Kara za niedotrzymanie terminu?

Pracownica przeoczyła termin złożenia wniosku do Urzędu. Firma nie otrzyma dofinansowania w kwocie 8tys.zł. Czy upomnienie z wpisem do akt będzie wystarczającą karą? Czy pracodawca może nałożyć karę pieniężną oraz nakazanie zwrotu kwoty, lub zwolnić?
anonim cytuj
07-11-2023
Kodeks pracy (art. 10 jasno określa, kiedy pracodawca może nałożyć na pracownika karę pieniężną i niezachowanie terminu nie jest tam wymienione. Pracownik ponosi jednak odpowiedzialność materialną za szkodę wyrządzoną pracodawcy. Przepisy nie określają definicji naruszenia obowiązków czy nienależytego ich wykonania. Może to nastąpić wskutek podjęcia nieodpowiednich działań lub niepodjęcia ich wcale. Za wyrządzoną szkodę pracodawca może żądać odszkodowania. Jeżeli szkoda została przez pracownika wyrządzona nieumyślnie, wtedy wysokość odszkodowania nie może przekroczyć kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia pracownika. Jeżeli szkoda została wyrządzona umyślenie, pracownik zobowiązany jest do naprawienia szkody w całości. Umyślna szkoda występuje zawsze, gdy pracownik dokonał czynu z zamiarem bezpośrednim lub ewentualnym.
Na pracodawcy ciąży obowiązek wykazania, że pracownik jest odpowiedzialny za szkodę.
Odszkodowania należy dochodzić na drodze sądowej, podpisując ugodę lub dokonując potrącenia z wynagrodzenia za pracę jedynie w przypadku wyrażenia zgody na piśmie przez pracownika.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Rodzi się jeszcze jedno pytanie: czy brak dofinansowania to strata? Strata to by była gdyby pracodawca musiał np. zapłacić karę w związku z zaniechaniem pracownika.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Oczywiście że utrata zysków to strata.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Pracodawca może zastosować wobec pracownika środki porządkowe określone w art. 108 Kodeksu pracy, tj. upomnienie lub nagana. Kary pieniężne mogą być nałożone tylko w przypadkach wskazanych w art. 108^1 Kp, które nie obejmują sytuacji takiej jak opisana przez Państwa.

Jeżeli pracownica dopuściła się niedotrzymania terminu nieumyślnie, odpowiedzialność materialna pracownika za szkodę na mieniu powierzonym jest ograniczona trzymiesięcznym wynagrodzeniem, zgodnie z art. 119 Kp. Natomiast w przypadku, gdyby szkoda była wyrządzona umyślnie, pracownik odpowiada za nią w pełnej wysokości (art. 121 Kp).

Utrata możliwości uzyskania dofinansowania może być uznana za szkodę majątkową, ale pracodawca musi wykazać, że do jej powstania doszło w wyniku działań lub zaniechań pracownika, oraz że pracownik naruszył obowiązki pracownicze. Należy jednak pamiętać, że na gruncie prawa pracy, odpowiedzialność materialna pracownika jest ograniczona i nie zawsze możliwe jest pełne przeniesienie skutków finansowych na pracownika.

W przypadku rozważania zwolnienia pracownika, pracodawca musi przestrzegać procedur określonych w Kodeksie pracy, w tym udzielić pracownikowi możliwości wyjaśnienia okoliczności zdarzenia. Zwolnienie pracownika może nastąpić tylko z przyczyn dopuszczalnych przez prawo, z zachowaniem odpowiednich terminów wypowiedzenia lub w trybie natychmiastowym w przypadkach rażącego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.
 
anonim cytuj
10-11-2023

Sugerowane Tematy

Wypowiedzenie umowy najmu.
Witam. Wynajmuję mieszkanie na czas określony. Umowa była na rok(była podpisywana co rok nowa przez 3 lata) i kończy się 28 lutego. W okolicach 10 lutego znaleźliśmy mieszkanie bliżej pracy i od razu zgłosiliśmy to do właściciela mieszkania. Powiedzieliśmy, że chcemy się wyprowadzić w ciągu miesiąca na co właściciel zgodził się. Odbyło się bez problemów, miło i w zgodzie dogadaliśmy się. Jednak od razu po rozmowie właściciel, wbrew temu co ustali...
Czy lekarz może odmówić przyjęcia chorego?
Witam, czy lekarz ma prawo odmówić przyjęcia chorego pacjenta mówiac że wszystkie numerki przyjęć na dany dzień są wykorzystane? Dodam że jej to dalszy ciąg choroby i chory nadal jest chory....
Alimenty na dziecko, które uczy się zaocznie.
Córka we wrześniu, po roku studiów rzuciła je, nie przystępując do egzaminów (kilku) poprawkowych. Dla uniknięcia wstrzymania wypłaty zasiłku rodzinnego po zmarłej mamie rozpoczęła naukę w szkole policealnej - florystycznej, zaocznej. Nie starała się do tej pory szukać pracy. Córka najmuje z chłopakiem mieszkanie w innym mieście, w "naszym" posiada własne w nowym budownictwie, z którego sama mogła by czerpać w znacznej wysokości pożytki...
Zwrot podarunku.
Proszę o radę jak rozwiązać problem ze zwrotem prezentu. Kilka lat temu spotykałam się z pewnym mężczyzną, były związek dla mnie bardziej koleżeński niż partnerski a jak zorientowałam się ,że postrzega to inaczej to zakończyłam tą znajomość. W czasie kiedy się spotykaliśmy dostałam od niego na imieniny pierścionek ,którego kiedy ostatni raz się widzieliśmy nie zwróciłam bo go nie miałam przy sobie. Minęło 7 lat i teraz zażądał zwrotu, oczywiście ...

Wyszukiwarka