Zaległość w alimentach.

Witam, czy jak spłacę alimenty a zostaną odsetki do spłaty, czy komornik będzie zabierał 60%z pensji czy nie może?
anonim cytuj
03-10-2023
Komornik będzie siedział na pensji dopóki wierzyciel nie wycofa egzekucji albo dopóki nie zostanie wpłacona do depozytu 6 krotność alimentów. Więc jeśli chcesz spłacić alimenty matce to ok, ale to nie zwolni egzekucji. Więc nadal będzie pobierał alimenty bieżące z pensji, w tym zaległe odsetki i swoje koszty egzekucyjne.
 
anonim cytuj
03-10-2023
A jak alimenty spłacone do zera tylko zostały odsetki, to za odsetki ile może zabrać z pensji?
No tyle ile tych odsetek zostało, czyli dopóki nie zostanie wpłacona całość, czyli w tym przypadku odsetki, będzie pobierał dług w wysokości 60% pensji.

Ile zostało odsetek? Czy są do płacenia bieżące alimenty?
Zostały zapewne koszty komornika, czyli koszty egzekucyjne. Ja się serio zastanawiam jak długo nie płaciłeś, że tak się boisz tych odsetek i że komornik dalej będzie zabierał aż 60%. Nie wspomniałeś wyżej, że nie masz już do płacenia bieżących alimentów. Nie wiem czy w przypadku tylko odsetek i kosztów komornika nadal może znikać z wypłaty 60%.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Odpowiadając na powstałe w dyskusji pytania i uwagi dotyczące kwestii zaległości w alimentach, należy wziąć pod uwagę przepisy prawa egzekucyjnego obowiązującego w Polsce:

Jeśli chodzi o wysokość potrąceń z wynagrodzenia przez komornika, art. 872[1] Kodeksu postępowania cywilnego mówi, że suma potrąceń nie może przekroczyć połowy wynagrodzenia. Jednak w przypadku egzekucji alimentów, w myśl art. 887 k.p.c., suma potrąceń może wynieść do 3/5 pensji.

Nawet gdy główna suma zaległości alimentów zostanie spłacona, nie jest to równoznaczne z automatycznym zakończeniem egzekucji. Jeśli pozostają odsetki lub koszty egzekucyjne, komornik może kontynuować pobieranie odpowiedniej części pensji. Należy tu również pamiętać, że koszty egzekucyjne obejmują nie tylko koszty postępowania komorniczego, ale także należność dla samego komornika.

Z punktu widzenia prawa, nie ma znaczenia, czy egzekwowana kwota dotyczy zaległych alimentów, czy też odsetek i kosztów egzekucyjnych. W obu przypadkach możliwe jest przeprowadzenie egzekucji w tej samej wysokości.

Jeśli natomiast alimenty bieżące nie są już dłużne (na przykład z powodu osiągnięcia pełnoletności przez dziecko), a jedyną pozostałą kwotą do zapłaty są odsetki i koszty komornika, praktyka i dokładne warunki pobierania należności mogą różnić się w zależności od indywidualnych przypadków. Warto jest dokładnie przeanalizować stan sprawy, być może skonsultować ją z innym prawnikiem, aby uzyskać dokładne informacje o możliwościach prawnych oraz potencjalnych kolejnych krokach w sprawie.

Warto podkreślić, że wycofanie egzekucji jest możliwe wyłącznie wówczas, gdy całość zadłużenia (w tym odsetki i koszty egzekucyjne) zostanie spłacona lub gdy wierzyciel (w tym przypadku prawdopodobnie matka dziecka) wycofa wniosek o prowadzenie egzekucji. Zatem, jeżeli nawet główna kwota zaległości zostanie spłacona, ale pozostają niespłacone odsetki lub koszty, egzekucja może być nadal kontynuowana. O szczegóły dotyczące statusu egzekucji oraz pozostałej do spłaty kwoty najlepiej jest zapytać bezpośrednio komornika prowadzącego sprawę.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

Podział majątku.
Bierzemy rozwód za porozumieniem stron mieszkanie jest wspólne. Mamy trójkę dzieci. Żona na okres 3 lat zostaje w mieszkaniu z dziećmi, ja się wyprowadzam. Czy po czasie mieszkanie też zostaję pół na pół w razie sprzedania mieszkania. Czy żonie przypadnie większy procent za to że tam mieszka....
Zmiana warunków pracy bez mojej zgody
Cześć, mam trochę dziwną sytuację z którą nie bardzo wiem co zrobić, chodzi o to że jestem zatrudniona na umowę o pracę na 1/2 etatu, jednak w październiku jedna z menedżerek oświadczyła mi, że chcę wprowadzić zmiany i na jeden miesiąc (październik) chciała abym przeszła z 1/2 na 3/4 etatu, usłyszałam tylko że chciałaby to zrobić i na tym temat się zakończył, w porównaniu do mojej koleżanki nie dostałam żadnej umowy do podpisania! Po dwóch tygo...
Po raz pierwszy chciałabym wynająć mieszkanie. O czym powinnam pamiętać?
Dzień dobry, Po raz pierwszy chciałabym wynająć mieszkanie. Mieszkać mają w nim trzy studentki. Czy umowę podpisuję z wszystkimi trzema dziewczynami, czy z rodzicami ? Czy jest to uregulowane jakoś prawnie? O czym powinnam pamiętać przy wynajmie, aby jak najbardziej zabezpieczyć swój interes jako właściciela mieszkania. Wiem, że istnieje takie coś jak najem okazjonalny, aby taką umowę zawrzeć to kto powinien iść ze mną do notariusza?...
Najem okazjonalny.
Witam. Wynajmuję mieszkanie na podstawie umowy najem okazjonalny. Lokator wygenerował znaczną niedopłatę za wodę i twierdzi, że tego nie zapłaci, ponieważ nie ma pieniędzy. W dodatku jest agresywny, dzwoni do mnie kierując w moją stronę obraźliwe słowa, nie ma możliwości rozmowy z nim. Obawiam się, że wraz z upływem czasu będzie generował kolejne zaległości w płatnościach. Jak mogę rozwiązać jak najszybciej umowę z takim lokatorem?...

Wyszukiwarka