Kupno mieszkania przed zawarciem związku małżeńskiego.

Witam. Jak wygląda sytuacja w przypadku rozstania. Kupiłam mieszkanie przed zawarciem związku małżeńskiego. Mieszkanie zakupione było w kredycie. Po ślubie mamy wspólnotę majątkowa, mieszkamy w mieszkaniu ok 7 lat, kredyty jest opłacany już z majątku wspólnego. Po 7 latach, przez kolejne 7 lat mieszkanie jest wynajmowane i z tego dochodu opłacany jest kredyt. Jak się uczciwie rozliczyć? Czy cały okres 14 lat kredytu należy zsumować i podzielić na dwie osoby?
anonim cytuj
18-10-2023
Tak, dochód z najmu mieszkania wchodzi do wspólnego majątku wiec liczy się cały okres spłacania.
czyli jak jest wspólnota majątkowa to sumuje raty kredytu i dziele na dwie osoby i ten wynik dzielenia oddaje mężowi? A jak wygląda to jeśli mąż miał np. długi z tytułu działalności jednoosobowej na 120 tys. i spłacił je również podczas trwania wspólnoty majątkowej? Czy również to dzielimy na pół?
 
anonim cytuj
18-10-2023
Jeśli chodzi o sytuację związku małżeńskiego i rozliczenie majątku:

Po pierwsze, zgodnie z polskim prawem, jeżeli małżonkowie nie zawarli umowy majątkowej określającej inny tryb zarządu majątkiem, po ślubie powstaje wspólność majątkowa (art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Wspólność ta obejmuje zarobki i dochody każdego z małżonków oraz majątek nabyty za te środki.

Jeśli mieszkanie zostało zakupione przed zawarciem związku małżeńskiego, pozostaje własnością jednego z małżonków. Niemniej jednak jeżeli kredyt na mieszkanie jest spłacany z majątku wspólnego (np. z wynagrodzenia jednego lub obu małżonków po zawarciu związku), to w dalszym ciągu część wartości mieszkania staje się majątkiem wspólnym.

Po drugie, dochody z wynajmu mieszkania, które wpływają do wspólnoty majątkowej, są również uważane za wspólny majątek. Jeśli kredyt na zakup mieszkania jest spłacany z tych dochodów, to spłata kredytu jest opłacana z majątku wspólnego.

czyli jak jest wspólnota majątkowa to sumuje raty kredytu i dziele na dwie osoby i ten wynik dzielenia oddaje mężowi?


Tak, jeśli kredyt na mieszkanie był spłacany z majątku wspólnego małżonków, należałoby obliczyć, jaka część wartości mieszkania została spłacona z tych środków. Następnie, tę wartość dzieli się na pół, by określić jakie udziały przysługują każdemu z małżonków.

A jak wygląda to jeśli mąż miał np. długi z tytułu działalności jednoosobowej na 120 tys. i spłacił je również podczas trwania wspólnoty majątkowej? Czy również to dzielimy na pół?


Długi z tytułu działalności jednoosobowej nie wchodzą do wspólnoty majątkowej, zgodnie z art. 39 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jeśli mąż miał długi przed ślubem i spłacał je już po zawarciu związku, to te długi nadal byłyby jego indywidualnym zobowiązaniem. Niemniej jednak, jeśli długi były spłacane ze środków pochodzących z majątku wspólnego, można by argumentować, że część środków wspólnoty została użyta do spłaty długu i należy to uwzględnić przy podziale majątku. Ostateczne rozliczenie zależy od konkretnych okoliczności i wartości majątkowych.
 
anonim cytuj
21-10-2023

Sugerowane Tematy

wypowiedzenie umowy najmu i zwrot kaucji
Witam. Opiszę całą sytuację. 1 lutego poszłam na wynajem. Wynajem kosztował 1200 zl. Zapłaciłam wynajmującemu kaucje w wysokości 2tys zł. Oraz od razu za luty za czynsz. Umowa była zrobiona przez notariusza. Miesiąc jest wypowiedzenia. Co miesięczne rachunki otrzymywałam w postaci napisanych na kartce kwot np. " prąd 200 , woda 150 , wynajem 1200" nie otrzymywałam zdjęć rachunków, zuzycia. nic.. Dnia 24.09 napisałam do najemcy, że chce ...
zakończenie obowiązku alimentacyjnego- dziecko za granicą
witam. w myśl obowiązującego prawa należy złożyć wniosek do sądu uwzględniającego miejsce zamieszkania dziecka. ale dziecko jest w Anglii. Ktoś rozwiązał ten problem?...
Uniknięcie opłat za pobyt i badania w szpitalu
Witam, dostałem pismo odnośnie zapłaty za pobyt i badania w szpitalu podczas ubezpieczenia w Niemczech w AOK. Wystarczy że podeślę skan Karty AOK które obejmuje też podobno Polskę aby uniknąć opłaty?...
Czy pracodawca może wysłać pracownika na urlop bezpłatny bez jego zgody?
Dzień dobry. Proszę o poradę. Pracodawca podczas przerwy świątecznej (3 dni robocze) zamyka zakład. Czy może w tym czasie nakazać pracownikowi wzięcie bezpłatnego urlopu ponieważ nie ma on już normalnego urlopu?...

Wyszukiwarka