Co można zrobić z nieuczciwymi najemcami?

Co można zrobić z nieuczciwymi najemcami?
Zdali mieszkanie, przyznali się do małych uszkodzeń, dostał zwrot kaucji po czym jak zaczęłam się z bliska przyglądać to szkody są i to przewyższają kaucje (uszkodzona podłoga, podrapane ściany przez psa i wiele innych). On się nie poczuwa w ogóle do naprawy, zapromował śmieszna kwotę a raczej bez mojej wcześniejszej zgody postawił mnie przez faktem dokonanym, w wiadomościach mam wrażenie, że mnie straszy jeśli sie w ogóle odzywa, bo na 20 telefonów i tyle samo smsow odpisał całe 3 razy.
Potrzebuje rad osób które same to przerabiały.
anonim cytuj
19-10-2023
Błąd że została zwrócona mu kaucja przed oględzinach mieszkania . Teraz to już raczej bez szans na odzyskanie jakiejkolwiek kwoty za poniesione szkody .
 
anonim cytuj
19-10-2023
Był podpisany protokół przekazania mieszkania?
tak. Przy zdawczo-odbiorczym napisałam również ze przy pierwszej weryfikacji brak widocznych uszkodzeń poza wymienionymi w protokole. W wiadomościach, które między sobą wymienialiśmy napisałam ze przejrzę mieszkanie ponownie (bo uszkodzona podłoga wyszła chwile po ich wyjściu) i dam znać jeśli coś zwróci moja uwagę. Pojechałam, zrobilam zdjęcia, dziewczyna przyznała ze nie zataiła tych rzeczy i ze ściany odmaluje, panel wymieni. W skrócie przyznała, ze te szkody są i to ich wina. Mam wszystko nagrane.

I to już zmienia postać rzeczy więc musisz wysłać teraz wezwanie do zwrotu kosztów za remont mieszkania bądź wezwać ich do wykonania remontu tego mieszkania na ich koszt w związku z zawartą umową jak i podpisanym przez nich protokołem możesz też powołać się na wiadomości które wymieniliście ( o ile się w nich przyznają do wymienionych szkód). Jeśli w terminie 14 dni nie odniosą się do wezwania, wówczas występujesz z wnioskiem do sądu.
 
anonim cytuj
19-10-2023
Zdali mieszkanie, przyznali się do małych uszkodzeń, dostał zwrot kaucji po czym jak zaczęłam się z bliska przyglądać to szkody są i to przewyższają kaucje (uszkodzona podłoga, podrapane ściany przez psa i wiele innych).


Jeśli najemcy przyznali się do popełnienia pewnych szkód, które przewyższają wartość zwróconej kaucji, mają obowiązek pokrycia kosztów naprawy tych szkód. Umowa najmu mieszkania powinna regulować zakres odpowiedzialności najemcy za powstałe szkody. Zgodnie z art. 662 Kodeksu cywilnego, najemca zobowiązany jest po zakończeniu najmu zwrócić rzecz w stanie niepogorszonym, z uwzględnieniem zużycia związanego z prawidłowym korzystaniem.

Jeśli w protokole zdawczo-odbiorczym stwierdzono brak widocznych uszkodzeń, ale później wynikło, że szkody były ukryte lub niezauważone w pierwszym momencie, a najemcy przyznali się do ich popełnienia w wiadomościach, masz podstawy prawne, by żądać od nich pokrycia kosztów naprawy.

W świetle powyższego, zaleca się następujące kroki:

Wysłanie do najemców wezwania do zapłaty, określając dokładną kwotę szkód oraz ewentualny termin, w którym mają naprawić te szkody lub zapłacić za ich naprawę. W wezwaniu warto powołać się na zawartą umowę najmu, protokół przekazania mieszkania oraz wiadomości, w których najemcy przyznali się do szkód.
Jeżeli najemcy nie odpowiedzą na wezwanie w wyznaczonym terminie lub odmówią pokrycia kosztów naprawy, możesz złożyć pozew do sądu w celu dochodzenia swoich roszczeń. Art. 484 Kodeksu cywilnego stanowi, że jeżeli jedna ze stron nie wywiązuje się z umowy, druga strona może żądać jej spełnienia w drodze postępowania sądowego.
Mając na uwadze powyższe, ważne jest, aby podejmować działania oparte na dowodach i zachować wszelką korespondencję z najemcami, która może być użyta jako dowód w sądzie.
 
anonim cytuj
21-10-2023

Sugerowane Tematy

Pieszy bez odblasków.
Jaka teoretycznie kara czekałaby mnie gdybym po zmroku potrącił pieszego, który szedł ulica zamiast chodnikiem po drugiej stronie drogi, ubrany na czarno oraz bez kamizelki odblaskowej?...
Wynajem mieszkania, a odwiedziny.
Syn wynajmuje mieszkanie, okres wypowiedzenia umowy 3 miesiące. Czy jeżeli właściciel ma problem z tym że syn bierze swojego syna 1.5 rocznego do siebie co drugi tydzień twierdzi że tak nie może być bo jest głośno czy syn ma prawo wypowiedzieć umowę najmu w trybie natychmiastowym? W umowie nie ma zapisku że w mieszkaniu nie może przebywać dziecko....
Czas pracy a dojazd do klienta
Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące wliczenia dojazdu do klienta w ramach czasu pracy. Mieszkam w Poznaniu a na mojej umowie o pracę miejscem wykonywania pracy jest "Cała Polska". Czas pracy - 8 godzin dziennie. Firma zajmuje się obsługą i serwisem systemów bezpieczeństwa. Codziennie wraz z resztą kadry spotykamy się na jednym z obiektów, na których mamy stały kontrakt, gdzie wyznaczono nam magazyn oraz pomieszczenie socjalne (nie jest t...
Zwrot długu.
Pożyczyłam znajomemu pieniądze, nie mam pisemnej umowy, była to kwota 1000 zł, zwrócił mi 400 zł i reszty nie chce oddać. Jako dowód mam tylko SMS do niego, gdzie potwierdza że jest mi winny te pieniądze. Co mogę teraz zrobić, czy mam szanse w sądzie, czy sama mogę napisać pozew. Mogę prosić o jakieś wskazówki....

Wyszukiwarka