Kupno mieszkania przed zawarciem związku małżeńskiego.

Witam. Jak wygląda sytuacja w przypadku rozstania. Kupiłam mieszkanie przed zawarciem związku małżeńskiego. Mieszkanie zakupione było w kredycie. Po ślubie mamy wspólnotę majątkowa, mieszkamy w mieszkaniu ok 7 lat, kredyty jest opłacany już z majątku wspólnego. Po 7 latach, przez kolejne 7 lat mieszkanie jest wynajmowane i z tego dochodu opłacany jest kredyt. Jak się uczciwie rozliczyć? Czy cały okres 14 lat kredytu należy zsumować i podzielić na dwie osoby?
anonim cytuj
18-10-2023
Tak, dochód z najmu mieszkania wchodzi do wspólnego majątku wiec liczy się cały okres spłacania.
czyli jak jest wspólnota majątkowa to sumuje raty kredytu i dziele na dwie osoby i ten wynik dzielenia oddaje mężowi? A jak wygląda to jeśli mąż miał np. długi z tytułu działalności jednoosobowej na 120 tys. i spłacił je również podczas trwania wspólnoty majątkowej? Czy również to dzielimy na pół?
 
anonim cytuj
18-10-2023
Jeśli chodzi o sytuację związku małżeńskiego i rozliczenie majątku:

Po pierwsze, zgodnie z polskim prawem, jeżeli małżonkowie nie zawarli umowy majątkowej określającej inny tryb zarządu majątkiem, po ślubie powstaje wspólność majątkowa (art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Wspólność ta obejmuje zarobki i dochody każdego z małżonków oraz majątek nabyty za te środki.

Jeśli mieszkanie zostało zakupione przed zawarciem związku małżeńskiego, pozostaje własnością jednego z małżonków. Niemniej jednak jeżeli kredyt na mieszkanie jest spłacany z majątku wspólnego (np. z wynagrodzenia jednego lub obu małżonków po zawarciu związku), to w dalszym ciągu część wartości mieszkania staje się majątkiem wspólnym.

Po drugie, dochody z wynajmu mieszkania, które wpływają do wspólnoty majątkowej, są również uważane za wspólny majątek. Jeśli kredyt na zakup mieszkania jest spłacany z tych dochodów, to spłata kredytu jest opłacana z majątku wspólnego.

czyli jak jest wspólnota majątkowa to sumuje raty kredytu i dziele na dwie osoby i ten wynik dzielenia oddaje mężowi?


Tak, jeśli kredyt na mieszkanie był spłacany z majątku wspólnego małżonków, należałoby obliczyć, jaka część wartości mieszkania została spłacona z tych środków. Następnie, tę wartość dzieli się na pół, by określić jakie udziały przysługują każdemu z małżonków.

A jak wygląda to jeśli mąż miał np. długi z tytułu działalności jednoosobowej na 120 tys. i spłacił je również podczas trwania wspólnoty majątkowej? Czy również to dzielimy na pół?


Długi z tytułu działalności jednoosobowej nie wchodzą do wspólnoty majątkowej, zgodnie z art. 39 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jeśli mąż miał długi przed ślubem i spłacał je już po zawarciu związku, to te długi nadal byłyby jego indywidualnym zobowiązaniem. Niemniej jednak, jeśli długi były spłacane ze środków pochodzących z majątku wspólnego, można by argumentować, że część środków wspólnoty została użyta do spłaty długu i należy to uwzględnić przy podziale majątku. Ostateczne rozliczenie zależy od konkretnych okoliczności i wartości majątkowych.
 
anonim cytuj
21-10-2023

Sugerowane Tematy

Postojowe w pracy.
Witam. Żona dostała w czwartek dwa tygodnie temu telefonicznie informację od kierowniczki, że w piątek będzie wylewana posadzka na zakładzie i w ten dzień zakład będzie zamknięty. Żona była gotowa do pracy więc powinna dostać postojowe. Teraz każą pracownikom odrobić ten piątek w sobotę. Czy jest to zgodne z prawem?...
Samochód z wadą prawną.
Kupiłem auto jakiś czas temu, dzisiaj próbując je przerejestrować okazało się, że nie mogę tego zrobić, gdyż poprzedni właściciel nie dopilnował podpisu współwłaściciela pojazdu od którego nabył auto. Jaka jest szansa na odstąpienie od umowy bądź zwrot pieniędzy po półtora roku czasu od kupna?...
Ojciec mojego dziecka kontaktuję się że mną raz na miesiac/ dwa miesiące pod pretekstem rozmowy z synem
Witam. Mam pytanie. Ojciec mojego dziecka kontaktuję się że mną raz na miesiac/ dwa miesiące pod pretekstem rozmowy z synem,ale w między czasie mnie poniża. Nie przyjeżdża na widzenie ustalone przez sąd,obcina sobie alimenty oraz się spóźnia z wypłatami. Gdy syn do niego jedzie np na weekend raz na 2/3 miesiące Ojciec dziecka nastawia go przeciwko mnie,uczy przeklinac oraz straszy ,,wilkami,duchami",co skutkuje stresem i nie przespanymi noca...
Wyłudzanie na Vinted co zrobic?
Sprzedałam na Vinted perfumy, osobiście przeze mnie kupione we Francji. Perfumy były zdekodowane (odklejona naklejka z kodem), o czym kupująca została dokładnie poinformowana. Dostała wszystkie zdjęcia, łącznie ze zdjęciami butelki itd. Dostała towar. Napisała do Vinted ze się nie zgadza. Vinted uznało jej rację. Nie mam paragonu (kupione były na użytek własny). Osoba dostała dokładnie te perfumy, po czym wysłała zdj ze ma swój oryginał, który ...

Wyszukiwarka