Odpady produkcyjne.

Wynajmowałem lokal spółce która pozostawiła przed lokalem na mojej posesji kilkanaście m3 odpadów poprodukcyjnych w tym część jakiś chemikaliów .
Spółka raczej jest niewypłacalna, co zrobić żeby zmusić spółkę do utylizacji śmieci, gdzie można to zgłosić aby uzyskać skuteczną pomoc w tym zakresie.
anonim cytuj
18-10-2023
Można zgłosić do GIOŚ, lub przez aplikację mObywatel.
No tak, tylko że śmieci zostały pozostawione na moim terenie, w dodatku zostawiła to firma teoretycznie niewypłacalna spółka z o.o, , zastanawiam się czy po takim zgłoszeniu nie stanę się prawowitym posiadaczem takich śmieci gdzie na mnie spadnie administracyjny obowiązek ich utylizacji.

A kto niby ma zabrać te śmieci czy je zutylizować i to pewnie za darmo? Ciebie umowa łączyła z najemcą i wszystkie roszczenia kieruj do niego.
Jasne że roszczenia mogę kierować do byłego najemcy, mogę też wynająć firmę profesjonalną której zapłacę 5 tys za wywózkę i potem wystawić refakturę na najemcę, jest jednak podstawowy problem jak odzyskać pieniądze od spółki która za chwilę będzie niewypłacalna i w upadłości.
 
anonim cytuj
18-10-2023
Biorąc pod uwagę przedstawioną sytuację, warto wyjaśnić kwestie prawne dotyczące pozostawienia odpadów poprodukcyjnych na terenie wynajmującego przez niewypłacalną spółkę z o.o.

Po pierwsze, wynajmujący ma obowiązek dbać o właściwą utylizację odpadów, które powstały w wyniku prowadzonej przez niego działalności. To obowiązek wynikający z Ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. (Dz. U. z 2013 r., poz. 21 ze zm.).

Po drugie, zgłoszenie sprawy do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) jest jednym z możliwych kroków. Inspektorat może nałożyć na spółkę obowiązek usunięcia odpadów. Jeśli jednak spółka jest niewypłacalna, wykonanie takiego nakazu może być trudne.

Po trzecie, jeżeli spółka jest w trakcie postępowania upadłościowego, to warto zgłosić swoje roszczenie do syndyka masy upadłościowej. Choć jest to dłuższy proces, jest to sposób na dochodzenie swoich praw wobec niewypłacalnego dłużnika.

Po czwarte, odnośnie obaw dotyczących ewentualnego obowiązku utylizacji odpadów przez wynajmującego: jeżeli wynajmujący nie był stroną w procesie produkcji odpadów, to odpowiedzialność za nie spoczywa na spółce, która je wyprodukowała. Jednakże w przypadku niepodjęcia działań przez spółkę, odpowiedzialność może być przeniesiona na właściciela nieruchomości. Dlatego też zalecałbym zgłoszenie sprawy do odpowiednich organów.

W kwestii roszczeń finansowych wynikających z ewentualnych kosztów utylizacji: można rozważyć dochodzenie swoich praw w drodze postępowania cywilnego, jednakże jeśli spółka jest niewypłacalna, odzyskanie środków może być utrudnione.

Reasumując, kluczowe jest zgłoszenie sprawy do odpowiednich organów oraz dochodzenie swoich praw wobec spółki, nawet jeśli jej sytuacja finansowa jest trudna. Warto również skonsultować się z radcą prawnym specjalizującym się w prawie środowiskowym, który pomoże w skutecznym dochodzeniu roszczeń.
 
anonim cytuj
21-10-2023

Sugerowane Tematy

Reklamacja towaru.
Zakupiłem zestaw kluczy od sklepu na allegro, po pierwszym użytkowaniu grzechotka klucza się poddała na chyba 7 śrubie do odkręcenia. Poinformowałem sklep na allegro, przesłałem zdjęcia uszkodzeń, pracownik poinformował mnie aby dokręcić jeden z elementów ale jeżeli to nie pomoże to odesłać na reklamacje na ich formularzu. Na formularzu wnioskowałem o wymianę towaru na nowy. W 14 dniu pracownik odpisał: Na formularzu reklamacyjnym zgodził się P...
Znaleziony portfel.
Znalazłam portfel z dokumentami w sklepie, w którym pracuję. Czy mogę napisać do właściciela, gdzie się znajduje, czy RODO tego zabrania? Jeśli nie, to co mam zrobić z portfelem?...
Dziedziczenie mieszkania, a nowe małżeństwo seniora.
Witam, Moi dziadkowie będąc w małżeństwie posiadają mieszkanie. Babcia zmarła parę lat temu i przed śmiercią testamentem spisała mieszkanie na moją mamę i ciocię. Na testamencie jest również podpisany dziadek. Dziadkowi załatwiliśmy opiekunkę, która jak się okazało namawia dziadka na małżeństwo, do czego sama się przyznała. Dziadek ma blisko 90 lat i jest nie do końca poczytalny - nie zdaje sobie sprawy z wielu rzeczy i konsekwencji, zapomina i...
Czy żeby wyjechać z dzieckiem na wakacje za granicę potrzeba jest zgoda obydwu rodziców?
Czy żeby wyjechać z dzieckiem na krótkie wakacje za granicę potrzeba jest zgoda obydwu rodziców?...

Wyszukiwarka