chcemy zrobić umowę dożywocia na jej części (wtedy ja bym miała 5/6 i jej wnuczka 1/6) jednak zastanawiamy się czy jest to możliwe aby zrobić umowę dożywocia na jej części bez zgody opiekuna prawnego małoletniej, czy wymagana jest w ogóle taka zgoda skoro nie tyczy to jej części?
Opiekun prawny małoletniego musi wyrazić zgodę na wszelkie istotne czynności prawne dotyczące majątku małoletniego, a umowa dożywocia jest taką czynnością. Jeśli chodzi o umowę dotyczącą wyłącznie udziału Twojej mamy, to jej zgoda nie jest konieczna. Warto jednak pamiętać, że umowa ta będzie dotyczyła tylko udziału Twojej mamy w nieruchomości.
Możesz z mama podpisać normalnie umowę dożywocia. Zupełnie nie ma wpływu to ze ktoś jest jeszcze współwłaścicielem.
To prawda. Umowę dożywocia możesz zawrzeć z matką dotyczącą wyłącznie jej udziału w nieruchomości. W praktyce oznacza to, że umowa będzie dotyczyła 4/6 nieruchomości, a pozostałe 2/6 (Twój udział i udział małoletniej córki Twojego brata) nie będą przedmiotem umowy dożywocia.
Umowę dożywocia dopisujesz tylko na udziały mamy, pozostały majątek nadal będzie podlegał podziałowi, więc jeżeli mama posiada poza domem inny majątek warto spisać testament.
To prawda. Umowa dożywocia będzie dotyczyła tylko udziałów mamy w nieruchomości. Pozostały majątek Twojej mamy, który nie jest przedmiotem umowy dożywocia, będzie podlegał normalnym zasadom dziedziczenia. Testament może określić, jak ten majątek zostanie podzielony po śmierci Twojej mamy.
Mam podpisaną z była partnerka umowę dozywocia, za 2 mieszkania, były moje, i mojej siostry, lecz siostra umarła. Do dnia, kiedy żyła moja siostra, między mną, a moja już była kobietaukladalo się bardzo dobrze, trwali to 6 lat, natomiast teraz, sytuacja pogmartfaka się, z tą kobieta, w tej chwili, są tylko konflikty, przy czym, ta kobieta zameldowala , bez mojej wiedzy, w mieszkaniu, swojego nowego partnera. Moje życie stało się bardzo trudne, i nie wiem, co zrobić.
Zgodnie z Kodeksem cywilnym, umowa dożywocia jest umową nienazwaną, co oznacza, że jej warunki są określone w treści umowy. Jeżeli w umowie dożywocia zostały określone pewne warunki (np. zakaz zameldowania innych osób), których była partnerka nie przestrzega, możesz domagać się ich realizacji przed sądem. Jeśli jednak w umowie nie ma takich postanowień, sytuacja jest bardziej skomplikowana. W takim przypadku warto zastanowić się nad innymi rozwiązaniami, takimi jak np. wypowiedzenie umowy dożywocia, jeśli takie postanowienie zawarliście w umowie.