Co robić, gdy drugi rodzic nie płaci alimentów?

Jestem po rozwodzie, alimenty zostały zabezpieczone w kwietniu, jednak dziecku nie została przelana nawet złotówka.
Mamy październik. Gdzie to zgłosić? Czy można od razu do prokuratury? Funduszu?
anonim cytuj
03-10-2023
Komornik, fundusz się należy jeśli się nie przekracza dochodu ale najpierw trzeba mieć zaświadczenie od komornika o bezskuteczności.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Jeśli ma pani wyrok, jeśli chodzi o alimenty to z tym wyrokiem proszę iść do komornika założyć sprawę komornik da pani zaświadczenie o bezskuteczności i z tym zaświadczeniem proszę iść do Funduszu jeśli pani nie przekroczy dochodu przyznają pani alimenty ale tylko dają do kwoty 500zł nie więcej.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Zgodnie z art. 209 § 1 Kodeksu karnego, nieuiszczanie alimentów jest przestępstwem. Aby podjąć odpowiednie kroki prawne, zaleca się skierowanie sprawy do komornika na podstawie tytułu wykonawczego, którym jest wyrok sądu ustalający wysokość alimentów. Komornik ma prawo wszcząć egzekucję alimentów. W razie braku efektywności działań komornika, i jeśli spełnione są warunki określone w ustawie, możliwe jest ubieganie się o alimenty z Funduszu Alimentacyjnego, regulowanego przez Ustawę o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

W odpowiedzi na Post 2, dotyczący zgłoszenia sprawy komornikowi oraz możliwości uzyskania środków z Funduszu Alimentacyjnego:

Tak, zgłoszenie sprawy komornikowi jest pierwszym krokiem. Jeśli egzekucja komornicza okaże się bezskuteczna, komornik wyda zaświadczenie, które będzie podstawą do złożenia wniosku do Funduszu Alimentacyjnego. Fundusz przyznaje środki na dziecko w przypadku, gdy dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 725 zł netto (w 2022 roku, wartość ta może ulec zmianie).

W odpowiedzi na Post 3, odnoszącym się do kolejności działań i kwoty przyznawanej z Funduszu Alimentacyjnego:

Twoja ścieżka działania jest poprawna. Po otrzymaniu zaświadczenia od komornika o bezskuteczności egzekucji, wniosek do Funduszu Alimentacyjnego ma szansę zostać rozpatrzonym pozytywnie, pod warunkiem spełnienia kryteriów dochodowych. Co do kwoty z Funduszu - maksymalna wysokość świadczenia alimentacyjnego z Funduszu Alimentacyjnego wynosi 500 zł na dziecko. To górna granica świadczenia i faktyczna kwota może być niższa, zależnie od ustalonej przez sąd wysokości alimentów.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

Dodatek mieszkaniowy.
Czy ktoś może znalazł się w podobnej sytuacji, że mimo spełnienia wszystkich wymogów (próg dochodowy, metraż i najemca mieszkania ) o przyznanie dodatku mieszkaniowego dostał decyzję odmowną ?...
Czy na czas remontu i prac ekipy remontowej można zainstalować w mieszkaniu monitoring?
Czy na czas remontu i prac ekipy remontowej można zainstalować w mieszkaniu monitoring? Jak to wygląda jeśli chodzi o RODO, czy ekipa musi coś podpisywać, lub być o czymś poinformowana? Czy ekipa może odmówić pracy jeśli jest monitoring mieszkania? ...
jak dzieli się majątek po śmierci rodziców?
Podział na pół, ewentualnie zwrot nakładów, które siostra być może poniosła np. na remont tego domu. Ale sam meldunek nie daje absolutnie żadnych praw, to tylko informacja kto gdzie mieszka (teoretycznie) - macie takie samo prawo do spadku i do tego domu....
Co zrobić gdy deweloper nie oddaje mieszkania w terminie?
Witam. W dniu 29.02.2024 miałem odebrać klucze do mieszkania deweloperskiego. Ok 1,5 tygodnia przed terminem zadzwoniłem dopytać jak sytuacja i dowiedziałem się, że czekają na pozwolenie na użytkowanie i termin odbioru będzie w ostatnim tygodniu marca tego roku. Na dzień dzisiejszy, tj. 05.04.2024 wciąż nic nie wiem. Dzwoniłem dwa razy do dewelopera, nie odbierają, więc wysłałem maila i czekam na odpowiedź. W umowie deweloperskiej był wpisany szt...

Wyszukiwarka