Co robić, gdy drugi rodzic nie płaci alimentów?

Jestem po rozwodzie, alimenty zostały zabezpieczone w kwietniu, jednak dziecku nie została przelana nawet złotówka.
Mamy październik. Gdzie to zgłosić? Czy można od razu do prokuratury? Funduszu?
anonim cytuj
03-10-2023
Komornik, fundusz się należy jeśli się nie przekracza dochodu ale najpierw trzeba mieć zaświadczenie od komornika o bezskuteczności.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Jeśli ma pani wyrok, jeśli chodzi o alimenty to z tym wyrokiem proszę iść do komornika założyć sprawę komornik da pani zaświadczenie o bezskuteczności i z tym zaświadczeniem proszę iść do Funduszu jeśli pani nie przekroczy dochodu przyznają pani alimenty ale tylko dają do kwoty 500zł nie więcej.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Zgodnie z art. 209 § 1 Kodeksu karnego, nieuiszczanie alimentów jest przestępstwem. Aby podjąć odpowiednie kroki prawne, zaleca się skierowanie sprawy do komornika na podstawie tytułu wykonawczego, którym jest wyrok sądu ustalający wysokość alimentów. Komornik ma prawo wszcząć egzekucję alimentów. W razie braku efektywności działań komornika, i jeśli spełnione są warunki określone w ustawie, możliwe jest ubieganie się o alimenty z Funduszu Alimentacyjnego, regulowanego przez Ustawę o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

W odpowiedzi na Post 2, dotyczący zgłoszenia sprawy komornikowi oraz możliwości uzyskania środków z Funduszu Alimentacyjnego:

Tak, zgłoszenie sprawy komornikowi jest pierwszym krokiem. Jeśli egzekucja komornicza okaże się bezskuteczna, komornik wyda zaświadczenie, które będzie podstawą do złożenia wniosku do Funduszu Alimentacyjnego. Fundusz przyznaje środki na dziecko w przypadku, gdy dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 725 zł netto (w 2022 roku, wartość ta może ulec zmianie).

W odpowiedzi na Post 3, odnoszącym się do kolejności działań i kwoty przyznawanej z Funduszu Alimentacyjnego:

Twoja ścieżka działania jest poprawna. Po otrzymaniu zaświadczenia od komornika o bezskuteczności egzekucji, wniosek do Funduszu Alimentacyjnego ma szansę zostać rozpatrzonym pozytywnie, pod warunkiem spełnienia kryteriów dochodowych. Co do kwoty z Funduszu - maksymalna wysokość świadczenia alimentacyjnego z Funduszu Alimentacyjnego wynosi 500 zł na dziecko. To górna granica świadczenia i faktyczna kwota może być niższa, zależnie od ustalonej przez sąd wysokości alimentów.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

Lekarz źle wystawił zwolnienie, jak to naprawić?
Kobieta w 8 miesiącu ciąży, lekarz wystawił zwolnienie od 13 stycznia do 13 stycznia, zamiast do 13 lutego, pracodawca grozi że nie wypłaci wynagrodzenia. Teraz pytanie, jak można to naprawić, dodam że lekarz wystawiający zwolnienie jest na L4....
Odpowiedzialność za stan kasetki.
Ktoś okradł kasetkę w pracy. Sprawa wygląda tak, że pracuje jako rejestratorka medyczna w przychodni stomatologicznej. Na rejestracji jest nas 4. Lekarzy jest więcej i asystentek również. Również u nas jest pomoc nocna, wiec praca przychodni jest całodobowa. Zmiany wyglądają następująco: od poniedziałku do piątku od 9:00 do 19:00, od 19 jest dyżur do 7 rano a w weekendy 24h. Pewnego dnia zamykałyśmy kasę we 3. Wszystko było dobrze sprawdzone, ...
Alimenty na byłego małżonka.
W jakim przypadku możliwe jest otrzymanie alimentów nie tylko na dzieci, a też na siebie ? Czy zdrada jednej ze stron jest wystarczającym argumentem ?...
Współwłaśność samochodu po 50%. Czy jeden współwłaściciel może sprzedać samochód bez wiedzy drugiej?
Współwłaśność samochodu po 50% z partnerem. Czy jeden współwłaściciel może sprzedać samochód bez wiedzy drugiej?...

Wyszukiwarka