Umowa dożywocia

Chciałam zapytać czy dobrze rozumiem jedną rzecz. Mniej więcej nakreślę sytuacje- mój brat zmarł, jednak ma córkę (nieletnią) która w zeszłym roku w spadku nabyła część mojego rodzinnego domu z części mojego ojca, w skrócie ja i ona mamy po 1/6 domu moja mama ma 4/6. Jej matka jest złą kobietą i chce abyśmy my we dwie miały po połowie (strasznie się sądziła z nami po śmierci brata, podła baba, nie chcemy do tego dopuścić, zwłaszcza że ja nie mam nic innego a moją jedyną żywą rodziną jest 65 letnia mama, ja mam lat 19) chce mnie zabezpieczyć, mam testament ale nadal zostaje sprawa zachowku, chcemy zrobić umowę dożywocia na jej części (wtedy ja bym miała 5/6 i jej wnuczka 1/6) jednak zastanawiamy się czy jest to możliwe aby zrobić umowę dożywocia na jej części bez zgody opiekuna prawnego małoletniej, czy wymagana jest w ogóle taka zgoda skoro nie tyczy to jej części? Pomocy
anonim cytuj
26-01-2023
Możesz z mama podpisać normalnie umowę dożywocia. Zupełnie nie ma wpływu to ze ktoś jest jeszcze współwłaścicielem.
 
anonim cytuj
26-01-2023
Umowę dożywocia dopisujesz tylko na udziały mamy, pozostały majątek nadal będzie podlegał podziałowi, więc jeżeli mama posiada poza domem inny majątek warto spisać testament.
 
anonim cytuj
26-01-2023
Tak tak, testament już mamy, niestety tu się chyba nie da obejść zachowku
 
anonim cytuj
26-01-2023
Mam podpisaną z była partnerka umowę dozywocia, za 2 mieszkania, były moje, i mojej siostry, lecz siostra umarła. Do dnia, kiedy żyła moja siostra, między mną, a moja już była kobietaukladalo się bardzo dobrze, trwali to 6 lat, natomiast teraz, sytuacja pogmartfaka się, z tą kobieta, w tej chwili, są tylko konflikty, przy czym, ta kobieta zameldowala , bez mojej wiedzy, w mieszkaniu, swojego nowego partnera. Moje życie stało się bardzo trudne, i nie wiem, co zrobić.
 
anonim cytuj
27-02-2023
chcemy zrobić umowę dożywocia na jej części (wtedy ja bym miała 5/6 i jej wnuczka 1/6) jednak zastanawiamy się czy jest to możliwe aby zrobić umowę dożywocia na jej części bez zgody opiekuna prawnego małoletniej, czy wymagana jest w ogóle taka zgoda skoro nie tyczy to jej części?


Opiekun prawny małoletniego musi wyrazić zgodę na wszelkie istotne czynności prawne dotyczące majątku małoletniego, a umowa dożywocia jest taką czynnością. Jeśli chodzi o umowę dotyczącą wyłącznie udziału Twojej mamy, to jej zgoda nie jest konieczna. Warto jednak pamiętać, że umowa ta będzie dotyczyła tylko udziału Twojej mamy w nieruchomości.

Możesz z mama podpisać normalnie umowę dożywocia. Zupełnie nie ma wpływu to ze ktoś jest jeszcze współwłaścicielem.


To prawda. Umowę dożywocia możesz zawrzeć z matką dotyczącą wyłącznie jej udziału w nieruchomości. W praktyce oznacza to, że umowa będzie dotyczyła 4/6 nieruchomości, a pozostałe 2/6 (Twój udział i udział małoletniej córki Twojego brata) nie będą przedmiotem umowy dożywocia.

Umowę dożywocia dopisujesz tylko na udziały mamy, pozostały majątek nadal będzie podlegał podziałowi, więc jeżeli mama posiada poza domem inny majątek warto spisać testament.


To prawda. Umowa dożywocia będzie dotyczyła tylko udziałów mamy w nieruchomości. Pozostały majątek Twojej mamy, który nie jest przedmiotem umowy dożywocia, będzie podlegał normalnym zasadom dziedziczenia. Testament może określić, jak ten majątek zostanie podzielony po śmierci Twojej mamy.

Mam podpisaną z była partnerka umowę dozywocia, za 2 mieszkania, były moje, i mojej siostry, lecz siostra umarła. Do dnia, kiedy żyła moja siostra, między mną, a moja już była kobietaukladalo się bardzo dobrze, trwali to 6 lat, natomiast teraz, sytuacja pogmartfaka się, z tą kobieta, w tej chwili, są tylko konflikty, przy czym, ta kobieta zameldowala , bez mojej wiedzy, w mieszkaniu, swojego nowego partnera. Moje życie stało się bardzo trudne, i nie wiem, co zrobić.


Zgodnie z Kodeksem cywilnym, umowa dożywocia jest umową nienazwaną, co oznacza, że jej warunki są określone w treści umowy. Jeżeli w umowie dożywocia zostały określone pewne warunki (np. zakaz zameldowania innych osób), których była partnerka nie przestrzega, możesz domagać się ich realizacji przed sądem. Jeśli jednak w umowie nie ma takich postanowień, sytuacja jest bardziej skomplikowana. W takim przypadku warto zastanowić się nad innymi rozwiązaniami, takimi jak np. wypowiedzenie umowy dożywocia, jeśli takie postanowienie zawarliście w umowie.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

odrzucenie spadku
Dzień dobry, Potrzebuje informacji na temat nabycia bądź odrzucenia spadku. Niedawno zmarła siostra męża, która nie założyła nigdy swojej rodziny. Osoby, które dziedzicza to ojciec oraz brat. My tego spadku nie chcemy i mąż chce spadek odrzucić, mamy też 2 dzieci i wiemy, że będzie trzeba w ich imieniu też to zrobić. Moje pytanie brzmi, czy mąż może się zrzec spadku przed notariuszem na rzecz ojca i wtedy nie będziemy musieli się już zrzekac s...
Wysokie koszty sądowe.
Witam mąż dostał warunkowe umorzenie postępowania i grzywnę 1500 oraz koszty sądowe ponad 20 tys. Czy to możliwe żeby były tak duże koszty sądowe?...
Jak wygląda sprawa zmiany nazwiska dziecka?
Dziecko lat 15. Nie chce nosić nazwiska ojca, którego na oczy widziała raz. Ojciec nie interesuje się, nie mieszka w Polsce. Czy łatwo zmienić nazwisko w takiej sytuacji? ...
Czy przysługują mi 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem czy 1?
Dzień dobry, mam takie pytanie z zakresu kodeksu pracy. Otóż od czerwca pracuje na umowę o pracę. Czy przysługują mi 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem czy 1? Szefowa powiedziała, że przysługuje mi jeden ponieważ zaczęłam pracę w czerwcu, że 1 dzień to jest jakby na pół roku i drugi na drugie półrocze ? Czy to prawda?...

Wyszukiwarka