Co robić, gdy drugi rodzic nie płaci alimentów?

Jestem po rozwodzie, alimenty zostały zabezpieczone w kwietniu, jednak dziecku nie została przelana nawet złotówka.
Mamy październik. Gdzie to zgłosić? Czy można od razu do prokuratury? Funduszu?
anonim cytuj
03-10-2023
Komornik, fundusz się należy jeśli się nie przekracza dochodu ale najpierw trzeba mieć zaświadczenie od komornika o bezskuteczności.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Jeśli ma pani wyrok, jeśli chodzi o alimenty to z tym wyrokiem proszę iść do komornika założyć sprawę komornik da pani zaświadczenie o bezskuteczności i z tym zaświadczeniem proszę iść do Funduszu jeśli pani nie przekroczy dochodu przyznają pani alimenty ale tylko dają do kwoty 500zł nie więcej.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Zgodnie z art. 209 § 1 Kodeksu karnego, nieuiszczanie alimentów jest przestępstwem. Aby podjąć odpowiednie kroki prawne, zaleca się skierowanie sprawy do komornika na podstawie tytułu wykonawczego, którym jest wyrok sądu ustalający wysokość alimentów. Komornik ma prawo wszcząć egzekucję alimentów. W razie braku efektywności działań komornika, i jeśli spełnione są warunki określone w ustawie, możliwe jest ubieganie się o alimenty z Funduszu Alimentacyjnego, regulowanego przez Ustawę o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

W odpowiedzi na Post 2, dotyczący zgłoszenia sprawy komornikowi oraz możliwości uzyskania środków z Funduszu Alimentacyjnego:

Tak, zgłoszenie sprawy komornikowi jest pierwszym krokiem. Jeśli egzekucja komornicza okaże się bezskuteczna, komornik wyda zaświadczenie, które będzie podstawą do złożenia wniosku do Funduszu Alimentacyjnego. Fundusz przyznaje środki na dziecko w przypadku, gdy dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 725 zł netto (w 2022 roku, wartość ta może ulec zmianie).

W odpowiedzi na Post 3, odnoszącym się do kolejności działań i kwoty przyznawanej z Funduszu Alimentacyjnego:

Twoja ścieżka działania jest poprawna. Po otrzymaniu zaświadczenia od komornika o bezskuteczności egzekucji, wniosek do Funduszu Alimentacyjnego ma szansę zostać rozpatrzonym pozytywnie, pod warunkiem spełnienia kryteriów dochodowych. Co do kwoty z Funduszu - maksymalna wysokość świadczenia alimentacyjnego z Funduszu Alimentacyjnego wynosi 500 zł na dziecko. To górna granica świadczenia i faktyczna kwota może być niższa, zależnie od ustalonej przez sąd wysokości alimentów.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

zatarcie skazania
Mam takie pytanie jeżeli ktoś został skazany na grzywnę, która jak wiadomo zaciera się rok po zapłacie, ale skazany jej nie opłacił została zarządzona zastępcza kara pozbawienia wolności i dopiero wtedy po wezwania do ZK ją zapłacił to kiedy wtedy jest zatarcie. Tak samo rok od zapłaty ? ...
Co z mieszkaniem po rozwodzie ?
Mam pytanie. Jak Mieszkałam w Polsce z mężem kupiłam mieszkanie. W 2008 roku wzięliśmy rozwód, nie było podziału majątku. Na akcie notarialnym jestem tylko ja. Mieszkam teraz poza Polska. Pytanie czy ja mogę to mieszkanie w Pl sprzedać ? Czy po sprzedaży muszę mu dać pieniądze ? On nigdy nie pracował i od czasu separacji nie dał ani grosza na dzieci. Jak to wygląda w świetle prawa ? Może ktoś może pomóc?...
Udostępniłam auto koledze i on dostał mandat
Proszę o poradę! Mojemu sąsiadowi udostępniłam auto, niestety stanął na zakazie zatrzymania i ja dostałam mandat, przesłałam straży miejskiej jego dane żeby go zapłacił ale jak się okazało on przebywa teraz za granicą nie wiadomo na jak długo i nie może odebrać tego mandatu. Chciałabym zapłacić ten mandat tylko nie wiem jak to teraz odwrócić. Z góry dziękuję za pomoc...
Dziedziczenie na podstawie testamentu.
Miesiąc temu zmarł mój tata, nie został sporządzony testament więc na mnie i na siostrę przypada po 1/2 majątku. W skład majątku wchodzi między innymi mieszkanie które wcześniej wynajmowane było przez siostrę zmarłego (umowa podpisana jest do czerwca przyszłego roku). Moje pytania brzmią, jakie prawa mam do tego mieszkania (czy mogę mieszkać w nim itp.)? W jaki sposób podejść do podziału majątku w formie tego mieszkania?...

Wyszukiwarka