Kara za niedotrzymanie terminu?

Pracownica przeoczyła termin złożenia wniosku do Urzędu. Firma nie otrzyma dofinansowania w kwocie 8tys.zł. Czy upomnienie z wpisem do akt będzie wystarczającą karą? Czy pracodawca może nałożyć karę pieniężną oraz nakazanie zwrotu kwoty, lub zwolnić?
anonim cytuj
07-11-2023
Kodeks pracy (art. 10 jasno określa, kiedy pracodawca może nałożyć na pracownika karę pieniężną i niezachowanie terminu nie jest tam wymienione. Pracownik ponosi jednak odpowiedzialność materialną za szkodę wyrządzoną pracodawcy. Przepisy nie określają definicji naruszenia obowiązków czy nienależytego ich wykonania. Może to nastąpić wskutek podjęcia nieodpowiednich działań lub niepodjęcia ich wcale. Za wyrządzoną szkodę pracodawca może żądać odszkodowania. Jeżeli szkoda została przez pracownika wyrządzona nieumyślnie, wtedy wysokość odszkodowania nie może przekroczyć kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia pracownika. Jeżeli szkoda została wyrządzona umyślenie, pracownik zobowiązany jest do naprawienia szkody w całości. Umyślna szkoda występuje zawsze, gdy pracownik dokonał czynu z zamiarem bezpośrednim lub ewentualnym.
Na pracodawcy ciąży obowiązek wykazania, że pracownik jest odpowiedzialny za szkodę.
Odszkodowania należy dochodzić na drodze sądowej, podpisując ugodę lub dokonując potrącenia z wynagrodzenia za pracę jedynie w przypadku wyrażenia zgody na piśmie przez pracownika.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Rodzi się jeszcze jedno pytanie: czy brak dofinansowania to strata? Strata to by była gdyby pracodawca musiał np. zapłacić karę w związku z zaniechaniem pracownika.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Oczywiście że utrata zysków to strata.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Pracodawca może zastosować wobec pracownika środki porządkowe określone w art. 108 Kodeksu pracy, tj. upomnienie lub nagana. Kary pieniężne mogą być nałożone tylko w przypadkach wskazanych w art. 108^1 Kp, które nie obejmują sytuacji takiej jak opisana przez Państwa.

Jeżeli pracownica dopuściła się niedotrzymania terminu nieumyślnie, odpowiedzialność materialna pracownika za szkodę na mieniu powierzonym jest ograniczona trzymiesięcznym wynagrodzeniem, zgodnie z art. 119 Kp. Natomiast w przypadku, gdyby szkoda była wyrządzona umyślnie, pracownik odpowiada za nią w pełnej wysokości (art. 121 Kp).

Utrata możliwości uzyskania dofinansowania może być uznana za szkodę majątkową, ale pracodawca musi wykazać, że do jej powstania doszło w wyniku działań lub zaniechań pracownika, oraz że pracownik naruszył obowiązki pracownicze. Należy jednak pamiętać, że na gruncie prawa pracy, odpowiedzialność materialna pracownika jest ograniczona i nie zawsze możliwe jest pełne przeniesienie skutków finansowych na pracownika.

W przypadku rozważania zwolnienia pracownika, pracodawca musi przestrzegać procedur określonych w Kodeksie pracy, w tym udzielić pracownikowi możliwości wyjaśnienia okoliczności zdarzenia. Zwolnienie pracownika może nastąpić tylko z przyczyn dopuszczalnych przez prawo, z zachowaniem odpowiednich terminów wypowiedzenia lub w trybie natychmiastowym w przypadkach rażącego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.
 
anonim cytuj
10-11-2023

Sugerowane Tematy

Czy właściciel mieszkania może wyrzucić najemcę bo zwleka z opłatą za czynsz 7 dni?
Czy właściciel mieszkania może wyrzucić najemcę bo zwleka z opłatą za czynsz 7 dni?(bez wręczania wcześniej wypowiedzenia?)tak z dnia na dzień? Jeśli taki zapis jest w umowie? Czy prawo o 2mc zwłoki z opłatą jest ponad umową?...
Urlop macierzyński, w tym czasie podwyżki które mnie ominęły. Czy mogę ubiegać się o wyrównanie stawki?
Witam. Pracuje w firmie 8 lat. Ostatni rok bylam na macierzyńskim. W tym czasie były podwyżki, które mnie ominęły. Po powrocie poszłam o wyrównanie stawki do wysokości stawki pracowników, którzy mają przepracowane podobne lata na tym samym stanowisku. Usłyszałam od szefa odpowiedź " w ostatnim roku nie przyczyniła się Pani do rozwoju firmy." Zaznaczę, że moja stawka równa jest z osobami, które pracują od roku. Czy taka odpowiedź szef...
Jak złożyć wniosek o rozłożenie nakazu zapłaty na raty?
Jak złożyć wniosek o rozłożenie nakazu zapłaty upominawczego na raty? Dostałem około 4500 zł i dwa tygodnie na spłatę, a nie uzbieram w tym czasie takiej kwoty, i wygodniej było by spłacić to ratalnie....
Testament ustny zmarłego.
Witam, sprawa którą chcę poruszyć tak pod koniec 2021 roku zmarł mój dziadek, ostatnią jego wolą ustną było to by w razie jego śmierci przelać środki które miał na koncie na konto wnuka, zgodnie z art. 952kc istnieje taka szansa lecz musi być jednocześnie 3 świadków, co z powodu ówczesnej pandemii nie miało racji bytu i każdy niestety oddzielnie dostał takie informacje. Bank po 1 miesiącu od śmierci mojego dziadka wysłał mi pismo (nie wiem swoją ...

Wyszukiwarka