Jak uchronić się przed kradzieżą tożsamości?

Witam, mam takie nietypowe pytanie. Jak uchronić się przed kradzieżą tożsamości? Mój brat jest do mnie bardzo podobny (tylko nieco grubszy.) I sytuacja wygląda tak, że już od jakiegoś dłuższego czasu wiem, że zadłuża siebie jak tylko może. Wiem na pewno, że ma kredyt na 50 tysięcy, ale podejrzewam, że jest tego dużo więcej. Ostatnio na wspólnej rodzinnej poczcie zauważyłem tak samo, ze przychodzą same emaile od jakiś pożyczkodawców gdzie padają kwoty kilkaset tysięcy, wszelkie dofinansowania itp. - nie bez powodu przychodzą tylko takiej kategorii emaile.
Wiem tak samo, ze ojciec pomaga mu generować fałszywy obrót, czyli de facto jest bezrobotny a ojciec, który ma firmę 'sztucznie' generuje mu przychody, żeby pewnie dostawał jak najlepsze oferty kredytowe. W skrócie jestem przeciwieństwem brata, mam sporo oszczędności, zero kredytów - wiec z ojcem będą mieli dwie korzyści w jednym. Prawdopodobnie tez jest w posiadaniu zdjęć mojego dowodu osobistego + posiadaniu odcisków palców. Oczywiście mogę zrobić nowy dowód, ale czy to wystarczy? Przecież teoretycznie brat może zrobić to samo? Co mogę zrobić, żeby zabezpieczyć się przed takimi okolicznościami?
anonim cytuj
26-10-2023
Aktywuj sobie Alert BIK i nie będziesz miał problemu bo będziesz zawsze otrzymywał alerty o wszelkich nawet próbach/zapytaniach co do kredytu na twoją osobę.
Mam ustawione alerty BIK, ale chyba kompletnie nie przeczytałeś mojego tematu ze zrozumieniem. Moją obawą nie jest obecnie strach przed kredytem na mnie (chociaż to też jest możliwe, dlatego też między innymi założyłem sobie raporty BIK.) Teraz pierwszą obawą jest to, że mój brat po prostu będzie chciał przejąć moją tożsamość. Nie wiem, czy mi się coś stanie - chociaż wątpię, że posuną się do tak drastycznych posunięć. Najbardziej realne jest, że zrobią to w 'białych rękawiczkach'. Czyli po prostu moja tożsamość zostanie przejęta przez brata, wyrobi sobie dowód na swoje dane itp., czy to jest realne? A mnie z ojcem wrobią, że to ja jestem nim i wszystkie kredyty, długi przejdą na mnie. A oni będą mieli pieniądze z pożyczek + brat czystą kartę i moje oszczędności z banków.
Więc pytanie jak się zabezpieczyć przed taką potencjalną sytuacją póki jeszcze nie jest za późno?

Złóż zawiadomienie na policji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Sprawdza czy masz się czym martwić.
 
anonim cytuj
26-10-2023
Nie masz jak się zabezpieczyć ale tylko na tej podstawie, że brat jest do ciebie podobny nikt mu dowodu nie wyrobi.
Możesz jedynie monitorować sytuację. Zainstaluj mObywatel i sprawdzaj czy dane z dowodu się zmieniają (numer, ważność).
Dlaczego uważasz, ze nie będzie mógł wyrobić? Zgłosi np. Zaginiecie, albo zmianę da swoje nowe zdjęcie i co? Więc jak się zabezpieczyć? Przecież to absurd, że nie da się jakoś skutecznie zabezpieczyć. Nie wiem, powiadomienie o wniosku o zmianę dowodu? Czy coś w ten deseń, żebym mógł od razu działać.
 
anonim cytuj
26-10-2023
Złóż zawiadomienie na policji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Sprawdza czy masz się czym martwić.

Tylko, że podejrzenie popełnionego przestępstwa w związku z czym? Skoro kradzież tożsamości to raczej coś co może mieć miejsce w przyszłości, a nie teraz. Chyba nie ma sensu cokolwiek zgłaszać skoro póki co nie mam czarno na białym dowodu, że chcą to zrobić jedynie twarde przesłanki, ale chyba to nie wystarczy, prawda? Co masz tak samo na myśli, że sprawdzą czy się mam martwić? Póki co wiem, że dowodu mam aktywny, normalnie działa.
 
anonim cytuj
26-10-2023

Sugerowane Tematy

Został kupiony uszkodzony samochód, zapomniano zapisać tego w umowie czy teraz każda ze stron może dopisać tę uwagę na swojej umowie?
Witam. Został kupiony uszkodzony samochód niestety na umowie kupna zapomniano zapisać tego w umowie czy teraz każda ze stron może dopisać tę uwagę na swojej umowie? Pozdrawiam...
Wynajem mieszkania cudzoziemcowi.
Wynajęłam mieszkanie polsko-tunezyjskiej parze, ona Polka on Tunezyjczyk. Zależy im, aby umowa była na nich obojga- ponieważ jemu to jest potrzebne do jakiegoś urzędu ds. cudzoziemców. Zaznaczyli, że będą zgodnie i solidarnie płacić czynsz i wszelkie koszta, oraz zgodnie odpowiadają za mieszkanie. I teraz mam pytanie, bo nigdy nie wynajmowałam cudzoziemcowi- co mi jest potrzebne? Czy on musi mieć paszport, ważną wizę, czy prawo pobytu? Czy jako ...
Gmina chce odkupić kawałek mojej działki na drogę.
Sytuacja wygląda następująco. Posiadam nieruchomość z działką w gminnej miejscowości. Z racji ze jest to działka w samym centrum przy głównym skrzyżowaniu. Wójt chce odkupić ode mnie kawałek działki, ponieważ z racji dużej ilości wypadków chcą wybudować rondo. Na jaką rekompensatę mogę liczyć, tyle po ile chodzą działki z metra czy więcej/ mniej? U kogo mogę zasięgnąć informacji ?...
Byli właściciele nie chcą wyprowadzić się z mieszkania.
Zostało kupione mieszkanie przez biuro nieruchomości. Pieniądze zostały przekazane w grudniu, a z godnie z aktem notarialnym do końca stycznia miało zostać wydane mieszkanie. Ludzie ani myślą wyprowadzić się w czasie bo przedłuża im się transakcja z zakupem nowego mieszkania. Nie obchodzi ich, że musimy opłacić dwa mieszkania. Straszą nas zerwaniem umowy. Pośrednik ani myśli pomoc, wręcz sam nas tym straszy. Co możemy zrobić w takiej sytuacji...

Wyszukiwarka