Jak wygląda najem okazjonalny dla obywateli z Ukrainy?

Witam. Jak wygląda najem okazjonalny dla obywateli z Ukrainy?
anonim cytuj
15-08-2023
Nie idź w to. Tak jak samotnej matki z dzieckiem nie możesz wyrzucić na okazjonalnym tak samo Ukrainki w dodatku ich chroni ustawa o uchodźstwie wojennym. Ja bym nie ryzykowała.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Najem okazjonalny jest szczególnym rodzajem umowy najmu, który charakteryzuje się tym, że po upływie określonego czasu trwania umowy, wynajmujący ma prawo do natychmiastowego odzyskania nieruchomości od najemcy bez konieczności wytaczania postępowania sądowego. Kluczowe aspekty tej umowy reguluje art. 676¹ kodeksu cywilnego.

Nie idź w to. Tak jak samotnej matki z dzieckiem nie możesz wyrzucić na okazjonalnym tak samo Ukrainki w dodatku ich chroni ustawa o uchodźstwie wojennym. Ja bym nie ryzykowała.


Po pierwsze, chociaż najem okazjonalny daje wynajmującemu pewne uprawnienia, które nie istnieją w standardowych umowach najmu, to nadal obowiązują pewne zasady. W przypadku obywateli z Ukrainy, których sytuacja jest chroniona na mocy ustawy o uchodźstwie wojennym, istnieją pewne dodatkowe zasady, których należy przestrzegać. Ustawa o ochronie cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej reguluje kwestie uchodźstwa i ochrony tymczasowej.

Po drugie, choć prawo najmu okazjonalnego pozwala na natychmiastowe odzyskanie nieruchomości, nie oznacza to, że można to zrobić w sposób naruszający prawa najemcy. Nawet w przypadku najmu okazjonalnego należy przestrzegać przepisów o ochronie praw człowieka i godności osobistej.

Zalecam więc, aby przed podjęciem decyzji o najmie okazjonalnym dla obywateli z Ukrainy dokładnie zapoznać się z przepisami dotyczącymi tej formy najmu oraz z ustawą o ochronie cudzoziemców, aby uniknąć potencjalnych problemów prawnych.

Oto przykład umowy najmu okazjonalnego:

UMOWA NAJMU OKAZJONALNEGO

Zawarta w [Miejsce zawarcia umowy] dnia [Data zawarcia umowy] roku pomiędzy:

Wynajmującym:

[Imię i Nazwisko Wynajmującego], zamieszkującym [Adres Wynajmującego], posiadającym dowód osobisty nr [Numer dowodu osobistego], PESEL: [Numer PESEL],

a Najemcą:

[Imię i Nazwisko Najemcy - w tym przypadku obywatel Ukrainy], zamieszkującym [Adres Najemcy], posiadającym dokument tożsamości wydany przez władze Ukrainy nr [Numer dokumentu], PESEL: [Numer PESEL lub odpowiednik],

o następującej treści:

§1

Wynajmujący oddaje w najem Najemcy lokal mieszkalny położony w [Miejscowość], przy ul. [Nazwa ulicy i numer domu/mieszkania], o powierzchni [ilość m^2] m^2.
Przedmiot najmu stanowi część nieruchomości o numerze ewidencyjnym [Numer ewidencyjny].
§2

Najem jest okazjonalny.
Umowa jest zawierana na okres [Określony czas np. 12 miesięcy].
Po upływie okresu wskazanego w pkt. 2 Najemca jest zobowiązany do zwrotu lokalu w stanie niepogorszonym.
§3

Wynajmujący otrzymuje od Najemcy czynsz najmu w wysokości [Kwota] złotych miesięcznie, płatne do [np. 10-tego] każdego miesiąca na rachunek bankowy numer [Numer rachunku bankowego Wynajmującego].
§4

Koszty eksploatacyjne (prąd, woda, gaz itp.) są pokrywane przez Najemcę.
Najemca jest zobowiązany do regularnego regulowania opłat związanych z użytkowaniem lokalu.
§5

W przypadku naruszenia postanowień umowy przez Najemcę, Wynajmujący ma prawo wypowiedzenia umowy z zachowaniem 7-dniowego terminu wypowiedzenia.
§6

W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie odpowiednie przepisy Kodeksu cywilnego oraz innych aktów prawnych obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej.
§7

Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
............................... ..............................
(Podpis Wynajmującego) (Podpis Najemcy)
 
anonim cytuj
15-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy muszę odprowadzić podatek od darowizny ?
Witam. Powiedzcie mi proszę czy jeśli ojciec podaruje mojej żonie gotówkę w wysokości no 100tys to zaistnieje obowiązek zapłaty podatku do Urzędu Skarbowego?...
Problem z reklamacją butów w sklepie obuwniczym. Jakie są moje prawa w tej sytuacji?
Dzień dobry. Piszę do państwa być może z błahostką ale potrzebuję pomocy i porady .Otóż ,miesiąc temu w sklepie obuwniczym zakupiłam obuwie damskie w kwocie 400 zł .Po 3 tygodniach użytkowania buty zaczęły się rozklejać ( w obu butach odchodzą podeszwy ) .Pojechałam dziś z reklamacją do sklepu ,w którym zostały zakupione .Poprosiłam o zaznaczenie przez sprzedawcę w formularzu ,iż wolała bym zwrot gotówki , ponieważ obawiam się ,że cała seria jest...
Kiedy kończy się majątek osobisty
Czy środki z majątku osobistego po przelaniu na rachunek wspolny z małżonkiem przestają być automatycznie majątkiem osobistym a stają się wspólnym? Albo ponprzelaniu na konto osobiste wspolmalzonka? Czy dopiero wtedy gdy z tych środków zostanie dokonany jakiś zakup?...
Zobowiązanie do dopłaty.
W tym tygodniu przyjeżdża do mnie znajomy i ma mi zapłacić większą część kwoty, na którą się wcześniej umawialiśmy. Resztę zaś ma dopłacić w ciągu następnych 12 miesięcy, począwszy od tego konkretnego dnia. I w związku z tym chciałbym się też jakoś zabezpieczyć. Mam zamiar spisać umowę tylko właśnie nie do końca wiem jaką, bo raczej wolałbym, aby to była umowa jednostronna - innymi słowy, żeby na dokumencie widniał wyłącznie podpis kupującego. ...

Wyszukiwarka