Jak liczyć miesięczny okres wypowiedzenia?

Dzień dobry,
Proszę o podpowiedź bo już się pogubiłem.
W umowie na czas określony jako najemca mam możliwość wypowiedzenia umowy
"Wynajmującemu przysługuje prawo do wypowiadania umowy najmu , jednak nie później niż na miesiąc naprzód w następujacych przypadkach:..."
Mam podstawę by wypowiedzieć umowę i moje pytanie jak liczyć ten termin. Chce wypowiedzieć umowę dnia 1 września czyli najemca musi się wyprowadzić do 30 października? Czy 30 września?
anonim cytuj
27-08-2023
Przede wszystkim umowy na czas określony nie można wypowiedzieć, chyba że w samej umowie zawarty zostanie katalog przypadków, w których wypowiedzenie będzie możliwe.
Natomiast co do sposobu liczenia miesięcznego okresu wypowiedzenia - oznacza on pełny miesiąc kalendarzowy, następujący po miesiącu w którym złożono wypowiedzenie.
Zatem wypowiedzenie złożone we wrześniu oznacza, że umowa rozwiąże się z końcem października.
Jako wynajmujący mogę wypowiedzieć umowę pod pewnymi warunkami. Chodziło i o ten termin miesięczny.

O ile nie są sprzeczne z przepisami prawa. Inaczej wypowiedzenie nie ma mocy prawnej. Tak na marginesie.
1)jeżeli najemca pomimo pisemnego upomnienia nadal używa dom w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje swoje obowiązki, dopuszczając do szkód lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu
2) jeżeli najemca wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania dom lub jego część bez wymaganej na piśmie zgody
 
anonim cytuj
27-08-2023
W umowie na czas określony jako najemca mam możliwość wypowiedzenia umowy

"Wynajmującemu przysługuje prawo do wypowiadania umowy najmu , jednak nie później niż na miesiąc naprzód w następujacych przypadkach:..."


Podany fragment umowy mówi o prawie wypowiedzenia umowy najmu przez wynajmującego z miesięcznym wyprzedzeniem. Jeżeli chodzi o liczenie terminu:

Wypowiedzenie złożone 1 września oznacza, że termin wyprowadzenia się najemcy upływa z końcem października. Innymi słowy, umowa zostaje rozwiązana z końcem października, co oznacza, że najemca ma obowiązek opuścić nieruchomość 31 października.

Przede wszystkim umowy na czas określony nie można wypowiedzieć, chyba że w samej umowie zawarty zostanie katalog przypadków, w których wypowiedzenie będzie możliwe.


To prawda. W polskim prawie, umowy najmu na czas określony nie podlegają wypowiedzeniu, chyba że w umowie zostały wskazane konkretne przesłanki umożliwiające wypowiedzenie (art. 673 § 1 Kodeksu cywilnego). W opisanym przypadku, w umowie zawarto konkretne sytuacje, w których możliwe jest wypowiedzenie umowy przez wynajmującego.

1)jeżeli najemca pomimo pisemnego upomnienia nadal używa dom w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje swoje obowiązki, dopuszczając do szkód lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu

jeżeli najemca wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania dom lub jego część bez wymaganej na piśmie zgody

Wskazane powyżej przesłanki są zgodne z polskim prawem i mogą stanowić podstawę wypowiedzenia umowy najmu na czas określony przez wynajmującego. Jeżeli jedna z powyższych sytuacji zaistniała, wynajmujący może skorzystać z prawa wypowiedzenia umowy w terminie miesięcznym.
 
anonim cytuj
27-08-2023

Sugerowane Tematy

spadek. jak sprawdzic co posiadal zmarly dziadek. co jesli mial długi?
zmarł mój dziadek który nie miał zemną kontaktu całe życie. Z tego co wiem nie spisał testamentu a ja jestem spadkobiercą ponieważ dzieci dziadka nie żyją. O jego śmierci zostałem poinformowany przez jego siostrę z półrocznym opóźnieniem. Z rozmowy z jego siostrą wynika że posiadał on same długi oraz nalega ona by odrzucić spadek ponieważ ona jest kolejną osobą po mnie do odziedziczenia spadku i mówi że również chce go podrzucić. Pozostały czas n...
współwłaściciel blokujący sprzedaż
Witam czy może mi ktoś podpowiedzieć co można zrobić w sytuacji gdy jest 3 właścicieli nieruchomości z czego jeden współwłaściciel uparcie nie chce sprzedać swojej części i nie podaje powodu ???...
Współwłasność samochodu.
Ojciec kupuje córce samochód, na umowie są wpisani ojciec i córka. Ojciec płaci całą kwotę, córka jeździ samochodem, płaci za paliwo. Czy córce przy sprzedaży przysługuje połowa wartości samochodu?...
Zostałam oszukana
Witam! Jakiś czas temu zostałam oszukana. Pan przedstawiając się za kogoś kim nie był wyłudził ode mnie towar za który nie zamierzał zapłacić. Faktura na przelew. Odbyło się dochodzenia i sprawa karna. Pan został złapany i ustalono jego prawdziwą tożsamość. Mam od Sądu wyrok z klauzulą wykonalności. Oczywiście Sąd zobligował Pana do zwrotu pieniędzy i poniesionych przeze mnie kosztów. I co ja dalej z tym pismem powinnam zrobić. Zgłosić się do k...

Wyszukiwarka