Zaległość w alimentach.

Witam, czy jak spłacę alimenty a zostaną odsetki do spłaty, czy komornik będzie zabierał 60%z pensji czy nie może?
anonim cytuj
03-10-2023
Komornik będzie siedział na pensji dopóki wierzyciel nie wycofa egzekucji albo dopóki nie zostanie wpłacona do depozytu 6 krotność alimentów. Więc jeśli chcesz spłacić alimenty matce to ok, ale to nie zwolni egzekucji. Więc nadal będzie pobierał alimenty bieżące z pensji, w tym zaległe odsetki i swoje koszty egzekucyjne.
 
anonim cytuj
03-10-2023
A jak alimenty spłacone do zera tylko zostały odsetki, to za odsetki ile może zabrać z pensji?
No tyle ile tych odsetek zostało, czyli dopóki nie zostanie wpłacona całość, czyli w tym przypadku odsetki, będzie pobierał dług w wysokości 60% pensji.

Ile zostało odsetek? Czy są do płacenia bieżące alimenty?
Zostały zapewne koszty komornika, czyli koszty egzekucyjne. Ja się serio zastanawiam jak długo nie płaciłeś, że tak się boisz tych odsetek i że komornik dalej będzie zabierał aż 60%. Nie wspomniałeś wyżej, że nie masz już do płacenia bieżących alimentów. Nie wiem czy w przypadku tylko odsetek i kosztów komornika nadal może znikać z wypłaty 60%.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Odpowiadając na powstałe w dyskusji pytania i uwagi dotyczące kwestii zaległości w alimentach, należy wziąć pod uwagę przepisy prawa egzekucyjnego obowiązującego w Polsce:

Jeśli chodzi o wysokość potrąceń z wynagrodzenia przez komornika, art. 872[1] Kodeksu postępowania cywilnego mówi, że suma potrąceń nie może przekroczyć połowy wynagrodzenia. Jednak w przypadku egzekucji alimentów, w myśl art. 887 k.p.c., suma potrąceń może wynieść do 3/5 pensji.

Nawet gdy główna suma zaległości alimentów zostanie spłacona, nie jest to równoznaczne z automatycznym zakończeniem egzekucji. Jeśli pozostają odsetki lub koszty egzekucyjne, komornik może kontynuować pobieranie odpowiedniej części pensji. Należy tu również pamiętać, że koszty egzekucyjne obejmują nie tylko koszty postępowania komorniczego, ale także należność dla samego komornika.

Z punktu widzenia prawa, nie ma znaczenia, czy egzekwowana kwota dotyczy zaległych alimentów, czy też odsetek i kosztów egzekucyjnych. W obu przypadkach możliwe jest przeprowadzenie egzekucji w tej samej wysokości.

Jeśli natomiast alimenty bieżące nie są już dłużne (na przykład z powodu osiągnięcia pełnoletności przez dziecko), a jedyną pozostałą kwotą do zapłaty są odsetki i koszty komornika, praktyka i dokładne warunki pobierania należności mogą różnić się w zależności od indywidualnych przypadków. Warto jest dokładnie przeanalizować stan sprawy, być może skonsultować ją z innym prawnikiem, aby uzyskać dokładne informacje o możliwościach prawnych oraz potencjalnych kolejnych krokach w sprawie.

Warto podkreślić, że wycofanie egzekucji jest możliwe wyłącznie wówczas, gdy całość zadłużenia (w tym odsetki i koszty egzekucyjne) zostanie spłacona lub gdy wierzyciel (w tym przypadku prawdopodobnie matka dziecka) wycofa wniosek o prowadzenie egzekucji. Zatem, jeżeli nawet główna kwota zaległości zostanie spłacona, ale pozostają niespłacone odsetki lub koszty, egzekucja może być nadal kontynuowana. O szczegóły dotyczące statusu egzekucji oraz pozostałej do spłaty kwoty najlepiej jest zapytać bezpośrednio komornika prowadzącego sprawę.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

Rozwód z orzeczeniem o winie.
Żona złożyła pozew z orzeczeniem o mojej winie. Jestem w trakcie odpowiedzi na ten pozew, ale zupełnie nie zgadzam się z jej twierdzeniami. Posiadam liczne dowody o jej winie i co najważniejsze cała sprawa z rozwodem pojawiła się nagle. Od długiego czasu żona zarzuca mi liczne zdrady - choć to nigdy nie miało miejsca, wyzywa i stale obraża (w pozwie nawet o tym nie wspomniała). Doszedłem już do miejsca że jestem gotowy na rozwód. Zarzuca mi zn...
Poczta Polska.
Mam nietypową sytuację i według jednego prawnika nie ma sensu się w to bawić, bo tylko wydam pieniądze na adwokata. Otóż pani listonosz przez pomyłkę wydała list polecony z naszego starostwa powiatowego zaadresowany do mojej żony, zupełnie innej pani zamieszkałej pod innym adresem. Pani która ten list odebrała, stwierdziła że skoro nie jest do niej, to go wyrzuciła. Jak pani listonosz zauważyła pomyłkę chciała odzyskać ten list, ale został wyrzu...
Czy pełnoletnia osoba może ubiegać się o alimenty?
Jestem osobą, która ukończyła 18 lat. Studiuje zaocznie, pracuje na pół etatu (najniższa krajowa- Ok. 1400 zł netto) za studia płace 600 zł. Moja mama odcięła nas (mnie, ojca, rodzeństwo) mimo płacenie rachunków od internetu, prądu, wody. Dom, w którym mieszkamy jest na nią, sąd wydał decyzje, że po sprzedaży rodzice podzielą się pieniędzmi po 50%. Czy mogę ubiegać się od niej o alimenty? Słyszałam, że jeśli chodzi o studiowanie zaocznie jest...
Prawo spadkowe.
Mam do was pytanie, związane chyba z prawem spadkowym. Sprawa dotyczy działki. Zaczynając od początku działka należała do moich dziadków. Po śmierci babci, dziadek postanowił, ze przekaże działkę swojemu synowi czyli mojemu wujkowi. Wujek chciał oddać działkę mi, ale ja byłam jeszcze za młoda i stwierdziłam, że jest będzie problemem. Wujek umarł 6 lat temu i nie zostawił testamentu, więc działka należy do jego rodzeństwa i ojca (mojego dziadka...

Wyszukiwarka