Kupno mieszkania przed zawarciem związku małżeńskiego.

Witam. Jak wygląda sytuacja w przypadku rozstania. Kupiłam mieszkanie przed zawarciem związku małżeńskiego. Mieszkanie zakupione było w kredycie. Po ślubie mamy wspólnotę majątkowa, mieszkamy w mieszkaniu ok 7 lat, kredyty jest opłacany już z majątku wspólnego. Po 7 latach, przez kolejne 7 lat mieszkanie jest wynajmowane i z tego dochodu opłacany jest kredyt. Jak się uczciwie rozliczyć? Czy cały okres 14 lat kredytu należy zsumować i podzielić na dwie osoby?
anonim cytuj
18-10-2023
Tak, dochód z najmu mieszkania wchodzi do wspólnego majątku wiec liczy się cały okres spłacania.
czyli jak jest wspólnota majątkowa to sumuje raty kredytu i dziele na dwie osoby i ten wynik dzielenia oddaje mężowi? A jak wygląda to jeśli mąż miał np. długi z tytułu działalności jednoosobowej na 120 tys. i spłacił je również podczas trwania wspólnoty majątkowej? Czy również to dzielimy na pół?
 
anonim cytuj
18-10-2023
Jeśli chodzi o sytuację związku małżeńskiego i rozliczenie majątku:

Po pierwsze, zgodnie z polskim prawem, jeżeli małżonkowie nie zawarli umowy majątkowej określającej inny tryb zarządu majątkiem, po ślubie powstaje wspólność majątkowa (art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Wspólność ta obejmuje zarobki i dochody każdego z małżonków oraz majątek nabyty za te środki.

Jeśli mieszkanie zostało zakupione przed zawarciem związku małżeńskiego, pozostaje własnością jednego z małżonków. Niemniej jednak jeżeli kredyt na mieszkanie jest spłacany z majątku wspólnego (np. z wynagrodzenia jednego lub obu małżonków po zawarciu związku), to w dalszym ciągu część wartości mieszkania staje się majątkiem wspólnym.

Po drugie, dochody z wynajmu mieszkania, które wpływają do wspólnoty majątkowej, są również uważane za wspólny majątek. Jeśli kredyt na zakup mieszkania jest spłacany z tych dochodów, to spłata kredytu jest opłacana z majątku wspólnego.

czyli jak jest wspólnota majątkowa to sumuje raty kredytu i dziele na dwie osoby i ten wynik dzielenia oddaje mężowi?


Tak, jeśli kredyt na mieszkanie był spłacany z majątku wspólnego małżonków, należałoby obliczyć, jaka część wartości mieszkania została spłacona z tych środków. Następnie, tę wartość dzieli się na pół, by określić jakie udziały przysługują każdemu z małżonków.

A jak wygląda to jeśli mąż miał np. długi z tytułu działalności jednoosobowej na 120 tys. i spłacił je również podczas trwania wspólnoty majątkowej? Czy również to dzielimy na pół?


Długi z tytułu działalności jednoosobowej nie wchodzą do wspólnoty majątkowej, zgodnie z art. 39 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jeśli mąż miał długi przed ślubem i spłacał je już po zawarciu związku, to te długi nadal byłyby jego indywidualnym zobowiązaniem. Niemniej jednak, jeśli długi były spłacane ze środków pochodzących z majątku wspólnego, można by argumentować, że część środków wspólnoty została użyta do spłaty długu i należy to uwzględnić przy podziale majątku. Ostateczne rozliczenie zależy od konkretnych okoliczności i wartości majątkowych.
 
anonim cytuj
21-10-2023

Sugerowane Tematy

Zapomniałem zapłacić podatku wzbogacenia się kupnem samochodu. Minęły już 2 tygodnie co mam zrobić aby nie płacić kary?
Witam zakupiłem samochód 4 listopada Zapomniałem zapłacić podatku wzbogacenia się kupnem samochodu. Minęły już 2 tygodnie co mam zrobić aby nie płacić kary? Da się zapłacić internetowo? Proszę o nie ocenianie z góry po prostu pierwszy samochód i na śmierć zapomniałem o tym. ...
Poświadczenie dziedziczenia
Witam. W styczniu zmarła moja babcia. Został dziadek, który ma Alzheimera. Nie jest ubezwłasnowolniony. Mieszka sam opiekujemy się nim razem z wujkiem (synem dziadków) na zmiane. Jako ze mój tata zmarł w 2018 roku jestem spadkobierczynią po babci razem z wujkiem i dziadkiem. Od dłuższego czasu próbuje z wujkiem umówić się do notariusza na poświadczenie dziedziczenia. Babcia zostawiła gotówkę na wspólnym koncie z dziadkiem. Ja już wszy...
Osoba prawnie nie powiązana
Dzień dobry. Proszę bardzo o poradę. Narzeczony ma córkę z inną kobietą. W niedługim czasie ma odbyć się sprawa sądowa z powodu alimentów. Narzeczony jest oskarżony o niepłacenie alimentów (nie dlatego, ze nie chciał zwyczajnie nie mial środków, ledwo starczało mu na życie). Niestety wszystko dzieje się przez komornika. Narzeczony pracuje za granica, lecz niestety nie może zjechać na rozprawę. Po wróceniu chce spłacić całość zaległych alim...
Wypadek w drodze do pracy.
Witam mój syn miał wypadek jak szedł do pracy, potrącił go samochód na pasach. Wina kierowcy, co mam dalej robić?...

Wyszukiwarka