Co robić, gdy drugi rodzic nie płaci alimentów?

Jestem po rozwodzie, alimenty zostały zabezpieczone w kwietniu, jednak dziecku nie została przelana nawet złotówka.
Mamy październik. Gdzie to zgłosić? Czy można od razu do prokuratury? Funduszu?
anonim cytuj
03-10-2023
Komornik, fundusz się należy jeśli się nie przekracza dochodu ale najpierw trzeba mieć zaświadczenie od komornika o bezskuteczności.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Jeśli ma pani wyrok, jeśli chodzi o alimenty to z tym wyrokiem proszę iść do komornika założyć sprawę komornik da pani zaświadczenie o bezskuteczności i z tym zaświadczeniem proszę iść do Funduszu jeśli pani nie przekroczy dochodu przyznają pani alimenty ale tylko dają do kwoty 500zł nie więcej.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Zgodnie z art. 209 § 1 Kodeksu karnego, nieuiszczanie alimentów jest przestępstwem. Aby podjąć odpowiednie kroki prawne, zaleca się skierowanie sprawy do komornika na podstawie tytułu wykonawczego, którym jest wyrok sądu ustalający wysokość alimentów. Komornik ma prawo wszcząć egzekucję alimentów. W razie braku efektywności działań komornika, i jeśli spełnione są warunki określone w ustawie, możliwe jest ubieganie się o alimenty z Funduszu Alimentacyjnego, regulowanego przez Ustawę o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

W odpowiedzi na Post 2, dotyczący zgłoszenia sprawy komornikowi oraz możliwości uzyskania środków z Funduszu Alimentacyjnego:

Tak, zgłoszenie sprawy komornikowi jest pierwszym krokiem. Jeśli egzekucja komornicza okaże się bezskuteczna, komornik wyda zaświadczenie, które będzie podstawą do złożenia wniosku do Funduszu Alimentacyjnego. Fundusz przyznaje środki na dziecko w przypadku, gdy dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 725 zł netto (w 2022 roku, wartość ta może ulec zmianie).

W odpowiedzi na Post 3, odnoszącym się do kolejności działań i kwoty przyznawanej z Funduszu Alimentacyjnego:

Twoja ścieżka działania jest poprawna. Po otrzymaniu zaświadczenia od komornika o bezskuteczności egzekucji, wniosek do Funduszu Alimentacyjnego ma szansę zostać rozpatrzonym pozytywnie, pod warunkiem spełnienia kryteriów dochodowych. Co do kwoty z Funduszu - maksymalna wysokość świadczenia alimentacyjnego z Funduszu Alimentacyjnego wynosi 500 zł na dziecko. To górna granica świadczenia i faktyczna kwota może być niższa, zależnie od ustalonej przez sąd wysokości alimentów.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

Przepisanie mieszkania na partnerkę.
Witam , bardzo proszę o poradę , jestem w nieślubnym związku ze swoim partnerem , mieszkam w jego mieszkaniu Chciałabym mieć prawa do mieszkania partnera , w którym mieszkam , jakie kroki powinnam poczynić . Czy pobranie się z partnerem będzie gwarancją, że będę miała prawo do mieszkania , czy poza pobraniem , przepisanie mieszkania wchodziłoby grę , i jak to przepisanie wygląda, czy to jest darowizna z dożywotnim zamieszkaniem i jakie są koszty...
3 dni przed rozpoczęciem pracy pracodawca zadzwonił z informacją że jednak nieaktualne. Czy w tym wypadku obowiązuje umowa ustna?
Na rozmowie rekrutacyjnej od razu została zaproponowana propozycja pracy. Został ustalony pierwszy dzień pracy, stawka wynagrodzenia również została zatwierdzona przez obie strony. 3 dni przed rozpoczęciem pracy pracodawca zadzwonił z informacja ze jednak nieaktualne. Czy w tym wypadku obowiązuje umowa ustna? Przez okres oczekiwania na "pierwszy dzień pracy" nie była poszukiwana inna praca z racji dogadania warunków z pracodawcą....
Ciąża na urlopie wychowawczym.
Przebywam na urlopie wychowawczym. Zaszłam w drugą ciąże. Jak należy postąpić dalej ? Przerwać wychowawczy? Jak to działa ? Dzwoniłam do ZUS ale średnio co mi Pani wytłumaczyła i kazała dzwonić w Powiatowej Inspekcji pracy. Ale tam nikt nie odbiera....
Kasacja wyroku.
Znajomy po nieudanej apelacji dostał wyrok 2 lata. Można coś jeszcze zrobić ? Rozważa kasację czy mogę prosić o informację jak to działa oraz jak długo czeka się na decyzję ? Czy jeśli zatrzymają go teraz i trafi do zakładu karnego to jeśli kasacja się uda zwolnią go, czy napisanie kasacji wstrzymuje wykonanie wyroku ? Jeśli tego nie zrobi to czy może pisać w trakcie odsiadki o wcześniejsze zwolnienie lub dozór elektroniczny? Będę wdzięczna za ...

Wyszukiwarka