Kupno mieszkania przed zawarciem związku małżeńskiego.

Witam. Jak wygląda sytuacja w przypadku rozstania. Kupiłam mieszkanie przed zawarciem związku małżeńskiego. Mieszkanie zakupione było w kredycie. Po ślubie mamy wspólnotę majątkowa, mieszkamy w mieszkaniu ok 7 lat, kredyty jest opłacany już z majątku wspólnego. Po 7 latach, przez kolejne 7 lat mieszkanie jest wynajmowane i z tego dochodu opłacany jest kredyt. Jak się uczciwie rozliczyć? Czy cały okres 14 lat kredytu należy zsumować i podzielić na dwie osoby?
anonim cytuj
18-10-2023
Tak, dochód z najmu mieszkania wchodzi do wspólnego majątku wiec liczy się cały okres spłacania.
czyli jak jest wspólnota majątkowa to sumuje raty kredytu i dziele na dwie osoby i ten wynik dzielenia oddaje mężowi? A jak wygląda to jeśli mąż miał np. długi z tytułu działalności jednoosobowej na 120 tys. i spłacił je również podczas trwania wspólnoty majątkowej? Czy również to dzielimy na pół?
 
anonim cytuj
18-10-2023
Jeśli chodzi o sytuację związku małżeńskiego i rozliczenie majątku:

Po pierwsze, zgodnie z polskim prawem, jeżeli małżonkowie nie zawarli umowy majątkowej określającej inny tryb zarządu majątkiem, po ślubie powstaje wspólność majątkowa (art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Wspólność ta obejmuje zarobki i dochody każdego z małżonków oraz majątek nabyty za te środki.

Jeśli mieszkanie zostało zakupione przed zawarciem związku małżeńskiego, pozostaje własnością jednego z małżonków. Niemniej jednak jeżeli kredyt na mieszkanie jest spłacany z majątku wspólnego (np. z wynagrodzenia jednego lub obu małżonków po zawarciu związku), to w dalszym ciągu część wartości mieszkania staje się majątkiem wspólnym.

Po drugie, dochody z wynajmu mieszkania, które wpływają do wspólnoty majątkowej, są również uważane za wspólny majątek. Jeśli kredyt na zakup mieszkania jest spłacany z tych dochodów, to spłata kredytu jest opłacana z majątku wspólnego.

czyli jak jest wspólnota majątkowa to sumuje raty kredytu i dziele na dwie osoby i ten wynik dzielenia oddaje mężowi?


Tak, jeśli kredyt na mieszkanie był spłacany z majątku wspólnego małżonków, należałoby obliczyć, jaka część wartości mieszkania została spłacona z tych środków. Następnie, tę wartość dzieli się na pół, by określić jakie udziały przysługują każdemu z małżonków.

A jak wygląda to jeśli mąż miał np. długi z tytułu działalności jednoosobowej na 120 tys. i spłacił je również podczas trwania wspólnoty majątkowej? Czy również to dzielimy na pół?


Długi z tytułu działalności jednoosobowej nie wchodzą do wspólnoty majątkowej, zgodnie z art. 39 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jeśli mąż miał długi przed ślubem i spłacał je już po zawarciu związku, to te długi nadal byłyby jego indywidualnym zobowiązaniem. Niemniej jednak, jeśli długi były spłacane ze środków pochodzących z majątku wspólnego, można by argumentować, że część środków wspólnoty została użyta do spłaty długu i należy to uwzględnić przy podziale majątku. Ostateczne rozliczenie zależy od konkretnych okoliczności i wartości majątkowych.
 
anonim cytuj
21-10-2023

Sugerowane Tematy

Zwrot darowizny.
Opisze sprawę w kilku słowach. Na początku roku była już partnerka mojego taty kupiła samochód używany bezpośrednio na niego i dała mu go jako prezent. Umowa kupna sprzedaży była więc podpisana przez mojego ojca bezpośrednio z byłym właścicielem więc jakby bez udziału tej kobiety ale tato nie mógł z innych przyczyn mieć tego auta na siebie wiec przepisał je na swojego ojca (sporządził z nim umowę kupna sprzedaży). Dziś ona chce by on ten samochód...
Klient nie odbiera wykonanych dla niego obrazów
Witam. Moja dziewczyna wykonuje okazyjnie obrazy na zamówienie. Umówiła się z klientem przez messengera na 2 obrazy. Podała wycenę za jeden obraz w granicach 300-400zł, co było wyraźnie napisane w wiadomości. Obrazy zostały wykonane terminowo, klient ich nie odbiera od miesiąca. Dziewczyna napisała w wiadomości, czy można się umówić w końcu na odbiór albo czy przynajmniej może dostać zapłatę przelewem za dwa obrazy - 660zł. Tutaj klient odpisał, ...
Czy służebność osobista jest dziedziczona?
Moja mama ma siostrę, ta siostra przepisała jej mieszkanie. Jest zapis że ta siostra może mieszkać tam dożywotnio. Sprawa wygląda tak że mama zmarła i ja jestem jedyną osobą jako spadkobiercą. Rodzina naciska że teraz to mieszkanie przejdzie na mnie I że mam się ciotką opiekować, w zamian za to że mieszkanie będzie moje a ja nie chce tego mieszkania i całego spadku. Gdzie to formalnie mogę załatwić aby odrzucić spadek ?...
Zwrot długu.
Witam, Pożyczyłam znajomemu pieniądze, nie mam pisemnej umowy, była to kwota 1000 zł , zwrócił mi 400 zł i reszty nie chce oddać. Jako dowód mam tylko SMS do niego , gdzie potwierdza że jest mi winny te pieniądze. Co mogę teraz zrobić, czy mam szanse w sądzie, czy sama mogę napisać pozew. Mogę prosić o jakieś wskazówki....

Wyszukiwarka