Wplywy na rachunek bankowy

Dzień dobry,
niestety w pewnym momencie wpadłem w problemy finansowe. Na moje konto wpłynęło od osób prywatnych w okresie 4 miesięcy około 50 tysięcy złotych. Chciałem zapytać, czy skarbówka może wziąć to do kontroli, zauważyć takie wpływy i przyczepić się skąd się one wzięły na moim koncie?
#Podatki #Prawo Cywilne
anonim cytuj
09-10-2023
Odpowiadając na Twoje pytanie, możliwe jest, aby organy podatkowe miały pytania dotyczące Twojego rachunku bankowego i wpływów na niego, jeśli uznałyby je za istotne pod kątem podatkowym. W świetle polskiego prawa, w szczególności zgodnie z art. 54a §1 Ordynacji podatkowej, organ podatkowy może zwrócić się z prośbą o udostępnienie informacji bankowej do banku, pod warunkiem, że są one niezbędne do prawidłowego ustalenia podstawy opodatkowania lub kwoty podatku.

Jeśli chodzi o kwestię kontroli wpływów z osób prywatnych na Twoje konto bankowe, warto wiedzieć, że organy podatkowe mogą chcieć sprawdzić, czy otrzymane kwoty zostały odpowiednio opodatkowane i czy nie powinny zostać uwzględnione w Twoim zeznaniu podatkowym. Na przykład, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 68a Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, darowizny do kwoty 9637 zł w skali roku (dla 2023 roku) od jednej osoby są zwolnione od podatku. Kwoty powyżej tego progu podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej.

Może to również wygenerować dodatkowe pytania dotyczące źródła tych wpływów, tak aby upewnić się, że nie mają one źródła w nielegalnej lub niezadeklarowanej działalności gospodarczej. Warto mieć przygotowaną odpowiednią dokumentację potwierdzającą źródło oraz legalność tych środków.
 
anonim cytuj
10-10-2023
czy te przepisy mają zastosowanie także w sytuacji, gdy środki na moje konto przelały osoby, które nie są ze mną spokrewnione? Czy fiskus będzie zwracać uwagę na stopień pokrewieństwa? I co jeżeli nie jestem w stanie udokumentować pochodzenia niektórych z tych środków?
 
anonim cytuj
10-10-2023
czy te przepisy mają zastosowanie także w sytuacji, gdy środki na moje konto przelały osoby, które nie są ze mną spokrewnione? Czy fiskus będzie zwracać uwagę na stopień pokrewieństwa? I co jeżeli nie jestem w stanie udokumentować pochodzenia niektórych z tych środków?


Tak, przepisy, o których była mowa, mają zastosowanie niezależnie od stopnia pokrewieństwa osoby dokonującej wpłaty. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 z późn. zm.) nie rozróżnia czy wpłata pochodzi od osoby spokrewnionej czy też nie. Podkreślenie wartości, do której darowizny są zwolnione od podatku (9637 zł od jednej osoby w skali roku dla roku 2023), odnosi się do wszystkich darowizn, nie tylko tych od członków rodziny.

Warto tu również wspomnieć, że organy podatkowe mogą rzeczywiście zwracać uwagę na charakter wpływów oraz ich częstotliwość – w kontekście określenia, czy nie mają one charakteru przychodu podlegającego opodatkowaniu. Może się więc zdarzyć, że fiskus zapyta o pochodzenie środków.

Niezdolność do udokumentowania pochodzenia środków może stanowić problem w przypadku kontroli skarbowej. Dokumentacja jest kluczowa dla wykazania legalności wpływów i że zostały one należycie opodatkowane lub są zwolnione od opodatkowania. Przy braku takiej dokumentacji, organ podatkowy może podjąć decyzję o obłożeniu ich podatkiem oraz nałożeniu dodatkowych sankcji, opartej na art. 56 §4 i §6 Ordynacji podatkowej, w sytuacji, gdy uzna, że środki te stanowią przychód nieujawniony w zeznaniu podatkowym.

Zawsze rekomenduje się zatem prowadzenie starannej dokumentacji wszelkich transakcji finansowych oraz przechowywanie wszelkich dokumentów, które mogą potwierdzić ich charakter i pochodzenie, na wypadek ewentualnej kontroli ze strony organów podatkowych. Warto także pamiętać, że na mocy art. 70 §1 Ordynacji podatkowej, podatnik ma obowiązek udowodnienia faktów, które zgłasza z zamiarem uchylenia się od obowiązku podatkowego.
 
anonim cytuj
10-10-2023
Dziękuje za tak obszerną odpowiedź w przypadku tych dwóch kwestii. Jeżeli zostałbym podjęty kontroli i wpłaty których było kilka w przeciągu całego roku dają sumę ponad 50 tysięcy złotych, mógłbym w tym przypadku przekazać informację, że była to darowizna bądź pożyczka a ja zapomniałem ich opodatkować? Czy muszę w jakiś szczególny sposób udowodnić, że jest to darowizna, bądź pożyczka od osoby prywatnej? Czy istnieje duża szansa, że takie wpływy zostaną zarejestrowane przez urząd skarbowy?
 
