Czy mogę zerwać umowę najmu?

Czy mogę zerwać umowę najmu jeśli właściciel mieszkania bez mojej wiedzy zamontował kamery przed drzwiami mieszkania? Przy podpisywaniu umowy nie było mowy o takich praktykach oraz o tym, ze kamery maja zostać zamontowane. Są one przed drzwiami mieszkania (3 piętro) i przy drzwiach wejściowych do klatki (parter). Właściciel argumentuje decyzje kłopotliwym sąsiadem który często robił imprezy i dewastował klatkę ale mieszka on na 1 piętrze gdzie kamer już nie zanotował. Dosyć niekomfortowo się czuje z myślą, ze każdy moje wejście i wyjście z mieszkania jest monitorowane.
anonim cytuj
19-10-2023
Każdą umowę czy to najmu czy o pracę można zerwać, wypowiedzieć.
 
anonim cytuj
19-10-2023
Jakie są zapisane w takim razie warunki wypowiedzenia umowy?
 
anonim cytuj
19-10-2023
Zgodnie z polskim prawem, każdy ma prawo do ochrony swojej prywatności, a montaż kamer monitoringu w miejscach publicznych bez odpowiedniego powiadomienia jest regulowany przez różne przepisy prawa, w tym Ustawę o ochronie danych osobowych. Jeżeli w umowie najmu nie było mowy o zamontowaniu kamer, to właściciel mógł naruszyć Pani prawa.

Zgodnie z art. 23 Kodeksu cywilnego, czynności prawnej, która narusza prawa trzecich (w tym przypadku Pana/Pani jako najemcy) lub jest sprzeczna z porządkiem publicznym, prawem lub zasadami współżycia społecznego, dokonuje się pod rygorem jej nieważności.
Jeżeli montaż kamer nie był uzasadniony interesem prawnym i nie został Pani poinformowana o tym wcześniej, może to stanowić podstawę do wypowiedzenia umowy najmu z uwagi na naruszenie Pani praw.

Masz rację. Każdą umowę można wypowiedzieć, ale kluczowe jest to, aby przestrzegać warunków określonych w samej umowie oraz w kodeksie cywilnym.

Warunki wypowiedzenia umowy najmu powinny być zapisane bezpośrednio w umowie najmu. Jeżeli umowa nie określa takich warunków, to obowiązują przepisy zawarte w Kodeksie cywilnym.

Dla umów najmu na czas określony, zazwyczaj nie można wypowiedzieć umowy przed upływem okresu, na który została zawarta, chyba że strony umowy postanowiły inaczej.
Jeżeli umowa została zawarta na czas nieokreślony, wówczas zgodnie z art. 673 Kodeksu cywilnego każda ze stron może wypowiedzieć umowę z zachowaniem terminu trzymiesięcznego, chyba że umowa lub przepisy prawa stanowią inaczej.
 
anonim cytuj
21-10-2023

Sugerowane Tematy

Wypowiedzenia najmu mieszkania.
Wypowiedziałam swojemu wynajmującemu umowę wypowiedzenia najmu z powodu obniżenia mi etatu w pracy i wynajmujący " co sekundę " wymyśla jakieś kary finansowe. W mieszkaniu po pierwszym miesiącu zamieszkania wystąpiła wilgoć i grzyb co wcześniej musiało być zamalowane ,a właściciel na moje zgłoszenia odpowiadał, że z tym da się żyć ,a jak mi się nie podoba to mogę to zamalować. Czy w tej sytuacji mogę zmienić lub dorzucić natychmiastowe ...
Wspólnota mieszkaniowa, problemy z zarządzaniem osiedlem.
Kupiłem mieszkanie w bloku dwa lata temu. Nikt nie sprząta przed blokiem. Jeśli sprząta, to bardzo rzadko, maksymalnie 2 razy na rok. Obszar przed domem zawsze jest brudny, pełen śmieci. Co można zrobić w takiej sytuacji? wspólnota mieszkaniowa....
Współwłasność samochodu z ex
Dzień Dobry, mam do państwa takie pytanie otóż: Mam auto i jestem właścicielem ale te auto ma również współwłaściciela ,mojego ex ,których odszedł do innej kobiety. Chcę te auto oddać na szrot lub sprzedać, to auto jest z 2004r, nie jest dużo wart ,ale mój ex nie chcę podpisać zgody. Chciałam te auto mu oddać ale miał mi podpisać zgodę przez notariusza i nie chcę się zgodzić. Niestety opłaty czyli ubezpieczenie jest na moje imię i nazwisko wi...
Zaciągnięta pożyczka a separacja.
Sytuacja jest taka: Mąż się zadłużył, chce wziąć pożyczkę żeby mu pomóc (ze względu na dzieci ). I teraz chodzi mi o to czy jest taka możliwość zabezpieczenia się prawie np. przez notariusza, żeby spisać jakieś pismo , że w przypadku gdy zechce separacji bądź rozwodu on będzie spłacał pożyczkę którą wzięłam ja, aby mu pomoc. Czy nie ma na to szans? (rozważam na ten moment separacje, ale chce pomóc spłacić żebyśmy z dziećmi mieli spokój)....

Wyszukiwarka