Najem okazjonalny- oszukany przed najemcę

Witam serdecznie,
piszę tutaj poniewaz moze juz ktos mial podobne doswiadczenia i może mi poradzić co powinienem zrobić w tej sytuacji. Od ponad czterech lat wynajmuje mieszkania na umowie najmu okazjonalnego. Do tej pory mialem juz trzech lokatorów. Przy dwóch pierwszych nie bylo problemow. Mieszkanie zostało pozostawiane w stanie do posprzątania, lekkiego odświeżenia i mogłem wynająć je dalej. Przy ostatniej kobiecie odebrałem mieszkanie w mocno nie posprzątanym stanie. Kobieta sie skarzyla na złamaną rękę i dużo stresu. Kobieta chciała wyprowadzić się wcześniej i znalazła lokatorów na swoje miejsce. Mieszkanie przegladnalem z grubsza, zrobilo mi sie jej troche szkoda. Zrobiłem z nia protokół zdawczo odbiorczy, gdzie nie uwzględniłem rzeczy, które odkryłem podczas porządkowania mieszkania później, bo były ukryte. Protokół zdawczo odbiorczy był w piątek, a podpisanie nowej umowy i rozwiązanie starej w niedziele.
Mieszkanie po późniejszym oglądnięciu było w strasznym stanie. Odbiór zaburzał zapach lenora od świeżo wypranych zasłon i koca z kanapy. Kanapa okazała się bardzo poplamiona i śmierdziała moczem zwierzęcym. Znalazłem również zaschnięte odchody za lodowka i duzo ukrytch usterek (odpływ, uszkodzenia). To cale doswiadczenie kosztowalo mnie czyszczenie kanapy (200zl), wszelkich zakupów na 700zl, nie wliczając w to robocizny, gdzie udalo mich sie to zalatwic z pomoca rodziny.
Chciałbym potrącić z kaucji chociaz za czyszczenie kanapy i cenę materiałów dodatkowo rachunki, poniewaz Pani zalega za prąd dwa miesiące i jeden za gaz. Jak to wygląda prawnie, kiedy nie uwzględniłem tych rzeczy w protokole zdawczo - odbiorczym? Teoretycznie z tego co mi wiadomo to nie powinien tego robić. Dla dowodu mam zdjecia, ktore zostaly wykonane kilka godzin po odbiorze mieszkania. (Niestety). Dodatkowo świadków jak wyglądało przed, w tym kolejny najemca z dziewczyną.
Kobieta się na to nie zgadza i twierdzi, ze to nieprawda i powołuje się na ten dokument. O zwierzęciu nic nic wiedzialem i nie myslalem, ze tak moja czujność zawiedzie przy odbieraniu mieszkania. Jako ciekawostke nadmienie, ze Pani byla w ndz bez przesłanek, które by wskazywały na wcześniejszą złamaną rękę.
Mogę kobiecie potrącić za te usterki? Czy sprawa może się skończyć zgłoszeniem o wyłudzenie lub przestępstwo? Jak to wyglada prawnie?

Dziekuje za pomoc!
anonim cytuj
16-07-2023

Dzień dobry,

Sytuacja, w której się Pan znalazł, jest dość skomplikowana, ale postaram się pomóc.

Należy zacząć od faktu, że protokół zdawczo-odbiorczy ma na celu właśnie zabezpieczenie obu stron umowy najmu przed tego typu sytuacjami. Dokument ten powinien zawierać dokładne informacje o stanie mieszkania w momencie przekazywania go najemcy oraz w momencie zwrotu właścicielowi. W przypadku jakichkolwiek szkód powstałych w trakcie trwania najmu, które nie zostały zanotowane w protokole zdawczo-odbiorczym, odpowiedzialność za nie zazwyczaj ponosi najemca.

W sytuacji, kiedy protokół zdawczo-odbiorczy nie zawiera informacji o pewnych usterkach lub szkodach, a te są odkryte dopiero po jego podpisaniu, sytuacja jest trudniejsza do oceny. Istotne jest to, czy można udowodnić, że te uszkodzenia powstały w trakcie trwania najmu, a nie później.

Podstawa prawna do potrącenia z kaucji kosztów naprawy szkód w mieszkaniu wynika z art. 681 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że najemca jest obowiązany naprawić wszelkie szkody powstałe w wyniku jego winy. Jeżeli najemca nie dopełnił tego obowiązku, właściciel ma prawo do potrącenia odpowiedniej kwoty z kaucji.

Jeśli chodzi o niezapłacone rachunki za prąd i gaz, to zgodnie z art. 681 § 2 Kodeksu cywilnego najemca jest również odpowiedzialny za opłaty związane z korzystaniem z mieszkania, więc jeżeli te rachunki nie zostały uregulowane, właściciel ma prawo do ich potrącenia z kaucji.

