Czy można spłacić alimenty z odsetkami pomijając komornika

Witam! Czy ktoś może mi wyjaśnić jak to jest z odsetkami? Dłużnik chce spłacić mi dług bezpośrednio na konto, czy odsetki które są od alimentów też powinien mi spłacić czy one należą się komornikowi?
anonim cytuj
04-10-2021
Może wpłacić Tobie ale ty musisz poinformować komornika że w dniu takim i takim wpłacił Ci tyle i tyle. I odsetki są dla Ciebie, a on musi spłacić jeszcze koszty komornicze
 
anonim cytuj
04-10-2021
Wplaca tobie alimenty plus odsetki. Komornikowi spłaca koszty komornicze. Ty musisz poinformować o kwocie jaka otrzymała i wtedy komornik juz sciaga tylko swoje koszta.
 
anonim cytuj
04-10-2021
Czy ktoś może mi wyjaśnić jak to jest z odsetkami? Dłużnik chce spłacić mi dług bezpośrednio na konto, czy odsetki które są od alimentów też powinien mi spłacić czy one należą się komornikowi?


Spłata zadłużenia z odsetkami przez dłużnika bezpośrednio na konto wierzyciela jest możliwa, jednakże są pewne aspekty, które należy wziąć pod uwagę:

Odsetki od zaległych alimentów należą się wierzycielowi, a nie komornikowi. Komornik ma prawo do kosztów egzekucyjnych, które wynikają z prowadzonej przez niego egzekucji. Dłużnik musi zwrócić uwagę na to, aby oprócz głównego długu i odsetek spłacić także te koszty.

Jeżeli dłużnik dokona spłaty bezpośrednio na konto wierzyciela, ważne jest, aby wierzyciel niezwłocznie poinformował o tym komornika. Informacja ta powinna zawierać datę oraz kwotę wpłaty. W przeciwnym razie może dojść do sytuacji, w której komornik dalej będzie prowadził egzekucję nie wiedząc o dokonanej spłacie.

Warto posiadać dowód wpłaty (np. potwierdzenie przelewu) w razie ewentualnych niejasności czy konieczności udowodnienia dokonanej płatności.

Podsumowując, jeśli dłużnik chce spłacić zaległe alimenty bezpośrednio na Twoje konto, powinien przelać zarówno główną kwotę długu, jak i odsetki. Dodatkowo, po otrzymaniu płatności, powinieneś poinformować komornika o dokonanej spłacie, podając dokładną datę i kwotę wpłaty. Koszty komornicze są odrębną kwestią i dłużnik musi je uregulować bezpośrednio na rzecz komornika.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Certyfikat covidowy
Dzień dobry mam pytanie ostatnio zaszczepiłem się posiadam ten certyfikat itd. Wczoraj poszedłem na basen Pani poprosiła mnie o ten certyfikat pokazałem a ona zeskanowała kod nie mówiąc mi w jakim celu to robi czy miała do tego prawo? Koniec końców w tym są zawarte przecież moje dane osobowe. Dlatego zastanawiam się czy mam obowiązek pokazywania tego dokumentu oraz czy maja prawo do skanowania go nie informując mnie w jakim celu to robią? (Pani p...
Sprzedaż udziału w spadku.
Moja mama jest jedynym z ok. 35 spadkobierców (dokładnej ilości nie jestem pewien) 2 działek bo jej dziadkach, którzy zmarli ok 30 lat temu. Mamie prawnie przysługuje 1/5 części tego spadku. Jako, że nikt z rodziny nie chce doprowadzić do podziału tego spadku, a podatek przez tyle lat jest płacony bez sensu, mama postanowiła skorzystać z usług firm, która skupuje udziały w spadkach. Moje pytanie jest takie, czy ktoś z obecnych tu na forum osób k...
Poręczenie pożyczki koleżance z pracy.
Była koleżanka, z którą pracowałam zaciągnęła pożyczkę u nas w firmie (jestem 1 z 2 żyrantów) odeszła na emeryturę i drugi miesiąc nie spłaca pożyczki, dostałam dzisiaj informacje, że pieniążki będą odciągane z mojej wypłaty. Proszę, powiedzcie co mogę zrobić w tej sytuacji ?...
co grozi za obrażę sądu?
Witam Mam problem Podczas kolejnej rozprawie o rozwód puściły synowi nerwy i emocjonalnie zwyzywał prawniczkę żony od kłamliwej suki i gorszej od k.. Wy z ulicy podobnie z sędzia od przekupione chuj wartej baby sankcjonujacej klamlitezy żony. Generalnie dużo wulgaryzmów. Czy można to odkręcić i czy ewentualnie co za to grozi kara za obrażę sądu? Jak wysoka i co dalej z przerwana sprawą? Ktoś tak miał? Pozdrawiam...

Wyszukiwarka