Kara za niedotrzymanie terminu?

Pracownica przeoczyła termin złożenia wniosku do Urzędu. Firma nie otrzyma dofinansowania w kwocie 8tys.zł. Czy upomnienie z wpisem do akt będzie wystarczającą karą? Czy pracodawca może nałożyć karę pieniężną oraz nakazanie zwrotu kwoty, lub zwolnić?
anonim cytuj
07-11-2023
Kodeks pracy (art. 10 jasno określa, kiedy pracodawca może nałożyć na pracownika karę pieniężną i niezachowanie terminu nie jest tam wymienione. Pracownik ponosi jednak odpowiedzialność materialną za szkodę wyrządzoną pracodawcy. Przepisy nie określają definicji naruszenia obowiązków czy nienależytego ich wykonania. Może to nastąpić wskutek podjęcia nieodpowiednich działań lub niepodjęcia ich wcale. Za wyrządzoną szkodę pracodawca może żądać odszkodowania. Jeżeli szkoda została przez pracownika wyrządzona nieumyślnie, wtedy wysokość odszkodowania nie może przekroczyć kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia pracownika. Jeżeli szkoda została wyrządzona umyślenie, pracownik zobowiązany jest do naprawienia szkody w całości. Umyślna szkoda występuje zawsze, gdy pracownik dokonał czynu z zamiarem bezpośrednim lub ewentualnym.
Na pracodawcy ciąży obowiązek wykazania, że pracownik jest odpowiedzialny za szkodę.
Odszkodowania należy dochodzić na drodze sądowej, podpisując ugodę lub dokonując potrącenia z wynagrodzenia za pracę jedynie w przypadku wyrażenia zgody na piśmie przez pracownika.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Rodzi się jeszcze jedno pytanie: czy brak dofinansowania to strata? Strata to by była gdyby pracodawca musiał np. zapłacić karę w związku z zaniechaniem pracownika.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Oczywiście że utrata zysków to strata.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Pracodawca może zastosować wobec pracownika środki porządkowe określone w art. 108 Kodeksu pracy, tj. upomnienie lub nagana. Kary pieniężne mogą być nałożone tylko w przypadkach wskazanych w art. 108^1 Kp, które nie obejmują sytuacji takiej jak opisana przez Państwa.

Jeżeli pracownica dopuściła się niedotrzymania terminu nieumyślnie, odpowiedzialność materialna pracownika za szkodę na mieniu powierzonym jest ograniczona trzymiesięcznym wynagrodzeniem, zgodnie z art. 119 Kp. Natomiast w przypadku, gdyby szkoda była wyrządzona umyślnie, pracownik odpowiada za nią w pełnej wysokości (art. 121 Kp).

Utrata możliwości uzyskania dofinansowania może być uznana za szkodę majątkową, ale pracodawca musi wykazać, że do jej powstania doszło w wyniku działań lub zaniechań pracownika, oraz że pracownik naruszył obowiązki pracownicze. Należy jednak pamiętać, że na gruncie prawa pracy, odpowiedzialność materialna pracownika jest ograniczona i nie zawsze możliwe jest pełne przeniesienie skutków finansowych na pracownika.

W przypadku rozważania zwolnienia pracownika, pracodawca musi przestrzegać procedur określonych w Kodeksie pracy, w tym udzielić pracownikowi możliwości wyjaśnienia okoliczności zdarzenia. Zwolnienie pracownika może nastąpić tylko z przyczyn dopuszczalnych przez prawo, z zachowaniem odpowiednich terminów wypowiedzenia lub w trybie natychmiastowym w przypadkach rażącego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.
 
anonim cytuj
10-11-2023

Sugerowane Tematy

Podanie pacjenta do komisji etyki lekarskiej.
Napisałam opinię stomatologowi na google. Dzisiaj zadzwonił do mnie że ta opinie jest krzywdząca i że poda mnie do komisji etyki lekarskiej w Krakowie. Moją opinia opisywała stan faktyczny - zdiagnozował u mnie 7 zębów do leczenia, podczas gdy nie mam żadnego. Zeby zdrowe, potwierdziło to dwóch stomatologów. Dla uściślenia - nie wyzywałam go w żaden sposób. Po prostu opisałam, że być może chce na tym zarobić. Czy naprawdę może mnie gdzieś poda...
Czas wypowiedzenia w umowie B2B
Umowa B2B jako programista. W umowie napisane jest tylko, że czas wypowiedzenia wynosi 2 miesiące. Czy jes coś co reguluje od kiedy czas wypowiedzenia będzie się liczył ? Od dnia zgłoszenia, czy od końca miesiaca lub początku następnego miesiąca po złożeniu wypowiedzenia ?...
Komornik nie przekazuje mi alimentów na dziecko.
Dzień dobry, mam pytanie daLam ojca dziecka do komornika, a w sumie moja pani Adwokat to załatwiała. w zeszłym miesiącu komornik sciagna pieniądze od ojca, nie dostalam z tego ani złotówki, bo niby bierze pierwsze pieniądze on a później dla mnie sciaga. czy takie jest prawo, zeby zabrał cala sumę? w tym miesiącu tez juz sciagna pieniądze od ojca dziecka i nie przekazal. co zrobic w takiej sytuacji? dziekuje za pomoc ...
Czy testament napisany własnoręcznie jest ważny?
Cześć. Moja babcia sama spisała w domu testament, przepisując cały spadek na mnie. Nie wie tylko, czy musi go zanieść do notariusza? Musi być on jakoś formalnie sporządzony, mieć jakąś pieczątkę aby być po jej śmierci ważnym?...

Wyszukiwarka