Czy muszę zapłacić za szkody na rzeczy wynajmującego w moim mieszkaniu?

Mam pewien problem i potrzebuję Waszej pomocy w zrozumieniu pewnej kwestii prawnej. Otóż, wynajmuję mieszkanie od prywatnego właściciela od ponad roku i ogólnie rzecz biorąc, wszystko szło dobrze. Jednak ostatnio, podczas jednej z moich imprez u mnie w mieszkaniu, jeden z moich gości spowodował uszkodzenie pewnych rzeczy, które są własnością właściciela mieszkania.

Jestem zupełnie zielony w prawie i nie wiem, jakie są moje obowiązki jako najemcy w takiej sytuacji. Czy to ja muszę ponieść odpowiedzialność za te szkody i pokryć koszty naprawy tych rzeczy? Czy może to być odpowiedzialność gościa, który te szkody spowodował?

Z jednej strony czuję się odpowiedzialny za to, co dzieje się w moim wynajmowanym mieszkaniu, ale z drugiej strony nie jestem pewien, czy powinienem płacić za szkody, które spowodowała osoba spoza mojego gospodarstwa domowego.

Czy moglibyście mi pomóc w zrozumieniu moich praw i obowiązków w tej sytuacji? Czy istnieją jakieś przepisy w prawie cywilnym, które regulują takie sytuacje? Czy powinienem skonsultować się z prawnikiem w tej sprawie?
anonim cytuj
31-07-2023
Kodeks cywilny - Art. 471. § 1.
Zgodnie z tym artykułem, "Kto wyrządził drugiemu szkodę z winy swej, obowiązany jest do jej naprawienia". W tym przypadku, Twoim obowiązkiem jako najemcy jest naprawienie szkód, które powstały w wynajmowanym mieszkaniu. Wina Twojego gościa nie zwalnia Cię z tego obowiązku, jako że to Ty jesteś stroną umowy najmu i to Ty jesteś odpowiedzialny za to, co dzieje się na jej mocy.

Kodeks cywilny - Art. 476.
Ten artykuł określa, że "Osoba, której dobro osobiste zostało naruszone, może żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, usunęła jego skutki, a gdy doznała szkody, także zadośćuczynienia pieniężnego". Oznacza to, że właściciel mieszkania ma prawo do żądania od Ciebie naprawienia szkód.

Kodeks cywilny - Art. 415.
Ten artykuł mówi, że "Jeżeli zaszkodził winą swoją temu, kto zgodnie z prawem lub umową jest zobowiązany do naprawienia szkody, zobowiązany jest do zwrotu temu, co ten ostatni spełnił". Oznacza to, że jeśli Twój gość spowodował szkody, możesz dochodzić od niego zwrotu kosztów, które poniosłeś na naprawienie szkód.

Podsumowując, jako najemca jesteś odpowiedzialny za szkody wyrządzone w wynajmowanym mieszkaniu, nawet jeśli nie Ty je wyrządziłeś. Powinieneś więc pokryć koszty naprawy. Możesz jednak potem dochodzić zwrotu kosztów od osoby, która szkody wyrządziła.
 
anonim cytuj
31-07-2023

Sugerowane Tematy

Dwóch właścicieli (jeden z nich ma długi)
Witam, Proszę o radę. Samochód ma dwóch właścicieli, jeden z nich ma długi. Moje pytanie czy komornik może sprzedać samochód na poczet długów jednego z nich ?...
Okres wypowiedzenia przy likwidacji działalności.
Właściciele firmy kilka dni temu poinformowali pracowników, że 31.03 zamykają działalność. Chcieli rozwiązać umowy za porozumieniem stron, jednak większość się nie zgodziła ze względu na fakt, że mają umowy na czas nieokreślony, zgodnie z którym przysługuje im miesięczne wypowiedzenie, które powinno rozpocząć się 1.04, kiedy firma nie będzie już istniała. Czy pracownikom należy się wypłata za miesięczny okres wypowiedzenia nawet wtedy, gdy w prak...
Co można zrobić z nieuczciwymi najemcami?
Co można zrobić z nieuczciwymi najemcami? Zdali mieszkanie, przyznali się do małych uszkodzeń, dostał zwrot kaucji po czym jak zaczęłam się z bliska przyglądać to szkody są i to przewyższają kaucje (uszkodzona podłoga, podrapane ściany przez psa i wiele innych). On się nie poczuwa w ogóle do naprawy, zapromował śmieszna kwotę a raczej bez mojej wcześniejszej zgody postawił mnie przez faktem dokonanym, w wiadomościach mam wrażenie, że mnie stra...
Jaka jest stawka godzinowa w 2024r. ?
Byłem na rozmowie o pracę gdzie zostałem przyjęty. Będę pracował na pół etatu na umowie o pracę. Zaproponowano mi stawkę 25.25 zł za godzinę pracy. Prace będę wykonywać tylko w godzinach nocnych więc będę miał 20 procent dodatku za pracę w godzinach nocnych. Wiem ,że teraz stawka z nowym rokiem wzrosła i również że może być stawka niższa na umowie pod warunkiem ,że pracodawca to wyrówna np. dodając premie itd. Czy te dodatkowe 20% za godziny noc...

Wyszukiwarka