Czy muszę zapłacić za szkody na rzeczy wynajmującego w moim mieszkaniu?

Mam pewien problem i potrzebuję Waszej pomocy w zrozumieniu pewnej kwestii prawnej. Otóż, wynajmuję mieszkanie od prywatnego właściciela od ponad roku i ogólnie rzecz biorąc, wszystko szło dobrze. Jednak ostatnio, podczas jednej z moich imprez u mnie w mieszkaniu, jeden z moich gości spowodował uszkodzenie pewnych rzeczy, które są własnością właściciela mieszkania.

Jestem zupełnie zielony w prawie i nie wiem, jakie są moje obowiązki jako najemcy w takiej sytuacji. Czy to ja muszę ponieść odpowiedzialność za te szkody i pokryć koszty naprawy tych rzeczy? Czy może to być odpowiedzialność gościa, który te szkody spowodował?

Z jednej strony czuję się odpowiedzialny za to, co dzieje się w moim wynajmowanym mieszkaniu, ale z drugiej strony nie jestem pewien, czy powinienem płacić za szkody, które spowodowała osoba spoza mojego gospodarstwa domowego.

Czy moglibyście mi pomóc w zrozumieniu moich praw i obowiązków w tej sytuacji? Czy istnieją jakieś przepisy w prawie cywilnym, które regulują takie sytuacje? Czy powinienem skonsultować się z prawnikiem w tej sprawie?
anonim cytuj
31-07-2023
Kodeks cywilny - Art. 471. § 1.
Zgodnie z tym artykułem, "Kto wyrządził drugiemu szkodę z winy swej, obowiązany jest do jej naprawienia". W tym przypadku, Twoim obowiązkiem jako najemcy jest naprawienie szkód, które powstały w wynajmowanym mieszkaniu. Wina Twojego gościa nie zwalnia Cię z tego obowiązku, jako że to Ty jesteś stroną umowy najmu i to Ty jesteś odpowiedzialny za to, co dzieje się na jej mocy.

Kodeks cywilny - Art. 476.
Ten artykuł określa, że "Osoba, której dobro osobiste zostało naruszone, może żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, usunęła jego skutki, a gdy doznała szkody, także zadośćuczynienia pieniężnego". Oznacza to, że właściciel mieszkania ma prawo do żądania od Ciebie naprawienia szkód.

Kodeks cywilny - Art. 415.
Ten artykuł mówi, że "Jeżeli zaszkodził winą swoją temu, kto zgodnie z prawem lub umową jest zobowiązany do naprawienia szkody, zobowiązany jest do zwrotu temu, co ten ostatni spełnił". Oznacza to, że jeśli Twój gość spowodował szkody, możesz dochodzić od niego zwrotu kosztów, które poniosłeś na naprawienie szkód.

Podsumowując, jako najemca jesteś odpowiedzialny za szkody wyrządzone w wynajmowanym mieszkaniu, nawet jeśli nie Ty je wyrządziłeś. Powinieneś więc pokryć koszty naprawy. Możesz jednak potem dochodzić zwrotu kosztów od osoby, która szkody wyrządziła.
 
anonim cytuj
31-07-2023

Sugerowane Tematy

jak mogę pomóc mamie starać się o zachówek?
Dzień dobry. Proszę o wskazówki jak mogę pomóc mamie starać się o zachówek? Mojej mamy rodzice nie żyją (babcia 4lata, dziadek tydzień), mieszkanie w darowiźnie dostała moja siostra, nie znamy daty tej darowizny, wiemy że je sprzedała. Jakie dokumenty trzeba złożyć oraz czy damy radę sami czy konieczna jest pomoc prawnika? ...
Pracodawca nie zatwierdził urlopu.
Żona ma problem z pracodawcą. Do 30.11.23 przebywa na urlopie wypoczynkowym bezpośrednio po macierzyńskim. Dzisiaj chciała złożyć wniosek o urlop wychowawczy 1.12.23-31.12.23. Pracodawca nie zapoznał się z wnioskiem, powiedział że go ani nie przyjmie ani tym bardziej nie podpisze żeby miała w razie w kopię że dostarczono. Kazał się kontaktować z księgowym. Księgowy nie odbiera telefonu. Kto jest uprawniony do odbioru takich dokumentów i przede ...
Wymeldowanie syna na drodze postępowania administracyjnego.
Czy kierownik stanu cywilnego może wymeldować na drodze postępowania administracyjnego mojego syna, który czasowo przebywa poza granicami kraju celem nauki? Dodam, iż syn posiada meldunek stały na terenie nieruchomości należącej do mnie, zaś od stycznia 2021 roku przebywa na terenie Niemiec, gdzie odbywa studia. Do domu przyjeżdża w przerwach semestralnych, tj. w 2-4 miesięcznych odstępach czasowych. Kierownik stanu cywilnego w urzędzie, na któ...
Ograniczenie praw rodzicielskich.
Czy podstawą do ograniczania praw ojca może być notoryczne (od kilku miesięcy) odwoływanie widzeń ojca z dzieckiem? Dodam, że ojciec bardzo nalegał na ustalenie kontaktów. Sprawa była zakończona ugodą, oboje zgodziliśmy się na bardzo częste kontakty. Jednak od razu po rozprawie zaczęły się kłopoty. Ojciec twierdzi, że musi pracować ( pracuje na pół etatu u ojca i zawsze może się zwolnić, bez problemu) żeby płacić podatki na cytat." darmozjad...

Wyszukiwarka