Czy muszę zapłacić za szkody na rzeczy wynajmującego w moim mieszkaniu?

Mam pewien problem i potrzebuję Waszej pomocy w zrozumieniu pewnej kwestii prawnej. Otóż, wynajmuję mieszkanie od prywatnego właściciela od ponad roku i ogólnie rzecz biorąc, wszystko szło dobrze. Jednak ostatnio, podczas jednej z moich imprez u mnie w mieszkaniu, jeden z moich gości spowodował uszkodzenie pewnych rzeczy, które są własnością właściciela mieszkania.

Jestem zupełnie zielony w prawie i nie wiem, jakie są moje obowiązki jako najemcy w takiej sytuacji. Czy to ja muszę ponieść odpowiedzialność za te szkody i pokryć koszty naprawy tych rzeczy? Czy może to być odpowiedzialność gościa, który te szkody spowodował?

Z jednej strony czuję się odpowiedzialny za to, co dzieje się w moim wynajmowanym mieszkaniu, ale z drugiej strony nie jestem pewien, czy powinienem płacić za szkody, które spowodowała osoba spoza mojego gospodarstwa domowego.

Czy moglibyście mi pomóc w zrozumieniu moich praw i obowiązków w tej sytuacji? Czy istnieją jakieś przepisy w prawie cywilnym, które regulują takie sytuacje? Czy powinienem skonsultować się z prawnikiem w tej sprawie?
anonim cytuj
31-07-2023
Kodeks cywilny - Art. 471. § 1.
Zgodnie z tym artykułem, "Kto wyrządził drugiemu szkodę z winy swej, obowiązany jest do jej naprawienia". W tym przypadku, Twoim obowiązkiem jako najemcy jest naprawienie szkód, które powstały w wynajmowanym mieszkaniu. Wina Twojego gościa nie zwalnia Cię z tego obowiązku, jako że to Ty jesteś stroną umowy najmu i to Ty jesteś odpowiedzialny za to, co dzieje się na jej mocy.

Kodeks cywilny - Art. 476.
Ten artykuł określa, że "Osoba, której dobro osobiste zostało naruszone, może żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, usunęła jego skutki, a gdy doznała szkody, także zadośćuczynienia pieniężnego". Oznacza to, że właściciel mieszkania ma prawo do żądania od Ciebie naprawienia szkód.

Kodeks cywilny - Art. 415.
Ten artykuł mówi, że "Jeżeli zaszkodził winą swoją temu, kto zgodnie z prawem lub umową jest zobowiązany do naprawienia szkody, zobowiązany jest do zwrotu temu, co ten ostatni spełnił". Oznacza to, że jeśli Twój gość spowodował szkody, możesz dochodzić od niego zwrotu kosztów, które poniosłeś na naprawienie szkód.

Podsumowując, jako najemca jesteś odpowiedzialny za szkody wyrządzone w wynajmowanym mieszkaniu, nawet jeśli nie Ty je wyrządziłeś. Powinieneś więc pokryć koszty naprawy. Możesz jednak potem dochodzić zwrotu kosztów od osoby, która szkody wyrządziła.
 
anonim cytuj
31-07-2023

Sugerowane Tematy

Kindergeld i świadczenie 800+.
Orientuje się ktoś czy jeśli pobieram kindergeld w Niemczech na dzieci, które mieszkają wraz z żoną na terenie Polski, Żona nieaktywna zawodowo to należy nam się również 800+ ? Gdzieś obiło mi się o uszy że od 1.1.24 takie właśnie weszły przepisy, znalazłem jakieś informacje w Internecie potwierdzające tą wersję, ale chciałbym się upewnić, natomiast do ZUSu nie da się dodzwonić aby uzyskać informacje u źródła. Korzysta już ktoś z Państwa z tej ...
Darowizna
Witam, mam takie pytanie. Babcia około 10 lat temu przepisała w darowiźnie i z umową dożywotnią mieszkanie na swojego syna, syn ten nigdy się babcią nie zajmował, nie pomagał. Przez jego niedopilnowanie babcia zażywała przeterminowane leki i była parę razy w szpitalu, ostatni raz w listopadzie 2019 roku, w tym również roku postanowiłam razem z mamą i moim mężem wziąć babcie do siebie. Od tego czasu babcia mieszka z nami, a jedyny telefon od syna ...
zajęcie komornicze
Szanowni Państwo, osoba ma dochód z tytułu umowy zlecenie (najniższa krajowa) następuję zajęcie komornicze, zostaje pobrane ok 900 zł. Pytając bank dlaczego środki zostały przekazana otrzymujemy informację, że były na koncie dłużej niż 30 dni dlatego zostały przekazane do karmnika. Proszę o podstawę prawną ponieważ nie umiem jej znaleźć. (osoba której dotyczy sprawa nie zapytała a chcę jakoś pomóc to zrozumieć)...
Uznanie ojcostwa.
Zależy mi, żeby spojrzał na sytuację jeszcze jeden prawnik. Urodziłam się w 1991 roku. Moja mama nie była pewna kto jest ojcem, gdyż w okresie koncepcyjnym współżyła z dwoma mężczyznami. 1. Nazwijmy go Dariusz, z nim matka współżyła 6.01.1991. Nigdy nie przyznał się do mnie i nie dał się zbadać. Z racji lat dawnych, testowano tylko krew. Nigdy nie stawił się na badanie. Stwierdzono w tym przypadku domniemanie ojcostwa. Zmarł w 2004 roku. 2. ...

Wyszukiwarka