Wycofanie się z umowy przedwstępnej.

Doszło do umowy przedwstępnej notarialnej sprzedaży nieruchomości. Sprzedający - ja (1/2 udziałów w lokalu) oraz druga osoba (partnerka, 1/2 udziałów). Kupujący - 1 osoba. Wpłacony zadatek przez kupującego po 25 tyś dla każdego z nas (na jedno konto). Pouczeni wszyscy o 389, 390, 394 KC w akcie.
Z przyczyn niezależnych od nas, musimy wycofać się ze sprzedaży (mieszkanie w którym mieliśmy zamieszkać, niestety nie jest dostępne i nie mamy gdzie pójść). Chcemy się dogadać z kupującym, na zwrot całości zadatku oczywiście + wszelkie koszty poniesione do tej pory. Niestety, nie jesteśmy w stanie oddać dwukrotności. Kupujący nie jest chętny do dogadywania się.
Pytania:
1. jak wygląda w praktyce egzekwowanie drugiej części zadatku (dwukrotności, kolejnych 50 tyś)? poddajemy się z mocy KC egzekucji z całego majątku, czy w Polsce rzeczywiście dochodzi do takich? czy przedawnia się większość (1 rok?)?
2. jeżeli jedno z nas (ja), będę w stanie oddać dodatkowe 25 tyś (oprócz całości zadatku oczywiście), wtedy sąd egzekwuje kolejne 25 tyś od nas obojga, czy od drugiej strony (partnerki)?
3. egzekwowanie zaczyna się od czego najpierw? ja - 1/2 udziałów w mieszkaniu sprzedawanym, JDG, spółka cywilna, ruchomości. partnerka - 1/2 udziałów w mieszkaniu sprzedawanym tylko.
anonim cytuj
18-10-2023
Generalnie macie z tego co rozumiem różne aktywa i egzekucja będzie banalnie prosta. Nikt normlany by nie odpuścił tych 25 tys. tym bardziej, ze jest nieruchomość.
Pozostaje się wywiązać z umowy i tyle bo nic tutaj nie wymyślicie.
A nawet jak jedno będzie w stanie oddać te 25 tys. to i tak te pozostałe 25 tys. tez będzie można od tej samej osoby egzekwować.
Odpowiadacie wspólnie za te 50tys i można wszystko ściągać od jednej osoby.
 
anonim cytuj
18-10-2023
Jeśli poddaliście się egzekucji w akcie notarialnym, to istnieje tytuł do wszczęcia egzekucji, wystarczy nadać mu klauzulę wykonalności.
Przed kupującym za zwrot zadatku w podwójnej wysokości odpowiadacie w sposób solidarny (wyszukaj w sieci co to odpowiedzialność solidarna dłużników). Tu nie ma odpowiedzialności tylko " za moją część". A że majątek posiadacie, to nie będzie problemów z wyegzekwowaniem środków.
 
anonim cytuj
18-10-2023

Sugerowane Tematy

spłata kredytu po zakończeniu związku
Będąc w kilkuletnim związku, zdecydowaliśmy się razem z partnerem wziąć kredyt na remont (głównie zakup mebli/drzwi) jego domu. On nie miał zdolności, więc kredyt był na mnie. Po kilku latach podjęliśmy decyzję o zakończeniu związku. W tym momencie zostało mi do spłaty jeszcze kilkanaście tysięcy kredytu. Mój były partner nie poczuwa się do dalszego spłacania kredytu (wcześniej spłacaliśmy go wspólnie), ani do oddania rzeczy z domu, do wartoś...
Czy przejętym pracownikom wypłacać świadczenie urlopowe?
W przyszłym miesiącu przejmiemy zakład, w którym obowiązuje układ zbiorowy pracy oraz wypłacane jest świadczenie urlopowe. Natomiast u nas funkcjonuje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Czy w takiej sytuacji przejętym pracownikom przez rok czasu będziemy musieli wypłacać wspomniane świadczenie? ...
Pozbawienie praw rodzicielskich.
Ja z takim krótkim pytaniem, ojciec dziecka ma ograniczone prawa rodzicielskie. Po jakim czasie mogę założyć sprawę o pozbawienie tej władzy....
Roboty budowlane po 24:00
Witam czy normalnym jest aby roboty budowlane za ścianą odbywały się po 24:00 w nocy? Policja odmawia przyjazdu twierdząc że na pewno urząd wydał zgodę. Ja jednak chciałabym mieć pewność jak to sprawdzić i czy mogę jakoś temu zaprzestać? Dodam że prócz hałasu kamienica trzęsie się i aż podskakuje od prac ciężkim sprzętem budowlanym....

Wyszukiwarka