Zdali mieszkanie, przyznali się do małych uszkodzeń, dostał zwrot kaucji po czym jak zaczęłam się z bliska przyglądać to szkody są i to przewyższają kaucje (uszkodzona podłoga, podrapane ściany przez psa i wiele innych).
Jeśli najemcy przyznali się do popełnienia pewnych szkód, które przewyższają wartość zwróconej kaucji, mają obowiązek pokrycia kosztów naprawy tych szkód. Umowa najmu mieszkania powinna regulować zakres odpowiedzialności najemcy za powstałe szkody. Zgodnie z art. 662 Kodeksu cywilnego, najemca zobowiązany jest po zakończeniu najmu zwrócić rzecz w stanie niepogorszonym, z uwzględnieniem zużycia związanego z prawidłowym korzystaniem.
Jeśli w protokole zdawczo-odbiorczym stwierdzono brak widocznych uszkodzeń, ale później wynikło, że szkody były ukryte lub niezauważone w pierwszym momencie, a najemcy przyznali się do ich popełnienia w wiadomościach, masz podstawy prawne, by żądać od nich pokrycia kosztów naprawy.
W świetle powyższego, zaleca się następujące kroki:
Wysłanie do najemców wezwania do zapłaty, określając dokładną kwotę szkód oraz ewentualny termin, w którym mają naprawić te szkody lub zapłacić za ich naprawę. W wezwaniu warto powołać się na zawartą umowę najmu, protokół przekazania mieszkania oraz wiadomości, w których najemcy przyznali się do szkód.
Jeżeli najemcy nie odpowiedzą na wezwanie w wyznaczonym terminie lub odmówią pokrycia kosztów naprawy, możesz złożyć pozew do sądu w celu dochodzenia swoich roszczeń. Art. 484 Kodeksu cywilnego stanowi, że jeżeli jedna ze stron nie wywiązuje się z umowy, druga strona może żądać jej spełnienia w drodze postępowania sądowego.
Mając na uwadze powyższe, ważne jest, aby podejmować działania oparte na dowodach i zachować wszelką korespondencję z najemcami, która może być użyta jako dowód w sądzie.