Włamanie na Allegro i zakup.

Dobry wieczór,
Wczoraj wieczorem ktoś włamał mi się na konto w portalu Allegro.pl (zmienił adres mailowy, hasło oraz numer telefonu), dokonał zakupów i posłużył się moimi kartami płatniczymi, które były zapisane jako metody płatności. Zakupów dokonał posługując się moim imieniem i nazwiskiem, jednak swoim numerem telefonu oraz adresem w innym mieście. Chcę złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, jednak nie wiem jak określić jakie to przestępstwo i czy w ogóle muszę je jakoś nazywać, czy może jedynie opisać. Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam!
anonim cytuj
18-08-2023
Nie musisz nic określać, idziesz na komendę i mówisz, że chcesz złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Dochodzenia/Przestępczość gospodarcza itd. pracują zazwyczaj gdzieś od 8, więc idąc wcześniej możesz się trochę naczekać. Dyżurny zapyta się, o co chodzi, to mu powiedz, że włamanie na konto na Allegro i użycie Twoich kart płatniczych. Jak już zostaniesz zaproszony do pokoju w celu złożenia zawiadomienia, wtedy opisz dokładnie całą sytuację, kwalifikację prawną sobie ustalą sami. Zgłoś sprawę również do Allegro i banku, jeżeli nie chcesz zastrzegać kart, to zmień limity na transakcje internetowe na 0. A potem pamiętaj, że gdzie się tylko da włączaj sobie logowanie przez uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Dla płatności internetowych kartami też (może nie wszędzie?) da się włączyć potwierdzanie przez aplikację w telefonie.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Jeżeli płatność była karta, to zawsze możesz skorzystać z cashback.
 
anonim cytuj
18-08-2023
Wczoraj wieczorem ktoś włamał mi się na konto w portalu Allegro.pl (zmienił adres mailowy, hasło oraz numer telefonu), dokonał zakupów i posłużył się moimi kartami płatniczymi, które były zapisane jako metody płatności. Zakupów dokonał posługując się moim imieniem i nazwiskiem, jednak swoim numerem telefonu oraz adresem w innym mieście.


W opisanej przez Pana sytuacji mamy do czynienia z kilkoma przestępstwami:

Nielegalne dostanie się do systemu informatycznego, co wynika z art. 267 § 1 Kodeksu Karnego. Dotyczy to osoby, która, bez uprawnienia, uzyskuje dostęp do informacji dla niej nieprzeznaczonej, poprzez sieć teleinformatyczną.

Fałszerstwo, tj. posłużenie się nieprawdziwymi danymi podczas zakupów, co wynika z art. 270 Kodeksu Karnego. Sprawca, który używa cudzych danych płatniczych, dopuszcza się oszustwa.

Oszustwo komputerowe w rozumieniu art. 287 Kodeksu Karnego. Polega to na nielegalnym uzyskaniu korzyści majątkowej poprzez manipulację systemem informatycznym.

Nie musi Pan dokładnie określać tych przestępstw podczas składania zawiadomienia, jednak warto znać te kwalifikacje, by lepiej zrozumieć zakres swoich praw. Zdecydowanie polecam zgłoszenie całego zdarzenia nie tylko na komendzie, ale również w Allegro i banku. Działania takie jak zmiana limitów transakcyjnych oraz włączanie uwierzytelniania dwuskładnikowego, o których wspomniano w odpowiedziach, są również godne uwagi w celu zabezpieczenia się na przyszłość. Co do cashback, jest to dodatkowa opcja, którą warto rozważyć, ale priorytetem powinno być zgłoszenie sprawy odpowiednim służbom i podjęcie działań w celu zabezpieczenia swojego konta i danych.
 
anonim cytuj
18-08-2023

Sugerowane Tematy

jakie kroki prawne może podjąć zarządca nieruchomości w związku ze zrobieniem czegoś wbrew regulaminowi?
Dzień dobry, jakie kroki prawne może podjąć zarządca nieruchomości w związku ze zrobieniem czegoś wbrew regulaminowi? Mowa o założeniu siatki na balkonie żeby kot mógł bezpiecznie go zwiedzać podczas gdy w regulaminie jest zakaz....
Przekroczenie dozwolonej prędkości.
Prowadziłem samochód zarejestrowany na mojego tatę. Przekroczyłem prędkość o 51km/h. Wykroczenie zarejestrował fotoradar. Na adres domowy przyszedł mi mandat w wysokości 1500zl (z dopiskiem o wskazaniu osoby, która prowadziła pojazd w momencie zrobienia zdjęcia.) Na zdjęciu mnie nie widać. Moje pytanie brzmi: Czy zabiorą mi za to prawo jazdy, jeżeli tata wskaże mnie jako kierowcę? Czy zabranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości oznacz...
ubezpieczenie ZUS NFZ
Witam mam taki problem, w lutym znalazłam ofertę ubezpieczenia ZUS NFZ za kwotę 190zl msc, mogłam ubezpieczyć siebie i 2 dzieci za tą kwotę. Młodsza córka ma agenezje nerki i z tego powodu musi chodzić do specjalistów więc oferta wydawała się atrakcyjna. W zeszłym tygodniu byłam donieść do Mopsu brakujące dokumenty i Pani pracownica poinformowała mnie że w Zusie widnieje jako osoba pracująca od lutego. W ten sam dzień dzwonił Pan z ubezpieczenia ...
problem z mechanikiem
Witam. Wczoraj rano o 9:00 oddałam auto do mechanika z informacją, że wycieraczki do naprawy i auto gaśnie na niskich obrotach. Przyjechałam autem sama i zostawiłam mu jeżdżące auto. Mechanik dzisiaj zadzwonił, że gdy odpalał auto strzelił mu pasek rozrządu. Że prawdopodobnie cały silnik jest do wymiany. Auto nie odpala. I odrazu zaznaczył, że nie ponosi za to odpowiedzialność. Dodał, że nie ma żadnej propozycji dla mnie i najlepiej, to jak bym...

Wyszukiwarka