Co do pytania o możliwość zgłoszenia sprawy o wyłudzenie lub inne przestępstwo, to generalnie jest to możliwe, ale oczywiście takie działanie wymaga dowodów. W takim przypadku, warto skonsultować się z prawnikiem, który specjalizuje się w prawie karnym.

Podsumowując, wydaje się, że Pan ma prawo do potrącenia z kaucji kosztów naprawy szkód i uregulowania rachunków, ale sytuacja jest skomplikowana faktem, że nie wszystkie uszkodzenia zostały zanotowane w protokole zdawczo-odbiorczym.
 
anonim cytuj
21-07-2023
Cześć,

Mam mieszkanie na wynajem, które chciałbym wynająć studentom. Chciałbym zabezpieczyć się na wypadek jakichkolwiek uszkodzeń. Czy powinienem pobierać kaucję? Czy są jakieś określone limity, ile mogę pobrać za kaucję? Jak powinienem sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy, aby zawierał wszystkie istotne informacje? Jakie prawa mam jako wynajmujący, jeśli dojdzie do uszkodzeń poza tymi zanotowanymi w protokole zdawczo-odbiorczym? Czy mogę potrącić koszty naprawy z kaucji? Proszę o pomoc.
 
anonim cytuj
21-07-2023
Wynajem mieszkania, zwłaszcza dla studentów, zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, które warto zminimalizować poprzez odpowiednie zabezpieczenia. Jednym z nich jest pobranie kaucji od najemców.

Zgodnie z prawem polskim, w umowie najmu można przewidzieć pobranie kaucji, która ma na celu zabezpieczenie ewentualnych roszczeń wynajmującego wobec najemcy, takich jak niezapłacone czynsze czy uszkodzenia w mieszkaniu. Zgodnie z art. 671 § 1 Kodeksu cywilnego, kaucja nie może przekroczyć trzech miesięcznych czynszów.

Protokół zdawczo-odbiorczy jest dokumentem, który powinien być sporządzony zarówno przy rozpoczęciu, jak i zakończeniu najmu. Powinien on zawierać dokładny opis stanu technicznego mieszkania i wyposażenia, którymi dysponuje najemca na początku najmu. Przy zakończeniu najmu sporządza się drugi protokół, który pozwala na porównanie stanu mieszkania i ewentualne stwierdzenie, czy doszło do jakichkolwiek uszkodzeń.

Jeżeli dojdzie do uszkodzeń poza tymi zanotowanymi w protokole zdawczo-odbiorczym, a najemca nie zgłosił ich natychmiast po ich stwierdzeniu, wynajmujący ma prawo potrącić koszty naprawy z kaucji, pod warunkiem, że uszkodzenia te powstały z winy najemcy.

Warto jednak zauważyć, że art. 6 ustawy o ochronie praw lokatorów, mówi, że wynajmujący nie może potrącić z kaucji kosztów związanych z normalnym zużyciem mieszkania i wyposażenia. Przy czym, to co stanowi "normalne zużycie" jest często przedmiotem sporów sądowych.

Pamiętaj, że każda sytuacja jest unikalna i moje porady powinny być traktowane jako ogólne wskazówki, a nie konkretna porada prawna.
 
anonim cytuj
21-07-2023

Sugerowane Tematy

Umowa o dochodzenie roszczeń
Umowa o dochodzenie roszczeń - czy podpisując taką umowę z kancelarią prawną do ustalonego procentu od kwoty zasądzonej przez sąd należnego kancelarii czy ZAWSZE doliczany jest podatek VAT? To kancelarię zgodnie z przepisami on obowiązuje, a niejako jest on przerzucony na osobę, która podpisała takową umowę. Czy taka praktyka jest nagminnie stosowana? Jak chronić się przed nią po podpisaniu takiej umowy? Czy jest jeszcze jakaś możliwość wybrnięci...
Ile czasu ma córka na odrzucenie spadku po wujku
Witam. Mój mąż odrzucił długi po swoim bracie. To w takim razie ile ma czasu nasza córka czy 6 miesiąc od momentu kiedy mąż odrzucił długi po bracie?? Dodam brat męża zmarł w maju tego roku a mąż się odpisał w październiku....
Eksmisja z domu.
Witam, zostałam wyrzucona wraz z 3-miesięcznym dzieckiem z domu, gdzie mam meldunek. Partner kopnął mnie i uderzył jak miałam dziecko na rękach. Jestem aktualnie w innym mieście u rodziców. Co powinnam teraz zrobić?...
Umowa zlecenia bez terminu wypłacenia wynagrodzenia
Mam umowę zlecenie, na której nie ma nic wspomniane o terminie wypłacenia wynagrodzenia. Jest tylko stawka godzinowa, pracodawca nic nie wspomniał do kiedy bede dostawać wynagrodzenie. Jak mam to interpretować? Pierwszy raz spotykam się z brakiem terminu wynagordzenia....

Wyszukiwarka