Kara za niedotrzymanie terminu?

Pracownica przeoczyła termin złożenia wniosku do Urzędu. Firma nie otrzyma dofinansowania w kwocie 8tys.zł. Czy upomnienie z wpisem do akt będzie wystarczającą karą? Czy pracodawca może nałożyć karę pieniężną oraz nakazanie zwrotu kwoty, lub zwolnić?
anonim cytuj
07-11-2023
Kodeks pracy (art. 10 jasno określa, kiedy pracodawca może nałożyć na pracownika karę pieniężną i niezachowanie terminu nie jest tam wymienione. Pracownik ponosi jednak odpowiedzialność materialną za szkodę wyrządzoną pracodawcy. Przepisy nie określają definicji naruszenia obowiązków czy nienależytego ich wykonania. Może to nastąpić wskutek podjęcia nieodpowiednich działań lub niepodjęcia ich wcale. Za wyrządzoną szkodę pracodawca może żądać odszkodowania. Jeżeli szkoda została przez pracownika wyrządzona nieumyślnie, wtedy wysokość odszkodowania nie może przekroczyć kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia pracownika. Jeżeli szkoda została wyrządzona umyślenie, pracownik zobowiązany jest do naprawienia szkody w całości. Umyślna szkoda występuje zawsze, gdy pracownik dokonał czynu z zamiarem bezpośrednim lub ewentualnym.
Na pracodawcy ciąży obowiązek wykazania, że pracownik jest odpowiedzialny za szkodę.
Odszkodowania należy dochodzić na drodze sądowej, podpisując ugodę lub dokonując potrącenia z wynagrodzenia za pracę jedynie w przypadku wyrażenia zgody na piśmie przez pracownika.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Rodzi się jeszcze jedno pytanie: czy brak dofinansowania to strata? Strata to by była gdyby pracodawca musiał np. zapłacić karę w związku z zaniechaniem pracownika.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Oczywiście że utrata zysków to strata.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Pracodawca może zastosować wobec pracownika środki porządkowe określone w art. 108 Kodeksu pracy, tj. upomnienie lub nagana. Kary pieniężne mogą być nałożone tylko w przypadkach wskazanych w art. 108^1 Kp, które nie obejmują sytuacji takiej jak opisana przez Państwa.

Jeżeli pracownica dopuściła się niedotrzymania terminu nieumyślnie, odpowiedzialność materialna pracownika za szkodę na mieniu powierzonym jest ograniczona trzymiesięcznym wynagrodzeniem, zgodnie z art. 119 Kp. Natomiast w przypadku, gdyby szkoda była wyrządzona umyślnie, pracownik odpowiada za nią w pełnej wysokości (art. 121 Kp).

Utrata możliwości uzyskania dofinansowania może być uznana za szkodę majątkową, ale pracodawca musi wykazać, że do jej powstania doszło w wyniku działań lub zaniechań pracownika, oraz że pracownik naruszył obowiązki pracownicze. Należy jednak pamiętać, że na gruncie prawa pracy, odpowiedzialność materialna pracownika jest ograniczona i nie zawsze możliwe jest pełne przeniesienie skutków finansowych na pracownika.

W przypadku rozważania zwolnienia pracownika, pracodawca musi przestrzegać procedur określonych w Kodeksie pracy, w tym udzielić pracownikowi możliwości wyjaśnienia okoliczności zdarzenia. Zwolnienie pracownika może nastąpić tylko z przyczyn dopuszczalnych przez prawo, z zachowaniem odpowiednich terminów wypowiedzenia lub w trybie natychmiastowym w przypadkach rażącego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.
 
anonim cytuj
10-11-2023

Sugerowane Tematy

Ustalenie miejsca pobytu dziecka
Kolejny raz w tym roku tata zabrał dziecko na weekend i nie oddał. Mamy postanowienie o zabezpieczeniu pieczy przy mnie. Nie wiem gdzie jest syn. Nie został zawieziony do przedszkola. Tata napisał tylko, że wyjeżdża z Nim na kilka dni. Kuratorka poinformowana. W jaki sposób mam ustalić miejsce pobytu dziecka? Dziecko w spektrum, bez terapii ze względu na to, co się stało- gdyby to miało znaczenie. Proszę, powiedzcie mi co ja mogę zrobić w takie...
Ciąża na urlopie wychowawczym.
Przebywam na urlopie wychowawczym. Zaszłam w drugą ciąże. Jak należy postąpić dalej ? Przerwać wychowawczy? Jak to działa ? Dzwoniłam do ZUS ale średnio co mi Pani wytłumaczyła i kazała dzwonić w Powiatowej Inspekcji pracy. Ale tam nikt nie odbiera....
Zakup nieruchomości na kredy hipoteczny.
W najbliższym czasie planuję zakup nieruchomości na kredy hipoteczny. W interesującej mnie nieruchomości mieszka pan, który chce zrobić transakcję wiązaną i za pieniądze ze swojej nieruchomości kupić drugą nieruchomość. Jak mogę zabezpieczyć się przed taką sytuacją że ja nieruchomość kupię natomiast ten pan się nagle rozmyśli i nie będzie chciał się wyprowadzić? Jestem całkowicie zielony w takich kwestiach także miłe będą wszelkie porady...
Świadczenia na dziecko zmarły ojciec
Witam. Mam problem…. Proszę o pomoc. Jestem w 7 miesiacu ciazy, natomiast ojciec dziecka popełnił samobójstwo… nie wiem co zrobić, poniewaz aktualnie nie pracuje. Nie byliśmy małżeństwem i nie wiem czy należą mi się jakieś świadczenia na zapomogę dziecka.. kto w takim przypadku ma płacić alimenty? ...

Wyszukiwarka