Odpady produkcyjne.

Wynajmowałem lokal spółce która pozostawiła przed lokalem na mojej posesji kilkanaście m3 odpadów poprodukcyjnych w tym część jakiś chemikaliów .
Spółka raczej jest niewypłacalna, co zrobić żeby zmusić spółkę do utylizacji śmieci, gdzie można to zgłosić aby uzyskać skuteczną pomoc w tym zakresie.
anonim cytuj
18-10-2023
Można zgłosić do GIOŚ, lub przez aplikację mObywatel.
No tak, tylko że śmieci zostały pozostawione na moim terenie, w dodatku zostawiła to firma teoretycznie niewypłacalna spółka z o.o, , zastanawiam się czy po takim zgłoszeniu nie stanę się prawowitym posiadaczem takich śmieci gdzie na mnie spadnie administracyjny obowiązek ich utylizacji.

A kto niby ma zabrać te śmieci czy je zutylizować i to pewnie za darmo? Ciebie umowa łączyła z najemcą i wszystkie roszczenia kieruj do niego.
Jasne że roszczenia mogę kierować do byłego najemcy, mogę też wynająć firmę profesjonalną której zapłacę 5 tys za wywózkę i potem wystawić refakturę na najemcę, jest jednak podstawowy problem jak odzyskać pieniądze od spółki która za chwilę będzie niewypłacalna i w upadłości.
 
anonim cytuj
18-10-2023
Biorąc pod uwagę przedstawioną sytuację, warto wyjaśnić kwestie prawne dotyczące pozostawienia odpadów poprodukcyjnych na terenie wynajmującego przez niewypłacalną spółkę z o.o.

Po pierwsze, wynajmujący ma obowiązek dbać o właściwą utylizację odpadów, które powstały w wyniku prowadzonej przez niego działalności. To obowiązek wynikający z Ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. (Dz. U. z 2013 r., poz. 21 ze zm.).

Po drugie, zgłoszenie sprawy do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) jest jednym z możliwych kroków. Inspektorat może nałożyć na spółkę obowiązek usunięcia odpadów. Jeśli jednak spółka jest niewypłacalna, wykonanie takiego nakazu może być trudne.

Po trzecie, jeżeli spółka jest w trakcie postępowania upadłościowego, to warto zgłosić swoje roszczenie do syndyka masy upadłościowej. Choć jest to dłuższy proces, jest to sposób na dochodzenie swoich praw wobec niewypłacalnego dłużnika.

Po czwarte, odnośnie obaw dotyczących ewentualnego obowiązku utylizacji odpadów przez wynajmującego: jeżeli wynajmujący nie był stroną w procesie produkcji odpadów, to odpowiedzialność za nie spoczywa na spółce, która je wyprodukowała. Jednakże w przypadku niepodjęcia działań przez spółkę, odpowiedzialność może być przeniesiona na właściciela nieruchomości. Dlatego też zalecałbym zgłoszenie sprawy do odpowiednich organów.

W kwestii roszczeń finansowych wynikających z ewentualnych kosztów utylizacji: można rozważyć dochodzenie swoich praw w drodze postępowania cywilnego, jednakże jeśli spółka jest niewypłacalna, odzyskanie środków może być utrudnione.

Reasumując, kluczowe jest zgłoszenie sprawy do odpowiednich organów oraz dochodzenie swoich praw wobec spółki, nawet jeśli jej sytuacja finansowa jest trudna. Warto również skonsultować się z radcą prawnym specjalizującym się w prawie środowiskowym, który pomoże w skutecznym dochodzeniu roszczeń.
 
anonim cytuj
21-10-2023

Sugerowane Tematy

Opieka nad schorowaną matką.
Witam. Moja babcia niecały rok temu miała udar i jest sparaliżowana do tego stopnia że nie może mówić, chodzić, nie może sama jeść, wykąpać się, skorzystać z łazienki. Moja mama (czyli jej córka) wzięła ją do siebie by móc się nią opiekować. Jest przy niej 24/7, kapie ja, zmienia pampersy, karmi, wykonuje z nią ćwiczenia przepisane przez rehabilitanta, płaci że swoich pieniędzy za wszystko (leki, jedzenie, artykuły do higieny). Moja mama stara si...
Cesja umów na świadczoną usługę.
Chciałbym zgodnie z prawem przekazać kilka umów o świadczenie usługi z mojej spółki z.o.o. na jednoosobową działalność gospodarczą mojego syna? Czy musi być na tą okoliczność sporządzona umowa cesji pomiędzy mną a synem? Czy kontrahent musi być o tym fakcie również powiadomiony? P.S. A może posiadacie jakiś wzór takiej umowy cesji?...
Czy nowy pracodawca może widzieć terminy zwolnień lekarskich od poprzedniego pracodawcy?
Witam Sytuacja jest taka, że potencjalny nowy pracodawca nie zatrudnia osób, które przekroczyły pewny procent zwolnień lekarskich w poprzednich firmach, niezależnie od powodu. Mają jakieś wewnętrzne ustalenia z racji tego, że często na takich pracownikach się "przejechali". Czy przyszły pracodawca może zweryfikować okresy niezdolności do pracy w poprzedniej formie, poprzez np konto PUE ZUS? Wiem, że na świadectwie pracy wszystkie okr...
Alimenty z funduszu alimentacyjnego.
Mam pytanie mianowicie pobieram alimenty z funduszu alimentacyjnego i teraz ojciec dziecka się obudził bo mu się grunt pod nogami pali chce mi zapłacić zaległe alimenty za ten rok ale przecież mi wypłacał fundusz, więc nie wiem co zrobić czy przyjąć te pieniądze czy jak to ugryźć. Ktoś tak miał ?...

Wyszukiwarka