Wpis do KW.

Dzień dobry,
mam zagwozdkę jak ruszyć ze sprawą o uregulowanie treści księgi wieczystej, na której postawiony jest mój lokal mieszkalny
może od początku, matka, aktem własności ziemi nabyła gospodarstwo rolne, (informacja o nabyciu gospodarstwa przez matkę nie została wpisana do KW, nadal wpisanym jest poprzedni właściciel)
Matka zmarła, spadek po matce przypadł dla mnie i mojego brata,
W postępowaniu działowym, sąd wyodrębnił z jednego budynku mieszkalnego, dwa lokale mieszkalne, tj. jeden mój, a drugi brata, (sąd oparł się na opinii biegłego, który wskazał sposób podziału budynku)
Księga wieczysta dla odziedziczonego przeze mnie i brata gospodarstwa składa się z dwóch działek,
Działka rolna przypadły na rzecz brata, druga działka, na której postawiony jest budynek mieszkalny wraz z otoczeniem, sąd podzielił na 3 działki, (z działki 106 zrobił 106/1 - na którym leży budynek, 106/2 -ogródek, który został mi przyznany , 106/3 ogród przyznany bratu,)
- w księdze wieczystej nie ma informacji o podziale działki 106,
- dodatkowo w księdze nieruchomości jest wpisany ciężar realny oraz ostrzeżenie o migracji działek,
- z bratem jesteśmy skłóceni, nie mamy kontaktu, nie mam możliwości wybrać wypis i wyrys działki 106/3 - ogród brata)
Chcę wpisać swoje prawo własności oraz matki, co robić?
anonim cytuj
08-09-2023
W geodezji musieli trochę namieszać. Tak czy inaczej w celu wpisu w księdze wieczystej potrzebny będzie wypis i wyrys z mapy ewidencyjnej, na których wykazany będzie podział działki 106 na wymienione działki. Muszą wydać Panu te dokumenty, posiada Pan interes prawny aby uregulować sytuację w kw, jeśli będą się stawiać to poprosi pan o wypis i wyrys z adnotacją o sposobie podziału działki nr 106. Mając wypis i wyrys, a także AWZ na mamę i postanowienie o dziale spadku złoży pan wniosek o ujawienie podziału działki 106 w kw, a także dwa wnioski o odłączenie z tej księgi działki nr 106/1 i 106/2 i założenie dla nich nowych ksiąg wieczystych. Dla działki 106/2 zostanie założona księga wyłącznie na Pana (opłata 250 zł), natomiast druga księga wieczysta dla działki 106/1 w udziałach po 1/2 na Pana i brata (opłata również 250 zł). Potem złoży pan wniosek o wyodrębnienie lokalu i założenie dla niego nowej kw (również 250 zł). Księga dla działki 106/1 będzie tzw. księgą macierzystą dla budynku. Nie potrzebuje pan zgody brata na złożenie takich wniosków. Bałagan pozostanie tylko w bazowej księdze, w której pozostanie tylko działka nr 106/3, aby odłączyć te działki bez przenoszenia z urzędu przez sąd wpisów o ciężarze realnym i migracji, będzie potrzebował Pan jeszcze zaświadczenia ze starostwa, że ciężar realny wygasł, co do wpisu migracji musi Pan coś więcej napisać o treści tego ostrzeżenia. Brat jeśli zechce to sam się w tej księdze wpisze.
dziękuje za odpowiedź,
1. czy składając wniosek o ujawnienie podziału działki 106 w kw, należy wyłącznie sprostować dział I KW tj. ujawnić podział działki 106 na 106/1, 106/2 i 106/3 czy też również sprostować dział II własność, poprzez wpisanie mnie i brata, a następnie złożyć wniosek o wydzielenie z KW innych działek?
2. dlaczego w udziałach po 1/2 na moją i brata rzecz w kw dla działki 106/1?
(sąd dokonał działu w ten sposób, że wydzielony lokal nr 1 przyznał mi a lokal nr 2 bratu, korytarz, klatkę schodową na współwłasność po 1/2,
działkę 106/1 podzielił w udziałach 38/100 na moją rzecz, 62/100 na brata rzecz) jak to ująć w KW?

