali mu pieniądze. Pytal się ale dostał wymijającą odpowiedź, przynajmniej tak mi to opowiadał. Teraz nie wiemy dla kogo ...
Czy można komuś oddać swoją część działki bez udziału wszystkich współwłaścicieli?
Znajoma ma działkę która ma chyba 5 współwłaścicieli. Czy może komuś oddać swoją część bez udziału wszystkich współwłaścicieli? Czy może oddać jednemu z współwłaścicieli ale bez jego obecności u notariusza?...
Przepisanie mieszkania na syna.
Witam. Minęło 5 lat od śmierci mojej matki, która w testamencie zapisała mi mieszkanie. Chciałabym obecnie przepisać je na syna, z wyłączeniem jego żony. Czy jest taka możliwość, aby w razie niepowodzenia ich małżeństwa ów mieszkanie pozostało w całości jego?...
Czy można prosić dzielnicowego żeby był podczas zabierania swoich rzeczy z domu?
Witam. 1.czy można prosić dzielnicowego żeby był podczas zabierania swoich rzeczy z domu? (18 -latka wyrzucona z domu boi się sama odebrać swoje rzeczy ) Uczy się została bez grosza i dachu.(18 lat skończyła w czerwcu) Czy może starać się o alimenty co ma zrobić od czego zacząć?...

Wyszukiwarka