Spis inwentarza.

Zmarła moja mama. Okazało się że spłacała karty kredytowe. Generalnie dużo rzeczy zatajała. Ciężko teraz powiedzieć czy miała jakieś ubezpieczenie prywatne. Czy my jakoś dzieci możemy się dowiedzieć gdzieś co mama posiadała? Czy bank może nam udzielić jakieś informacji ?
anonim cytuj
18-10-2023
Przy czym należy pamiętać, że niezależnie od spisu trzeba pilnować terminu na odrzucenie spadku który już biegnie. Często zdarza się tak, że przed upływem terminu nie uda się sporządzić spisu.
to też , ale w przypadku wykonania spisu , który wykaże, że długów jest więcej niż aktywów spadku można próbować odrzucić spadek powołując się na błąd - tylko to już należy wykonać przed sądem wskazując ,że gdyby się wiedziało ,że długi są wyższe niż aktywa od razu odrzucono by spadek . Ewentualnie można odrzucić jak się ma dzieci pod koniec tych 6 miesięcy i czekać na ich kolejnych 6 miesięcy by komornik sporządził spis inwentarza.
 
anonim cytuj
18-10-2023
Zmarła moja mama. Okazało się że spłacała karty kredytowe. Generalnie dużo rzeczy zatajała. Ciężko teraz powiedzieć czy miała jakieś ubezpieczenie prywatne. Czy my jakoś dzieci możemy się dowiedzieć gdzieś co mama posiadała? Czy bank może nam udzielić jakieś informacji?


Po pierwsze, jeśli jesteście spadkobiercami ustawowymi, macie prawo uzyskać od banku informacje o stanie rachunków i zobowiązań zmarłej osoby. W tym celu należy zgłosić się do banku z aktami potwierdzającymi śmierć (np. akt zgonu) oraz własne pokrewieństwo (np. akt urodzenia). Banki mają obowiązek udzielić spadkobiercom informacji o stanie rachunku osoby zmarłej na podstawie art. 105 par. 1 Kodeksu cywilnego.

Przy czym należy pamiętać, że niezależnie od spisu trzeba pilnować terminu na odrzucenie spadku który już biegnie. Często zdarza się tak, że przed upływem terminu nie uda się sporządzić spisu.


To prawda, zgodnie z art. 1013 Kodeksu cywilnego spadkobierca, który nie chce przyjąć spadku, musi złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o prawie do spadku.

to też , ale w przypadku wykonania spisu , który wykaże, że długów jest więcej niż aktywów spadku można próbować odrzucić spadek powołując się na błąd - tylko to już należy wykonać przed sądem wskazując ,że gdyby się wiedziało ,że długi są wyższe niż aktywa od razu odrzucono by spadek . Ewentualnie można odrzucić jak się ma dzieci pod koniec tych 6 miesięcy i czekać na ich kolejnych 6 miesięcy by komornik sporządził spis inwentarza.


Dokładnie, zgodnie z art. 1018 Kodeksu cywilnego, spadkobierca, który przyjął spadek, może domagać się jego odrzutu przed sądem, jeżeli dowiedział się o okolicznościach, które gdyby były mu znane wcześniej, skłoniłyby go do odrzucenia spadku. Jednak ważne jest, aby taki wniosek został złożony w ciągu miesiąca od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tych okolicznościach. Co do odrzucenia spadku przez dzieci – tak, jeżeli rodzic odrzuci spadek, to dzieci mają kolejne 6 miesięcy na podjęcie decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.
 
anonim cytuj
21-10-2023

Sugerowane Tematy

Zachowanie okresu wypowiedzenia.
Dostałam wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia z powodu likwidacji stanowiska pracy z powodów ekonomicznych. Pracowałam w tej firmie ponad 12 lat a firma zatrudnia ponad 20 pracowników. Czy w związku z tym przysługuje mi odprawa?...
Długi po ojcu.
Moi rodzice rozwiedli się ze sobą prawie 30 lat temu ,ja zostałem z matką ,ojciec założył nową rodzinę . Kontaktów z ojcem nie mam już ponad 15 lat ,nawet nie wiem gdzie on mieszka i co się u niego dzieje. Ojciec w przeszłości narobił sobie długów,ponoć był niewypłacalny ,i szukali go różni ludzie.Ponoć te długi dalej nad nim wiszą. Ja sam żyje skromnie tj.nie mam długów,pracuje uczciwie ,zbieram pieniądze i odkładam i nie chcę ,aby to wszystk...
Czy pracodawca może nie przedłużyć umowy zawartej na czas określony?
Czy pracodawca może nie przedłużyć umowy zawartej na czas określony /to już trzecia umowa zawarta na 12 miesięcy plus na okres próbny 3 miesięczny/ osobie będącej w okresie ochronnym. Trzecia umowa jest zawarta do 31 sierpnia a wiek emerytalny będzie osiągnięty 2 września. Pracodawca zaproponował przedłużenie umowy z jednoczesnym przeniesieniem na inne stanowisko z pomniejszeniem wynagrodzenia, ale pracownik nie wyraził zgody. Jednocześnie cały c...
Wezwanie w charakterze świadka.
Witam, dostałem wezwanie do stawiennictwa w charakterze strony - sprawa cywilna, postępowanie uproszczone. Czy moja obecność na nim jest obowiązkowa ? Bo kancelaria przekazała mi informację, że nie muszę pojawiać się na rozprawie, ale mam jednak wątpliwości....

Wyszukiwarka