Czy jest szansa na spotkania ojca z dzieckiem jeśli dziecko nie chce kontaktu z ojcem.

Czy jest szansa na spotkania ojca z dzieckiem jeśli dziecko nie chce kontaktu z ojcem. Dziecko ma 15 lat więc ma już ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Czy jeśli ojciec dziecka zlozy wniosek o kontakty z dzieckiem z tym dzieckiem ma szansę je uzyskać? Czy gdy dziecko nie chce spotkań z ojcem to sąd odmówi ojcu tych spotkań?
Jeśli to istotne to ojciec dziecka ma odebrane prawa rodzicielskiej.
anonim cytuj
01-10-2021
Proszę występować z wnioskiem jeśli dziecko wyrazi zgodę na spotkania wtedy jeśli nie będzie chciał się spotykać nic pani ojciec dziecka nie zrobi
 
anonim cytuj
01-10-2021
Nie wolno dziecka zmuszać do kontaktów , nawet jeśli sąd zasądzi, dziecko realnie może odmówić,bez konsekwencji
 
anonim cytuj
01-10-2021
Dziecko skończyło 13 lat i samo decyduje o tym czy chce takich spotkań czy nie. Wniesienie sprawy do sądu spowoduje tylko niepotrzebny stes i wyrok na papierze, że dziecko nie wyraża takich chęci...
 
anonim cytuj
01-10-2021
Istnieje możliwość uregulowania kontaktów pomiędzy rodzicem a dzieckiem, nawet jeśli rodzic stracił prawa rodzicielskie. Wniosku o to można złożyć na podstawie art. 113 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.), który mówi, że sąd może na wniosek rodzica pozbawionego władzy rodzicielskiej zarządzić, by mu umożliwiono utrzymywanie kontaktów z dzieckiem, chyba że byłoby to sprzeczne z dobrem dziecka.

Jednakże, w sytuacji kiedy mówimy o dziecku, które ukończyło 15 lat, sprawa staje się bardziej skomplikowana. Art. 100 K.r.o. mówi, że dziecko, które ukończyło 13 lat, ma prawo do wyrażania swojej woli we wszystkich sprawach dotyczących jego osoby, a sąd bierze pod uwagę jego zdanie w zależności od stopnia jego dojrzałości. Sąd powinien zasłuchać się w opinię dziecka, zanim podejmie decyzję o kontakcie z rodzicem. W praktyce, jeżeli 15-latek jednoznacznie wyrazi, że nie chce kontaktu z ojcem, sąd prawdopodobnie uwzględni to w swojej decyzji.

Równocześnie, warto zwrócić uwagę, że art. 58 § 2 K.r.o. mówi, że nawet jeżeli sąd pozbawił rodzica władzy rodzicielskiej, rodzic ten wciąż ma obowiązek utrzymywania kontaktów z dzieckiem, a obowiązek ten przysługuje mu również wobec dziecka, chyba że jest to sprzeczne z dobrem dziecka.

Powyższe regulacje wskazują, że sąd może zarówno zezwolić, jak i odmówić na spotkania ojca z dzieckiem, w zależności od konkretnych okoliczności sprawy, uwzględniając zarówno dobro dziecka, jak i jego wolę oraz stopień dojrzałości.
 
anonim cytuj
29-07-2023

Sugerowane Tematy

Sprzedaż mieszkania z najemcą w trakcie umowy najmu.
Mam pytanie związane z wynajmem mieszkania. Wraz z partnerem wynajmujemy mieszkanie od prawie roku, umowa (najmu okazjonalnego) zawarta w marcu 2023, nie ma sprecyzowanego czasu najmu, płatność jest co miesiąc. W środę (24.01) dostaliśmy informację od właściciela, że planuje sprzedać mieszkanie i na następny dzień będzie ktoś zrobić wycenę. Byliśmy uspokajani, że to tylko wycena i nic nie jest postanowione, natomiast po wizycie agenta mieszkanie ...
Przemoc w domu
Witam. Mieszkanie jest na mojego syna i on zapoznał dziewczynę która mieszka z nami. Czy ja jako matka mogę ją wygonić gdyż burzy mojego syna do tego stopnia że dochodzi do przemocy psychicznej na mnie i brata. Przemoc jest przeważnie od syna a zwłaszcza wtedy gdy ona mu coś powie i wtedy nieźle mi się obrywa. Dodam że my mamy meldunek tz. syn , ja i brat. A ona i mój partner nie ( tylko on jest w trasie 5 dni w tygodniu i zjazd na weekend). Co...
Alimenty na rodziców, jak tego uniknąć?
Moja matka rozwodzi się z ojcem. Sąd zasądził jej 600 zł alimentów na moją niepełnoletnia siostrę. Dowiedziałam się, że ojciec ma w planach leczyć się psychiatrycznie, żeby uznano go za niezdolnego do pracy i pozwać mnie i moją drugą (pełnoletnią) siostrę o alimenty na niego. Nie wyobrażam sobie cokolwiek mu płacić, mam męża i 2 dzieci mam na kogo pracować. W dzieciństwie w domu miałam przez niego piekło. Wiecznie nie pracował, robił awantury znę...
Komornik nie przekazuje mi alimentów na dziecko.
Dzień dobry, mam pytanie daLam ojca dziecka do komornika, a w sumie moja pani Adwokat to załatwiała. w zeszłym miesiącu komornik sciagna pieniądze od ojca, nie dostalam z tego ani złotówki, bo niby bierze pierwsze pieniądze on a później dla mnie sciaga. czy takie jest prawo, zeby zabrał cala sumę? w tym miesiącu tez juz sciagna pieniądze od ojca dziecka i nie przekazal. co zrobic w takiej sytuacji? dziekuje za pomoc ...

Wyszukiwarka