anonim cytuj
10-10-2023
W jakich przypadkach bank informuje o takich przelewach? Rozumiem, że tylko w taki sposób urząd skarbowy może się o nich dowiedzieć. To analitycy określają kiedy poinformować GIIF?
 
anonim cytuj
10-10-2023
Jeżeli zostałbym podjęty kontroli i wpłaty których było kilka w przeciągu całego roku dają sumę ponad 50 tysięcy złotych, mógłbym w tym przypadku przekazać informację, że była to darowizna bądź pożyczka a ja zapomniałem ich opodatkować? Czy muszę w jakiś szczególny sposób udowodnić, że jest to darowizna, bądź pożyczka od osoby prywatnej? Czy istnieje duża szansa, że takie wpływy zostaną zarejestrowane przez urząd skarbowy?


Możesz wskazać, że otrzymane środki były darowizną bądź pożyczką, jednak samo stwierdzenie tego nie zwalnia z obowiązku przedstawienia odpowiedniej dokumentacji. W przypadku darowizny, warto posiadać umowę darowizny. Natomiast w przypadku pożyczki, umowa pożyczki jest kluczowa. Jeśli środki zostały przekazane w formie darowizny i przekraczają kwotę wolną od podatku (9637 zł w 2023 roku od jednej osoby), zaleca się złożenie deklaracji podatkowej (PCC-3) oraz zapłacenie należnego podatku.

Organy podatkowe mogą natomiast w każdej chwili skontrolować wpływy na Twoje konto. Jeśli zauważą duże wpływy, które nie zostały ujawnione w zeznaniach podatkowych, może to wywołać ich zainteresowanie i skutkować kontrolą.


W jakich przypadkach bank informuje o takich przelewach? Rozumiem, że tylko w taki sposób urząd skarbowy może się o nich dowiedzieć. To analitycy określają kiedy poinformować GIIF?


Banki w Polsce są zobowiązane do monitorowania transakcji klientów i zgłaszania podejrzanych operacji do Generalnego Inspektoratu Informacji Finansowej (GIIF) na mocy Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Decyzje o tym, które transakcje są uważane za podejrzane, podejmowane są na podstawie wewnętrznych procedur banku oraz kryteriów określonych w ww. ustawie. W praktyce banki korzystają z systemów analitycznych do wykrywania podejrzanych transakcji. Jeśli system wykryje operację budzącą wątpliwości, analitycy banku oceniają jej charakter i podejmują decyzję o ewentualnym zgłoszeniu do GIIF. Warto zauważyć, że banki mają obowiązek zachowania poufności w stosunku do takich zgłoszeń, czyli klient nie jest informowany o przekazaniu takiej informacji do GIIF.
 
anonim cytuj
12-10-2023

Sugerowane Tematy

Pod koniec lipca złożyłam wypowiedzenie w pracy. Dostałam L4, które pewnie będzie wydłużone. Czy po zakończeniu będę musiała znowu je złożyć?
Dzień dobry, Pod koniec lipca złożyłam wypowiedzenie w pracy (miesięczny okres wypowiedzenia), które kończy się ostatniego sierpnia. Wczoraj okazało się ze mam dość duże problemy zdrowotne, dostałam L4 na 3 miesiące, które pewnie będzie wydłużone. Po okresie L4 na pewno nie chce wracać do tamtej pracy. Czy jeżeli za 3 miesiące lub dłużej skończy się czas trwania L4 to będę musieć znowu składać wypowiedzenie? Czy będę zatrudniona tylko do mom...
Wynajem mieszkania
Witam. W lipcu podpisałam umowę wynajmu mieszkania i wpłaciłam kaucję 750zl. W umowie mam wpisane, ze jeśli zerwę umowę przed jej końcem to przepada mi kaucja. Czy to zgodne z prawem?...
Mandat z fotoradaru.
Witam, Otrzymałem zdjęcie z fotoradaru z GITD za przekroczenie prędkości. Z racji sytuacji - chcę wskazać w odpowiedzi innego kierowcę jako sprawcę wykroczenia, jednak osoba ta nie posiada prawa jazdy. Proszę o informację jakie konsekwencje prawne poniesie wskazana osoba? Tj. czy dostanie mandat za popełnione wykroczenie przekroczenia prędkości, czy może też za brak prawa jazdy dodatkowo?...
Darowizna dla sąsiada.
W trójkę jesteśmy spadkobiercami działki o pow.95m2 .chcemy ta działkę podarować sąsiadowi żeby mógł powiększyć swoją działkę. Działka nasza jest nam nieprzydatna na co wskazuje jej powierzchnia. Moje pytanie korzystniej sprzedać za symboliczne pieniądze czy przekazać jako darowiznę .Chodzi mi o opłaty w US....

Wyszukiwarka