Kolejność spłaty wierzycieli.

Witam,
odziedziczyłam po moim ojcu dużo długów z dobrodziejstwem inwentarza.
Otrzymałam właśnie spis inwentarza i mam kilka pytań.
Odziedziczony majątek to 10.000 zł.
Długów jest powyżej 100.000 zł i największa część (70.000) przypada ZUS, jest też część dla Skarbu Państwa (1.000) i Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (3.500) a reszta przypada kilku bankom.
Czytałam na ten temat dużo, chciałabym rozwiać wątpliwości i mam kilka pytań:
1. Skarb Państwa w jednej sprawie oraz jeden bank jest w trakcie egzekucji. Czy powinnam z odziedziczonego majątku najpierw spłacić te koszty egzekucyjne a potem z tego co pozostanie resztę wierzycieli?
2. Wysokość kosztów egzekucyjnych do spłaty liczy się na dzień dzisiejszy czy na dzień otwarcia spadku (2 lata temu)?
3. Zgodnie z poprawną kolejnością, po spłacie kosztów egzekucyjnych powinnam spłacić długi wobec Państwa (ZUS, Skarb Państwa, Fundusz Pracy) a dopiero z tego co zostanie długi wobec banków?
4. Muszę spłacić powyższe długi proporcjonalnie do udziałów poszczególnych spadkobierców w długach, czy istnieje jakieś pierwszeństwo?
5. Rozumiem, że po tym jak pospłacam wierzycieli to nie będą mogli wobec mnie wszczynać egzekucji?
anonim cytuj
18-10-2023
Witam,
odziedziczyłam spadek z długami.
Wśród wierzycieli są ZUS, Skarb Państwa, Fundusz Pracy i banki.
Wiem, że najpierw muszę spłacić koszty egzekucyjne, a potem wierzycieli państwowych i podatkowych proporcjonalnie.
Czy komornik może mi udostępnić szczegółowy wykaz albo korespondencję od wierzycieli, którą otrzymał robiąc spis, czy to ja muszę pisać do każdego wierzyciela osobno z pytaniem czy są jakieś koszty egzekucyjne w sprawie. Wiem tylko o jednej egzekucji, a wierzycieli jest 8.
Czy koszty egzekucji jaki muszę spłacić liczą się na dzień śmierci spadkodawcy, na dzień otwarcia spadku czy na dzień sporządzenia spisu?
 
anonim cytuj
18-10-2023
Dzień śmierci spadkodawcy jest jednocześnie dniem otwarcia spadku, i na ten dzień (do tego dnia) zadłużenie jest wymagalne.
Wszystkie dane o wysokości zadłużenia komornik Ci udostępni w treści spisu. Musi oddzielnie wskazać aktywa (majątek) i pasywa (długi).
 
anonim cytuj
18-10-2023
Miałam wgląd w protokół spisu inwentarza, natomiast są tam kwoty całkowite dla danego wierzyciela, a nie ma tam podziału na należność główną i koszty egzekucji, a zgodnie z art. 1025 K.p.c najpierw muszę spłacić koszty egzekucyjne.
Czy dobrze rozumuję, że jeżeli np. toczyło się 5 egzekucji (np. z wniosku banku, zusu itp.), których koszty wynoszą łącznie 500 zł, to najpierw spłacam komornikowi te koszty, a dopiero z pozostałej kwoty przechodzę do spłaty kolejnej kategorii wierzycieli?
 
anonim cytuj
18-10-2023

Sugerowane Tematy

Czy mogę wystąpić o alimenty na dziecko, jeśli jestem tylko ojczymem?
Hej, Mam pewien dylemat prawny związany z moją sytuacją rodzinno-finansową i szukam pomocy w zrozumieniu moich praw. Otóż, od kilku lat jestem partnerem kobiety, która ma dziecko z poprzedniego związku. Bardzo się zżyliśmy i staram się być dobrym opiekunem dla jej dziecka, ale teraz mamy poważny problem. Niedawno okazało się, że biologiczny ojciec dziecka przestał płacić alimenty, co powoduje duże trudności finansowe w naszym gospodarstwie ...
Brak wypłaty za zaległy urlop
Potrzebuje pomocy, 4 lata pracowałam w żabce, z czego pierwszy rok w sumie na czarno, bo szefowa stwierdziła, że nie potrzebuje spisywać ze mną umowy. Jeżeli chodzi o wynagrodzenie zawsze je dostawałam, więc nie bałam się o problem z wypłaceniem go przez nią. Jak zaczęłam tam pracować miałam 18 lat i byłam w ciężkiej sytuacji finansowej, w sumie to ta praca na tamten moment bardzo mnie uratowała. Grafik mieliśmy wypisywany w zeszycie, w drugim si...
Spadek po rodzicu
Witam, proszę o poradę/sugestię. Miesiąc temu zmarła moja matka, po kilkumiesięcznej walce z rakiem. Kilka dni przed śmiercią sporządziła testament, w którym ujęła swojego męża (nie jest to mój ojciec), córkę czyli moją siostrę i mnie. Mężowi zapisała połowę swojego mieszkania, samochód, część działki, siostrze połowę innego mieszkania, połowę oszczędności z konta bankowego (kwota nie była zapisana w testamencie), część działki a mnie połowę oszc...
Umowa o dożywocie.
Sytuacja dotyczy aktu notarialnego "umowa o dożywocie". Zgodnie z art 908 kc" nabywca" nieruchomości jest zobowiązany do wytrzymania "zbywcy", aż do śmierci. Sprawa jasna. Jak wygląda sytuacja w przypadku gdy "zbywca" osoba w bardzo podeszłym wieku wyraża chęć umieszczenia w DPS z uwagi na stan zdrowia, czy jest taka możliwość, czy musi do końca mieszkać w swojej nieruchomości? Drugie pytanie: czy "na...

Wyszukiwarka