Budowla na dzierżawionej działce.

Dzierżawca postawił altankę na działce, którą dzierżawił od gminy (skończył mu się czas dzierżawy i nie chce jej przedłużyć)
chciałbym wydzierżawić ten grunt, co z tą altanką ? powinien ją rozebrać (czy w ogóle może ją rozebrać ?), czy zostawić,
przeczytałem, że altanka należy do właściciela gruntu, czyli obecnie miasta .
anonim cytuj
19-10-2023
Altana zapewne jest własnością poprzedniego dzierżawcy. Chyba, że doszło do jakiejś umowy pomiędzy miastem, a nim.
 
anonim cytuj
19-10-2023
Hmm,a to nie jest tak, że jak ktoś posadzi drzewo, zbuduje coś co jest trwale połączone z ziemia, to to się z automatu staje przypisane do ziemi na której jest, czyli przechodzi na własność właściciela ziemi ?

Postawił to na 100% bez wiedzy miasta.
Wszystko co jest na trwale związane z gruntem należy do niego. Dzierżawca może zdać działkę z budowlą (o ile godzi się na to gmina) albo rozebrać i materiały zabrać ze sobą. Jak budował bez zgody właściciela, to nie może dochodzić zwrotu nakładów poczynionych na tą nieruchomość. Natomiast gmina może żądać doprowadzenia gruntu do stanu poprzedniego.
 
anonim cytuj
19-10-2023
chciałbym wydzierżawić ten grunt, co z tą altanką ? powinien ją rozebrać (czy w ogóle może ją rozebrać ?), czy zostawić,


Po pierwsze, zgodnie z Kodeksem cywilnym, wszelkie budowle trwale związane z gruntem stają się jego częścią składową (art. 46 § 1 Kc). Oznacza to, że altanka, będąc trwale związana z gruntem, przechodzi na własność właściciela działki, w tym przypadku miasta.

przeczytałem, że altanka należy do właściciela gruntu, czyli obecnie miasta .


Po drugie, jak wspomniano wcześniej, budowla trwale związana z gruntem staje się jego częścią składową. Dlatego altanka obecnie stanowi własność miasta, o ile nie było innej umowy pomiędzy miastem a poprzednim dzierżawcą.

Altana zapewne jest własnością poprzedniego dzierżawcy. Chyba, że doszło do jakiejś umowy pomiędzy miastem, a nim.


O ile nie istnieje szczególna umowa pomiędzy miastem a poprzednim dzierżawcą, altanka jest własnością miasta z racji jej trwałego połączenia z gruntem.

Hmm,a to nie jest tak, że jak ktoś posadzi drzewo, zbuduje coś co jest trwale połączone z ziemia, to to się z automatu staje przypisane do ziemi na której jest, czyli przechodzi na własność właściciela ziemi ?


Tak, jest to zgodne z przepisami Kodeksu cywilnego. Jeśli coś jest trwale związane z gruntem, staje się jego częścią składową i przechodzi na własność właściciela gruntu.

Postawił to na 100% bez wiedzy miasta.


W przypadku, gdy budowla została postawiona bez wiedzy i zgody miasta, miasto ma prawo domagać się przywrócenia gruntu do stanu poprzedniego. Dzierżawca, który postawił altankę bez zgody, nie może dochodzić zwrotu poniesionych nakładów, jeśli nie miał do tego odpowiednich uprawnień. Jeśli chodzi o przyszłość altanki, to decyzja będzie zależała od miasta, czy pozwoli na jej pozostawienie czy zażąda jej rozbiórki.
 
anonim cytuj
21-10-2023

Sugerowane Tematy

kwarantanna (zasiłek)
Dzień dobry. Czy jeżeli osoba zatrudniona na trzy różne umowy zlecenie zostanie wysłana na kwarantanne należy jej się jakiś zasiłek na ten okres? Osoba nie opłaca składek chorobowych od 3 miesięcy, ponieważ do końca września pracowala na podstawie umowy o pracę....
Zmiana umowy o pracę na umowę zlecenie.
Pracuje w firmie ponad 3 lata na UOP na czas nieokreślony w pełnym wymiarze. Przez cały ten okres nie miałem urlopu, poprosiłem o ten urlop i wywiązała się z tego kłótnia z pracodawcą. W efekcie, której pracodawca postawił warunek albo przechodzę na umowę zlecenie albo się żegnamy. Czy może tak postąpić ? W internecie znajduje sprzeczne informacje. Moja praca polega na wykonywaniu danej czynności zależnej od klientów. Przez 5-6 miesięcy pracuje b...
Nabycia praw do spadku
Witam. Matka zmarla 5 lat temu ma 4 dzieci. Nie bylo sprawy o nabycia praw do spadku. Jedno dziecko zmarlo w tym roku -syn . Czy zmarly syn ma prawo do nabycia praw do spadku po matce (kawaler bezdzietny)...
Zniszczenie mienia.
Witam, mam problem z facetem, który zniszczył mi ogrodzenie ciągnikiem rolniczym. Niby chce mi zwrócić pieniądze, ale stawia mi warunek żeby mu oddać uszkodzone przęsła ( to jest moje mienie więc nie bardzo mi się to uśmiecha mimo, że to jest uszkodzone), a pieniądze to zadośćuczynienie za wyrządzone straty. Czy on w tym przypadku może żądać zwrotu starych przęseł?...

Wyszukiwarka