Czy mogę zerwać umowę najmu?

Czy mogę zerwać umowę najmu jeśli właściciel mieszkania bez mojej wiedzy zamontował kamery przed drzwiami mieszkania? Przy podpisywaniu umowy nie było mowy o takich praktykach oraz o tym, ze kamery maja zostać zamontowane. Są one przed drzwiami mieszkania (3 piętro) i przy drzwiach wejściowych do klatki (parter). Właściciel argumentuje decyzje kłopotliwym sąsiadem który często robił imprezy i dewastował klatkę ale mieszka on na 1 piętrze gdzie kamer już nie zanotował. Dosyć niekomfortowo się czuje z myślą, ze każdy moje wejście i wyjście z mieszkania jest monitorowane.
anonim cytuj
19-10-2023
Każdą umowę czy to najmu czy o pracę można zerwać, wypowiedzieć.
 
anonim cytuj
19-10-2023
Jakie są zapisane w takim razie warunki wypowiedzenia umowy?
 
anonim cytuj
19-10-2023
Zgodnie z polskim prawem, każdy ma prawo do ochrony swojej prywatności, a montaż kamer monitoringu w miejscach publicznych bez odpowiedniego powiadomienia jest regulowany przez różne przepisy prawa, w tym Ustawę o ochronie danych osobowych. Jeżeli w umowie najmu nie było mowy o zamontowaniu kamer, to właściciel mógł naruszyć Pani prawa.

Zgodnie z art. 23 Kodeksu cywilnego, czynności prawnej, która narusza prawa trzecich (w tym przypadku Pana/Pani jako najemcy) lub jest sprzeczna z porządkiem publicznym, prawem lub zasadami współżycia społecznego, dokonuje się pod rygorem jej nieważności.
Jeżeli montaż kamer nie był uzasadniony interesem prawnym i nie został Pani poinformowana o tym wcześniej, może to stanowić podstawę do wypowiedzenia umowy najmu z uwagi na naruszenie Pani praw.

Masz rację. Każdą umowę można wypowiedzieć, ale kluczowe jest to, aby przestrzegać warunków określonych w samej umowie oraz w kodeksie cywilnym.

Warunki wypowiedzenia umowy najmu powinny być zapisane bezpośrednio w umowie najmu. Jeżeli umowa nie określa takich warunków, to obowiązują przepisy zawarte w Kodeksie cywilnym.

Dla umów najmu na czas określony, zazwyczaj nie można wypowiedzieć umowy przed upływem okresu, na który została zawarta, chyba że strony umowy postanowiły inaczej.
Jeżeli umowa została zawarta na czas nieokreślony, wówczas zgodnie z art. 673 Kodeksu cywilnego każda ze stron może wypowiedzieć umowę z zachowaniem terminu trzymiesięcznego, chyba że umowa lub przepisy prawa stanowią inaczej.
 
anonim cytuj
21-10-2023

Sugerowane Tematy

Sprzedaż działki otrzymanej w spadku.
Niedawno umarł mój tata i zostałam z mamą i bratem. Babcia z dziadkiem dawno nie żyją. Tata miał dwóch braci. Chcą sprzedać działkę po dziadkach. Wczoraj zadzwonił jeden z braci do mojej mamy i powiedział jej, że oni również mają udział w części mojego taty i dzieli się ona pomiędzy moją mamą, nami (mną i bratem) oraz braćmi taty. Powiedzieli że mają również prawo do samochodu taty. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy to prawda? Razem z bratem chci...
Pożyczka u siostry. Czy muszę płacić podatek? Zgłaszać w US?
Hej potrzebuje waszej porady. Chcę pożyczyć od siostry 120 tys zł, które otrzymana przelewem na konto. Umówione jesteśmy ze oddam jej po 14 miesiącach. Czy muszę od tego płacić podatek? Zgłaszać to w US?...
Uznanie dostarczenia pisma
Kiedy Sąd uznaje pismo za dostarczone? Ja go nie odbieram, przychodzi awizo powtórne, pismo wraca do Sądu i jest uznane za dostarczone? Czy jest ponownie dostarczane, awizowane powtórnie i dopiero wtedy uznaje się za dostarczone?...
Przepisanie mieszkania na syna.
Witam. Minęło 5 lat od śmierci mojej matki, która w testamencie zapisała mi mieszkanie. Chciałabym obecnie przepisać je na syna, z wyłączeniem jego żony. Czy jest taka możliwość, aby w razie niepowodzenia ich małżeństwa ów mieszkanie pozostało w całości jego?...

Wyszukiwarka