Jak wygląda najem okazjonalny dla obywateli z Ukrainy?

Witam. Jak wygląda najem okazjonalny dla obywateli z Ukrainy?
anonim cytuj
15-08-2023
Nie idź w to. Tak jak samotnej matki z dzieckiem nie możesz wyrzucić na okazjonalnym tak samo Ukrainki w dodatku ich chroni ustawa o uchodźstwie wojennym. Ja bym nie ryzykowała.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Najem okazjonalny jest szczególnym rodzajem umowy najmu, który charakteryzuje się tym, że po upływie określonego czasu trwania umowy, wynajmujący ma prawo do natychmiastowego odzyskania nieruchomości od najemcy bez konieczności wytaczania postępowania sądowego. Kluczowe aspekty tej umowy reguluje art. 676¹ kodeksu cywilnego.

Nie idź w to. Tak jak samotnej matki z dzieckiem nie możesz wyrzucić na okazjonalnym tak samo Ukrainki w dodatku ich chroni ustawa o uchodźstwie wojennym. Ja bym nie ryzykowała.


Po pierwsze, chociaż najem okazjonalny daje wynajmującemu pewne uprawnienia, które nie istnieją w standardowych umowach najmu, to nadal obowiązują pewne zasady. W przypadku obywateli z Ukrainy, których sytuacja jest chroniona na mocy ustawy o uchodźstwie wojennym, istnieją pewne dodatkowe zasady, których należy przestrzegać. Ustawa o ochronie cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej reguluje kwestie uchodźstwa i ochrony tymczasowej.

Po drugie, choć prawo najmu okazjonalnego pozwala na natychmiastowe odzyskanie nieruchomości, nie oznacza to, że można to zrobić w sposób naruszający prawa najemcy. Nawet w przypadku najmu okazjonalnego należy przestrzegać przepisów o ochronie praw człowieka i godności osobistej.

Zalecam więc, aby przed podjęciem decyzji o najmie okazjonalnym dla obywateli z Ukrainy dokładnie zapoznać się z przepisami dotyczącymi tej formy najmu oraz z ustawą o ochronie cudzoziemców, aby uniknąć potencjalnych problemów prawnych.

Oto przykład umowy najmu okazjonalnego:

UMOWA NAJMU OKAZJONALNEGO

Zawarta w [Miejsce zawarcia umowy] dnia [Data zawarcia umowy] roku pomiędzy:

Wynajmującym:

[Imię i Nazwisko Wynajmującego], zamieszkującym [Adres Wynajmującego], posiadającym dowód osobisty nr [Numer dowodu osobistego], PESEL: [Numer PESEL],

a Najemcą:

[Imię i Nazwisko Najemcy - w tym przypadku obywatel Ukrainy], zamieszkującym [Adres Najemcy], posiadającym dokument tożsamości wydany przez władze Ukrainy nr [Numer dokumentu], PESEL: [Numer PESEL lub odpowiednik],

o następującej treści:

§1

Wynajmujący oddaje w najem Najemcy lokal mieszkalny położony w [Miejscowość], przy ul. [Nazwa ulicy i numer domu/mieszkania], o powierzchni [ilość m^2] m^2.
Przedmiot najmu stanowi część nieruchomości o numerze ewidencyjnym [Numer ewidencyjny].
§2

Najem jest okazjonalny.
Umowa jest zawierana na okres [Określony czas np. 12 miesięcy].
Po upływie okresu wskazanego w pkt. 2 Najemca jest zobowiązany do zwrotu lokalu w stanie niepogorszonym.
§3

Wynajmujący otrzymuje od Najemcy czynsz najmu w wysokości [Kwota] złotych miesięcznie, płatne do [np. 10-tego] każdego miesiąca na rachunek bankowy numer [Numer rachunku bankowego Wynajmującego].
§4

Koszty eksploatacyjne (prąd, woda, gaz itp.) są pokrywane przez Najemcę.
Najemca jest zobowiązany do regularnego regulowania opłat związanych z użytkowaniem lokalu.
§5

W przypadku naruszenia postanowień umowy przez Najemcę, Wynajmujący ma prawo wypowiedzenia umowy z zachowaniem 7-dniowego terminu wypowiedzenia.
§6

W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie odpowiednie przepisy Kodeksu cywilnego oraz innych aktów prawnych obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej.
§7

Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
............................... ..............................
(Podpis Wynajmującego) (Podpis Najemcy)
 
anonim cytuj
15-08-2023

Sugerowane Tematy

Alimenty na byłego małżonka.
W jakim przypadku możliwe jest otrzymanie alimentów nie tylko na dzieci, a też na siebie ? Czy zdrada jednej ze stron jest wystarczającym argumentem ?...
Brak ubezpieczenia NFZ.
Dzień dobry. Proszę o poradę w kwestii NFZ a mianowicie brakiem ubezpieczenia zdrowotnego a leczeniem szpitalnym. Otóż naliczono mi zaległość w wysokości 5tys zł - co mogę zrobić w tej kwestii ?Prosić o umorzenie, rozłożenie na raty czy mam inne opcję? Będę wdzięczna za wszelkie informacje....
Czy prawnie mogę starać się po takim czasie o odszkodowanie?
Witam. W lutym 2020 roku zgłosiłem szkode, zerwany dach na budynku gospodarczym po silnych wiatrach. Po oględzinach pracownika z ubezpieczalni stwierdzili , ze drzewo było zjedzone przez robaki a dach zawalił się do środka ze to podejrzane i nie wypłaca odszkodowania. Pisalem sam odwołania i nic. Czy prawnie mogę jeszcze się starać po takim czasie o odszkodowanie? Czy lepiej jakieś pismo wystosować przez prawnika ? Dodam , że po zgłoszeniu szkod...
Sprzedaż domu po rozwodzie.
Dzień dobry. Po rozwodzie mamy z byłą żoną dom do sprzedania - podział majątku. Sąd wysłał rzeczoznawcę sądowego który wycenił naszą nieruchomość na 575tyś złotych . Przez biuro nieruchomości chcieliśmy sprzedać dom za 590tyś zł. Umowę z biurem nieruchomości podpisaliśmy z byłą żoną na sprzedaż domu za w/w kwotę . Problem się zaczął jak przez biuro nieruchomości znależliśmy klientkę na zakup domu . Kiedy żona ( która obecnie mieszka w tym do...

Wyszukiwarka