Pozbawienie praw rodzicielskich.

Mam pytanie odnośnie pozbawienia władzy rodzicielskiej co w wypadku jeśli kilka lat temu miałem sprawę o pozbawienie władzy rodzicielskiej, ponieważ miałem konflikt z prawem - 6 miesięcy w areszcie , oczywiście dziecko wtedy wróciło do mnie a teraz po raz drugi trafiłem do więzienia i znów będę miał sprawę o pozbawienie władzy ?
Dziecko jest z rodzina ale sąd lub kuratorzy nie chcą aby dziecko wróciło do mnie ponieważ musze jeszcze odsiedzieć około 2 lata . Czy z uwagi na fakt ze miałem konflikt z prawem mogą mnie pozbawić całkowicie władzy?
Jestem samotnie wychowujący dziecko ponieważ żona zmarła rok po urodzeniu trochę sobie nie radziłem sam z dzieckiem i oczywiście żałuję ale nie wiem co dalej.
anonim cytuj
07-11-2023
Pod czyją opieką i gdzie przebywa teraz dziecko? W jakim jest wieku? Masz ograniczoną władzę rodzicielską? Byłeś pod nadzorem kuratora?
 
anonim cytuj
07-11-2023
Syn jest pod opieką swojej siostry przyrodniej tj. Córki mojej żony z poprzedniego małżeństwa. Ma prawie 7 lat , miałem kuratora bo poprzednio sad nakazał mi odbyć warsztaty wychowawcze . Mam ograniczona bo zaraz po zamknięciu moja pasierbica złożyła wniosek o odebranie władzy rodzicielskiej bo myślała chyba że na dłużej mnie nie będzie . Tego cofnąć się nie da bo sprawa już jest z urzędu.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Zgodnie z art. 111 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sąd może pozbawić rodzica władzy rodzicielskiej, jeżeli ze względu na swoje zachowanie nie jest on godny tej władzy. Powtórne naruszenie prawa i ponowny pobyt w zakładzie karnym mogą być uznane za przesłanki świadczące o braku odpowiednich warunków do wychowania dziecka.

Co do drugiego pytania, z art. 109 § 1 pkt 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że sąd może także pozbawić rodzica władzy rodzicielskiej, jeśli w sposób rażący zaniedbuje on swoje obowiązki wobec dziecka. Skoro dziecko już raz zostało oddane pod opiekę innej osoby z powodu Twojego konfliktu z prawem, a obecnie jesteś po raz kolejny pozbawiony wolności na dłuższy czas, może to stanowić podstawę do pozbawienia Cię władzy rodzicielskiej.

Jeśli chodzi o możliwość cofnięcia procesu pozbawienia władzy rodzicielskiej, to zgodnie z art. 113 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli doszło do zmiany okoliczności, można wystąpić z wnioskiem o przywrócenie władzy rodzicielskiej. Jednak skoro sprawa jest już z urzędu, proces prawny musi toczyć się dalej i tylko finalna decyzja sądu, uwzględniająca aktualne okoliczności, może określić dalsze losy Twojej władzy rodzicielskiej.

Każda sprawa jest oceniana indywidualnie, a sąd podejmuje decyzję na podstawie dobra dziecka, biorąc pod uwagę wszystkie aspekty jego życia i potrzeby. W takich sprawach istotną rolę odgrywają opinie kuratora sądowego oraz innych specjalistów, którzy oceniają sytuację dziecka i możliwości rodzica w kontekście jego wychowania.
 
anonim cytuj
07-11-2023

Sugerowane Tematy

Co zrobić ze złośliwym sąsiadem?
W mojej klatce mieszka nienormalna starsza sąsiadka. Wszystkich się czepia, straszy policją, sądami, bombą itp. Dowiedziałam się, że od wielu lat nie wpuszcza kontroli gazu i kominiarza. Chciałabym to zgłosić, bo jest to niebezpieczne. Do tego często przy jej drzwiach czuć gazem. Mieszkam we wspólnocie mieszkaniowej. Jak to zgłosić, żeby nie było na mnie. Sąsiadka i tak mi utrudnia życie....
L4 po ustaniu zatrudnienia
Witam. Rozwiązałam umowę o pracę z pracodawcą. 5 dni po ustaniu zatrudnienia złapałam przeziębienie i miałam L4 przez 10 dni. Po tym czasie poszłam do psychiatry, który wystawił mi zwolnienie na trzy tygodnie tj 21 dni Zwolnienia czasowo się zazębily.Czy w tej sytuacji przyznany zostanie mi zasiłek? dokument związane z zasiłkiem, ale zastanawiam się (bo nie znalazłam żadnego zapisu w ustawach), czy zwolnienie musi dotyczyć tej samej jedn...
odwołanie od postanowienia sądu (alimenty)
Czy można się odwołać od postanowienia sądu jeśli chodzi o sprawy alimentacyjne? Chodzi o to że osobno został złożony pozew na alimenty na jedno dziecko i drugi pozew na podwyżkę alimentów na drugie dziecko. Sąd postanowił ze połączy te sprawy. Czy strona może się odwołać od tego?...
badanie pod kątem wypadku w pracy po roku
Rok temu mniej więcej miał miejsce wypadek w pracy. Operator wózka widłowego nie zachował odpowiedniej ostrożności i potrącił kobietę. Widłami trafił w uda. Na miejsce wezwano karetkę, dziewczynę obejrzeli i stwierdzili ze zasadniczo nic jej nie dolega. Nie zalecili innych konsultacji i odjechali. Dziewczyna od pewnego czasu uskarżała się na bol w końcu trafiła do lekarza i okazało się, że powstały tam zgrubienia, najprawdopodobniej będzie potrz...

Wyszukiwarka