Witam,
w ewidencji jest ujawniony podział działki 106,
sąd postanowieniem o dział spadku stwierdził, że:
1) - lokal nr 1 położony w budynku mieszkalny przyznać mi,
- lokal nr 2 położony w budynku mieszkalnym przyznać bratu,
(zgodnie ze schematem biegłego sądowego)
- korytarz wraz klatką schodową przyznać na współwłasność mi i bratu,
- działkę 106/1 (na której leży budynek) oraz elementy budynku mieszkalnego takie jak fundamenty, ściany
nośne i działowe, stropy, wieźbę dachową ect. przyznać mi w niewydzielonym udziale
38/100, bratu w niewydzielonym udziale 62/100,
- nieruchomość stanowiącą działkę nr 106/2 mi
- pozostałą część gospodarstwa, tj grunty orne i działkę nr 106/3 bratu
pierwsze co robię to składam do sądu jednocześnie trzy wnioski :
1) wniosek o ujawnienie podziału działki 106, tj. składam do wniosku postanowienie o dziale spadku, prostuję dział I - oznaczenie nieruchomości,
natomiast co z działem II - własność czy coś tam musze wpisać, jeśli tak to co?
2) wniosek o odłączenie z księgi wieczystej działki nr 106/2, założenie nowej księgi wieczystej i wpisanie mnie jako właściciela w dziale II
3) wniosek o odłączenie z księgi wieczystej działki nr 106/1 (na której jest budynek) założenie nowej księgi wieczystej i czy tu też wnoszę o uregulowanie działu II własność? jeśli tak to co mam wpisać?
następnie po odłączeniu z księgi wieczystej działki nr 106/1 składam ostatni czwarty wniosek
4) wniosek o wydzielenie mojego lokalu mieszkalnego i założenie nowej księgi wieczystej,
jednak co powinien wniosek zawierać odnośnie działu I oznaczeni nieruchomości? czy przenieść do nowej księgi wieczystej wyłącznie mój lokal nr 1 czy też wspólny korytarz wraz z klatką schodową oraz niewydzielone części działki i budynku w przypadającym mi udziale 38/100 ?
wniosek 1 - tak jak Pan napisał, ujawnienie podziału, bez żądań co do działu II i regulowania własności (100 zł opłata)
wniosek 2 - tak jak Pan napisał (250 zł) podstawa wpisu własności to postanowienie działowe
wniosek 3 - odłączenie do nowej kw działki 106/1 i w dziale II wpisanie Pana w udziale 38 a brata 62/100
wniosek 4 - wniosek o wyodrębnienie lokalu - trzeba opisać z jakich pomieszczeń się składa (pokoje, łazienka, kuchnia etc.) i jaką ma powierzchnię w m2 (zapewne jest to wskazane w postanowieniu sądu, powinna to być wystarczająca podstawa do oznaczenia lokalu, ale gdyby sąd chciał więcej to będzie konieczne wypisu z kartoteki lokali w EGIB -ie) , części wspólnych się nie przenosi, są one ujawnione w tzw. ksiedze macierzystej, którą będzie księga założona dla działki 106/1
 
anonim cytuj
08-09-2023
Chcę wpisać swoje prawo własności oraz matki, co robić?


Po pierwsze, zasadniczo proces regulacji treści księgi wieczystej opiera się o złożenie odpowiednich wniosków w sądzie rejonowym właściwym dla położenia nieruchomości, które dotyczą ujawnienia podziału działki oraz wpisów dotyczących własności.

Po drugie, w sytuacji, gdy działka została podzielona przez sąd, ale podział ten nie jest odzwierciedlony w księdze wieczystej, konieczne jest złożenie wniosku o ujawnienie tego podziału w księdze wieczystej.

