Czy muszę zapłacić za szkody na rzeczy wynajmującego w moim mieszkaniu?

Mam pewien problem i potrzebuję Waszej pomocy w zrozumieniu pewnej kwestii prawnej. Otóż, wynajmuję mieszkanie od prywatnego właściciela od ponad roku i ogólnie rzecz biorąc, wszystko szło dobrze. Jednak ostatnio, podczas jednej z moich imprez u mnie w mieszkaniu, jeden z moich gości spowodował uszkodzenie pewnych rzeczy, które są własnością właściciela mieszkania.

Jestem zupełnie zielony w prawie i nie wiem, jakie są moje obowiązki jako najemcy w takiej sytuacji. Czy to ja muszę ponieść odpowiedzialność za te szkody i pokryć koszty naprawy tych rzeczy? Czy może to być odpowiedzialność gościa, który te szkody spowodował?

Z jednej strony czuję się odpowiedzialny za to, co dzieje się w moim wynajmowanym mieszkaniu, ale z drugiej strony nie jestem pewien, czy powinienem płacić za szkody, które spowodowała osoba spoza mojego gospodarstwa domowego.

Czy moglibyście mi pomóc w zrozumieniu moich praw i obowiązków w tej sytuacji? Czy istnieją jakieś przepisy w prawie cywilnym, które regulują takie sytuacje? Czy powinienem skonsultować się z prawnikiem w tej sprawie?
anonim cytuj
31-07-2023
Kodeks cywilny - Art. 471. § 1.
Zgodnie z tym artykułem, "Kto wyrządził drugiemu szkodę z winy swej, obowiązany jest do jej naprawienia". W tym przypadku, Twoim obowiązkiem jako najemcy jest naprawienie szkód, które powstały w wynajmowanym mieszkaniu. Wina Twojego gościa nie zwalnia Cię z tego obowiązku, jako że to Ty jesteś stroną umowy najmu i to Ty jesteś odpowiedzialny za to, co dzieje się na jej mocy.

Kodeks cywilny - Art. 476.
Ten artykuł określa, że "Osoba, której dobro osobiste zostało naruszone, może żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, usunęła jego skutki, a gdy doznała szkody, także zadośćuczynienia pieniężnego". Oznacza to, że właściciel mieszkania ma prawo do żądania od Ciebie naprawienia szkód.

Kodeks cywilny - Art. 415.
Ten artykuł mówi, że "Jeżeli zaszkodził winą swoją temu, kto zgodnie z prawem lub umową jest zobowiązany do naprawienia szkody, zobowiązany jest do zwrotu temu, co ten ostatni spełnił". Oznacza to, że jeśli Twój gość spowodował szkody, możesz dochodzić od niego zwrotu kosztów, które poniosłeś na naprawienie szkód.

Podsumowując, jako najemca jesteś odpowiedzialny za szkody wyrządzone w wynajmowanym mieszkaniu, nawet jeśli nie Ty je wyrządziłeś. Powinieneś więc pokryć koszty naprawy. Możesz jednak potem dochodzić zwrotu kosztów od osoby, która szkody wyrządziła.
 
anonim cytuj
31-07-2023

Sugerowane Tematy

Jak zakończyć działalność nierejestrowaną?
Jak zakończyć działalność nierejestrowaną? Kiedyś zakładałam taką działalność aby próbować swoich sił w jednej branży, niestety nie wyszło. Zapomniałam o tym, że taka działalność była. Ostatnie wpływy były może jakoś 2 lata temu albo i więcej. Co mogę zrobić aby zakończyć? Czy z tego tytułu że nie było żadnych wpływów a wcześniej nie zakończyłam coś mi grozi?...
Koszty postępowania klauzulowego.
Witam, proszę o poradę co do następujących okoliczności. Powódka złożyła w maju 2022 pozew o nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Do nakazu został wniesiony skutecznie sprzeciw. Postępowanie przed Sądem Rejonowym trwało rok czasu, i zakończyło się wyrokiem 30 maja 2023r, umarzając postępowanie co do należności głównej w wysokości 3 tyś złotych, jednocześnie zasądzając od pozwanego na rzecz powódki kwotę 15 zł, słownie piętnaście złotych,...
Opiekun prawny w DPS.
Witam. Mam pytanie. Czy pracownik DPS'u będący opiekunem prawnym podopiecznego DPS'u, poświęcający mu czas poza godzinami pracy w przypadku hospitalizacji, spraw sądowych, zeznań na policji -powinien mieć ten czas odliczony z czasu pracy na danym stanowisku u danego parcodawcy? Generalnie pytam czy np. godziny spędzone na policji (jako opiekun prawny) pomniejszają jego czas pracy jako opiekuna w DPS?...
Problemy z wypowiedzeniem o pracę. Czy należy mi się 3 miesięczne wypowiedzenie i należna wypłata?
Pracowałam 5 lat na umowie o pracę w kioskoportierni. W czerwcu dostałam wypowiedzenie którego nie podpisałam gdyż data zatrudnienia na wypowiedzeniu była 1.01.22 r. Wypowiedzenie odebrałam z poczty. Pracodawca zakończył swoją działalność z datą 17.07.22. Moje pytanie jest czy należy mi się 3 miesięczne wypowiedzenie i należna wypłata. Pracodawca liczy wypowiedzenie od czerwca mimo nie podpisania przeze mnie wypowiedzenia....

Wyszukiwarka