Dzień dobry,

Sytuacja, w której się Pan znalazł, jest dość skomplikowana, ale postaram się pomóc.

Należy zacząć od faktu, że protokół zdawczo-odbiorczy ma na celu właśnie zabezpieczenie obu stron umowy najmu przed tego typu sytuacjami. Dokument ten powinien zawierać dokładne informacje o stanie mieszkania w momencie przekazywania go najemcy oraz w momencie zwrotu właścicielowi. W przypadku jakichkolwiek szkód powstałych w trakcie trwania najmu, które nie zostały zanotowane w protokole zdawczo-odbiorczym, odpowiedzialność za nie zazwyczaj ponosi najemca.

W sytuacji, kiedy protokół zdawczo-odbiorczy nie zawiera informacji o pewnych usterkach lub szkodach, a te są odkryte dopiero po jego podpisaniu, sytuacja jest trudniejsza do oceny. Istotne jest to, czy można udowodnić, że te uszkodzenia powstały w trakcie trwania najmu, a nie później.

Podstawa prawna do potrącenia z kaucji kosztów naprawy szkód w mieszkaniu wynika z art. 681 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że najemca jest obowiązany naprawić wszelkie szkody powstałe w wyniku jego winy. Jeżeli najemca nie dopełnił tego obowiązku, właściciel ma prawo do potrącenia odpowiedniej kwoty z kaucji.

Jeśli chodzi o niezapłacone rachunki za prąd i gaz, to zgodnie z art. 681 § 2 Kodeksu cywilnego najemca jest również odpowiedzialny za opłaty związane z korzystaniem z mieszkania, więc jeżeli te rachunki nie zostały uregulowane, właściciel ma prawo do ich potrącenia z kaucji.

Co do pytania o możliwość zgłoszenia sprawy o wyłudzenie lub inne przestępstwo, to generalnie jest to możliwe, ale oczywiście takie działanie wymaga dowodów. W takim przypadku, warto skonsultować się z prawnikiem, który specjalizuje się w prawie karnym.

Podsumowując, wydaje się, że Pan ma prawo do potrącenia z kaucji kosztów naprawy szkód i uregulowania rachunków, ale sytuacja jest skomplikowana faktem, że nie wszystkie uszkodzenia zostały zanotowane w protokole zdawczo-odbiorczym.

Potwiedź że nie jesteś botem

Wyszukiwarka