Zaległość w alimentach.

Witam, czy jak spłacę alimenty a zostaną odsetki do spłaty, czy komornik będzie zabierał 60%z pensji czy nie może?
anonim cytuj
03-10-2023
Komornik będzie siedział na pensji dopóki wierzyciel nie wycofa egzekucji albo dopóki nie zostanie wpłacona do depozytu 6 krotność alimentów. Więc jeśli chcesz spłacić alimenty matce to ok, ale to nie zwolni egzekucji. Więc nadal będzie pobierał alimenty bieżące z pensji, w tym zaległe odsetki i swoje koszty egzekucyjne.
 
anonim cytuj
03-10-2023
A jak alimenty spłacone do zera tylko zostały odsetki, to za odsetki ile może zabrać z pensji?
No tyle ile tych odsetek zostało, czyli dopóki nie zostanie wpłacona całość, czyli w tym przypadku odsetki, będzie pobierał dług w wysokości 60% pensji.

Ile zostało odsetek? Czy są do płacenia bieżące alimenty?
Zostały zapewne koszty komornika, czyli koszty egzekucyjne. Ja się serio zastanawiam jak długo nie płaciłeś, że tak się boisz tych odsetek i że komornik dalej będzie zabierał aż 60%. Nie wspomniałeś wyżej, że nie masz już do płacenia bieżących alimentów. Nie wiem czy w przypadku tylko odsetek i kosztów komornika nadal może znikać z wypłaty 60%.
 
anonim cytuj
03-10-2023
Odpowiadając na powstałe w dyskusji pytania i uwagi dotyczące kwestii zaległości w alimentach, należy wziąć pod uwagę przepisy prawa egzekucyjnego obowiązującego w Polsce:

Jeśli chodzi o wysokość potrąceń z wynagrodzenia przez komornika, art. 872[1] Kodeksu postępowania cywilnego mówi, że suma potrąceń nie może przekroczyć połowy wynagrodzenia. Jednak w przypadku egzekucji alimentów, w myśl art. 887 k.p.c., suma potrąceń może wynieść do 3/5 pensji.

Nawet gdy główna suma zaległości alimentów zostanie spłacona, nie jest to równoznaczne z automatycznym zakończeniem egzekucji. Jeśli pozostają odsetki lub koszty egzekucyjne, komornik może kontynuować pobieranie odpowiedniej części pensji. Należy tu również pamiętać, że koszty egzekucyjne obejmują nie tylko koszty postępowania komorniczego, ale także należność dla samego komornika.

Z punktu widzenia prawa, nie ma znaczenia, czy egzekwowana kwota dotyczy zaległych alimentów, czy też odsetek i kosztów egzekucyjnych. W obu przypadkach możliwe jest przeprowadzenie egzekucji w tej samej wysokości.

Jeśli natomiast alimenty bieżące nie są już dłużne (na przykład z powodu osiągnięcia pełnoletności przez dziecko), a jedyną pozostałą kwotą do zapłaty są odsetki i koszty komornika, praktyka i dokładne warunki pobierania należności mogą różnić się w zależności od indywidualnych przypadków. Warto jest dokładnie przeanalizować stan sprawy, być może skonsultować ją z innym prawnikiem, aby uzyskać dokładne informacje o możliwościach prawnych oraz potencjalnych kolejnych krokach w sprawie.

Warto podkreślić, że wycofanie egzekucji jest możliwe wyłącznie wówczas, gdy całość zadłużenia (w tym odsetki i koszty egzekucyjne) zostanie spłacona lub gdy wierzyciel (w tym przypadku prawdopodobnie matka dziecka) wycofa wniosek o prowadzenie egzekucji. Zatem, jeżeli nawet główna kwota zaległości zostanie spłacona, ale pozostają niespłacone odsetki lub koszty, egzekucja może być nadal kontynuowana. O szczegóły dotyczące statusu egzekucji oraz pozostałej do spłaty kwoty najlepiej jest zapytać bezpośrednio komornika prowadzącego sprawę.
 
anonim cytuj
04-10-2023

Sugerowane Tematy

Firma a Plan zagospodarowania przestrzennego
Witam. Chce otworzyć firmę, wynająć działkę, i postawić tam duży namiot przemysłowy, w którym będę spawał, ciął i malował drewno i wykonywał inne tego typu prace. Chce produkować nowoczesne meble. Jakie są wymagania jeśli chodzi o wykonywanie tego typu działalności na działce? Słyszałem ze jeśli plan zagospodarowania przestrzennego nie pozwala na nic poza mieszkaniem, to nie da się tam prowadzić tego typu działalności. Jak mam ustalić gdzie mogę ...
Czy należą mu się pieniądze?
Szukam pomocy na nurtujące mnie pytanie. Otóż moi rodzice ponad 20 lat temu odpisali mnie i mojemu mężowi dom. Mojemu bratu kupili mieszkanie w mieście (wyłącznie z umeblowaniem). Uważali, że to będzie sprawiedliwy podział. Po kilku latach brat sprzedał to mieszkanie i wspólnie z żoną kupili inne mieszkanie, które znowu po iluś tam latach zabrał komornik za długi brata. Brat zmarł 2 lata temu a teraz jego syn żąda ode mnie spłaty, i ma pretensje,...
Umowa przedwstępna - obowiązki stron.
Witam, chciałbym się dowiedzieć jakie są obowiązki stron w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej. Kto odpowiada za zorganizowanie spotkania w kancelarii notarialnej w celu podpisania notarialnego ? Wydaje mi się ze kupujący, ale mogę się mylić. Czy kupujący może żądać np.: aneksu do umowy przedwstępnej celem sprostowania, gdyż brak części zapisów dot. nieruchomości uniemożliwia uzyskanie kredytu ?...
Przepisanie majątku na jedno z dzieci.
Dzień dobry mam pytanie. W jaki sposób mama powinna przepisać na mnie mieszkanie, aby rodzeństwo nie miało co do tego żadnych praw do spłaty....

Wyszukiwarka