1. czy składając wniosek o ujawnienie podziału działki 106 w kw, należy wyłącznie sprostować dział I KW tj. ujawnić podział działki 106 na 106/1, 106/2 i 106/3 czy też również sprostować dział II własność, poprzez wpisanie mnie i brata, a następnie złożyć wniosek o wydzielenie z KW innych działek?


Sprostowanie działu I KW dotyczy opisu nieruchomości. Jeśli chodzi o sprostowanie działu II KW, dotyczy ono wpisania własności - jeżeli chcą Państwo, aby wpisani byli obaj bracia jako współwłaściciele, to takie sprostowanie jest konieczne.

2. dlaczego w udziałach po 1/2 na moją i brata rzecz w kw dla działki 106/1?


Opierając się na przedstawionych informacjach, sąd dokonał podziału w udziałach 38/100 dla Pana i 62/100 dla brata, co powinno zostać odzwierciedlone w księdze wieczystej.

Po trzecie, odnośnie do wniosków:

Wniosku 1 - tak jak wskazano wyżej, wniosek o ujawnienie podziału, bez żądań co do działu II i regulowania własności.

Wniosku 2 - wniosek dotyczy wpisania Pana jako właściciela działki 106/2.

Wniosku 3 - wniosek dotyczy odłączenia działki 106/1, tworzenia nowej księgi wieczystej i wpisania w dziale II udziału 38/100 dla Pana i 62/100 dla brata.

Wniosku 4 - wniosek dotyczy wydzielenia lokalu mieszkalnego i założenia dla niego nowej księgi wieczystej. Opis lokalu oraz powierzchnia powinny być wystarczające do określenia własności.

Podsumowując, składając odpowiednie wnioski w sądzie, można doprowadzić do ujawnienia wszystkich zmian w księdze wieczystej. Warto mieć przy tym wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak postanowienie sądu o podziale nieruchomości, opinia biegłego oraz wypisy i wyrysy z mapy ewidencyjnej.
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera a inne formalności.
Dzień dobry. Mam nadzieję, że piszę w dobrym dziale. Otóż wczoraj odebrałem mieszkanie od dewelopera, podpisanie aktu jest dopiero w październiku. Deweloper będzie jeszcze wykonywał wskazane poprawki. Czy na chwilę obecną powinienem dokonać jakichś formalności w urzędach/wodociągach/energetyce/zgłoszeniu śmieci? Czy dopiero po przeniesieniu własności poprzez akt? Jakie kroki powinienem teraz poczynić....
Zadłużenie męża po zmarłej babci
Witam! Mój mąż ma zadłużenie po zmarłej babci (15 tysięcy) Czy jest możliwość dogadania bądź w ogóle spłacenia 1/3 tej kwoty przez niego i będzie miał tzw , spokój’? Dodam ze dwie inne osoby również to spłacają. ...
Odwołanie od decyzji ZUS
Witam. Mam problem z odwolaniem od decyzji zus. Wniosek o rentę częsciowo odrzucony przez ZUS. Zus stwierdza częściową niezdolność do pracy, a nie calkowita niezdolnosc. Po odwolaniu ponownie odrzucono calkowita niezdolnosc. Wniosek do sadu, ktory powolal biegłego ortopede. Ten przychylil sie do wniosku, ze renta jest niezbedna z tytułu całkowitej niezdolności. I tutaj zaskoczenie, sad nie roztrzyga, tylko powoluje lekarza medycyny pracy. L...
Zakup na odległość.
Pokusiłam się na zakup na odległość na transmisji. Była to tzw. transmisja wyprzedażowa i Pani podkreślała, że towar z wyprzedaży nie podlega zwrotowi bo i tak to są super ceny i możemy odsprzedawać między sobą. Otrzymałam paczkę, połowa zakupionego towaru to poliester, którego nie cierpię. O tym, że to jest poliester sprzedająca nie powiedziała w czasie transmisji. Gdy zapytałam o adres do zwrotu Pani mi odpisała, że towar z wyprzedaży nie podle...

Wyszukiwarka