Odrzucenie spadku po ojcu.

Powiedzcie mi jak napisać wniosek o odrzucenie spadku po ojcu . Mama już to zrobiła jestem ja moje siostry i nasze dzieci. Nie ma testamentu ..
anonim cytuj
03-10-2023
Najlepiej udać się do notariusza. On wyjaśni co będzie potrzebne i tam temat załatwić. Po odrzuceniu spadku, jeśli dzieci są niepełnoletnie, trzeba będzie uzyskać zgodę sądu rodzinnego na zrobienie tego w ich imieniu. Składa się wniosek o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka. Po uzyskaniu zgody ponownie trzeba udać się do notariusza celem zrzeczenia spadku w imieniu dzieci.
Chce sama złożyć wniosek do sądu.

Chcesz odrzucić spadek sądownie? U notariusza nie ma tak długich terminów jak w sądzie. No ale skoro taka decyzja. Tak czy inaczej później musisz wnioskować o zgodę na odrzucenie w imieniu dzieci i znów iść do sądu. Oczywiście ojciec dzieci też będzie musiał być obecny na rozprawie. Chyba że ma ograniczoną lub odebraną władze.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Powiedzcie mi jak napisać wniosek o odrzucenie spadku po ojcu.


Zrzeczenie się spadku może zostać zrealizowane na dwa sposoby: poprzez złożenie oświadczenia przed sądem lub u notariusza, co jest także możliwością, którą wspomniano w dyskusji. W świetle przepisów Kodeksu cywilnego, to oświadczenie powinno zostać złożone w ciągu 6 miesięcy od momentu, gdy spadkobierca dowiedział się o tytule powołania do spadku (art. 1011 § 1 k.c.). Wydaje się, że o tym fakcie warto wspomnieć uczestnikom forum.

Chce sama złożyć wniosek do sądu.


Skoro chodzi o złożenie wniosku do sądu, warto uwzględnić kilka kwestii. Dokument taki powinien zawierać: wskazanie sądu do którego jest kierowany, dane osobowe składającego wniosek, informacje o zmarłym oraz okoliczności uzasadniające wniosek, czyli fakt, że osoba składająca wniosek jest spadkobiercą. Warto również dołączyć kopie dokumentów potwierdzających te okoliczności, np. akt zgonu. Wartość spadku nie jest przedmiotem zainteresowania sądu, chyba że spadek jest ujemny (długi przewyższają wartość aktywów) - wtedy sąd może wydać postanowienie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Jeśli chodzi o dzieci i ich odrzucenie spadku, uwzględniając fakt, że są one niepełnoletnie, faktycznie należy pamiętać, że do odrzucenia spadku przez dziecko niepełnoletnie wymagana jest zgoda sądu opiekuńczego (art. 1016 § 2 k.c.). Sąd wyda taką zgodę, jeśli uzna, że odrzucenie spadku jest zgodne z interesem dziecka.

Proszę pamiętać, że powyższe informacje służą jedynie jako ogólne wskazówki i, mimo że staram się je przedstawić tak dokładnie jak to możliwe, oparte są one na ogólnodostępnej wiedzy i zasadach obowiązujących do stycznia 2022 roku. Mimo wszystko, dołożenie wszelkich starań, aby zapewnić dokładność i aktualność informacji, jest zawsze korzystne.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

Kupiłem samochóz zajetu przez komornika
Witam.Kupiłem samochodów poszedłem do wydziału komunikacji w celu przerejestrowania go, okazało się że jest jest zajęty przez komornika ,to starą z przed 5 lat ,poprzedni właściciel nie odbiera a zadłużenie jest na jeszcze wcześniejszego właściciela .Co powinienem zrobić żeby to wyjaśnić?...
Dowody do sprawy rozwodowej.
Czy w sądzie na sprawie rozwodowej można wykorzystać nagrania z dyktafonu i kamerki? Nagrania były zrobione bez wiedzy drugiej osoby. Czy sędzia weźmie pod uwagę te dowody? ...
Wspólnoty mieszkaniowe.
Witam, WM powstają w określonych ustawą okolicznościach i z mocy prawa. Muszą wtedy dokonać pewnych czynności (NIP, konto, zarząd, etc). Czy, wzgl. kto może/ma prawo kontrolować czy te czynności zostały dokonane ?...
Koniec umowy a L4.
Za chwilkę kończy mi się 3 miesięczny okres próbny którego nie chce przedłużać, umowę mam podpisana do 16, zaś 12 grudnia mam zabieg i prawdopodobne będę musiał iść na l4 teraz pytanie czy mam obowiązek uprzedzić szefostwo o takiej sytuacji czy mogę iść na l4 a od 16 grudnia moja umowa automatycznie wygaśnie. Moje szefostwo i ja wspólnie zdecydowaliśmy że dalsza współpraca nie ma sensu....

Wyszukiwarka