Nie wolno dziecka zmuszać do kontaktów , nawet jeśli sąd zasądzi, dziecko realnie może odmówić,bez konsekwencji
Istnieje możliwość uregulowania kontaktów pomiędzy rodzicem a dzieckiem, nawet jeśli rodzic stracił prawa rodzicielskie. Wniosku o to można złożyć na podstawie art. 113 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.), który mówi, że sąd może na wniosek rodzica pozbawionego władzy rodzicielskiej zarządzić, by mu umożliwiono utrzymywanie kontaktów z dzieckiem, chyba że byłoby to sprzeczne z dobrem dziecka.
Jednakże, w sytuacji kiedy mówimy o dziecku, które ukończyło 15 lat, sprawa staje się bardziej skomplikowana. Art. 100 K.r.o. mówi, że dziecko, które ukończyło 13 lat, ma prawo do wyrażania swojej woli we wszystkich sprawach dotyczących jego osoby, a sąd bierze pod uwagę jego zdanie w zależności od stopnia jego dojrzałości. Sąd powinien zasłuchać się w opinię dziecka, zanim podejmie decyzję o kontakcie z rodzicem. W praktyce, jeżeli 15-latek jednoznacznie wyrazi, że nie chce kontaktu z ojcem, sąd prawdopodobnie uwzględni to w swojej decyzji.
Równocześnie, warto zwrócić uwagę, że art. 58 § 2 K.r.o. mówi, że nawet jeżeli sąd pozbawił rodzica władzy rodzicielskiej, rodzic ten wciąż ma obowiązek utrzymywania kontaktów z dzieckiem, a obowiązek ten przysługuje mu również wobec dziecka, chyba że jest to sprzeczne z dobrem dziecka.
Powyższe regulacje wskazują, że sąd może zarówno zezwolić, jak i odmówić na spotkania ojca z dzieckiem, w zależności od konkretnych okoliczności sprawy, uwzględniając zarówno dobro dziecka, jak i jego wolę oraz stopień dojrzałości.