Co można zrobić z nieuczciwymi najemcami?

Co można zrobić z nieuczciwymi najemcami?
Zdali mieszkanie, przyznali się do małych uszkodzeń, dostał zwrot kaucji po czym jak zaczęłam się z bliska przyglądać to szkody są i to przewyższają kaucje (uszkodzona podłoga, podrapane ściany przez psa i wiele innych). On się nie poczuwa w ogóle do naprawy, zapromował śmieszna kwotę a raczej bez mojej wcześniejszej zgody postawił mnie przez faktem dokonanym, w wiadomościach mam wrażenie, że mnie straszy jeśli sie w ogóle odzywa, bo na 20 telefonów i tyle samo smsow odpisał całe 3 razy.
Potrzebuje rad osób które same to przerabiały.
anonim cytuj
19-10-2023
Błąd że została zwrócona mu kaucja przed oględzinach mieszkania . Teraz to już raczej bez szans na odzyskanie jakiejkolwiek kwoty za poniesione szkody .
 
anonim cytuj
19-10-2023
Był podpisany protokół przekazania mieszkania?
tak. Przy zdawczo-odbiorczym napisałam również ze przy pierwszej weryfikacji brak widocznych uszkodzeń poza wymienionymi w protokole. W wiadomościach, które między sobą wymienialiśmy napisałam ze przejrzę mieszkanie ponownie (bo uszkodzona podłoga wyszła chwile po ich wyjściu) i dam znać jeśli coś zwróci moja uwagę. Pojechałam, zrobilam zdjęcia, dziewczyna przyznała ze nie zataiła tych rzeczy i ze ściany odmaluje, panel wymieni. W skrócie przyznała, ze te szkody są i to ich wina. Mam wszystko nagrane.

I to już zmienia postać rzeczy więc musisz wysłać teraz wezwanie do zwrotu kosztów za remont mieszkania bądź wezwać ich do wykonania remontu tego mieszkania na ich koszt w związku z zawartą umową jak i podpisanym przez nich protokołem możesz też powołać się na wiadomości które wymieniliście ( o ile się w nich przyznają do wymienionych szkód). Jeśli w terminie 14 dni nie odniosą się do wezwania, wówczas występujesz z wnioskiem do sądu.
 
anonim cytuj
19-10-2023
Zdali mieszkanie, przyznali się do małych uszkodzeń, dostał zwrot kaucji po czym jak zaczęłam się z bliska przyglądać to szkody są i to przewyższają kaucje (uszkodzona podłoga, podrapane ściany przez psa i wiele innych).


Jeśli najemcy przyznali się do popełnienia pewnych szkód, które przewyższają wartość zwróconej kaucji, mają obowiązek pokrycia kosztów naprawy tych szkód. Umowa najmu mieszkania powinna regulować zakres odpowiedzialności najemcy za powstałe szkody. Zgodnie z art. 662 Kodeksu cywilnego, najemca zobowiązany jest po zakończeniu najmu zwrócić rzecz w stanie niepogorszonym, z uwzględnieniem zużycia związanego z prawidłowym korzystaniem.

Jeśli w protokole zdawczo-odbiorczym stwierdzono brak widocznych uszkodzeń, ale później wynikło, że szkody były ukryte lub niezauważone w pierwszym momencie, a najemcy przyznali się do ich popełnienia w wiadomościach, masz podstawy prawne, by żądać od nich pokrycia kosztów naprawy.

W świetle powyższego, zaleca się następujące kroki:

Wysłanie do najemców wezwania do zapłaty, określając dokładną kwotę szkód oraz ewentualny termin, w którym mają naprawić te szkody lub zapłacić za ich naprawę. W wezwaniu warto powołać się na zawartą umowę najmu, protokół przekazania mieszkania oraz wiadomości, w których najemcy przyznali się do szkód.
Jeżeli najemcy nie odpowiedzą na wezwanie w wyznaczonym terminie lub odmówią pokrycia kosztów naprawy, możesz złożyć pozew do sądu w celu dochodzenia swoich roszczeń. Art. 484 Kodeksu cywilnego stanowi, że jeżeli jedna ze stron nie wywiązuje się z umowy, druga strona może żądać jej spełnienia w drodze postępowania sądowego.
Mając na uwadze powyższe, ważne jest, aby podejmować działania oparte na dowodach i zachować wszelką korespondencję z najemcami, która może być użyta jako dowód w sądzie.
 
anonim cytuj
21-10-2023

Sugerowane Tematy

Termin rozprawy sądowej.
Po zaparkowaniu w niewłaściwym miejscu miałem bardzo nie miłą sytuację z policją. Zostałem zabrany na badania krwi a sprawa trafiła do sądu. Wyniki krwi przyszły z dużym opóźnieniem a cała sprawa ciągnie się w czasie jakby nikogo nie obchodziło to jak cała sytuacja wpływa na moje życie. Czy mogę jakoś przyśpieszyć to kiedy w końcu dostanę list z terminem rozprawy ? Chciałbym żeby sprawa już się zakończyła a jej status to oczekuje na posiedzenie....
Służebność drogi.
Mam pytanie odnośnie zniesienia służebność drogi. Przez moją działkę ustanowiona jest służebność drogi 5 metrów, niewykonywana od 12 lat. Sąsiadka wystąpiła o zniesienie służebności bo nie dogadała się z resztą sąsiadów (droga idzie od drogi krajowej wschodnia strona działek - 4 działki, my dojeżdżamy od dk strona zachodnią- droga gminną). Po zniesieniu służebności do kogo będzie należeć te 5 metrów drogi de facto część mojej działki. Wróci do st...
Zaprzestanie pracy dzień po zakończeniu umowy.
Mam taki problem z moim pracodawcą. W przyszły poniedziałek potrzebuje koniecznie wolne. Problem w tym, że pracodawca nie chce się na to zgodzić. Moja umowa zakończyła się z dniem wczorajszym i zastanawiam się czy stanie się coś jeżeli np. jutro nie stawie się w pracy mimo to, że mam rozpisany grafik na cały miesiąc? Od razu mówię też, że o zakończeniu współpracy myślę od dłuższego czasu głównie przez brak wyrozumienia pracodawcy w co do studiów....
Wypłata środków z OFE po śmierci.
Witajcie. Po śmierci taty złożyłem wniosek w zusie o wypłatę środków z ofe. Tata był rok ma emeryturze i zmarł. Według zusu wypłata środków to Ok 3 miesiące. Zaraz mija 7 miesięcy i ani widu ani słychu. Dzwoniąc do ZUSu dostałem informacje ze wniosek jest złożony ale i tak czeka na weryfikacje a zajmuje się tym firma jedna w Polsce i oczekiwanie jest długie. Czy wypłacał ktoś środki z tego ofe i czy jest sens na to czekać ?...

Wyszukiwarka