Odrzucenie spadku po ojcu.

Powiedzcie mi jak napisać wniosek o odrzucenie spadku po ojcu . Mama już to zrobiła jestem ja moje siostry i nasze dzieci. Nie ma testamentu ..
anonim cytuj
03-10-2023
Najlepiej udać się do notariusza. On wyjaśni co będzie potrzebne i tam temat załatwić. Po odrzuceniu spadku, jeśli dzieci są niepełnoletnie, trzeba będzie uzyskać zgodę sądu rodzinnego na zrobienie tego w ich imieniu. Składa się wniosek o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka. Po uzyskaniu zgody ponownie trzeba udać się do notariusza celem zrzeczenia spadku w imieniu dzieci.
Chce sama złożyć wniosek do sądu.

Chcesz odrzucić spadek sądownie? U notariusza nie ma tak długich terminów jak w sądzie. No ale skoro taka decyzja. Tak czy inaczej później musisz wnioskować o zgodę na odrzucenie w imieniu dzieci i znów iść do sądu. Oczywiście ojciec dzieci też będzie musiał być obecny na rozprawie. Chyba że ma ograniczoną lub odebraną władze.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Powiedzcie mi jak napisać wniosek o odrzucenie spadku po ojcu.


Zrzeczenie się spadku może zostać zrealizowane na dwa sposoby: poprzez złożenie oświadczenia przed sądem lub u notariusza, co jest także możliwością, którą wspomniano w dyskusji. W świetle przepisów Kodeksu cywilnego, to oświadczenie powinno zostać złożone w ciągu 6 miesięcy od momentu, gdy spadkobierca dowiedział się o tytule powołania do spadku (art. 1011 § 1 k.c.). Wydaje się, że o tym fakcie warto wspomnieć uczestnikom forum.

Chce sama złożyć wniosek do sądu.


Skoro chodzi o złożenie wniosku do sądu, warto uwzględnić kilka kwestii. Dokument taki powinien zawierać: wskazanie sądu do którego jest kierowany, dane osobowe składającego wniosek, informacje o zmarłym oraz okoliczności uzasadniające wniosek, czyli fakt, że osoba składająca wniosek jest spadkobiercą. Warto również dołączyć kopie dokumentów potwierdzających te okoliczności, np. akt zgonu. Wartość spadku nie jest przedmiotem zainteresowania sądu, chyba że spadek jest ujemny (długi przewyższają wartość aktywów) - wtedy sąd może wydać postanowienie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Jeśli chodzi o dzieci i ich odrzucenie spadku, uwzględniając fakt, że są one niepełnoletnie, faktycznie należy pamiętać, że do odrzucenia spadku przez dziecko niepełnoletnie wymagana jest zgoda sądu opiekuńczego (art. 1016 § 2 k.c.). Sąd wyda taką zgodę, jeśli uzna, że odrzucenie spadku jest zgodne z interesem dziecka.

Proszę pamiętać, że powyższe informacje służą jedynie jako ogólne wskazówki i, mimo że staram się je przedstawić tak dokładnie jak to możliwe, oparte są one na ogólnodostępnej wiedzy i zasadach obowiązujących do stycznia 2022 roku. Mimo wszystko, dołożenie wszelkich starań, aby zapewnić dokładność i aktualność informacji, jest zawsze korzystne.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

Anulowanie umowy zlecenia i brak wynagrodzenia.
Dzień dobry, Bardzo proszę o pomoc w takiej sprawie: wykonywałem pracę dla pewnej firmy (czynności związane z archiwizacją i dokumentacją), z którą podpisałem w styczniu 2022 roku umowę zlecenia. Umowa została zawarta na 6 miesięcy. 26 kwietnia otrzymałem informację, że z przyczyn finansowych i gospodarczych umowa została anulowana. W związku z tym nie dostanę żadnego wynagrodzenia. Wykonana została przeze mnie zlecona praca, nie skończona jeszc...
Mam pytanie dotyczące prawa do wystawiania opinie w internecie i tzw. Potencjalnego zniesławienia.
Hej! Mam pytanie dotyczące prawa do wystawiania opinie w internecie i tzw. Potencjalnego zniesławienia. skontaktowałam się z firma telefonicznie po wcześniejszym kontakcie mailowym (z ich strony bez odpowiedzi). Pan na ”obsłudze” klienta odniosl się do mnie niesamowicie lekceważąco. No to się zdenerwowałam i napisałam opinie na Google…. Na co szanowny pan najpierw próbował mnie przekupić oferując coś za usunięcie opini a teraz straszy pozwami o...
Czy mogę się wyprowadzić z dziećmi?
Witam. Od pewnego czasu mam problem z partnerem. Mam dwóch synów starszy z pierwszego związku ma 14 lat a młodszy ma niecały rok z tego związku. Starszy syn ma zespół aspergera. Głównym problemem jest to że partner zaczął źle traktować starszego. Ubliża mu i za niekiedy bzdury wyznacza mu kary np. zakaz używania laptopa na kilka dni bo dostał minus za aktywność na wf. Syn że względu na aspergera ma swoje nawyki i nie da się ich zmienić. Trwam w t...
O co pyta sąd na rozprawie rozwodowej bez orzekania o winie?
Witam, Żona i ja jesteśmy w trakcie rozwodu i zdecydowaliśmy się na rozwód bez orzekania o winie. Jesteśmy małżeństwem od 12 lat, a przez ostatnie 3 lata przeżywaliśmy poważne kryzysy, które doprowadziły do trwałego i zupełnego zepsucia naszego małżeństwa. Mamy dwójkę małoletnich dzieci i obawiamy się, jak sąd rozstrzygnie kwestię władzy rodzicielskiej, ponieważ nie możemy dojść do porozumienia co do tego, kto powinien sprawować pełną opiekę. Po...

Wyszukiwarka