Wycofanie się z umowy przedwstępnej.

Doszło do umowy przedwstępnej notarialnej sprzedaży nieruchomości. Sprzedający - ja (1/2 udziałów w lokalu) oraz druga osoba (partnerka, 1/2 udziałów). Kupujący - 1 osoba. Wpłacony zadatek przez kupującego po 25 tyś dla każdego z nas (na jedno konto). Pouczeni wszyscy o 389, 390, 394 KC w akcie.
Z przyczyn niezależnych od nas, musimy wycofać się ze sprzedaży (mieszkanie w którym mieliśmy zamieszkać, niestety nie jest dostępne i nie mamy gdzie pójść). Chcemy się dogadać z kupującym, na zwrot całości zadatku oczywiście + wszelkie koszty poniesione do tej pory. Niestety, nie jesteśmy w stanie oddać dwukrotności. Kupujący nie jest chętny do dogadywania się.
Pytania:
1. jak wygląda w praktyce egzekwowanie drugiej części zadatku (dwukrotności, kolejnych 50 tyś)? poddajemy się z mocy KC egzekucji z całego majątku, czy w Polsce rzeczywiście dochodzi do takich? czy przedawnia się większość (1 rok?)?
2. jeżeli jedno z nas (ja), będę w stanie oddać dodatkowe 25 tyś (oprócz całości zadatku oczywiście), wtedy sąd egzekwuje kolejne 25 tyś od nas obojga, czy od drugiej strony (partnerki)?
3. egzekwowanie zaczyna się od czego najpierw? ja - 1/2 udziałów w mieszkaniu sprzedawanym, JDG, spółka cywilna, ruchomości. partnerka - 1/2 udziałów w mieszkaniu sprzedawanym tylko.
anonim cytuj
18-10-2023
Generalnie macie z tego co rozumiem różne aktywa i egzekucja będzie banalnie prosta. Nikt normlany by nie odpuścił tych 25 tys. tym bardziej, ze jest nieruchomość.
Pozostaje się wywiązać z umowy i tyle bo nic tutaj nie wymyślicie.
A nawet jak jedno będzie w stanie oddać te 25 tys. to i tak te pozostałe 25 tys. tez będzie można od tej samej osoby egzekwować.
Odpowiadacie wspólnie za te 50tys i można wszystko ściągać od jednej osoby.
 
anonim cytuj
18-10-2023
Jeśli poddaliście się egzekucji w akcie notarialnym, to istnieje tytuł do wszczęcia egzekucji, wystarczy nadać mu klauzulę wykonalności.
Przed kupującym za zwrot zadatku w podwójnej wysokości odpowiadacie w sposób solidarny (wyszukaj w sieci co to odpowiedzialność solidarna dłużników). Tu nie ma odpowiedzialności tylko " za moją część". A że majątek posiadacie, to nie będzie problemów z wyegzekwowaniem środków.
 
anonim cytuj
18-10-2023

Sugerowane Tematy

Upadłość konsumencka.
Dzień dobry . Mam kolegę bardzo zadłużonego . Chciał on sprzedać nieruchomość ale dowiedział się że nie może bo 1/4 domu ma rodzina z Niemiec z którą nie ma żadnego kontaktu a 3/4 ma on odziedziczone w spadku wraz z długami po jego zmarłej matce. Chcę się dowiedzieć czy faktycznie nie może tej nieruchomości sprzedać ?...
Zmiana warunków pracy bez mojej zgody
Hej, mam do was forum dlajurysty.pl pytanie, bo coś mnie zastanawia i zaczynam się stresować. W pracy szef zaczął ostatnio nawijać coś o zmianie warunków pracy, mówił coś o przeniesieniu mnie do innej działu i chyba chce mi zmienić stanowisko. A ja tutaj się zastanawiam, bo jak na razie nic mi nie powiedział na 100%, ale coś czuję, że to na mnie. Czy on może mi tak po prostu, z dnia na dzień, powiedzieć, że od jutra siedzę w innym miejscu i r...
174kpc
This will provide an opportunity for both of you to reduce the [url=http://shinblog.site/ctb_cancel/]http://shinblog.site/ctb_cancel/[/url] and receive it more predictable. The combination of scientific data and plots of patients' illness may testify to the high standards of stem cell treatment in Panama....
Jak się dowiedzieć czy ktoś odrzucił spadek ?
W jaki sposób można dowiedzieć się, że ktoś odrzucił spadek notarialnie? Oczywiście w sytuacji, że nikt z rodziny nie chce udzielić takiej informacji....

Wyszukiwarka