Zaległość w alimentach.

Witam, czy jak spłacę alimenty a zostaną odsetki do spłaty, czy komornik będzie zabierał 60%z pensji czy nie może?
anonim cytuj
03-10-2023
Komornik będzie siedział na pensji dopóki wierzyciel nie wycofa egzekucji albo dopóki nie zostanie wpłacona do depozytu 6 krotność alimentów. Więc jeśli chcesz spłacić alimenty matce to ok, ale to nie zwolni egzekucji. Więc nadal będzie pobierał alimenty bieżące z pensji, w tym zaległe odsetki i swoje koszty egzekucyjne.
 
anonim cytuj
03-10-2023
A jak alimenty spłacone do zera tylko zostały odsetki, to za odsetki ile może zabrać z pensji?
No tyle ile tych odsetek zostało, czyli dopóki nie zostanie wpłacona całość, czyli w tym przypadku odsetki, będzie pobierał dług w wysokości 60% pensji.

Ile zostało odsetek? Czy są do płacenia bieżące alimenty?
Zostały zapewne koszty komornika, czyli koszty egzekucyjne. Ja się serio zastanawiam jak długo nie płaciłeś, że tak się boisz tych odsetek i że komornik dalej będzie zabierał aż 60%. Nie wspomniałeś wyżej, że nie masz już do płacenia bieżących alimentów. Nie wiem czy w przypadku tylko odsetek i kosztów komornika nadal może znikać z wypłaty 60%.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Odpowiadając na powstałe w dyskusji pytania i uwagi dotyczące kwestii zaległości w alimentach, należy wziąć pod uwagę przepisy prawa egzekucyjnego obowiązującego w Polsce:

Jeśli chodzi o wysokość potrąceń z wynagrodzenia przez komornika, art. 872[1] Kodeksu postępowania cywilnego mówi, że suma potrąceń nie może przekroczyć połowy wynagrodzenia. Jednak w przypadku egzekucji alimentów, w myśl art. 887 k.p.c., suma potrąceń może wynieść do 3/5 pensji.

Nawet gdy główna suma zaległości alimentów zostanie spłacona, nie jest to równoznaczne z automatycznym zakończeniem egzekucji. Jeśli pozostają odsetki lub koszty egzekucyjne, komornik może kontynuować pobieranie odpowiedniej części pensji. Należy tu również pamiętać, że koszty egzekucyjne obejmują nie tylko koszty postępowania komorniczego, ale także należność dla samego komornika.

Z punktu widzenia prawa, nie ma znaczenia, czy egzekwowana kwota dotyczy zaległych alimentów, czy też odsetek i kosztów egzekucyjnych. W obu przypadkach możliwe jest przeprowadzenie egzekucji w tej samej wysokości.

Jeśli natomiast alimenty bieżące nie są już dłużne (na przykład z powodu osiągnięcia pełnoletności przez dziecko), a jedyną pozostałą kwotą do zapłaty są odsetki i koszty komornika, praktyka i dokładne warunki pobierania należności mogą różnić się w zależności od indywidualnych przypadków. Warto jest dokładnie przeanalizować stan sprawy, być może skonsultować ją z innym prawnikiem, aby uzyskać dokładne informacje o możliwościach prawnych oraz potencjalnych kolejnych krokach w sprawie.

Warto podkreślić, że wycofanie egzekucji jest możliwe wyłącznie wówczas, gdy całość zadłużenia (w tym odsetki i koszty egzekucyjne) zostanie spłacona lub gdy wierzyciel (w tym przypadku prawdopodobnie matka dziecka) wycofa wniosek o prowadzenie egzekucji. Zatem, jeżeli nawet główna kwota zaległości zostanie spłacona, ale pozostają niespłacone odsetki lub koszty, egzekucja może być nadal kontynuowana. O szczegóły dotyczące statusu egzekucji oraz pozostałej do spłaty kwoty najlepiej jest zapytać bezpośrednio komornika prowadzącego sprawę.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

Czy niepełnoletni bratanek dziedziczy długi po zmarłym bracie ojca?
Czy niepełnoletni bratanek dziedziczy długi po zmarłym bracie ojca? Czy należy w imieniu niepełnoletniego złożyć wniosek o odrzucenie spadku.? Jak to teraz po nowelizacji prawa spadkowego wygląda? I jeśli trzeba odrzucić spadek w jego imieniu jak to najszybciej zrobić?...
Aneks do umowy najmu okazjonalnego
Czy jeśli wynajmę komuś mieszkanie np na 2 lata (najem okazjonalny), a potem będę chciała do tej umowy napisać aneks, to czy podpisanie tegoż aneksu również musi odbyć się u notariusza, czy może być tylko między nami?...
Testy DNA na ojcostwo.
Czy dla sądu testy na ojcostwo DNA potrzebna jest zgoda matki, jak dokładnie wygląda to prawnie??...
Samochód zastępczy z OC sprawcy.
Dzień dobry, 03.01.2024 r. miałem kolizję nie z mojej winy, od 05.01.2024r miałem samochód zastępczy z OC sprawcy, do dnia 22.01.2024r. Uznano szkodę całkowitą mojego auta i wypłacono mi odszkodowanie pomniejszone o wartość wraku, pieniądze wpłynęły na konto po południu 15.01.2024r. Dziś przyszło pismo od likwidatora szkody PZU w którym stwierdzają że samochód zastępczy z OC sprawcy należał mi się tylko do 16.01.2024r (czyli dzień po wypłaceniu ...

Wyszukiwarka